Pewnie zastanawiasz się, jak przelać pieniądze z konta na konto w UK. Niezależnie od rachunku bankowego lub usługi finansowej, z której korzystasz do przesyłania pieniędzy, musisz podać pewne informacje, aby dokonać przelewu bankowego. Aby mieć pewność, że pieniądze dotrą do właściwej osoby, należy wprowadzić wymagane przez bank dane. Jakich danych potrzebujesz? Dowiesz się tego, po przeczytaniu naszego artykułu.

Spis treści

Jak przelać pieniądze z konta na konto w UK?

Sposobów na przelanie pieniędzy z konta na konto w UK jest wiele, jedną z najczęściej wybieranych metod jest standardowy przelew bankowy online. Możesz wykonać taką transakcję ze swojego telefonu lub komputera. Wystarczy zalogować się do bankowości internetowej i wprowadzić dane odbiorcy. Część osób decyduje się jednak na przelew w placówce bankowej, ze względu na bezpośredni kontakt z doradcą. W obu przypadkach będziesz potrzebować tych samych informacji.

Darmowe ogłoszenia w UK

Jakich danych potrzebujesz do zlecenia przelewu bankowego w Anglii?

Do zrealizowania przelewu krajowego w UK, zarówno w oddziale, jak i w kanałach bankowości elektronicznej, wystarczy imię i nazwisko oraz numer konta odbiorcy przelewu. Bank wymaga podania danych odbiorcy w różnym formacie, w zależności od tego, czy będzie to przelew krajowy czy zagraniczny. W pierwszej kolejności omówimy przelew lokalny wykonywany pomiędzy rachunkami bankowymi prowadzonymi w angielskich bankach. Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że dane różnią się od szybkich płatności wykonywanych w Polskich bankach. Dlaczego? Ponieważ angielski system bankowy jest oparty na innej numeracji rachunków bankowych.

Jeśli chcesz wysłać przelew za pośrednictwem bankowości internetowej lub w oddziale banku w Wielkiej Brytanii, będziesz potrzebować poniższych danych:

 • Dane odbiorcy: imię i nazwisko;
 • 6-cyfrowy numer oddziału banku „sort code”
 • 8-cyfrowy numer konta „account number”.

Pamiętaj! W Wielkiej Brytanii używamy dwóch numerów sort code i account number, aby nadać przelew.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Jak przelać pieniądze z konta na konto w UK? Instrukcja krok po kroku.

Poniżej znajduje się formularz przelewu krajowego w UK.

 1. W pierwszej kolejności mamy do wyboru dwie opcje: personal (przelew do osoby fizycznej) lub business (odbiorca jest firma). Po wybraniu właściwego odbiorcy należy wprowadzić nazwę odbiorcy (imię i nazwisko lub nazwę firmy).
 2. Uzupełnienie pola „Display name” jest opcjonalne, zazwyczaj podajemy nazwę regularnego odbiorcy, a ta informacja będzie nam się wyświetlać przy kolejnym przelewie np. jeśli zamierzamy opłacić rachunki za media to możemy wpisać „Gas”.
 3. Pole sort code to sześciocyfrowy numer oddziału banku, a account number to numer konta.
 4. Następnie znajduje się pole „Reference”, czyli tytuł przelewu. Odpowiedni tytuł przelewu jest ważny, gdy wykonujemy przelew na konto firmy. Podajemy wtedy numer umowy lub zamówienia.
 5. Pozostało nam tylko uzupełnić kwotę przelewu i już gotowe.
 6. Wybierz opcję „as soon as possible” jeśli przelew ma zostać wysłany natychmiastowo. Ewentualnie możesz podać przyszłą datę, gdy środki mają trafić do odbiorcy konkretnego dnia.
Dane do przelewu


Aby zapobiec oszustwom, wprowadzono nowe przepisy, które oznaczają, że podczas dokonywania przelewu bankowego musisz podać dodatkowe informacje.

Jakie dane wymaga bank, aby ochronić Cię przed oszustwem?

