Rejestracja samochodu z Anglii po Brexicie nadal jest możliwa. Jednak na innych warunkach. Tak więc, jakie zmiany zaszły? Przekonajmy się! Modyfikacje przepisów mają swoją przyczynę w opuszczeniu przez Wielką Brytanię struktur unijnych. Okres przejściowy, gdzie obowiązywały jeszcze stare zasady, trwał do 31 grudnia 2020 roku. Toteż jak zarejestrować anglika, którego sprowadziliśmy z UK do Polski? Wszystkiego dowiecie się tuż poniżej. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
- Rejestracja anglika – krok po kroku
- Pozostałe wymogi techniczne
- Ile wynosi koszt takiej usługi?
- Jakie dokumenty są potrzebne?
- Jaki jest koszt wykupu polisy?
Rejestracja samochodu z Anglii po Brexicie – podstawowe informacje
Rejestracja samochodu z Anglii po Brexicie to temat, który wzbudza sporo wątpliwości i nie jest do końca jasny. Jednakże organ kontrolny w tym obszarze (Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów) jasno przedstawił aktualne wymogi. Jakie? Przede wszystkim tego typu auta w dalszym ciągu można rejestrować w naszym kraju, jeżeli są one nowe. Natomiast auta używane można sprowadzić, jeżeli zarejestrowano je wcześniej na terytorium UE. Samochody z Anglii są akceptowalne jako “auta unijne”, jeśli zostały zarejestrowane w Wielkiej Brytanii do dnia 31 grudnia 2020 roku. W tym dniu kończył się okres przejściowy Brexitu. Co jeszcze jest ważne?
Pamiętajcie! Przed zakupem używanego anglika, koniecznie sprawdź wcześniej pojazd, który chcesz kupić.
Rejestracja samochodu z Anglii – krok po kroku
W jaki sposób wyjście z UE zapoczątkowało zmiany w procesie rejestracji samochodu z Anglii na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej? Oprócz jednego z dwóch powyższych wymagań, konieczne jest także przeprowadzenie przeróbek typowo technicznych. Dopiero wówczas będziemy upoważnieni do jazdy po krajowych drogach. Tak więc, co konkretnie musimy przemontować? Oto dokładny wykaz:
- Zmiana skali prędkościomierza z mil na godzinę na kilometry na godzinę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy posiadamy w aucie prędkościomierz o dwóch skalach, zarówno w milach, jak i kilometrach na godzinę.
- Montaż świateł w standardzie europejskim. Oznacza potrzebę przekształcenia przednich reflektorów, ponieważ światło musi zdecydowanie mocniej rozświetlać drogę po której jedziemy, czyli prawą.
- Przemieszczenie tylnego światła przeciwmgielnego na lewą stronę. Jeśli jest ono częścią tylnej lampy zespolonej zmiana tej nie trzeba dokonywać.
- Zamiana wkładów lusterek na takie, które dadzą nam większe pole widzenia po lewej stronie drogi.
- Dopuszczenie w Polsce pojazdu do ruchu z kierownicą umieszczoną po prawej stronie, gdy data pierwszej rejestracji jest przed 31 grudnia 2020 roku.
Ważne! Angielskie jednostki miar i wag mogą zaskoczyć nawet polskich kierowców, którzy przyzwyczaili się do widoku skali km/h. W Anglii oraz pozostałych częściach UK dominuje skala prędkości mph, czyli miles per hour (mile na godziny).
Jak zarejestrować anglika w Polsce?
Co jeszcze trzeba zrobić, żeby rejestracja samochodu z Anglii po Brexicie z 2021 roku przebiegła legalnie i bezproblemowo? Auta sprowadzone z Wysp Brytyjskich i posiadające kierownicę po prawej stronie muszą posiadać kategorię homologacyjną M1 (samochody osobowe). Inne rodzaje pojazdów powinny mieć kat. typu WE. Ponadto dysponować muszą liczbą 4 kół i mieć nie więcej niż 8 miejsc siedzących, nie licząc tego dla kierowcy. Minimalna prędkość, jaką może rozwinąć takie auto to 40 km/h, a główny cel eksploatacji to przewóz osób.
Koszt rejestracji samochodu z Anglii
Kupno auta w UK i poruszanie się nim po Polsce niewątpliwie wiąże się z poniesieniem kosztów przerejestrowania takiego pojazdu. Jakie są to koszty? Biorąc pod uwagę całościowe koszty, czyli również te związane z modyfikacją elementów. Minimum trzeba liczyć 1500 PLN, a maksymalnie nawet 3000 PLN. Dodatkowo trzeba jeszcze wykupić ubezpieczenie, lecz nawet wtedy bardziej opłaca się kupić samochód za granicą i sprowadzić go do kraju. Dodatkowo należy zapłacić za przetłumaczenie dokumentów, czyli: dowodu zakupu pojazdu oraz dowodu rejestracyjnego. Standardowo opłata ta wynosi średnio 50-100 złotych. Poza tym obowiązkowo trzeba przejść przegląd techniczny, aby uzyskać potrzebne dokumenty, co oznacza kolejny wydatek rzędu 150 złotych. Ostatnią składową opłat stanowi tzw. podatek akcyzowy.
