W tym artykule raz na zawsze odstawiamy w kąt wszystkie znaki zapytania dotyczące transferów międzynarodowych. Z dzisiejszego tekstu dowiesz się, jak krok po kroku wykonać przelew zagraniczny na konto w dowolnym kraju na świecie. Zgromadziliśmy tu wszystkie niezbędne informacje, dzięki którym raz na zawsze rozwiejesz swoje wątpliwości dotyczące tego, jak wprowadzić poprawny numer rachunku do przelewu. Dowiesz się również, ile dokładnie będzie Cię to kosztować i jak szybko Twój odbiorca odbierze wysłane przez Ciebie pieniądze. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

  • Międzynarodowe systemy płatności
  • Jak zrobić przelew na zagraniczne konto?
  • Jak wprowadzić poprawny numer rachunku?
  • Ile kosztuje wysłanie przelewu zagranicznego?

Międzynarodowe systemy płatności

Uniwersalnym systemem płatności międzynarodowych są przelewy SWIFT (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Przelew zagraniczny SWIFT pojawił się na rynku już od początku lat 70. Dokładnie od 1973r. umożliwia nam wykonanie przelewu na dowolny rachunek bankowy na całym świecie. Kolejnym systemem, który umożliwia realizację przekazów międzynarodowych są przelewy SEPA (ang. Single Euro Payments Area), które są dostępne dla klientów banków w Polsce od 2016r. Przelewy SEPA umożliwiają szybkie i sprawne przesyłanie pieniędzy pomiędzy krajami strefy Euro. Szacuje się, że dzięki wprowadzeniu ujednoliconego systemu płatności dla państw członkowskich UE oraz państw, w których waluta EURO pełni funkcję autoryzowanego środka płatniczego udaje się zaoszczędzić około 2-3% rocznego PKB.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Jak zrobić przelew na zagraniczne konto bankowe?

Samo zlecenie przelewu w dzisiejszych czasach nie jest już raczej dla nikogo skomplikowaną operacją. Obecnie nawet seniorzy docenili już praktyczność internetowych serwisów transakcyjnych. Mogą za pomocą bankowości online swobodnie opłacić rachunki za energię elektryczną, doładować telefon czy opłacić polisę ubezpieczeniową. W teorii sam proces zlecania przelewu zagranicznego jest dokładnie taki sam, jak w przypadku przekazu krajowego. Niezbędne jest podanie dokładnych danych odbiorcy: imię i nazwisko lub nazwa firmy i adres. W kolejnym kroku będziesz musiał podać właściwy numer rachunku bankowego. Co ciekawe, pomimo ujednoliconego systemu płatności dla transferów międzynarodowych numery kont zagranicznych mogą różnić się od siebie przede wszystkim ilością cyfr. A niektóre z nich mogą zawierać także litery (np. konta bankowe w Wielkiej Brytanii).

Jak wprowadzić poprawny numer rachunku do przelewu zagranicznego?

Wiesz już, jak wyglądają systemy płatności, jednak tajemnicą wciąż pozostaje numer rachunku bankowego, jaki należy wpisać. Niezależnie od tego, czy będziesz zlecać transfer typu SEPA czy SWIFT. Jeśli chcesz aby przelew dotarł do Twojego odbiorcy musisz poprosić go o przesłanie numeru konta w formacie IBAN. W przypadku polskiego formatu IBAN jest to dość proste. Jest to nic innego jak numer konta poprzedzony właściwym literalnym oznaczeniem kraju „PL”. Jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, numery kont zagranicznych mogą przyjmować różne konfiguracje i różnić się od siebie ilością cyfr. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka przykładowych numerów kont w formacie IBAN:

  • Chorwacja (19 cyfr + oznaczenie kraju) HR 12 1001 0051 8630 0016 0
  • Wielka Brytania (18 znaków + oznaczenie kraju) GB29 NWBK 6016 1331 9268 19
  • Polska (26 cyfr + oznaczenie kraju) PL 27 1140 2004 0000 3002 0135 5387.

Ważne! Zawsze sprawdź poprawność numeru konta IBAN, dzięki temu masz pewność, że pieniądze trafią na czas i do właściwej osoby.

Darmowe ogłoszenia w UK

Ile kosztuje wysłanie przelewu na konto za granicą?

Teraz już wiesz, jak poprawnie wprowadzić numer konta do przelewu zagranicznego. Wciąż jednak pozostaje pytanie ile będzie Cię to kosztować? Zagraniczne banki nie korzystają z darmowych i szybkich systemów płatności takich jak np. nasz polski BLIK. Wyjątkiem w tym przypadku są przelewy SEPA. W większości banków są one darmowe lub kosztują symboliczne kilka złotych. A pieniądze na koncie odbiorcy mają szansę znaleźć się już następnego dnia! W przypadku  transferów SWIFT sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana, ponieważ ich koszt jest zazwyczaj uzależniony od tabeli prowizji i opłat w banku, z którego wysyłasz pieniądze. Cena za zlecenie SWIFT’a to zazwyczaj od 0,5% do 2,5% kwoty przelewu, jednak nie więcej niż 350 zł. Na przelew SWIFT odbiorca poczeka maksymalnie do 5 dni roboczych od daty jego nadania. Czas jest uzależniony od tego do jakiego kraju mają trafić pieniądze. Pamiętaj również sprawdzić czy transakcja będzie obarczona dodatkowymi kosztami. Czasem banki pobierają dodatkowe opłaty za zagraniczne przelewy wychodzące i przychodzące.

Jeśli chcesz uniknąć kolosalnych opłat oraz zależy Ci na szybkim czasie realizacji przelewu warto skorzystać z firm świadczących usługi transferów pieniężnych. Jeśli wysyłasz środki na konto w Wielkiej Brytanii możesz skorzystać z platformy do przelewów pieniężnych Klik-24. Umożliwia ona wysłanie przekazu do Anglii bez dodatkowych opłat. Co najważniejsze rejestracja jest darmowa, a środki są księgowane w ekspresowym czasie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.