Banki w Anglii dla Polaków odgrywają istotną rolę w codziennym życiu każdego emigranta. Dzięki nim możemy lepiej zadbać o nasze finanse. Który z nich wybrać, gdzie załatwimy najwięcej formalności i jak założyć angielskie konto bankowe? Pytań jest sporo. Rozumiemy, że zaczynając nowy rozdział swojego życia w UK tego typu niewiadome nikogo nie dziwią. Na szczęście wszystkie wątpliwości w tym temacie wyjaśniamy Państwu tuż poniżej. Dodatkowo przedstawiamy alternatywę dla przelewów z Anglii do Polski. Zapraszamy Państwa do lektury!

Spis treści

Banki w Anglii dla Polaków – podstawowe informacje

Banki w Anglii dla Polaków częstokroć stanowią wielką niewiadomą, jeśli chodzi o sam wybór banku oraz otworzenie rachunku bankowego. Dlaczego tak jest, skoro na każdym kroku atakuje się nas coraz bardziej atrakcyjnymi propozycjami? Warto wiedzieć, że brytyjski rynek usług bankowych zalicza się do światowej czołówki. Warto dodać też, że majątek pięciu największych banków Anglii szacuje się na 33% globalnego kapitału sektora bankowego. Aczkolwiek aż 4 z 5 najpotężniejszych banków świata znajduje się w Chinach.

Miejsce nr.7 zajmuje angielski bank, będąc zarazem największym bankiem Starego Kontynentu pod względem posiadanych aktywów. Gospodarka oparta na trwałych fundamentach i rozwój sektora usługowego tej branży sprawiają, że zainteresowanie inwestorów nie maleje. Taki stan rzeczy w efekcie buduje silną pozycję angielskich banków oraz umacnia ich kapitał krajowy, jak i globalny. Jednakże jak finalnie wpływa to na klientów indywidualnych i czym powinniśmy się kierować w wyborze banku? Przeanalizujmy to dokładnie poniżej, żeby mieć pewność, że nic nas tutaj nie zaskoczy.

Ważne! Posiadając angielskie konto trzeba wiedzieć, jak przelać pieniądze z konta na konto w Anglii?

Darmowe ogłoszenia w UK

Konto w angielskim banku – jak wybrać?

Konto w banku angielskim niesie ze sobą pewne warunki, które należy spełnić chcąc swobodnie korzystać z niego. Może to zdziwić przede wszystkim klientów z zagranicy, w tym i Polaków w Anglii. Jednym z wymagań jest przedstawienie dokumentu tożsamości zawierającego nasze dane. Czyli: imię i nazwisko, datę urodzenia oraz adres. Zwykle wymaga się przedstawienia dwóch różnych, np. dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy. Równie ważny jest też dokument, który będzie potwierdzeniem adresu w UK.

Kolejne uwarunkowanie stanowi zapoznanie się oraz zaakceptowanie tzw. tabeli opłat i prowizji. Zwykle opłaty pobiera się za wypłaty z bankomatów, wydanie karty płatniczej, przelewy zagraniczne, a czasami nawet za samo prowadzenie rachunku. Przy przekazie pieniężnym za granicę, kluczowe wyznaczniki to cena usługi, kursy wymiany walut, ewentualne prowizje, a także czas realizacji. Oprócz tego, jeśli dopiero rozpoczynamy brytyjską przygodę i nie opanowaliśmy angielskiego. To warto sprawdzić, czy ktoś obsłuży nas w języku polskim. Ponadto w dzisiejszych czasach szczególnie istotny jest dostęp do bankowości online. Chyba mało kto wyobraża sobie dziś funkcjonowanie banku jedynie w formie stacjonarnej. Wiemy już, na co zwrócić uwagę porównując banki w Anglii dla Polaków. A zatem zacznijmy poszukiwania!

Barclays Bank – największy angielski bank

Co zrozumiałe, rozpoczynamy je od propozycji największego brytyjskiego banku, czyli Barclays Bank. Co ciekawe, jest on też najczęściej wybieranym bankiem w Anglii. Standardowy rachunek bankowy założymy tutaj całkowicie bezpłatnie, a do tego otrzymamy kartę debetową/bankową. Dzięki niej możemy pobierać środki z bankomatów nawet do 300 GBP bez żadnej prowizji. Oprócz tego, możemy korzystać z intuicyjnej aplikacji mobilnej, mając dostęp do swoich pieniędzy praktycznie wszędzie. Jak wygląda temat przelewów międzynarodowych? Zlecając transfer SEPA w euro, bank rozlicza je w trybie SHA – opłaty dzieli się między zleceniodawcą a zleceniobiorcą przelewu. Jednakże przy transferze do Polski oferuje płatności w sieci SWIFT, które są dość kosztowne. Dlatego takie usługi lepiej wykonać inaczej, nie tylko banki je oferują.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Santander Bank – hiszpański potentat w UK

Kolejnym bankiem, który dzisiaj omówimy to dobrze znany polskim konsumentom Santander Bank. Jak w każdym innym banku, tutaj także podstawowe konto osobiste założymy za darmo. Zyskujemy w ramach tego bezpłatne prowadzenie rachunku i dwie darmowe karty. Debetowa służy jedynie płatnościom online, gdyż nie ma funkcji płatności zbliżeniowych. Płacąc w funtach nie spotkamy się z opłatami, ale gdy będzie to inna waluta to prowizja wyniesie 2,95% kwoty przelewu. Natomiast gotówkowej używa się do wypłaty pieniędzy z bankomatów. Przelewy w obrębie Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA) są tu zupełnie za darmo. Aczkolwiek przelew zagraniczny SWIFT to już dość spory wydatek, rzędu co najmniej 25 funtów.

HSBC Bank – europejski numer 1

Trzeci na naszej liście jest bank HSBC, który także proponuje klientom założenie i prowadzenie konta bez opłat. Należy do najstarszych tego typu instytucji w Wielkiej Brytanii, założonym w 1880 roku. Otwierając konto, dostajemy też zbliżeniową kartę Visa. Możemy z nią dokonywać wypłaty środków z bankomatu do 300 GBP/dzień bez pobierania jakichkolwiek opłat. Mamy też możliwość zlecić przelew międzynarodowy w różnej formie. Pierwszą jest bankowość internetowa 24h/7 dni w tygodniu, stacjonarnie w oddziale lub poprzez zlecenie telefoniczne. 

Lloyds Bank

Następny w kolejności jest Lloyds Bank, w którym również możemy liczyć na dysponowanie rachunkiem bieżącym bez opłat. Ponadto wraz z kontem otrzymujemy kartę debetową Visa umożliwiającą bezpłatne wybieranie pieniędzy z bankomatów nawet do 500 GBP na dzień. Przelewy za granicę w “banku z koniem” są jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Transfery środków w walucie euro realizuje się za darmo, zaś te w innych jednostkach monetarnych kosztują przynajmniej 9,50 GBP.

TSB Bank

Zbliżając się do końca naszego rankingu warto wyróżnić w nim jeszcze jeden angielski bank – TSB Bank. Podstawowe konto osobiste można założyć bezpłatnie po ukończeniu 18-ego roku życia. Tak jak wszędzie indziej konieczne jest też potwierdzenie naszego zamieszkanie na terenie Zjednoczonego Królestwa. Do dyspozycji dostajemy też bezpłatną kartę TSB Visa. Przesyłanie pieniędzy za granicę jest darmowe pod warunkiem, że wybieramy sieć płatności SEPA, jednak pamiętajmy wówczas o wymianie walut. Transfery w innych walutach mogą kosztować nawet 17,50 GBP.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.