Zależy Ci na czasie? Chcesz aby pieniądze znalazły się na koncie Twojego odbiorcy w ciągu kilku minut? W takim wypadku możesz skorzystać z rozwiązania, jakim są szybkie płatności, czyli popularne przelewy natychmiastowe. Według danych opublikowanych przez KIR szacuje się, że obecnie ponad 36% aktywnych użytkowników bankowości internetowej oczekuje, że przelewy natychmiastowe staną się standardem. Oraz na stałe wpiszą się w kanon bezpłatnych usług w pakiecie z kontem osobistym. Według badania przeprowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową obecnie nawet co piąta młoda osoba która kupuje samochód lub dokonuje innego dużego zakupu woli skorzystać z przelewu natychmiastowego, niż płacić gotówką. A jak dziś kształtuje się obecnie rynek szybkich płatności onilne? Ile kosztują? Jaka jest opłata za przelew? Po odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące szybkich płatności zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu!

Spis treści

Szybkie płatności: EXPRESS ELIXIR, SORBNET a może BLIK? Co najbardziej się opłaca?

Zdarzyło Ci się kiedyś, że musiałeś zlecić przelew „na wczoraj”? Spóźniona faktura za prąd czy Internet czasem zmusza nas do szukania pozornie niemożliwych rozwiązań. Na szczęście naprzeciw tym szczególnym potrzebom konsumentów  wychodzą banki oferując przelewy natychmiastowe. Te najpopularniejsze EXPRESS ELIXIR oraz SORBNET  na koncie odbiorcy mogą znaleźć się nawet w ciągu do 15 minut. Jednym z nowszych rozwiązań, które pozwala przesłać pieniądze pomiędzy kontami w różnych bankach jest także BLIK. Od momentu pojawienia się na rynku zmienił oblicze tradycyjnej bankowości w Polsce!

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Przelew EXPRESS ELIXIR

Ten system płatności podbił rynek w 2012r., a z usług przekazów natychmiastowych korzysta dziś zdecydowana większość polskich banków. Przelewy EXPRESS ELIXIR są nadzorowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Łączna kwota transakcji w roku ubiegłym wyniosła 3,56 mld zł. Co pozwala odnotować aż 132% wzrost w stosunku do roku ubiegłego. Nic dziwnego, że szybkie płatności ELIXIR cieszą się popularnością. Zapłacimy tylko kilka złotych, a pieniądze na koncie odbiorcy zaksięgują się nawet w przeciągu 15 minut od momentu zlecenia transferu.

Jedynym mankamentem tego systemu jest możliwość manipulowania maksymalną kwotą przekazu przez banki. Według ogólnych założeń systemu maksymalna kwota dla jego przelewu to 100 tyś. złotych. Jednak w praktyce banki dość mocno zawężają ten limit. W ten sposób w niektórych bankach będzie to 1000 zł w innych 5000 zł. Znajdą się i takie, w których limit ten może wynosić 15 lub 30 tyś. złotych. Jednym z minusów płatności EXPRESS ELIXIR jest to, że niestety nie wszystkie banki korzystają z tego rozwiązania, ale z tym możemy sobie poradzić.

Przelew SORBNET

Co ciekawe, system SORBNET swoje pierwsze kroki w sektorze bankowym stawiał już w marcu 1996r. Jego pierwotnym przeznaczeniem była obsługa rachunków wysokokwotowych. Należał on wówczas do klasy systemów RTGS (ang. Real Time Gross Settlement) i służył do realizacji zleceń w czasie rzeczywistym. Obecnie przelewy SORBNET honorowane są w każdym banku w Polsce. Ponadto pozwalają na realizację przekazów pieniężnych w dowolnej kwocie, za co jednak będziemy musieli zapłacić 30-40 zł. Od czerwca 2010r. Narodowy Bank Polski wdrożył nową, uaktualnioną wersję systemu SORBNET2, która poza transferem złotówkowym, pozwala także na realizację przelewów natychmiastowych w Euro. Co ciekawe, poza systemem EXPRESS ELIXIR, SORBNET oraz Sepa Instant jedynym krajem, który posiada swój odpowiednich szybkich płatności jest Wielka Brytania ze swoim Faster Payments Service (FPS).

Darmowe ogłoszenia w UK

Przelew BLIK jako rozwiązanie na szybkie płatności

To rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Jego właścicielem jest spółka Polski Standard Płatności. Firma zapowiada się, że ta metoda płatności w niedługim czasie ma szansę wygryźć z rynku nawet tradycyjne karty płatnicze. Przy pomocy BLIK-a zapłacimy za zakupy w sklepie stacjonarnym i internetowym czy wypłacimy gotówkę z bankomatu. Przede wszystkim pozwala na przesyłanie pieniędzy pomiędzy kontami w różnych bankach w czasie rzeczywistym bez podawania numeru rachunku bankowego. Aby realizować płatności BLIK-iem, wystarczy dodać tę usługę w aplikacji mobilnej swojego banku, łącząc numer telefonu ze swoim rachunkiem. Dzięki ultranowoczesnemu podejściu PSP do finansów, BLIK jest zdecydowanym liderem na rynku przelewów natychmiastowych. Jedynym mankamentem tego systemu jest maksymalna kwota przelewu, która wynosi 500 zł, jednak już teraz chodzą słuchy, że w niedługim czasie ma się to zmienić.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.