Zastanawiasz się, ile trwa przelew z angielskiego konta na polskie? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jaki jest średni czas księgowania przelewu, oraz jak szybciej i taniej wysłać pieniądze do Polski.
Spis treści
- Sieć przelewów SWIFT
- Czego potrzebujesz do zlecenia przelewu międzynarodowego?
- Ile trwa przelew z angielskiego konta na polskie?
- Godziny przyjęcia zlecenia (Cut off times)
- Co spowalnia transfer?
Ile trwa przelew z angielskiego konta na polskie?
Aby odpowiedzieć na pytanie, ile trwa przelew z angielskiego konta na polskie, w pierwszej kolejności warto wyjaśnić, jak działają przelewy zagraniczne. Jak pewnie zdajesz sobie sprawę, banki tak naprawdę nie przewożą Twoich pieniędzy między granicami dwóch państw. Ciężko byłoby sobie wyobrazić ciężarówkę wypchaną milionami funtów, która jeździ z jednego do drugiego kraju każdego dnia. System przelewów międzynarodowych działa zupełnie inaczej. Po prostu dwa banki wymieniają się informacjami o przelewie w systemie zwanym SWIFT.
Sieć przelewów SWIFT
Przy wyborze metody przelewu zagranicznego, w prawie każdym przypadku pojawia się informacja, że jest to „Przelew SWIFT”. Wyjątkiem stanowią płatności w walucie euro zwane SEPA, ale podczas wysyłanie pieniędzy z angielskiego konta na polskie nie jest to najlepsze rozwiązanie. Przechodząc do tematu, SWIFT to międzynarodowa sieć do przesyłania wiadomości pomiędzy bankami i instytucjami finansowymi na całym świecie. Umożliwia wymianę danych dotyczących przelewów i poufnych informacji. Są one ustandaryzowane, dzięki czemu ułatwiają komunikację między wszystkimi zagranicznymi bankami.
Pamiętaj! Nie wszystkie banki, które należą do SWIFT mają między sobą bliskie relacje. Dlatego w procesie wymiany informacji na temat przelewu w większości przypadków towarzyszą banki korespondenci, którzy pośredniczą w transakcji. Oczywiście pobierają za to opłatę, co generuje wysokie koszty, ale także wydłużony czas księgowania pieniędzy.
Czego potrzebujesz do zlecenia przelewu międzynarodowego?
Aby wysłać pieniądze na zagraniczny rachunek bankowy będziesz potrzebować poniższych informacji:
- Nazwa odbiorcy – imię i nazwisko lub nazwa firmy;
- Numer rachunku odbiorcy IBAN (międzynarodowy format rachunku bankowego) – PL + 26 cyfrowy numer rachunku;
- Kod BIC/SWIFT banku odbiorcy – każdy bank posiada swój unikatowy kod, wpisz BIC/SWIFT + nazwa banku w pasku wyszukiwarki, a znajdziesz kod bez problemu;
- Waluta przelewu (zwykle banki stosują własne kursy wymiany walut, dlatego wybierając walutę lokalną banku odbiorcy Twoje środki zostaną wymienione automatycznie);
- *Powód przelewu lub źródło pochodzenia środków – w niektórych przypadkach, zwłaszcza przy większych kwotach ze względu na politykę związaną z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy, możesz zostać poproszony o podanie bardziej szczegółowych informacji.
Musisz również zdecydować, czy chcesz podzielić opłaty za płatności zagraniczne z odbiorcą, czy chcesz pokryć całą sumę. Do wyboru mamy trzy opcję:
- OUR – całość kosztów pokrywa nadawca;
- SHA – koszty są dzielone pomiędzy nadawcę i odbiorcę przelewu;
- BEN – wszystkie koszty opłaca odbiorca.
Ile trwa przelew z angielskiego konta na polskie?
Całkowita szybkość księgowania transakcji zależy od kilku warunków. Po pierwsze Istnieją różne metody wykonania przelewu, na przykład szybciej zlecisz przelew internetowy niż udając się osobiście do oddziału banku. Druga sprawa dotyczy różnych sieci do wysyłania pieniędzy, takich jak SWIFT czy SEPA. Ile czasu idzie przelew w banku w każdej z nich, wyjaśniamy poniżej:
- Przelew SWIFT – zazwyczaj bank informuje nas o tym, że może to zająć od 3-5 dni roboczych;
- Przelew SEPA – wybierając opcję przelewu w euro możemy otrzymać środki na polskim koncie już w ciągu 1-2 roboczych.
