Przelewy międzynarodowe stały się istotnym elementem naszego życia. Istnieje wiele powodów, dla których możemy potrzebować przesłać pieniądze za granicę, od zakupu nieruchomości w innym kraju po finansowe wsparcie rodziny. Wysyłanie środków różni się od przelewania środków z jednego z konta bankowego na drugie w tym samym kraju, lub płacenie za zakupy na allegro za pomocą aplikacji na telefonie. Przygotowaliśmy ten artykuł, aby zapewnić Ci wiedzę, której potrzebujesz, aby Twoje pieniądze trafiły tam, gdzie powinny. W tym wpisie przyjrzymy się dwóm najczęstszym metodom: przelewom bankowym i usługom przelewów pieniężnych.

Spis treści

Przelewy międzynarodowe w swoim banku

Większość banków oferuje opcje przelewów międzynarodowych. Oto lista najważniejszych rzeczy, które powinieneś poznać przed podjęciem decyzji o zainicjowaniu zagranicznego transferu pieniężnego w swoim banku:

Banki korzystają z przelewów w sieci SWIFT

Zlecając przelewy międzynarodowe za pomocą swojego banku, musisz wiedzieć, czym jest kod SWIFT/BIC odbiorcy. Nazwa pochodzi od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w skrócie „SWIFT”. W niektórych krajach używa się nazwy BIC, w każdym bądź razie jest to ten sam kod. Sieć płatności SWIFT służy do wysyłania i odbierania pieniędzy na arenie międzynarodowej. Organizacja ustanawia standardy płatności dla zagranicznych przelewów pieniężnych. Ponadto łączy aż 10 000 instytucji finansowych na całym świecie!

Darmowe ogłoszenia w UK

Jak działa SWIFT?

SWIFT działa podobnie do linii lotniczych, ale zamiast przewozić ludzi, przesyła Twoje pieniądze. Nie ma bezpośredniej trasy między wszystkimi państwami na świecie, tak samo jak nie ma połączeń pomiędzy wszystkimi międzynarodowymi bankami. Dlatego pieniądze muszą przejść przez wiele przystanków po drodze. Te przystanki nazywane są bankami pośredniczącymi (banki korespondenci). To one wysyłają polecenia przelewu między różnymi instytucjami za pomocą kodów SWIFT. Sieć transakcji zagranicznych wykorzystuje również numery kont bankowych w formacie międzynarodowym (IBAN) i kody identyfikacyjne banku (SWIFT/BIC).

Ile trwa przelew międzynarodowy SWIFT?

Przesłanie pieniędzy w sieci SWIFT może potrwać do pięciu dni roboczych, w zależności od tego, czy Twoje pieniądze trafią bezpośrednio do odbiorcy czy z przesiadkami.

Zawsze sprawdzaj kurs wymiany walut

Jedną z najważniejszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas zlecania przelewów międzynarodowych, jest kurs wymiany walut. Twój lokalny bank będzie musiał przeliczyć jedną walutę na drugą, aby móc ją przelać na zagraniczny rachunek bankowy. Różne banki mogą stosować różne kursy wymiany walut. Każdy bank ustala własne zasady dotyczące kursów wymiany podczas inicjowania przelewów międzynarodowych. Przed wykonaniem przelewu, zalecamy sprawdzenie w swoim banku, jakie ma stawki odnośnie kursów wymiany.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Różne metody wysyłania pieniędzy oraz różne opłaty

Nawet jeśli przesyłasz środki za pośrednictwem swojego banku, przelewy międzynarodowe mogą wiązać się z różnymi opłatami na przykład:

 • Warto sprawdzić, czy Twój bank pobiera opłaty za przelewy za przelewy złożone w oddziale banku, telefonicznie lub przelewy internetowo. Zazwyczaj wersja online jest najtańsza, za pozostałe musimy dodatkowo zapłacić:
 • Banki pobierają opłaty za zlecenie przelewu międzynarodowego, stosują zazwyczaj dwie metody: stała opłata 20-250 zł lub marżę od wysokości transferowanej kwoty w wysokości 0.5-2.5%:
 • Przelewy można wysłać wybierają różne rodzaje przelewu: spot (3-5 dni), tomnext (do 3 dni) oraz overnight (1 dzień roboczy). Różnią się nie tylko czasem realizacji usługi, ale także opłatą. Im krótszy czas tym cena za przelew wyższa.

