Konto w banku angielskim to bez wątpienia jeden z priorytetów, o który każdy Polak w UK musi zadbać. Który bank wybrać i jak je założyć? Prędzej czy później na takie pytania trzeba będzie znaleźć odpowiedź. Dlaczego? Choćby z uwagi na fakt, że można wówczas bezpiecznie przechowywać nasze środki, używać karty płatniczej, czy dokonywać przelewów. W ostatnich latach proces zakładania rachunku bankowego dla klientów spoza Wielkiej Brytanii znacznie uproszczono. Pomimo tego nadal istnieją pewne wątpliwości z tym związane. Aby przybliżyć Państwu ten temat, zapraszamy serdecznie do lektury!
Spis treści
- Który podmiot bankowy wybrać?
- Banki internetowe – co je różni?
- W jaki sposób założyć rachunek?
- Wymagane rodzaje dokumentów
- Podsumowanie – co uwzględnić?
Konto w banku angielskim – jaki bank w Anglii wybrać?
Konto w banku angielskim z całą pewnością stanowi istotną rzecz, która będzie nam towarzyszyć każdego dnia pobytu na Wyspach Brytyjskich. Generalnie istnieje tutaj kilkanaście głównych instytucji bankowych, a brytyjski rynek bankowy charakteryzuje się dużą konkurencyjnością. Nie dziwią więc sytuacje, gdzie banki proponują usługi przeznaczone dla konkretnych grup społecznych. Przykładami są konta dla studentów i firmowe. Żeby mieć pewność podjęcia dobrej decyzji, warto przeanalizować wszystkie oferty. Jednakże od wielu lat do najbardziej znanych banków, a zarazem cenionych za swoje rozwiązania należą m.in. poniższe:
- Barclays – jest jednym z najstarszych angielskich banków, mającym blisko 1500 placówek. Statystyki wskazują, że jego oferta jest jedną z najpopularniejszych w gronie nowo przybyłych rezydentów UK.
- HSBC – na terytorium Anglii oraz Walii znajduje się ponad 1100 oddziałów tego banku. Mniejszą ilość rozmieszczono w Szkocji oraz w Irlandii Północnej.
- Lloyds Bank – to bezsprzecznie największy dostawca rachunków bankowych w całej Wielkiej Brytanii, który dysponuje liczbą 1300 placówek.
- NatWest/Royal Bank of Scotland – są to dwa banki, lecz wymieniamy je razem, gdyż wspólnie tworzą jedną grupę – RBS. Ich oferta zbytnio się nie różni, a chodzi jedynie o dostępność. Oddziały NatWest częściej spotkamy w Anglii, zaś Royal Bank of Scotland na terenie Szkocji.
Banki online w UK
W dzisiejszych czasach bankowość rozwinęła się na tyle, że możemy korzystać nawet z banków w 100% mobilnych. Oznacza to, że nie mają one standardowych oddziałów banków, a funkcjonują wyłącznie w wirtualnej przestrzeni. Mowa tu o takich e-bankach, jak niżej wymienione:
- Monese – konto podstawowe, tzw. “Simple account” jest całkowicie darmowe. Będąc właścicielem, mamy możliwość korzystania ze zbliżeniowej karty płatniczej, którą akceptuje się w każdym kraju na świecie. Dodatkowo możemy wypłacać środki z bankomatów w maksymalnej kwocie 200 GBP oraz realizować przelewy do innych krajów. Większe możliwości daje założenie konta Classic i Premium.
- Monzo – tutaj także konto jest zupełnie bezpłatne. Prowizje pojawiają się w momencie, kiedy wypłaty z bankomatów będą wyższe niż 200 GBP;
- N26 – usługi bankowości internetowej tej instytucji posiada już blisko 2,5 miliona konsumentów. Do wyboru mamy tutaj aż 4 rodzaje kont: Standard (za darmo), Smart, Metal i You. Za pierwsze z nich obarczy się nas kosztami, gdy z bankomatu wypłacamy pieniądze w innej walucie.
Uwaga! Pracownikom sezonowym, bądź wyjeżdżającym jedynie tymczasowo, rekomendujemy wybranie propozycji ze strony banków mobilnych. Banki te nie wymagają potwierdzenia adresu zamieszkania w UK, rachunek można założyć na polski adres.
Jak założyć konto w angielskim banku?
