Potwierdzenie adresu w UK: co to jest i jak uzyskać? Jeżeli nie masz brytyjskiego obywatelstwa, ale pracujesz w Anglii na pewno chciałbyś dysponować własnym kontem  w funtach, na które będziesz otrzymywać wynagrodzenie. Niestety podczas wizyty w placówce bankowej nie wystarczy zwykłe oświadczenie o miejscu zamieszkania. Jeżeli szukasz najlepszego konta osobistego w angielskim banku, to w naszym poradniku znajdziesz aktualne informacje na temat ofert na rynku brytyjskim. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak szybko zdobyć dokumenty, które pozwolą Ci potwierdzić aktualny adres zamieszkania i otworzyć wymarzone konto!

Spis treści

Dlaczego potwierdzenie adresu w UK jest niezbędne?

Potwierdzenie adresu zamieszkania w Wielkiej Brytanii  jest dokumentem, który pochodzi z oficjalnego i zaufanego źródła. Jego funkcję może pełnić np. Council Tax (odpowiednik polskiego PIT-u) lub akt notarialny potwierdzający nabycie nieruchomości. Jednak nie każdy z nas jest szczęśliwym posiadaczem dokumentu tak wysokiej rangi. Szczególnie, jeżeli dopiero zaczyna swoją karierę zawodową na wyspach. Potwierdzenie adresu zamieszkania jest wymagane i ściśle uregulowane przepisami wewnętrznymi w UK celem niwelowania oszustw i nadużyć. Ponadto, proof of adress umożliwia państwowym i lokalnym władzom poprawnie zweryfikować tożsamość obywateli. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, posiadanie odpowiednich dokumentów potwierdza to, że mieszkasz pod wskazanym adresem. Jest to dość istotne, ponieważ bez tego nie będziesz miał możliwości otworzyć konta w banku. Jak również załatwić żadnej sprawy urzędowej.

Darmowe ogłoszenia w UK

Proof of adress– 10 sposobów, jak go zdobyć

W zależności od przepisów wewnętrznych danej instytucji finansowej każdy bank może samodzielnie określać, jakie formy proof of adress będzie honorował. Rozpoczęcie pracy i zdobycie potwierdzenia adresu może być trudne dla osób, które dopiero co przyjechały do UK. Jeśli wynajmujesz pokój, niektóre banki umożliwiają założenie konta takim klientom. Potrzebujesz umowy najmu od landlorda. Jednak jeśli wiążesz z Wielką Brytanią długofalowe plany, warto już od samego początku zadbać o to, aby w przyszłości ułatwić sobie załatwienie spraw administracyjnych. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie 10 rodzajów dokumentów, które możesz wykorzystać jako proof of adress:

  1. Nie starszy niż 3 miesiące rachunek za media (gaz, wodę, prąd, telewizję lub telefon stacjonarny).
  2. Rachunek za Council Tax, z bieżącego roku,
  3. Papierowy wyciąg z rachunku bankowego, jednak nie starszy niż 3 miesiące. Co ważne w Wielkiej Brytanii nie honoruje się wyciągów wygenerowanych w formie elektronicznej
  4. Brytyjskie prawo jazdy: odpowiedni dokument potwierdzający nasz adres w UK, na jego wydanie czeka się maksymalnie do 2 tygodni. Posiadając dokument uprawniający Cię do prowadzenia pojazdów, do potwierdzenia tożsamości będziemy musiał użyć innego dokumentu np. dowodu osobistego lub paszportu.
  5. List od prawnika, który będzie potwierdzeniem zakupionej przez Ciebie nieruchomości
  6. Nie starsze niż 12 miesięcy ubezpieczenie samochodu (możesz figurować także jako współwłaściciel pod wskazanym adresem)
  7. List z HM Revenue & Customs (HMRC).  Pamiętaj, że dokumenty wynikające z zatrudnienia P45 i P60 nie są akceptowane
  8. Pismo z urzędu, które będzie potwierdzać Twoje prawo do świadczeń socjalnych lub emerytury państwowej
  9. Wpis do rejestru wyborczego
  10. Karta medyczna NHS lub dokument potwierdzający przynależność do GP (lokalny ośrodek zdrowia).
Przestrzeń dla Twojej reklamy!

3 inne sposoby na zdobycie potwierdzenia adresu zaraz po przyjeździe do UK

Jeżeli natomiast nie masz możliwości, aby przedstawić żaden z wyżej wymienionych dokumentów w placówce banku, możesz poprosić o pomoc rodzinę lub znajomych. Zapytaj np. o możliwość dopisania Cię do rachunków za media. Jeżeli wynajmujesz pokój możesz podeprzeć się umową najmu lokalu. Jednak niektóre banki mogą poprosić Cię także o przedłożenie rachunków za gaz lub prąd (wtedy będziesz musiał poczekać trochę dłużej). Chyba, że znajomy dopisze Cię do rachunków wcześniej to taki dokument będzie gotowy przed Twoim przyjazdem. Możesz także wykazać się odrobiną sprytu i zmienić swój adres zamieszkania posługując się serwisem transakcyjnym swojego polskiego konta. Po zapisaniu zmian złóż wniosek o przesłanie wyciągu, który zostanie przesłany na Twój nowy, brytyjski adres! Jak już uzyskasz potwierdzenie adresu to czas założyć konto w angielskim banku.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.