Jak najtaniej przesłać pieniądze z UK do Polski? To pytanie zadają sobie nas rodacy, którzy osiedlili się na Wyspach Brytyjskich i co roku przesyłają miliony funtów. Gdzie i do kogo? Rzecz jasna do Ojczyzny i swoich rodzin, które pozostały w kraju. Jak również na swoje konto, żeby gromadzić oszczędności i budować kapitał na przyszłość, po powrocie do Polski. Jednakże ukryte opłaty oraz wysokie koszty prowizji bankowych są czynnikiem decydującym o tym, iż sporo tracimyNa szczęście można temu zapobiec i skorzystać z ofert darmowych, szybkich i bezpiecznych przelewów do PolskiCzy rzeczywiście takie istnieją? Przekonajcie się sami! Zapraszamy!

Spis treści

Jak najtaniej przesłać pieniądze z UK do Polski? – wstęp

Jak najtaniej przesłać pieniądze z UK do Polski? Wielką Brytanię zamieszkuje obecnie około 775 tysięcy Polaków. Większość z nich wyjechała do Zjednoczonego Królestwa, aby wspierać swoją rodzinę w Polsce oraz zarobić lepsze pieniądze. Istotną sprawą jest więc dla nich, aby oszczędnie i bezproblemowo wykonywać na stałe międzynarodowe przekazy pieniężne. Jak można tego dokonać, pomijając niekorzystną ofertę banków? Część pytanych odpowiada w następujący sposób.

Zdecydowanie najtaniej i jednocześnie najszybciej pieniądze z UK do Polski można przesłać za pośrednictwem firm online. Specjalizują się one w świadczeniu usług zagranicznych przelewów pieniężnych.POLSCY EMIGRANCI W UK

I jest to najlepsza odpowiedź, jaką moglibyśmy usłyszeć! Jak więc znaleźć najtańszą ofertę? Wystarczy jedynie użyć porównywarki firm online oferujących przelewy z UK do Polski. Wówczas bez problemu wybierzemy najkorzystniej! Niestety, tak jak wspomnieliśmy, jest to tylko niewielka część osób, które korzystają z innych form przelewów niż bank. W kwestii przekazywania pieniędzy, Polacy nadal bardzo często korzystają z usług banków. Dlaczego? Dlatego, że nie mają pojęcia, że można to wykonać dużo taniej, szybciej i równie bezpiecznie! Trzymając się kurczowo tradycyjnych sposobów, takich jak bank, sami utrudniają sobie życie. Nie zdają sobie sprawy, że istnieją alternatywne rozwiązania. Mogące zapewnić im wygodę i komfort stałych przelewów z Anglii do Polski. Właśnie dlatego napisany został ten artykuł, a także by porównać najczęściej wybierane sposoby na taki transfer. Sprawdźmy zatem wszystkie opcje!

Darmowe ogłoszenia w UK

Tradycyjny przelew bankowy

Wybierając opcję przelewu z UK do Polski przez bank wybieramy usługodawcę, z którym nasza transakcja jest w 100% bezpieczna. Jednakże wymieniając zalety opcji bankowej to by było na tyle. Wyjaśnijmy tą kwestię. W Anglii obowiązującą walutą jest funt szterling i w takiej też walucie Polacy otrzymują wypłatę. Co zrozumiałe, chcąc przekazać pieniądze do kraju, dojdzie do przeliczenia funtów na złotówki. Proces ten zachodzi samoistnie, podczas zlecania przelewu międzynarodowego w banku. Co z tego wynika?

Musimy bowiem pamiętać, że banki to najmniej korzystne dla klientów opcje transferu zagranicznego. Weźmy pod uwagę, że nastąpi przekonwertowanie przesyłanej kwoty. Jak wiadomo banki ustalają własne kursy walut, które zawsze były, są i przez długi czas będą tragicznie niskie. Ponadto będziemy musieli opłacić koszt zlecenia przelewu zagranicznego, który w zależności od przesyłanej kwoty może wynieść nawet kilkadziesiąt funtów. Kolejnym dużym minusem jest czas realizacji przelewu przez bank. Zwykle waha się on od 3-4 dni roboczych w opcji przelewem SWIFT, a przelew SEPA trwa 1 dzień roboczy.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Co jest konieczne, aby przesłać pieniądze z Anglii do Polski przez bank?

Jak zapewne wiemy, do zrealizowania przelewu bankowego potrzebujemy podstawowych informacji o odbiorcy oraz dokładnej kwoty przelewu. Czy musimy wprowadzić coś jeszcze? Tak! Niezbędne jest też podanie poniższych danych.

  • SWIFT – jest to kod, który składa się z 8, bądź też 11 znaków. Co symbolizuje? Jest kodem, który lokalizuje bank odbiorcy w Polsce, do którego wykonujemy przelew;
  • IBAN – to przyjęty międzynarodowy numer konta bankowego naszego odbiorcy. Jest poprzedzony kodem kraju (PL). Zawiera także dwie liczby kontrolne, numer jednostki organizacyjnej, a także porządkowy numer konta.

Jak można znaleźć kod SWIFT oraz numer IBAN? Jeśli ich nie znamy, to bez problemu odnajdziemy je w naszym banku.

Rodzaje międzynarodowych przelewów bankowych

Wydawać by się mogło, że najprostszym sposobem przesłania pieniędzy za granicę jest przelew z jednego konta na drugie. Tak, jakbyśmy robili przelew krajowy. Niestety w obszarze międzynarodowych przelewów bankowych nie jest to już tak łatwe i tanie. Dlaczego? Zagraniczne przelewy bankowe możemy realizować w 2 systemach: SEPA i SWIFT.

