Konto w banku angielskim to bez wątpienia jeden z priorytetów, o który każdy Polak w UK musi zadbać. Który bank wybrać i jak je założyć? Prędzej czy później na takie pytania trzeba będzie znaleźć odpowiedź. Dlaczego? Choćby z uwagi na fakt, że można wówczas bezpiecznie przechowywać nasze środki, używać karty płatniczej, czy dokonywać przelewów. W ostatnich latach proces zakładania rachunku bankowego dla klientów spoza Wielkiej Brytanii znacznie uproszczono. Pomimo tego nadal istnieją pewne wątpliwości z tym związane. Aby przybliżyć Państwu ten temat, zapraszamy serdecznie do lektury!

Spis treści

Konto w banku angielskim – jaki bank w Anglii wybrać?

Konto w banku angielskim z całą pewnością stanowi istotną rzecz, która będzie nam towarzyszyć każdego dnia pobytu na Wyspach Brytyjskich. Generalnie istnieje tutaj kilkanaście głównych instytucji bankowych, a brytyjski rynek bankowy charakteryzuje się dużą konkurencyjnością. Nie dziwią więc sytuacje, gdzie banki proponują usługi przeznaczone dla konkretnych grup społecznych. Przykładami są konta dla studentów i firmowe. Żeby mieć pewność podjęcia dobrej decyzji, warto przeanalizować wszystkie oferty. Jednakże od wielu lat do najbardziej znanych banków, a zarazem cenionych za swoje rozwiązania należą m.in. poniższe:

  1. Barclays – jest jednym z najstarszych angielskich banków, mającym blisko 1500 placówek. Statystyki wskazują, że jego oferta jest jedną z najpopularniejszych w gronie nowo przybyłych rezydentów UK.
  2. HSBC – na terytorium Anglii oraz Walii znajduje się ponad 1100 oddziałów tego banku. Mniejszą ilość rozmieszczono w Szkocji oraz w Irlandii Północnej.
  3. Lloyds Bank – to bezsprzecznie największy dostawca rachunków bankowych w całej Wielkiej Brytanii, który dysponuje liczbą 1300 placówek.
  4. NatWest/Royal Bank of Scotland – są to dwa banki, lecz wymieniamy je razem, gdyż wspólnie tworzą jedną grupę – RBS. Ich oferta zbytnio się nie różni, a chodzi jedynie o dostępność. Oddziały NatWest częściej spotkamy w Anglii, zaś Royal Bank of Scotland na terenie Szkocji.
Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Banki online w UK

W dzisiejszych czasach bankowość rozwinęła się na tyle, że możemy korzystać nawet z banków w 100% mobilnych. Oznacza to, że nie mają one standardowych oddziałów banków, a funkcjonują wyłącznie w wirtualnej przestrzeni. Mowa tu o takich e-bankach, jak niżej wymienione:

  1. Monese – konto podstawowe, tzw. “Simple account” jest całkowicie darmowe. Będąc właścicielem, mamy możliwość korzystania ze zbliżeniowej karty płatniczej, którą akceptuje się w każdym kraju na świecie. Dodatkowo możemy wypłacać środki z bankomatów w maksymalnej kwocie 200 GBP oraz realizować przelewy do innych krajów. Większe możliwości daje założenie konta Classic i Premium.
  2. Monzo – tutaj także konto jest zupełnie bezpłatne. Prowizje pojawiają się w momencie, kiedy wypłaty z bankomatów będą wyższe niż 200 GBP;
  3. N26 – usługi bankowości internetowej tej instytucji posiada już blisko 2,5 miliona konsumentów. Do wyboru mamy tutaj aż 4 rodzaje kont: Standard (za darmo), Smart, Metal i You. Za pierwsze z nich obarczy się nas kosztami, gdy z bankomatu wypłacamy pieniądze w innej walucie.
Bank internetowe w UK

Uwaga! Pracownikom sezonowym, bądź wyjeżdżającym jedynie tymczasowo, rekomendujemy wybranie propozycji ze strony banków mobilnych. Banki te nie wymagają potwierdzenia adresu zamieszkania w UK, rachunek można założyć na polski adres.

