Jak otworzyć konto bankowe w Anglii ? Jeśli jeszcze się za to nie zabrałeś to musisz jak najszybciej do tego przystąpić. Jest to bowiem jedna z najważniejszych rzeczy, jakie powinieneś zrobić na samym starcie przyjazdu na Wyspy Brytyjskie. Często sam proces otwierania konta może trwać długo i wydawać się skomplikowany. Na szczęście po przeczytaniu tego artykułu zrozumiesz, co należy zrobić, aby usprawnić proces aktywacji konta. Dowiesz się dlaczego powinieneś założyć konto bankowe w UK i dlaczego jest to takie ważne ? Przedstawimy Ci zestawienie najpopularniejszych brytyjskich banków. Podpowiemy także, jak prawidłowo należy założyć konto w angielskim banku i co jest do tego potrzebne ? Ponadto poznasz ciekawe alternatywy dla banków, jeśli chodzi o prowadzenie konta. Zapraszam do dzisiejszej lektury!

Spis treści

Dlaczego powinieneś otworzyć konto w Anglii?

Dlaczego powinieneś otworzyć konto w Anglii ? Jeśli nadal nie znasz odpowiedzi na to nurtujące Cię pytanie to szybko rozwiejemy Twoje wątpliwości. Istnieje bowiem szereg korzyści płynących z otwarcia konta w Wielkiej Brytanii. Do najważniejszych z nich należą:

 • Brak opłaty za przeliczenie waluty za każdym razem, kiedy wypłacasz gotówkę;
 • Karta debetowa, z której możesz korzystać w każdym miejscu zamiast gotówki;
 • Możliwość pobrania gotówki przez 24 godziny 7 dni w tygodniu z dowolnego bankomatu w Wielkiej Brytanii;
 • Możliwość ustawienia polecenia zapłaty, jak i zleceń stałych;
 • Dostęp do bankowości internetowej oraz wersji mobilnej;
 • Pomoc banku, przykładowo jeżeli nie pamiętasz kodu PIN to wówczas bez problemu załatwisz tą sprawę w swoim banku;
 • Wypłata wynagrodzenia przez pracodawcę bezpośrednio na Twoje konto bankowe w Anglii;
 • Wyciąg bankowy stanowi powszechnie przyjmowany dowód potwierdzenia adresu. Często jest to potrzebne do rozpoczęcia pracy.
Darmowe ogłoszenia w UK

Jakie są główne banki Wielkiej Brytanii ?

Do grupy czterech największych banków brytyjskich zaliczamy: Barclays, Lloyds, HSBC i NatWest. Każdy z wymienionych banków ma swoje mocne, jak i słabe strony. Decyzji odnośnie tego, w którym z nich założymy swoje konto powinniśmy dokonać w oparciu o to, co dany bank oferuje. Tak więc, wybieramy bank, którego oferta stanowi dla nas najlepsze rozwiązanie. Warte rozważenia są też mniejsze instytucje bankowe, takie jak choćby: Santander, TSB, Halifax, Metro Bank czy Starling Bank. Jednakże nowym klientom zagranicznym zdecydowanie łatwiej jest założyć konto w tych większych bankach. Są one zdecydowanie mocne finansowo, a także mają doświadczenie w pracy z obcokrajowcami. Dodatkowo mają osobne procedury dla klientów zagranicznych, dzięki którym będziesz mógł szybciej otworzyć swoje konto bankowe.

Czy będę mógł pobierać pieniądze przesłane z Polski na moje brytyjskie konto bankowe?

Tak oczywiście, aczkolwiek trzeba zdać sobie sprawę z kilku istotnych czynników. Po pierwsze, może to zająć kilka dni aż środki zostaną zaksięgowane na Twoim koncie. Natomiast druga kwestia to fakt, iż poniesiesz opłatę po obu stronach transakcji. Wysokość tej opłaty może być znacznie wyższa od standardowej usługi przelewu środków. Dlatego, jeżeli dokonujesz wyboru konta bankowego powinieneś wiedzieć, jakie są dodatkowe opłaty za zagraniczne transfery pieniędzy oraz ich otrzymywanie.

Czy istnieją inne alternatywy niż banki?

Jeżeli nie zamierzasz posiadać standardowego konta w angielskim banku, możesz skorzystać z innej usługi bankowej. Pozwala ona na posiadanie przedpłaconej karty debetowej. To rozwiązanie ma kilka praktycznych zalet:

 • Otworzysz konto już w kilka minut, jeszcze przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii;
 • Dostaniesz kartę debetową z funkcją zbliżeniową już w pięć dni od przyjazdu do Wielkiej Brytanii;
 • Twoje konto jest normalnym rachunkiem klienta. Dzięki niemu możesz wpłacać pieniądze, wypłacać gotówkę z bankomatów oraz robić zakupy płacąc kartą debetową, którą bank wysłał na Twój adres.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę jedną wadę tego rozwiązania – zazwyczaj za założenie takiego konta płaci się miesięczną opłatę.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Jak otworzyć konto bankowe w Anglii?

Miej na uwadze, że potrzebne dokumenty mogą być różne zależnie od konkretnego banku. Dlatego przed wizytą w oddziale banku sprawdź na stronie internetowej, jakie dokumenty musisz mieć ze sobą. Zobacz jeszcze raz wszystkie informacje, jakie zostały Ci wysłane. Jednakże w większości przypadków do obligatoryjnych dokumentów należy:

Koniecznie pamiętaj, by zrobić kopie powyższych dokumentów!

Co możesz zrobić przez internet oraz telefon?

Każdy z brytyjskich banków daje możliwość obsługi klienta poprzez serwis internetowy oraz infolinię telefoniczną. Pozwala to m.in. na: sprawdzenie stanu konta, wydrukowanie wyciągów bankowych, przelew środków, zlecenie polecenia zapłaty, zgłoszenie zagubienia bądź kradzieży karty oraz otrzymanie innych potrzebnych informacji w tym zakresie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.