Przygotuj wymagane dane do zlecenia przelewu

Podsumowując, jeśli przesyłasz pieniądze międzynarodowo za pośrednictwem swojego banku, upewnij się, że posiadasz wszystkie wymagane dane. Potrzebne informacje do zlecenia przelewu mogą się różnić w zależności od banku, ale najważniejsze z nich przedstawiamy poniżej:

 • Kod SWIFT/BIC banku odbiorcy;
 • Numer rachunku IBAN;
 • Imię i nazwisko odbiorcy;
 • Państwo odbiorcy, kwotę oraz walutę transakcji;
 • Dane bankowe odbiorcy (nazwa banku i lokalizacja oddziału).

Przelewy międzynarodowe za pomocą firm online

Międzynarodowe przelewy pieniężne są dostępne nie tylko w bankach. Inną opcją jest skorzystanie z usługi serwisu zajmującego się przekazami pieniężnymi. Oto kilka rzeczy, które należy rozważyć przed wybraniem tej metody wysyłania pieniędzy. Usługi firm w branży międzynarodowych transferów online zazwyczaj kosztują mniej niż zlecenie takiej samej transakcji w banku. Dlaczego? Ponieważ są ekspertami w tej branży i mają nowoczesny system stworzony wyłącznie do wykonywania takich operacji finansowych.

Przekazy pieniężne online mogą być szybsze niż przelewy bankowe

Dzięki usłudze przekazu pieniężnego możesz błyskawicznie wysłać pieniądze, firmy posiadają zazwyczaj kilka opcji na wysłanie pieniędzy. W niektórych serwisach możesz zlecić przelew a odbiorca otrzyma środki jeszcze tego samego dnia. Możesz także zapisać informacje o odbiorcy, aby następnym razem wysłać pieniądze jeszcze szybciej.

Jak wysłać pieniądze za granicę za pomocą usługi przekazu pieniężnego?

Wysyłanie pieniędzy za pomocą serwisów do przekazów pieniężnych będą się różnić w zależności od dostawcy usług, z którego skorzystasz. Jedno jest jednak pewne, gdy przesyłasz pieniądze za granicę, musisz wykonać kilka standardowych kroków:

 • Załóż i zweryfikuj darmowe konto. Możesz zarejestrować się online w kilka minut i aktywować je, klikając w link przesłany drogą mailową.
 • Wybierz kraj odbiorcy przelewu i wprowadź kwotę. Możesz wysyłać pieniądze na dowolne konto bankowe na całym świecie.
 • Aby wysłać pieniądze na konto bankowe, po prostu wprowadź dane odbiorcy, w tym jego imię i nazwisko oraz adres a także dane konta bankowego.
 • Wybierz preferowaną metodę płatności. Za przelew możesz zapłacić kartą debetową, kredytową lub przelewem bankowym.
 • Gotowe, Twoje pieniądze są już w drodze do odbiorcy!

Która opcja przelewu międzynarodowego jest dla Ciebie odpowiednia?

Sam musisz zdecydować, czy zlecać przelewy międzynarodowe w swoim banku, czy skorzystać z usługi przekazu pieniężnego. Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Banki oferują różne opcje, ale często wiążą się one z wieloma kosztownymi opłatami. Niemniej jednak, każdy z nas posiada rachunek bankowy, a samo zlecenie przelewu jest łatwe i wygodne. W takiej sytuacji pojawia się pytanie: jak często zamierzasz wykonywać takie transakcje? Jednorazowo czy regularnie? Usługi przekazów pieniężnych ułatwiają wysyłanie pieniędzy do tych samych odbiorców i zapewniają niższe opłaty i korzystniejszy kurs wymiany. Oszczędności mogą wynieść nawet kilkaset złotych przy transakcjach na tysiąc funtów. Jeśli interesują Cię przelewy z UK do Polski to sprawdź nasz ranking firm.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.