Transfery SEPA w euro występują w trzech różnych formach. Każda z nich charakteryzuje się innymi cechami. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć , w jaki sposób funkcjonują to zapraszam do przeczytania tego wpisu. W tym miejscu znajdziesz niezbędne informacje dotyczące płatności pomiędzy rachunkami bankowymi w strefie SEPA. Ponadto wyjaśnimy do jakich krajów można je wysłać? Oraz, ile kosztuje taka usługa?

Spis treści

Transfery SEPA w euro

Czym są transfery SEPA w euro? Służą do przekazywania i otrzymywania środków finansowych w jednostce pieniężnej EUR pomiędzy dwoma zagranicznymi kontami bankowymi w wspólnocie. Transakcja może dotyczyć równeż przelewów pomiędzy kontami walutowymi w obrębie tego samego kraju. Zasada jest prosta bank nadawcy oraz obiorcy musi należeć do systemu SEPA. A skąd pochodzi ta nazwa i co oznacza? W zasadzie są to pierwsze litery z brytyjskiego wyrażenia: Single Euro Payments Area. Tłumacząc na język polski oznaczą Jednolity Obszar Płatności w Euro. Jest to sieć służąca do przekazywania środków płatniczych w prosty oraz szybki sposób. Korzystając z tego rodzaju płatności możesz przesyłać gotówkę równie łatwo, jak w przypadku standardowego transferu krajowego. Ponadto jest to bardzo bezpieczna forma transferu. W celu ochrony Twoich środków, sieć przelewów SEPA jest nadzorowana przez EBC i Komisję Europejską.

Darmowe ogłoszenia w UK

Do jakich państw można zlecać transfery SEPA w euro?

Aktualnie transfery SEPA w euro mamy możliwość przesłać do 36 krajów należących do tego systemu. Poniżej lista dostępnych państw:

  • 4 państwa stowarzyszone w Europejskim Obszarze Gospodarczym „EOG” (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria) oraz Wielka Brytania pomimo wyjścia ze struktur unijnych;
  • dwadzieścia siedem krajów członkowskich UE (m.in. Holandia, Francja, Belgia, Hiszpania oraz również Polska);
  • cztery kraje mające podmiotowe zasady monetarne z Unią Europejską (Andora, Monako, San Marino i Watykan).

Jakie są rodzaje transferów SEPA?

Obecnie zostały wprowadzone 3 rodzaje transferów SEPA. Każdy z nich jest inny oraz ma swoje charakterystyczne cechy. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda każdy z nich.

Polecenie Przelewu SEPA

Flagowy typ transferu SEPA w euro to polecenie przelewu. Generalnie używany jest do wykonywania pojedynczych transakcji. Do jego nadania będziemy potrzebować rachunku w formacie międzynarodowym, czyli IBAN. Wcześniej należało podać dwa numery BIC oraz IBAN. Większość banków już zrezygnowała z kodu banku BIC, ale niektóre nadal wymagają podania obu numerów, aby móc wysłać środki. Średni czas wykonania takie usługi w banku nie powinien przekraczać 1 dnia roboczego, choć czasem trwa to zaledwie kilka godzin.


The SEPA Instant Credit Transfer

Kolejny typ transferu w euro to przelew natychmiastowy, inaczej Credit Transfer. Został wprowadzony pod koniec 2017 roku na rynku. Co czyni go dość nowym produktem. Nazwa jaką posiada ma bezpośredni znaczenie i wiąże się z czasem realizacji takiego transferu. Z reguły w tym przypadku beneficjent otrzymuje płatność w czasie rzeczywistym. Po zleceniu transferu powinien trafić na wskazane konto do 10 sekund! Jest to realne z uwagi na fakt, gdyż pieniądze są wysyłane bezpośrednio do banku odbiorcy z pominięciem banków pośredniczących. Jak to się ma w przypadku przelewu międzynarodowego SWIFT. Usługa ta jest dostępna w bankowości non stop, to znaczy: 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przez cały rok. Jest to opcja, która jest dwa kroki przed innymi rozwiązaniami bankowymi, które są zależne od dni ustawowo wolnych od pracy czy też innych świąt.

