Ile kosztuje przelew bankowy z Anglii do Polski? To pytanie nieodłącznie towarzyszy osobom, które przebywają obecnie na Wyspach Brytyjskich, a nadal mają pewne zobowiązania finansowe w ojczyźnie. Niejednokrotnie zdarza się, że potrzebują opłacić w Polsce rachunki lub po prostu przesłać środki finansowe swoim bliskim. Każdy, kto planuje wysłać pieniądze chce, aby przekaz był bezpieczny, szybki oraz niedrogi. Tradycyjnym i najbardziej powszechnym sposobem na wykonanie tego typu operacji jest przelew bankowy. Jak kształtuje się koszt transakcji zrealizowanej w banku?

Spis treści:

Ile kosztuje przelew bankowy z Anglii do Polski?

Ile kosztuje przelew bankowy z Anglii do Polski? Nie da się ukryć, że ludzie nadal kojarzą dokonywanie wszelkich operacji finansowych z bankami. Nic w tym dziwnego, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze to, że międzynarodowe przekazy pieniężne są jedną z wielu usług, jakie posiadają one w swojej ofercie. Najczęściej sprowadza się to do tego, że nie przywiązują one szczególnej uwagi do realizacji tego typu zleceń oraz ich korzystnej finalizacji. Na cenę przelewu, który zlecimy w banku składa się kilka elementów. Co ważne, aby zlecić transfer pieniężny z UK do Polski, musimy posiadać brytyjski rachunek bankowy. Na co zwrócić uwagę, aby nie przepłacić? Odpowiedź znajdziecie Państwo w poniższym artykule.

Darmowe ogłoszenia w UK

Czynniki wpływające na koszt transakcji

Decydując się na realizację przekazu finansowego z Anglii do Polski musimy zapoznać się z kilkoma elementami, które w znacznym stopniu determinują ostateczną cenę, jaką przyjdzie nam zapłacić.

  1. Cena zlecenia usługi. 
  2. Kurs wymiany GBP/PLN. 
  3. Udział korespondentów. 
  4. Rodzaj sieci przelewów (w tym przypadku SWIFT).
  5. Tryb księgowania wpłaty. 

Bank korespondent – co to takiego?

Bank korespondent to zagraniczny pośrednik banku. Z jego pomocą mogą obywać się następujące aktywności: pobieranie należności, zatwierdzanie akredytyw dokumentowych i zarządzanie kontami międzybankowymi. To właśnie on przyczynia się to tego, że przesyłane przez nas środki zostaną zaksięgowane w innym kraju. Początkowo pieniądze są przesłane z naszego banku do banku pośredniczącego, a dopiero w następnej kolejności wysłane są na wskazany przez nas rachunek bankowy w Polsce.

Opłaty za transakcję zleconą w banku

Opłaty za transfer pieniężny z Anglii do Polski mogą się różnić. Każdy z banków ma swoją tabelę opłat i prowizji, z którą warto się zapoznać. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że oferty, jakie proponują nam banki nie należą do korzystnych, dlaczego?

Po pierwsze cena za przekaz nie jest stała. Wszystko zależy od kwoty, jaką chcemy przesłać. Pomimo iż banki przedstawiają cenę, za realizację zagranicznego przelewu w swoich tabelach opłat i prowizji, to finalna kwota może się różnić od tej, którą przypuszczaliśmy. Banki zazwyczaj pobierają od 5 GBP wzwyż za samo wykonanie usługi, ale nie uwzględniają przy tym prowizji, jaką mogą pobrać banki pośredniczące. Jest to kwota trudna to oszacowania, ponieważ nie znamy dokładnej liczby pośredników biorących udział w finalizacji naszego przekazu.