Uwaga! W przypadku, gdy diagnosta nie będzie miał pewności odnośnie którejkolwiek części, to wówczas poprosi nas o papiery od producenta. Zazwyczaj taka sytuacja ma miejsce, gdy zachodzi podejrzenie, że przeróbki dokonano przez nielegalnie działający warsztat samochodowy.
Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z Anglii
Skoro wiemy już, ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z Anglii i dokonaliśmy konstrukcyjnych zmian to zostaje ostatnia kwestia. Mianowicie przygotować komplet dokumentów i dopełnić formalności. Czego potrzebujemy, aby móc zarejestrować popularnego “anglika” w Polsce? Chodzi o następujące dokumenty:
- opis pojazdu wydany przez profesjonalnego diagnostę;
- dowód rejestracyjny V5C wraz z poświadczeniem tłumacza przysięgłego;
- dowód tożsamości właściciela pojazdu lub współwłaścicieli;
- dowód zakupu samochodu (umowa kupna-sprzedaży/faktura);
- potwierdzenie badania technicznego i pozytywnego zaliczenia oraz dopuszczenia do ruchu (w Anglii w skrócie jest to MOT);
- dowód uiszczenia opłaty za podatek akcyzowy: 3,1% za auto o pojemności silnika do 2000cm3 i 18,6% powyżej 2000cm3. Możliwe jest też zwolnienie z niego, jeśli byliśmy właścicielami pojazdu przez co najmniej 6 miesięcy. Wtedy trzeba przedłożyć stosowny wniosek w Urzędzie Skarbowym.
- tablice rejestracyjne;
- wniosek rejestracyjny, który można wypełnić stacjonarnie w wydziale komunikacji.
Ubezpieczenie auta w Anglii
Kolejną rzeczą, którą powinniśmy mieć na uwadze to uzyskanie potwierdzenia od naszej brytyjskiej firmy ubezpieczeniowej. Rzecz jasna dotyczycącego przysługujących nam zniżek (No Claims Discount). Na szczęście wiele towarzystw respektuje to, obliczając składkę OC, jaką zapłacimy za ubezpieczenie “anglika”. Jednak sposób obliczania wysokości opłaty różni się w zależności od wybranej ubezpieczalni. Zwykle czynniki, które się uwzględnia to: marka i model pojazdu, rok produkcji auta, historia zdarzeń drogowych oraz doświadczenie kierowcy. Ile kosztuje ubezpieczenia auta w Anglii? Cena obligatoryjnego ubezpieczenia (OC) może się znacząco różnić zależnie od propozycji, jaką znajdziemy.
Najtańsze ubezpieczenie auta w UK możemy nabyć w pakiecie razem z polisą AC, oszczędzając nie tylko pieniądze, ale też czas. Wówczas zapewniamy sobie kompleksową ochronę auta, całodobową pomoc najlepszych doradców oraz dostępność czołowych towarzystw ubezpieczeniowych. Mądrym posunięciem jest także szczegółowe przeanalizowanie dostępnych ofert ubezpieczycieli w porównywarce internetowej. Na pewno na jakiegoś musimy się finalnie zdecydować, gdyż jazda bez aktualnego OC może nas słono kosztować. A kary cały czas idą tylko do góry. Dlatego mając z tyłu głowy koszty związane z zarejestrowaniem naszego “anglika” lepiej nie kusić losu i nie ryzykować!
Rejestracja anglika po Brexicie – zakończenie
Podsumowując. Rejestracja samochodu z Anglii po Brexicie z 2021 roku nie jest już tak łatwa, jak miało to miejsce do niedawna. Aczkolwiek wyszukiwanie motoryzacyjnych perełek poza granicami Polski w dalszym ciągu cieszy się sporym zainteresowaniem klientów. Choćby z uwagi na atrakcyjne ceny oraz możliwość nabycia porządnego auta w dobrym stanie wizualnym, jak i technicznym. Ciekawostkę stanowi fakt, że pojazdy, które Polacy sprowadzają z Wielkiej Brytanii są dużo tańsze. Od takich samych modeli w innych krajach. W związku z tym nie dziwią sytuacje, w których nasi rodacy podróżują do Wielkiej Brytanii w określonym celu. Mianowicie, aby wyjechać, znaleźć wymarzone auto, kupić je i powrócić do Polski.
Komentarze