Zastanawiasz się, jak wysłać pieniądze z UK do Polski. Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. W dzisiejszych czasach, wiele osób mieszka i pracuje za granicą, a przesyłanie pieniędzy między dwoma krajami stało się codziennością. Dlatego też warto poznać proces i działanie takich transakcji. Przede wszystkim, aby móc bezpiecznie i sprawnie przesyłać środki finansowe do swoich bliskich czy wykonywać inne płatności zagraniczne.

Spis treści

Jak wysłać pieniądze z UK do Polski w NatWest? Podstawowe informacje o przelewach zagranicznych

Jak wysłać pieniądze z UK do Polski w NatWest? Odpowiedź może wydawać się prosta – przelewem SWIFT. Pewnie zastanawiasz się, co to jest ten SWIFT? W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z różnymi rodzajami transakcji finansowych. Jest ich tak dużo, że czasem trudno jest zrozumieć, która jest dla nas odpowiednia. Dlatego zanim przejdziemy do instrukcji zlecenia przelewu, omówimy każdą z nich, aby lepiej zrozumieć, jak działają. Poniżej prezentujemy dwa podstawowe systemy:

 • krajowy – Faster Payment (pomiędzy brytyjskimi rachunkami), oraz
 • zagraniczny – SWIFT (do transakcji pomiędzy rachunkami w różnych krajach).
Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Przelew krajowy Faster Payment w UK

Faster Payments służy do realizacji przelewów krajowych przez banki w Wielkiej Brytanii. Jest to system płatności w czasie rzeczywistym, co oznacza, że środki są księgowane na rachunku bankowym odbiorcy nawet w kilka sekund. Do zlecenia przelewu wystarczy podać podstawowe dane:

 • imię i nazwisko odbiorcy lub nazwa firmy,
 • tytuł przelewu,
 • a także dane rachunku takie jak sort code i acoount number.

Warto dodać, że ten system funkcjonuje tylko pomiędzy rachunkami bankowymi w Anglii. Dlatego nie możemy z niego skorzystać do transakcji zagranicznych, w tym z UK do Polski. Do transakcji zagranicznych banki wykorzystują przelew zagraniczny SWIFT. Jak działa ten system i co powinniśmy o nim wiedzieć? Odpowiedzi na te pytania przedstawimy w kolejnym akapicie.

Darmowe ogłoszenia w UK

Przelew zagraniczny SWIFT

Międzynarodowy przelew zagraniczny, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy przesyłania pieniędzy z jednego kraju do innego. W naszym przypadku, z Wielkiej Brytanii do Polski. Proces ten jest bardziej skomplikowany i czasochłonny niż w przypadku standardowych przelewów krajowych Faster Payments. Pewnie zastanawiasz się, skąd wynika ta różnica? Przelew zagraniczny SWIFT to sposób przesyłania pieniędzy między różnymi krajami przy użyciu międzynarodowego systemu komunikacji finansowej SWIFT. System SWIFT działa na innej zasadzie jak przelewy krajowe oraz do jego realizacji potrzebujemy również innych danych odbiorcy. Aby dokonać przelewu SWIFT, potrzebujesz podać numer konta odbiorcy w formacie IBAN oraz kod SWIFT (tak zwany BIC) banku odbiorcy.

Co to jest BIC?

BIC to unikalny kod identyfikacyjny przypisany każdemu bankowi w systemie SWIFT. Co oznacza, że każdy bank otrzymuje inny kod, dzięki temu łatwiej jest im się porozumiewać w międzynarodowych transakcjach finansowych. BIC składa się z szeregu znaków, które zawierają informacje o nazwie banku, kraju, a także miejscu, gdzie znajduje się siedziba banku. Jest to kluczowy element w procesie dokonywania międzynarodowych przelewów bankowych. Możemy to porównać do adresu, jaki jest przypisany do mieszkania. Dzięki temu listonosz wie, do jakiego budynku dostarczyć list. Jednak każdy bank posiada własną bazę klientów, tak samo jak pod jednym adresem może mieszkać wiele osób. Dlatego ważne jest, aby wskazać do kogo dokładnie ma trafić nasza wiadomość. Do tego służy właśnie kolejny numer rachunku IBAN, który wskazuje rachunek bankowy odbiorcy płatności.

Co to jest numer rachunku IBAN?

Numer rachunku IBAN jest używany w międzynarodowych transakcjach finansowych. Każdy kraj na świecie posiada własny system w jakim zapisuje się ten numer bankowy. W Polsce numer IBAN zwykle składa się z 28 znaków, z których dwa pierwsze to kod kraju (PL dla Polski), a następnie 26 cyfry. Dlatego jeśli posiadamy numer rachunku bankowego w Polsce to wystarczy dodać przedrostek „PL” na początku, aby w łatwy sposób stworzyć numer IBAN.

Na przykład, dla polskiego rachunku IBAN może wyglądać tak: PL61109010140000071219812874.

Co dalej?

Kiedy już zebraliśmy wszystkie niezbędne dane, możemy przejść do zlecenia transakcji. To moment, w którym przekazujemy nasze instrukcje bankowi w celu przesłania pieniędzy z jednego konta na drugie. Podczas zlecenia transakcji musimy podać wymagane przez bank informacje. Bank następnie przetwarza te dane i realizuje transakcję. Poniżej prezentujemy instrukcję, jak to zrobić krok po kroku.