Niemniej jednak, aby mieć możliwość nadania płatności natychmiastowej SEPA, banki dwóch stron przelewu bezwarunkowo muszą być aktualnymi wspólnikami SEPA Instant. Z tego powodu przed dokonaniem polecenia przekazu instant, uprzednio zobacz, czy Twoje konto walutowe, jak też Twojego beneficjenta może księgować takie transfery.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Polecenie zapłaty SEPA

Trzecią formą transferu SEPA w euro jest polecenie zapłaty SEPA. W przeciwieństwie do 2 omówionych wcześniej opcji, ta usługa używana jest do zlecania przekazów cyklicznych. Na przykład może to być miesięczny opłata za najem, opłaty za prąd czy Internet lub regularne należności zaciągniętego kredytu. Tak, jak w wykonaniu dwóch wcześniejszych typów, tak i w tym przypadku potrzebne jest wpisanie formatu IBAN. Transfer polecenia zapłaty działa na zasadzie transakcji „pull-based„, co odróżnia go od innych opcji przelewu. A co to właściwie znaczy?

A więc w tym rodzaju płatności to odbiorca przelewu jest w obowiązku zadeklarować dyspozycję wykonania zapłaty. Wymagana jest zgoda od właściciela rachunku bankowego na ściągnięcie pieniędzy z jego konta. Na dodatek, przed dokonaniem przekazu właściciel konta bankowego jest zobowiązany do podpisania autoryzacji tzw. „mandate”.,czy zwany inaczej Direct Debit. Jest to rodzaj umowy, upoważniającej na stałe uzyskiwanie potrzebnej kwoty z rachunku bankowego właściciela konta. Może służyć jako funkcjonalny instrument płatniczy, które pomaga nam w rozliczaniu bieżących rat we właściwym czasie. Jest to dość popularna forma opłacania swoich zobowiązań w takim kraju jak np. Wielka Brytania.

Ile kosztują transfery SEPA w euro?

Aktualnie większość placówek bankowych w Polsce nie pobiera opłat za wykonanie transferów SEPA w euro. Warto jednak zawsze sprawdzić tabelę opłat i prowizji swojego banku za przelewy walutowe. Przyjęto zasadę, że płatności SEPA nie mogą kosztować więcej niż zwykły przelew krajowy w walucie lokalnej. Dlatego jeśli takie płatności są obarczone kosztami to płatności SEPA również mogą. Choć opłat bazowa za zlecenie przelewu online jest zazwyczaj za 0 złotych to banki dość często naliczają marżę za przyjęcie dyspozycji w placówce. W takiej sytuacji koszt może wynieść nawet 5-15 zł.

Pamiętaj! Opłata za zlecenie przelewu to w tym przypadku najmniejszy koszt całej transakcji. W Polsce lokalną walutą jest złoty, a płatności zlecamy w walucie euro. Dlatego musi nastąpić przewalutowanie PLN na EUR po kursie wymiany walut, który jest dostępny w kantorze bankowym. Prowizja banku wynosi około 0.25-.0.3 zł za 1 euro.

Gdy zamierzasz wysłać 1000 euro korzystając z przelewu SEPA to bank naliczy marżę za wymianę walut . Jak obliczyć koszt takiej transakcji? Już przedstawiam wyliczenia:

  • kwota transakcji: 1000 euro
  • marża banku 0.25-0.3 zł
  • koszt wymiany w banku 1000×0.25-.03zł co daje kwotę 250-300 złotych.

Teraz już wiesz, że opłata za zlecenie transferu SEPA to nie jedyny koszt. Największy wydatek jednak czeka na Ciebie podczas kupna-sprzedaży walut. Dlatego kurs walutowy w tym przypadku powinieneś w szczególności sprawdzić.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.