Następnym elementem niosącym za sobą dodatkowe koszty jest przewalutowanie. Nie jest żadną tajemnicą, że kursy wymiany walut w bankach nie należą do korzystnych i mogą różnić się od średnich rynkowych o nawet 10% np. przy przelewie na 1000 GBP to aż 100 GBP. Sprowadza się to do tego, że nasz odbiorca finalnie otrzyma znacznie mniejszą kwotę, niż się spodziewaliśmy. Odpowiada za to spread walutowy, który im jest wyższy, tym klient jest bardziej stratny. Według notowań rynkowych w placówkach bankowych odnotowuje się najwyższy spread.

Kolejnym aspektem jest to, że bank realizuje przelewy z Anglii do Polski za pomocą systemu SWIFT, który nie należy do najtańszych, a jego opłata jest ruchoma i zależy od wysokości przelewanej kwoty. Im jest większa, tym większa będzie cena za przyjęcie takiej usługi. Finalnie możemy zapłacić nawet kilkadziesiąt funtów.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Spread walutowy

Wyróżniamy 3 formy spreadów walutowych:

  • spread stały – ustalany jest przez usługodawcę i utrzymuje się ciągle na tym samym poziomie. Nie wpływają na niego warunki rynkowe panujące w danym momencie,
  • spread zmienny – zmienia się w zależności od zmian występujących na rynku finansowym, dodatkowo może być on zwiększony o marżę, którą pobierze usługodawca. Jest to najczęstsza forma spreadu walutowego, z którym mamy do czynienia,
  • spread rynkowy – jest zdecydowanie niższy od dwóch powyższych, co wynika z płynności instrumentu finansowego, który udostępnia dana instytucja płatnicza.

Przelew bankowy z Anglii do Polski – dlaczego nie warto?

Jak już zostało zauważone banki za realizację przekazu zagranicznego pobierają dość duże oplaty, na które wpływ ma kilka składowych. Od prowizji i marży poprzez niekorzystne przewalutownie, aż po dodatkowych pośredników. Ilość ukrytych opłat, jaką serwują nam banki sprawia, że ciężko jest oszacować finalną kwotę, jaką poniesiemy za tego typu operacje finansowe. Na tym jednak nie kończą sie wady transkacji międzynarodowych zlecanych w banku. Oprócz sporych kosztów za usługę musimy liczyć sie także z wydłużonym czasem realizacji przekazu. Nikt z nas przecież nie chce, aby odbiorca czekał bardzo długo na pieniądze. Dodatkowo sama procedura zlecenia transakcji z Anglii do Polski w banku nie należy do najprostszych i niejednoktrotnie może przysporzyć nam parę problemów i niejasności.

Korzystne sposoby na zagraniczne przekazy

Korzystne sposoby na zagraniczne przekazy

Skoro przelewy z Anglii d Polski za pośrednictwem banku nie są dla nas korzystne to, w jaki sposób przesłać pieniądze z Anglii na polskie konto? Rynek finansowy oferuje nam wiele innych rozwiązań, a liderami są firmy działające online, które są specjalistami w przelewach walutowych. Proponują one innowacyjne rozwiązania, dzięki którym przekazy z UK do Polski są nie tylko korzystne, ale również swobodne i bezproblemowe.

Zlecenie przelewu o każdej porze dnia i nocy, z dowolnego urządzenia i bez wychodzenia z domu? Z pomocą tych firm wszystko jest możliwe. Przelewy standard są realizowane w wiekszości za darmo, a nasz odbiorca czeka na środki max. 2 dni robocze. Masz również gwarację, że nie występują żadne ukryte koszty, ponieważ w finalizacji transakcji nie biorą udziału dodatkowe podmioty. Co więcej, instytucje te umożliwiają nam śledzenie aktualnego kursu wymiany walut. Nie stosują spreadu walutowego, który działa na naszą niekorzyść. Jeśli dbasz o swój czas i finanse to koniecznie sprawdź ranking przelewów z UK do Polski, dzięki któremu porównasz różne oferty oraz znajdziesz odpowiednią dla siebie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.