Jak przelać pieniądze z Anglii na polskie konto? To pytanie od zawsze towarzyszy naszym rodakom, którzy zdecydowali się na emigrację. W dużej części wyjechali tam w celach zarobkowych, dlatego zależy im na swobodnych transferach funta bez żadnych przeszkód i ukrytych opłat. Jak wykonać taki przelew bezpiecznie, szybko i bez ponoszenia dużych kosztów? W tym artykule omówione zostaną najczęściej wybierane formy przekazów pieniężnych oraz zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania tego typu operacji.

Spis treści:

Jak przelać pieniądze z Anglii na polskie konto?

Jak przelać pieniądze z Anglii na polskie konto? Na to pytanie odpowiedzi szukają osoby, które wyemigrowały na Wyspy Brytyjskie. Ich ciągle rosnące zapotrzebowania sprawiły, że branża międzynarodowych usług finansowych rozwinęła się w bardzo szybkim tempie, starając się sprostać oczekiwaniom klientów. Która z instytucji finansowych najlepiej zaspokaja potrzeby swoich klientów? Na to pytanie znajdą Państwo czytając poniższy artykuł.

Darmowe ogłoszenia w UK

W jaki sposób zlecić transakcję?

Każdemu, kto przesyła pieniądze z Anglii na polskie konto zależy na tym, aby zrealizować przekaz bezpiecznie i korzystnie, a czas był możliwie jak najkrótszy. Dawniej zlecenie przelewu kojarzone było tylko z zakresem usług, jakie oferuje bank. Natomiast obecnie mamy bardzo dużą swobodę w wyborze najlepszego dla nas wariantu na przekazy pieniężne do Polski. Wśród najczęściej wybieranych metod można wyróżnić:

 • firmy zajmujące się przelewami zagranicznymi online,
 • kantory,
 • płatności online kartą debetową/kredytową,
 • portfel elektroniczny,
 • tradycyjny przelew bankowy.

Koszty przelewu w zależności od wyboru metody przesyłania

Ile kosztuje przelew z Anglii do Polski? Cena jest w dużej mierze uzależniona od tego, na jakiego pośrednika się zdecydujemy. Na opłatę składają się:

 • koszt zlecenia przelewu zagranicznego,
 • kurs wymiany walut,
 • udział pośredników,
 • możliwe dodatkowe opłaty.

Niekorzystna cena wykonania usługi przez pośrednika oraz nieopłacalny kurs wymiany funtów na złotówki sprawi, że koszty jakie poniesiemy będą dla nas niemiłą niespodzianką.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Międzynarodowy przekaz bankowy

Zlecając przelew zagraniczny przez bank musimy mieć świadomość, że jest to transakcja międzynarodowa, co powoduje że bank pobierze za wykonanie tej usługi wysokie koszty. Banki najczęściej wymieniają walutę po niekorzystnym kursie, ponieważ na tym zarabiają.

Aby zrealizować tą usługę musimy podać numer polskiego konta bankowego, na który chcemy przelać funty. Numer ten musi być w formacie IBAN. Co to jest? Jest to międzynarodowy numer przypisany rachunkom bankowym, który poprzedzony jest kodem dla danego kraju, np. dla Polski będzie to skrót PL. Poza tym konieczny będzie kod BIC. W realizacji transakcji zleconej w banku udział biorą:

 • bank nadawcy,
 • bank odbiorcy,
 • bank pośredniczący (tzw. bank korespondent).

Udział banku korespondenta wiąże się z dodatkową opłatą, ponieważ może on zażądać prowizji za dokonanie transakcji. Koszt przelewu, który wykonujemy w banku jest także zależny od kwoty przelewu. Banki mają najwyższe spready walutowe, a co za tym idzie, najmniej korzystne kursy wymiany walut. Dlatego wybór banku, jako pośrednika do zlecenia przelewu jest nieopłacalny.

Kantory

Dawniej wymiana waluty mogła odbyć się tylko i wyłącznie poprzez kantory działające stacjonarnie. Obecnie funkcjonuje coraz więcej kantorów działających online, gdzie mamy możliwość przewalutowania, a następnie zrealizowania przelewu. Aby to zrobić należy utworzyć wirtualne konto, wypełnić formularz przelewu, a później zasilić je odpowiednią kwotą. Kolejnym krokiem jest wymiana waluty oraz opłaty za wykonanie takie operacji. Jakie są minusy? Przede wszystkim spora prowizja. Metoda ta jest opłacalna, jeśli przelewamy większe kwoty. W przypadku, gdy nie przesyłamy większych sum oferta kantoru online przypomina to, co proponują banki. Na niekorzyść przemawia także ilość operacji, jakie należy wykonać, ponieważ nie dla wszystkich będą one jasne i przejrzyste.