Jak założyć konto w angielskim banku?

Jak przelać pieniądze z konta na konto w UK? Oczywiście konieczne jest do tego posiadanie konta bankowego. Żeby je mieć, co logiczne trzeba je najpierw założyć. Jak to zrobić? Zazwyczaj udajemy się w tym celu do oddziału wybranego banku. Jednak dziś coraz więcej osób wybiera wygodę jaką daje sposobność, by otworzyć konto w banku angielskim przez Internet. Można dokonać tego na dwa sposoby. Oto one:

  1. założenie rachunku bankowego online w zwykłym banku – w każdym z banków proces ten wygląda podobnie. Trwa do 7 dni roboczych. Za pomocą strony internetowej danego banku aplikujemy wniosek o chęć założenia konta bankowego. Jednak w celu aktywacji rachunku musimy pojawić się w oddziale banku. W celu potwierdzenia tożsamości, adresu i innych dane, jakie podaliśmy we wniosku. Mimo to, internetowe złożenie wniosku znacząco przyspiesza czas realizacji w porównaniu z wizytą.
  2. otwarcie konta bankowego online w mobilnym banku – niektórzy nazywają je także wirtualnymi bankami, bądź neo-bankami. Działalność tych instytucji ma miejsce tylko w Internecie, gdzie każda z nich dysponuje swoim własnym systemem bankowości internetowej. Niektóre z nich mają również dedykowaną aplikację mobilną. Co ciekawe, konto w tego typu bankach można utworzyć jeszcze przed naszą podróżą do Wielkiej Brytanii. Sam proces zajmuje jedynie kilka minut, a przy tym w większości przypadków nie wiąże się z pobieraniem jakichkolwiek opłat. Po prostu pobieramy aplikację, podajemy niezbędne informacje, a na koniec przechodzimy weryfikację konta. Aktywacja konta następuje po przejściu wszystkich kroków automatycznie.
Darmowe ogłoszenia w UK

Konto firmowe w angielskim banku

Przede wszystkim, aby móc założyć rachunek na swoją firmę, trzeba utworzyć własną działalność. Tutaj dowiecie się wszystkiego o tym, jak założyć self-employed w Anglii?

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta w banku?

Czy wiecie, jakie rodzaje dokumentów wymaga się, by utworzyć konto w banku angielskim? W większości przypadków banki stosują podobne wymogi. Toteż można przyjąć, że konieczne będzie załączenie takich:

Jeżeli dopiero co do dotarliśmy do Zjednoczonego Królestwa to całkiem zrozumiałe jest, że jeszcze nie zdążyliśmy skompletować wszystkich dokumentów. Na szczęście, spora liczba banków rozumie to i daje nam alternatywne rozwiązanie. Zastępczymi dokumentami może być zaświadczenie z uczelni, które potwierdzi przyjęcie nas na studia w Anglii (konta studenckie). A zarazem adres zamieszkania. Innym typem akceptowalnego dokumentu będzie list z Jobcentre Plus (urząd pracy), który potwierdzi nasz National Insurance Number (NIN).

Konto w angielskim banku – co trzeba wiedzieć?

Podsumowując temat, o czym jeszcze należy pamiętać? Mądrym posunięciem jest wcześniejsze sprawdzenie najbardziej pasujących nam propozycji oraz wybranie tej najbardziej dopasowanych naszym preferencjom. Priorytet powinno stanowić jednak szczegółowe przeanalizowanie tabeli opłat i prowizji, tak żeby nic nas później nie zaskoczyło. Posiadając konto w banku angielskim, klienci często decydują się na dobranie karty kredytowej w UK. Warunki otrzymania takiej karty i korzystania z niej mogą być kluczowe.

Czy wiedzieliście, że? Posiadanie rachunku bankowego w angielskim banku pomaga w uzyskaniu kredytu hipotecznego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.