Przelew SEPA

SEPA (skrót z ang. Single Euro Payments Area) – jest to na pewno szybszy i tańszy rodzaj przelewu zagranicznego w banku. W tym przelewie nie mamy do czynienia z nieznanymi opłatami ze strony banków pośredniczących. Zlecenie przelewu SEPA możemy zrealizować na kilka sposobów. Po pierwsze, w placówce banku. Po drugie: przez telefon, a po trzecie internetowo. Wykonując taki przelew musimy dysponować kodem SWIFT banku naszego odbiorcy oraz numerem konta w formacie IBAN. Co ważne, transfer SEPA jest wykonywany tylko i wyłącznie w walcie euro, tak więc tutaj również nastąpi przewalutowanie. Pamiętajmy też o wprowadzeniu dokładnych danych oraz prawidłowej kwocie.

Opłaty za wykonanie przelewu w tej formie wahają się w granicach od zera do kilku funtów, a realizacja następuje do 24h. Jednakże pamiętajmy też o kosztach przewalutowania, z GBP -> EUR -> PLN, które mogą okazać się dość wysokie. Tak więc, czy przelew SEPA to dobra metoda? Wysyłając euro do jednego z państw UE, jest to na pewno korzystna opcja, ale w Wielkiej Brytanii mamy GBP. Toteż przed zleceniem przelewu SEPA najlepiej jest przekalkulować sobie wszystko.

Przelew SWIFT

SWIFT (skrót z ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) – drugi z typów międzynarodowych przelewów bankowych. Jest on starszym odpowiednikiem SEPY, lecz także dużo droższym. Zależnie od banku, w jakim wykonamy przelew, prowizja jaka zostanie od nas pobrana może sięgnąć od 0.2-1% ogólnej kwoty przelewu. Czyli w sumie możemy zapłacić od 5 do nawet 50 funtów! Zazwyczaj jednak jest to przedział w granicach 0,2-0,5%. Niestety nie jest to jedyna opłata, jaką przyjdzie nam zapłacić. Głównie zmorę klientów stanowi bardzo niekorzystny kurs wymiany waluty w banku. Dlaczego tak się dzieje, skoro jesteśmy klientami naszego banku? Wynika to z faktu, iż banki ustawiają bardzo wysokie spready walutowe.

Czym jest spread walutowy? Najprościej mówiąc, jest to różnica pomiędzy kursem wymiany waluty w danym banku, a średnim kursem na rynku. Otrzymana wartość stanowi zysk dla banku, a naszą stratę. Tak więc, im spread jest niższy, tym mniej pieniędzy tracimy. Jeśli myślicie, że to już koniec opłat, to jesteście w wielkim błędzie. Nie zapominajcie jeszcze o prowizji dla banków pośredniczących (z ang. correspondent bank), które będą uczestniczyć w waszej transakcji. Co najgorsze, koszty te nie są z góry znane. Tak więc dowiemy się o nich dopiero, gdy wpłata zostanie ściągnięta z konta. Kim są Ci „bankowi pośrednicy”? Są to instytucje bankowe, które pomagają innym zagranicznym bankom w księgowaniu płatności na koncie odbiorcy w danym kraju.

Transfer środków przez firmy Western Union/MoneyGram

Wśród Polonii w UK znajdziemy również sympatyków przekazywania funtów do Polski za pomocą firm agencyjnych. Mowa tutaj choćby o Western Union czy MoneyGram. Jak to działa? To proste! Udajemy się do jednej z wielu placówek danej firmy. Następnie na miejscu wypełniamy formularz przelewu i przekazujemy pieniądze dla agenta opłacając tym samym naszą transakcję. Nasze pieniądze są przeliczane konwerterem walut tej firmy z GBP -> PLN i przesyłane do adresata w Polsce. Co ważne, jest to szybka forma, gdyż pieniądze są do odebrania już w ciągu kilku godzin, max. 24h.

Często tą formę wybierają osoby, które nie dysponują rachunkiem w banku. A także te które nie są zorientowane w kwestii usług online. Jest to na pewno wygodne, lecz nie do końca tanie. Przekazując pieniądze o wartości 1000 GBP poprzez WU za transfer z Wielkiej Brytanii do Polski zapłacimy blisko 2.9 GBP. Może to i niewiele, ale pamiętajmy, że to tylko opłata za przelew. Nie zapominajmy, że zarówno Western Union, jak i MoneyGram zarabiają na mało opłacalnych kursach wymiany walut. Reasumując, za przelew 1000 funtów w WU zapłacimy łącznie 44.90 GBP. Niewiele lepiej przedstawia się oferta MoneyGram, gdzie koszty wyniosą 29.99 GBP.

Jak najtaniej przesłać pieniądze z UK do Polski? Online!

Rozwój technologii komputerowej znacznie przyczynił się do rozwoju branży płatności zagranicznych. Dlaczego? Dlatego, że obecnie zdecydowana większość tych instytucji opiera się na usługach świadczonych online. Doprowadza to często do sytuacji, iż coraz ciężej jest nam zdecydować się na wybór konkretnego usługodawcy. Poszukując odpowiedniego rozwiązania w Internecie, natrafiamy na wiele przykuwających uwagę ofert firm internetowych. Zawierają one piękne banery reklamowe i świetne oferty promocyjne, takie, że aż grzechem byłoby nie skorzystać. Jednakże bądźmy czujni. Nie dajmy się oszukać tanim chwytom marketingowym, które z góry prezentują wysoki kurs wymiany. Nie mówiąc nam przy tym nic o horrendalnie wysokich opłatach.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.