Płatności online kartą płatniczą

Powszechnie uważa się, że przekaz pieniężny do Polski z UK za pośrednictwem karty bankowej to najbezpieczniejsza forma płatności. Na platformie internetowej wybieramy odpowiadającą nam metodę płatności, a następnie musimy uzupełnić wymagane informacje. W kolejnym kroku zostaniemy przeniesieni na stronę banku, gdzie uzupełniamy nasze dane, informacje związane z naszą kartą oraz kod zabezpieczający CVV/CVC. Niemniej jednak, w przypadku tej metody również występuje wysoka prowizja oraz niekorzystny kurs wymiany walut.

E-portfele

Będąc w Anglii możemy także założyć swój wirtualny portfel, który będzie połączony z naszą kartą i rachunkiem płatniczym. Wybierając ten sposób nie musimy logować się do bankowości internetowej, czy podawać danych z karty. Nasze transfery będą bezpieczne, ale także mało opłacalne, do czego przyczynia się niski kurs wymiany walut. Może to spowodować, że odbiorca otrzyma znacznie mniejszą kwotę, niż oczekiwaliśmy.

Firmy online

Najchętniej wybieraną opcją na rynku finansowym, jeśli chodzi o zlecanie transferów pieniężnych są firmy online specjalizujące się w płatnościach internetowych. Proponują one swoim klientom innowacyjne metody oraz rozwiązania, aby przekazy pieniężne z UK Polski były realizowane w krótkim czasie, bezpiecznie i przede wszystkim korzystnie. Przelewy standard zazwyczaj realizowane są za darmo. Dodatkowo możemy mieć pewność, że zawsze otrzymamy najwyższy kurs wymiany walut. Co ważne, w finalizacji przekazu nie uczestniczą żadne inne podmioty, dlatego nie musimy martwić się o ukryte koszty i dodatkowe prowizje.

Aspekty bezpieczeństwa podczas wykonywania przelewu online

Aspekty bezpieczeństwa

W przypadku przesyłania pieniędzy z UK do Polski niezwykle ważną kwestią jest bezpieczeństwo, które powinno być stawiane na 1 miejscu. Zarówno banki, jak i inne instytucje finansowe zobligowane są do respektowania regulacji finansowych wprowadzonych przez angielskie organy nadzorujące FCA oraz HMRC. Zlecając przelew online musimy mieć pewność, że zostanie on szyfrowany za pomocą protokołu SSL. Dodatkowo od 2019 roku obowiązuje unijna dyrektywa, według której istnieje konieczność uruchomienia dodatkowych form uwierzytelniania płatności. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą Ci przed uniknąć oszustwa:

 • zawsze sprawdzaj dane przelewów,
 • zlecaj przelewy tylko przez sprawdzone serwisy posiadające odpowiednie certyfikaty,
 • po każdej transakcji zweryfikuj rachunek,
 • nie otwieraj podejrzanych wiadomości,
 • używaj tylko bezpiecznych połączeń.

Innowacyjna oferta przelewów

Przelewy z Anglii na polskie konto najlepiej jest wykonywać korzystając z usług firm internetowych, które specjalizują się w transakcjach pomiędzy tymi krajami. Są to sprawdzone instytucje płatnicze, które posiadają najkorzystniejsze oferty, niskie opłaty, najwyższe kursy wymiany walut i szybki czas realizacji transferu. Nie stosują spreadu walutowego, który działa na niekorzyść klienta. Dodatkowo w finalizacji transferu nie uczestniczą pośrednicy, dlatego nie musisz martwić się o ukryte koszty. Przekazy pieniężne zlecane za pośrednictwem tego typu firm są wygodne i opłacalne. Jeśli zależy Ci na Twoich funduszach to koniecznie sprawdź ranking przelewów z UK do Polski, dzięki któremu porównasz różne oferty oraz znajdziesz odpowiednią dla siebie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.