Jeśli zastanawiasz się czym jest transfer SEPA oraz zamierzasz poszerzyć swoją wiedzę, to znalazłeś się we właściwym miejscu. Pewnie przeszukujesz Internet w celu zdobycia informacji o dokonywaniu transakcji tą metodą. Jednakże nadal nie wiesz, co to oznacza oraz w jaki sposób działa? Na szczęście w tym artykule znajdziesz wskazówki odnośnie przekazu SEPA. Dowiesz się zatem mnóstwo istotnych rzeczy i otrzymasz odpowiedzi na pytania: Po co dokładnie używamy tego transferu? Do jakich krajów można go wysłać? Jak go zrealizować i jakie są jego rodzaje? Wygląda obiecująco? Na pewno tak. Zapraszam więc do lektury artykułu!

Spis treści

Transfer SEPA– co to jest?

Czym jest transfer SEPA? Generalnie jest to skrót z angielskiego słowa: Single Euro Payments Area określającego ogólnoeuropejską inicjatywę procesowania płatności. Stosuje się go do zlecania i odbieranie przelewów w jednostce monetarnej €. Wykonać go można pomiędzy zagranicznymi kontami bankowymi w okręgu wspólnoty euro. Generalnie  rzecz biorąc, przekazy te umożliwiają bezproblemowy oraz szybki przekaz gotówki. Przez ostatnie lata zyskały miano jednych z najszybszych i zarazem niekosztownych możliwości przekazywania pieniędzy z jednego kraju obszaru euro do innego. Używając z tego rodzaju transferu możesz przesyłać gotówkę równie prosto i produktywnie, jak w przypadku zwykłego przelewu krajowego. Oprócz tego jest to w 100% pewna forma przekazu. Nad bezpieczeństwem Twoich pieniędzy w sieci płatności SEPA władzę sprawuje Bank Centralny UE oraz Komisja Europejska.

Darmowe ogłoszenia w UK

Do jakich krajów można zlecić transfer SEPA?

Obecnie przekaz SEPA mamy możliwość wysłać do 36 krajów członkowskich. Takimi jak:

  • dwudziestu siedmiu krajów należących do Unii Europejskiej (m.in. Polska, Niemcy czy Francja);
  • 4 krajów stowarzyszonych w Europejskim Obszarze Gospodarczym (Islandia, Szwajcaria, Liechtenstein i Norwegia,);
  • czterech państw określanych jako „mikro państwami”, które mają odrębne zasady monetarne z EU (Andora, Monako, San Marino i Watykan);
  • oraz Wielka Brytania pomimo wyjścia z UE.

Jakie są typy transferów SEPA?

Do tej pory zostały wprowadzone 3 rodzaje przekazów w bankowości SEPA. Każdy z nich wyróżnia się swoimi własnymi cechami. Tutaj przedstawiamy jak wygląda i na czym polegają wszystkie typy tego transferu.

The SEPA Credit Transfer

Pierwszy rodzaj transferu SEPA to polecenie przelewu. Przede wszystkim stosuje się go do zlecania jednorazowych transakcji. Do jego nadania potrzebujemy numeru konta w formacie IBAN. Pamiętaj o tym, że niektóre banki wymagają również podania kodu SWIFT/BIC, celem  przeksięgowania odpowiedniej sumy z jednego konta na drugie. Po nadaniu przekazu, adresat powinien dysponować odpowiednią sumą na swoim rachunku bankowym w przeciągu maksymalnie 1 dnia roboczego od zlecenia operacji.