Jak przelać pieniądze z konta na konto w UK? Oczywiście konieczne jest do tego posiadanie konta bankowego. Żeby je mieć, co logiczne trzeba je najpierw założyć. Jak to zrobić? Zazwyczaj udajemy się w tym celu do oddziału wybranego banku. Jednak dziś coraz więcej osób wybiera wygodę jaką daje sposobność, by otworzyć konto w banku angielskim przez Internet. Można dokonać tego na dwa sposoby. Oto one:
- założenie rachunku bankowego online w zwykłym banku – w każdym z banków proces ten wygląda podobnie. Trwa do 7 dni roboczych. Za pomocą strony internetowej danego banku aplikujemy wniosek o chęć założenia konta bankowego. Jednak w celu aktywacji rachunku musimy pojawić się w oddziale banku. W celu potwierdzenia tożsamości, adresu i innych dane, jakie podaliśmy we wniosku. Mimo to, internetowe złożenie wniosku znacząco przyspiesza czas realizacji w porównaniu z wizytą.
- otwarcie konta bankowego online w mobilnym banku – niektórzy nazywają je także wirtualnymi bankami, bądź neo-bankami. Działalność tych instytucji ma miejsce tylko w Internecie, gdzie każda z nich dysponuje swoim własnym systemem bankowości internetowej. Niektóre z nich mają również dedykowaną aplikację mobilną. Co ciekawe, konto w tego typu bankach można utworzyć jeszcze przed naszą podróżą do Wielkiej Brytanii. Sam proces zajmuje jedynie kilka minut, a przy tym w większości przypadków nie wiąże się z pobieraniem jakichkolwiek opłat. Po prostu pobieramy aplikację, podajemy niezbędne informacje, a na koniec przechodzimy weryfikację konta. Aktywacja konta następuje po przejściu wszystkich kroków automatycznie.
Konto firmowe w angielskim banku
Przede wszystkim, aby móc założyć rachunek na swoją firmę, trzeba utworzyć własną działalność. Tutaj dowiecie się wszystkiego o tym, jak założyć self-employed w Anglii?
Jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta w banku?
Czy wiecie, jakie rodzaje dokumentów wymaga się, by utworzyć konto w banku angielskim? W większości przypadków banki stosują podobne wymogi. Toteż można przyjąć, że konieczne będzie załączenie takich:
- dokument, który potwierdzi naszą tożsamość – np. prawo jazdy w Anglii, paszport lub dowód osobisty;
- poświadczenie zatrudnienia w Wielkiej Brytanii – np. umowa o pracę w UK. Jest to potrzebne, gdyż niektóre banki stosują tzw. ocenę zdolności kredytowej, czyli credit score.
- potwierdzenie adresu w UK – może być to rachunek za prąd/gaz w UK. Jak również dowód zapłaty podatku lokalnego Council Tax czy też umowa wynajmu mieszkania itp.
Jeżeli dopiero co do dotarliśmy do Zjednoczonego Królestwa to całkiem zrozumiałe jest, że jeszcze nie zdążyliśmy skompletować wszystkich dokumentów. Na szczęście, spora liczba banków rozumie to i daje nam alternatywne rozwiązanie. Zastępczymi dokumentami może być zaświadczenie z uczelni, które potwierdzi przyjęcie nas na studia w Anglii (konta studenckie). A zarazem adres zamieszkania. Innym typem akceptowalnego dokumentu będzie list z Jobcentre Plus (urząd pracy), który potwierdzi nasz National Insurance Number (NIN).
Konto w angielskim banku – co trzeba wiedzieć?
Podsumowując temat, o czym jeszcze należy pamiętać? Mądrym posunięciem jest wcześniejsze sprawdzenie najbardziej pasujących nam propozycji oraz wybranie tej najbardziej dopasowanych naszym preferencjom. Priorytet powinno stanowić jednak szczegółowe przeanalizowanie tabeli opłat i prowizji, tak żeby nic nas później nie zaskoczyło. Posiadając konto w banku angielskim, klienci często decydują się na dobranie karty kredytowej w UK. Warunki otrzymania takiej karty i korzystania z niej mogą być kluczowe.
Czy wiedzieliście, że? Posiadanie rachunku bankowego w angielskim banku pomaga w uzyskaniu kredytu hipotecznego.
Komentarze