Pewnie zastanawiasz się jak wybrać najlepszy przelew natychmiastowy? Myślę, że nie zdziwi Cię fakt, że nowe technologie zdecydowanie wiodą wśród obszarów kreujących trendy konsumenckie. Szybkie zakupy online i transakcje bezgotówkowe stały się dla nas tak oczywiste, jak weekendowe porządki w mieszkaniu. W tyle nie pozostają także dostawcy mediów- za prąd czy gaz szybko i sprawnie zapłacimy dziś za pomocą aplikacji mobilnej. A jak w obszarze szybkich płatności wypada sektor bankowy?

Spis treści

Konto bankowe – must have XXI wieku

Kiedy otworzyłam swój pierwszy rachunek w banku miałam jeszcze dość nikłe pojęcie na temat produktów finansowych. Własne konto było moim prywatnym must have, ponieważ często robiłam zakupy przez Internet. Dlatego wizja oszczędzenia sobie długiego oczekiwania na poczcie aby nadać przelew za stosowną opłatą była bardzo atrakcyjna. To pozwoliłoby mi oszczędzić czas niezbędny na zorganizowanie „wycieczki” do urzędu pocztowego i kolejne kilkanaście minut stania w kolejce.

Początek lat 2000. był jednak czasem, gdzie bankowość internetowa zaczynała dopiero raczkować, a opłaty za prowadzenie konta i przelewy były standardem. Wraz z rozwojem nowych technologii tradycyjna bankowość zmieniła swoje oblicze. Zostały wprowadzone bardziej przyjazne rozwiązania w postaci internetowych serwisów transakcyjnych oraz aplikacji mobilnych. Dzięki czemu swoje finanse mamy dziś zawsze w zasięgu ręki, a od zlecenia przelewu dzieli nas tylko kilka prostych kliknięć. Jeśli wykażemy się odrobiną sprytu z konta w banku możemy korzystać nie płacąc za nie ani grosza. A co, jeśli musimy szybko zrobić przelew krajowy?

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Rodzaje przelewów bankowych w Polsce

Raczej nie zaskoczę Cię, jeśli powiem, że przelewy krajowe, które zlecasz w swoim banku możesz wykonywać zlecając je w trybie standardowym lub ekspresowym. Przelewy standardowe, to transfery typu ELIXIR, natomiast przyśpieszone to EXPRESS ELIXIR lub SORBNET. Te najpopularniejsze, czyli zwykły ELIXIR są obsługiwane przez Elektroniczną Izbę Rozliczeniową. To właśnie za jej pośrednictwem zlecane są przelewy, polecenia i potwierdzenia zapłaty a także obsługa czeków.

System ELIXIR funkcjonuje w ramach Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR). Czas potrzebny na zrealizowanie zwykłego transferu ELIXIR to minimum dwie godziny. Oczywiście za wyjątkiem przelewów wewnętrznych (rachunek nadawcy i odbiorcy są w tym samym banku), które są rozliczane natychmiastowo.. W tym miejscu pewnie zastanawiasz się, dlaczego wysyłając przelew np. z Pekao S. A. do mBanku o godzinie 8:15 na koncie odbiorcy znajduje się często dopiero wieczorem. Dzieje się tak, ponieważ każdy bank ma swoje wewnętrzne sesje księgowania przelewów przychodzących i wychodzących. Stąd rozbieżności pomiędzy ogólnymi założeniami a tym, jak to wygląda w praktyce. Teraz powstaje pytanie… co zrobić jeśli pieniądze na koncie odbiorcy muszą znaleźć się od razu? Jeżeli zlecamy tzw. przelew wewnętrzny nie ma z tym najmniejszego problemu. A co gdyby było tak jak w wyżej opisanym przypadku?

Darmowe ogłoszenia w UK

Przelew natychmiastowy EXPRESS ELIXIR i SORBNET- czym się różnią i ile kosztują?

Jak już wspomniałam w poprzednim akapicie, przelewy ekspresowe nazywane także natychmiastowymi to niezastąpiona alternatywa dla tych, którzy muszą zlecić transfer środków na cito. Jeśli jednak zależy nam na czasie, będziemy musieli za to zapłacić. Ile kosztuje taka przyjemność i czy przelew natychmiastowy możemy zrealizować na dowolną kwotę? Czy każdy z tych przelewów możemy wysłać do każdego banku? Żeby ułatwić Ci wybór odpowiedniego transferu natychmiastowego, zapraszam Cię do zapoznania się z tabelą poniżej.

KryteriumESPRESS ELIXIRSORBNET
czas realizacjinawet w 15 minut max. do godzinydo godziny
czy zrealizujesz go na dowolny numer rachunku w banku?NIE niektóre banki nie obsługują płatności EXPRESS ELIXIRTAK
koszt przelewu 1-5 zł30-40 zł
maksymalna kwota przelewuuzależniona od polityki wewnętrznej bankubez limitu

Jak się okazuje, nie wszystkie banki odbierają przelewy typu EXPRESS ELIXIR, natomiast SORBNET wyślemy na rachunek odbiorcy w dowolnym banku. Kolejną różnicą jest także koszt przelewu, a także maksymalna dopuszczalna kwota transferu, która może być różna w zależności od polityki wewnętrznej banku. W niektórych bankach maksymalna kwota dla przelewu ELIXIR może wynosić 1000 zł, a w innych np. 5000 zł. System transakcyjny przed potwierdzeniem zlecenia transferu na pewno poinformuje Cię o dostępnych opcjach i opłatach za przelew. Pamiętaj, że przelew natychmiastowy nie zawsze zrealizujesz też za pośrednictwem aplikacji mobilnej, dlatego czasami konieczne może być logowanie do serwisu internetowego w Twoim banku. Zanim jednak zadzwonisz do swojego doradcy dochodząc roszczeń za źle naliczone opłaty przemyśl, czy taniej nie będzie np. skorzystać z płatności typu BLIK lub dzieląc jeden duży przelew SORBNET na kilka transz ELIXIREM.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.