The SEPA Instant Credit Transfer

Następny rodzaj przekazu to przelew natychmiastowy, inaczej Credit Transfer. Wdrożono go dosyć niedawno, gdyż pod koniec 2017 roku. Terminologia znaczenia tego transferu nie pojawiła się jednak z przypadku. Jest ściśle związana z prędkością z jaką księguje się środki. Z reguły decydując się na ten przelew, beneficjent uzyskuje fundusze już w dosłownie kilka sekund. Po zleceniu transferu, pieniądze powinny opuścić nasz rachunek i trafić do odbiorcy w dokładnie 10 sekund! Jest to realne z uwagi na fakt, gdyż występuje tutaj bezpośrednia komunikacji pomiędzy bankami. Chodzi o przelew z konta nadawcy przelewu do banku beneficjenta. Wtedy, w całej tej transakcji nie uczestniczy żadna z instytucji pośredniczących. Dzięki czemu przekaz zrealizujemy bardzo szybko.

Wykonanie transakcji jest możliwe przez cały czas, oznacza to: 24h/7 dni w każdym dniu roku. Jest to usługa na tyle korzystna, że pod wieloma względami przebija inne propozycje instytucji finansowych, które zazwyczaj są zależne od dni ustawowo wolnych od pracy czy też rozmaitych świąt. Chociaż, aby być w stanie wykonać płatność Instant SEPA, banki dwóch stron przelewu muszą być ważnymi członkami SEPA Instant. Dlatego też przed wykonaniem polecenia transferu instant, warto to sprawdzić. W szczególności dowiedz się, czy Twoje konto osobiste oraz Twojego beneficjenta mogą obsługiwać takie przekazy.

Polecenie zapłaty SEPA

Ostatnią formą transferu jest polecenie SEPA Direct Debit. W odróżnieniu od dwóch omówionych wcześniej typów, tą opcję wykorzystujemy do wysyłania przelewów okresowych. Między innymi może to być cotygodniowy czynsz, opłata za media czy WI-FI, albo regularne zobowiązania swojej pożyczki. W taki sposób, jak w przypadku dwóch pozostałych rodzajów, tak i tutaj konieczne jest uzyskanie numeru IBAN. A czasami na dodatek numeru SWIFT/BIC rachunku beneficjenta. Jednak przekaz polecenia zapłaty działa na zasadzie płatności „pull-based„, co odróżnia go od pozostałych opcji transferu.

Czyli w tym rodzaju to odbiorca transferu musi zadeklarować żądanie przeprowadzenia wpłaty przez nadawcę. Działa to na zasadzie wysłania roszczenia do osoby nadającej przekaz, pytając jego bank o przyzwolenie na wyegzekwowanie waluty z jego/jej konta. Na dodatek, przed zrealizowaniem transakcji właściciel konta jest zobowiązany do podpisania tak zwanego „mandate”. Jest to typ umowy, udzielającej pozwolenia beneficjentowi transferu na okresowe pobieranie potrzebnej należności z konta bankowego nadawcy. W efekcie, inicjatywa ta może stanowić przydatne rozwiązanie, które umożliwia nam regulowanie bieżących rachunków w ustalonym terminie. Dzięki temu nie ma konieczności zapisywania w kalendarzu dni spłaty czy konieczność pamiętania o nich wszystkich.

Transfer SEPA z Anglii do Polski

W tej części omówimy też dobrą informację, choć tylko częściowo. Jak już wcześniej wspomnieliśmy Wielka Brytania również należy do obszaru objętego transferem SEPA pomimo wyjścia z Unii Europejskiej. Co to oznacza dla Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich – tyle, że nadal mogą korzystać z transferów wewnątrzunijnych. Jest to dość tanie i szybkie rozlicznie płatności w walucie euro. Pamiętajmy jednak, że taki przekaz rozliczy się wyłącznie w walucie euro. Dlatego realizując transfer SEPA z Anglii do Polski będziemy obarczeni kosztami za podwójne przewalutowanie. W pierwszej kolejności nasze funty zostaną wymienione na euro po kursie bankowym. Każdy przecież wie, że jest on znacznie zaniżony. Potem euro zostanie wymienione na złotówki, aby trafić na nasz rachunek bankowy w Polsce. Biorąc pod uwagę tę kwestię lepiej skorzystać ze standardowego przelewu z jedną z firm świadczących takie usługi. Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem przelewów z UK do Polski.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.