Poniżej przedstawiamy czynniki, które mają wpływ na szybkość realizacji transakcji.
Godziny przyjęcia zlecenia (Cut off times)
Wszystkie przelewy międzynarodowe są przetwarzane raz dziennie. Ponadto każdy bank ma ustaloną godzinę do, której przyjmuje zlecenia. Oznacza to, że w zależności od pory dnia, o której wysyłasz przelew, bank może rozpocząć procedurę przesłania środków tego samego lub następnego dnia roboczego.
Pamiętaj! „Cut off time” to godziny przyjmowania dyspozycji. Płatności otrzymane po godzinach przyjmowania zleceń traktowane są, jak otrzymane w kolejnym dniu roboczym.
Oto przykładowe godziny przyjmowania zleceń dla kilku popularnych bankach w Anglii:
- Barclays – czas przyjęcia zlecenia do godziny 15:00;
- LLoyds Bank – czas przyjęcia zlecenia do godziny 15:00;
- HSBC – czas przyjęcia zlecenia do godziny 08:30;
- Metrobank – czas przyjęcia zlecenia do godziny 14:00.
Jeśli złożysz zlecenie przelewu w dniu roboczym przed godziną przyjmowania dyspozycji banku, powinno ono zostać przyjęte tego samego dnia. Jednak fakt, że pieniądze opuściły Twoje konto, nie oznacza, że odbiorca otrzyma je natychmiast. Na tym etapie środki opuszczają konto i czeka je jeszcze długa droga zanim trafią do odbiorcy.
Co spowalnia transfer?
Po zleceniu międzynarodowego przelewu bankowego środki są potrącane z Twojego konta, a dane przekazywane przez sieć SWIFT. Jeśli bank, w którym posiadasz konto nie ma relacji z bankiem odbiorcy w Polsce to będzie musiał skorzystać z pośrednika, zanim pieniądze ostatecznie dotrą do miejsca docelowego. Istnieje również kilka czynników, które również mają decydujący wpływ na szybkość transakcji. Warto o nich pamiętać, ponieważ można ich uniknąć.
Błędy w formularzu przelewu
Każdy błąd w formularzu przelewu może prowadzić do opóźnienia lub nawet utraty pieniędzy. Dlatego ważne jest, aby dokładnie sprawdzić, czy dane odbiorcy są poprawne.
Święta państwowe i kościelne
Pamiętaj o tym, że banki nie pracują w weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy. Dlatego staraj się, aby unikać wysyłania pilnych płatności dzień przed lub w tracie świąt. W kraju odbiorcy mogą również obowiązywać inne zwyczaje i święta niż w Anglii, dlatego przed wysłaniem przelewu lepiej zrobić szybkie rozeznanie w Internecie, aby uniknąć niepotrzebnych opóźnień.
Kraj odbiorcy
Ogólnie rzecz biorąc, wysyłanie pieniędzy do bardziej odległych krajów zajmie więcej czasu niż pomiędzy krajami w Europie. W większości przypadków banki mają dobre relacje z sąsiednimi krajami. Na przykład wysyłanie pieniędzy w strefie euro jest znacznie szybsze niż poza nią.
Jakie są szybsze alternatywy dla przelewów bankowych?
Niewątpliwie wysyłanie pieniędzy online za pośrednictwem niezależnych platform transferowych jest nie tylko szybsze, ale w większości przypadków tańsze. Banki nie są już tak konkurencyjne na rynku przekazów pieniężnych. Dlatego, jeśli chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze, warto poznać alternatywy dla przelewów bankowych takie jak Wise, wystarczy założyć konto na ich stronie, klikając w nasz link, co umożliwia darmowy pierwszy przelew.
Sprawdź ranking przelewów z UK do Polski na naszej stronie. Możesz porównać oferty pomiędzy najbardziej znanymi i cenionymi platformami online. Dowiesz się, ile będzie to kosztować, oraz ile czasu zajmie wysłanie pieniędzy z angielskiego konta na polskie z różnymi dostawcami. Następnie możesz po prostu wybrać najlepszą firmę, w oparciu o swoje potrzeby i wymagania. Możesz również przeczytać naszą recenzję na temat każdej z nich, w której znajdziesz opinie klientów korzystających z ich usług.
Komentarze