Banki wprowadziły dodatkowe zabezpieczenie w postaci silnego uwierzytelnianie klienta. Dzięki temu mają pewność, że tylko autoryzowana osoba korzysta z Twojej bankowości internetowej. Oznacza to, że będziesz musiał użyć uwierzytelniania dwuskładnikowego, aby wykonać nowy przelew bankowy lub skonfigurować stałe zlecenie. Twój bank wyśle ​​Ci kod weryfikacyjny na Twój telefon komórkowy lub adres e-mail, więc dokładnie sprawdź, czy podane przez niego dane kontaktowe są poprawne. Następnie musisz wprowadzić kod weryfikacyjny, aby autoryzować przelew bankowy online.

Korzystając z bankowości internetowej, banki mogą również poprosić Cię o potwierdzenie, w jakim celu realizujesz płatność. Standardowe powody to na przykład przelew do znajomego lub członka rodziny, lub zapłacenie rachunku. Następnie pojawi się ostrzeżenie o oszustach. Dlatego bank zaleca dokładne sprawdzenie, czy uzupełnione dane są poprawne. Następnie będziesz musiał zaznaczyć opcję „rozumiem ryzyko oszustwa i chcę kontynuować płatność”. Dopiero po potwierdzeniu tej informacji, bank wyśle ​​Twój przelew bankowy do odbiorcy.

Dane potrzebne do otrzymania pieniędzy

Jeśli ktoś zamierza przelać środki na Twoje konto bankowe, sprawdź dokładnie, czy posiada wszystkie dane wymienione powyżej. Nie potrzebujesz podawać innych informacji oraz nie będziesz musiał wprowadzić dodatkowych danych w bankowości internetowej, aby otrzymać przelew. Dlaczego? Ponieważ wszystkie dane muszą zostać wprowadzone przez osobę dokonującą płatności.

Jak przelać pieniądze za granicę?

Wysyłanie pieniędzy za granicę przelewem bankowym może być kuszące, ponieważ jest łatwe i proste do wykonania za pośrednictwem bankowości internetowej. Jednak warto pamiętać o tym, że za wygodę będziemy musieli również zapłacić. Zagraniczne przelewy bankowego są niestety bardzo drogie, ze względu na wysokie opłaty oraz niekorzystny kurs wymiany. Opłaty mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu funtów przy przelewie na 1000 GBP. W takim wypadku lepiej skorzystać z usług firmy oferującej przekazy pieniężne.

Lepsza alternatywa na przelewy za granicą

Jeśli zamierzasz realizować przelewy za granicę lepiej skorzystać z firmy Klik-24. Za pomocą tej platformy, Twoje pieniądze dotrą szybciej i taniej, ponieważ większość przelewów express dociera do odbiorcy tego samego dnia. Przekazy pieniężne online są tańsze nawet o 85% w porównaniu do banku.

Dane potrzebne do wykonania międzynarodowego przelewu bankowego

Międzynarodowe przelewy bankowe są zwykle realizowane za pośrednictwem sieci SWIFT, czyli Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Każda instytucja finansowa ma przypisany swój unikalny kod SWIFT, dzięki czemu banki i inne instytucje finansowe mogą dokonywać bezpiecznych przelewów zagranicznych. Kod SWIFT jest również znany jako kod identyfikacyjny daną instytucję finansową (BIC – Bank Identifier Code). Oprócz kodu SWIFT/BIC będziesz potrzebować również numeru konta bankowego w formacie międzynarodowym (IBAN).

Podsumowując, dane potrzebne do wykonania międzynarodowego przelewu bankowego zamieszczamy poniżej:

 • Imię i nazwisko lub nazwa firmy;
 • IBAN, czyli numer konta w formacie międzynarodowym;
 • BIC – znany również jako kod SWIFT;
 • Zwykle musisz również potwierdzić walutę, w której chcesz dokonać płatności, oraz podać kraj, do którego ją wysyłasz.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.