Dane do wysłania pieniędzy do Polski

Jak wysłać pieniądze z UK do Polski w NatWest? Instrukcja krok po kroku

Aby wysłać pieniądze z konta w banku NatWest z Wielkiej Brytanii do Polski, możesz skorzystać z usługi przelewu międzynarodowego. Oto instrukcja krok po kroku, jak to zrobić:

 1. Zaloguj się na swoje konto www.onlinebanking.natwestinternational.com
 2. Wybierz opcję „Payments & transfers” z głównego menu
 3. Pod opcją „International payments” wybierz „Make an international payment”
 4. Pod pytaniem „Who would you like to send money to?” wybierz „Someone new”:
 5. Pod pytaniem „How much would you like to send?”:
  • Wybierz konto, z którego chcesz przesłać pieniądze
  • Wybierz walutę odbiorcy
  • Wprowadź kwotę, którą chcesz wysłać
  • Wybierz opłaty jakie chcesz ponieść
  • Wybierz opcję „Get exchange rate and charges” i sprawdź podsumowanie
  • Jeśli akceptujesz warunki to naciśnij przycisk „Next”
 6. W tym kroku należy podać dane odbiorcy, w tym:
  • Nazwa odbiorcy
  • Adres odbiorcy
  • Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego (IBAN)
  • Kod Identyfikacyjny Banku (BIC)
  • Będziesz także musiał podać nazwę i adres banku odbiorcy.
 7. Uzupełnij dodatkowe dane, w tym:
  • Tytuł przelewu
  • Informacja, jak pojawi się na Twoim wyciągu
 8. Na samym końcu wystarczy sprawdzić poprawność danych i potwierdź, że zapoznałeś się i akceptujesz warunki. Gotowe!

Po zatwierdzeniu transakcji środki zostaną wysłane z Twojego konta w NatWest do banku odbiorcy w Polsce. Pamiętaj, że koszty i czas realizacji przelewu mogą się różnić w zależności od wybranego sposobu przekazu. Ponadto warto zaznaczyć, że bank w Polsce również mogą doliczyć własne koszty za przyjęcie przelewu zagranicznego.

Ile kosztuje przelew z UK do Polski w NatWest?

Koszt przelewu zagranicznego zależy od sposobu zlecania transakcji. W przypadku płatności online, czyli dokonywanych za pośrednictwem bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej, nie ponosimy dodatkowych opłat za przelew euro w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Natomiast za przelewy w innej walucie jak euro mogą wystąpić dodatkowe opłaty w wysokości £10 za korzystanie z usług agentów.

Natomiast w przypadku płatności dokonywanych poprzez bankowość telefoniczną, wizytę w oddziale banku lub standardowo pocztą, opłata za przelew euro w ramach EOG wynosi £0, bez względu na kwotę transakcji. Zaś za przelewy w innej walucie pobierana jest opłata w wysokości 0,3% wartości transakcji. Przy czym oplata wynosi min. £23 oraz max. £40. Ponadto w tym przypadku również mogą pojawić się opłaty dodatkowe w wysokości £10. Poniżej zamieszczamy tabelę opłat i prowizji banku NatWest:

Płatności dokonywane za pomocą bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej (z wyłączeniem kart).

Rodzaj płatnościMaksymalna kwotaOpłata za płatność
Płatności w euro wysyłane w ramach EOG*£20,000 lub równowartość w innej walucieBrak opłat
Płatności międzynarodowe£20,000 lub równowartość w innej walucieMoże pojawić się prowizja dla agenta £10

Płatności dokonywane za pomocą bankowości telefonicznej, odwiedzając oddział banku lub za pomocą listu.

Rodzaj płatnościMaksymalna kwotaOpłata za płatność
Płatności w euro wysyłane w ramach EOG*Brak limitówBrak opłat
Płatności międzynarodoweBrak limitów0,3% wartości przelewu (min. £23, max. £40) plus może pojawić się prowizja dla agenta £10

Powyżej zostały przedstawione podstawowe opłaty za zlecenie przelewu zagranicznego. Jednak należy pamiętać o tym, że przesyłając środki z rachunku w GBP na konto w PLN musimy się liczyć z wymianą walutowa po kursie bankowym, który jest zaniżony. Dodatkowo opłaty mogą również być naliczane przez bank odbiorcy lub ewentualnych pośredników w procesie przelewu.

Jak wysłać pieniądze z UK do Polski w NatWest? Najczęściej zadawane pytania

Oto kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących przelewów zagranicznych w NatWest:

 1. Jak dokonać przelewu zagranicznego?
  • Można to zrobić za pośrednictwem bankowości internetowej, aplikacji mobilnej, telefonicznie lub odwiedzając oddział banku.
 2. Jakie informacje są potrzebne do wykonania przelewu zagranicznego?
  • Zazwyczaj potrzebne są dane odbiorcy, w tym pełna nazwa, adres, tytuł przelewu, numer rachunku bankowego IBAN oraz kod SWIFT/BIC.
 3. Czy są jakieś limity dla przelewów zagranicznych?
  • Limity mogą się różnić w zależności od kanału przelewu i rodzaju konta. NatWest posiada maksymalny limit w wysokości 20 000 GBP dla przelewów online oraz brak limitów dla transakcji zleconych telefonicznie, w oddziale baku lub drogą pocztową.
 4. Ile czasu trwa realizacja przelewu zagranicznego?
  • Czas realizacji zależy od wielu czynników, w tym waluty transakcji i metody przelewu. W większości przypadków przelewy SEPA trwają 0-1 dni roboczych, a przelewy zagraniczne mogą potrwać od 1 do 5 dni roboczych.

Źródło:

 1. Natwest
 2. SWIFT
 3. European Central Bank

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.