Przelewy walutowe umożliwiają przekazanie pieniędzy na dowolny rachunek bankowy na całym świecie. Co najważniejsze nie musisz posiadać konta walutowego, aby zrealizować taką transakcję. Możesz zlecić przelew z dowolnego konta osobistego w swoim banku. W tym artykule znajdziesz informacje na temat płatności zagranicznych oraz wskazówki jak uniknąć wysokich opłat.

Spis treści

Przelew bankowy

Przelew bankowy to dziś jedna z usług, bez których ciężko byłoby nam się obyć w codziennym życiu. Spłata rat, opłaty za mieszkanie, rachunki lub zakupy przez Internet to tylko niektóre z przykładów jego wykorzystania. Dostęp do serwisów transakcyjnych online pozwala nam swobodnie zarządzać swoimi finansami, dowolnym miejscu i czasie, niezależnie od tego, czy pieniądze przelewamy w kraju czy za granicę. Jednak w tym drugim przypadku może okazać się to czasem problematyczne. Nie wystarczy już podstawowy numer rachunku czy telefonu tak jak w przypadku BLIKa. Nie każdy przelew będzie także darmowy. W kolejnym akapicie dowiesz się, jak szybko i sprawnie przesłać pieniądze za granicę. Dodatkowo zdradzę też, jak zlecać przelewy międzynarodowe tak, żeby były darmowe.

Darmowe ogłoszenia w UK

Przelewy walutowe SEPA

Obecnie na rynku zarejestrowane są dwa systemy umożliwiające zlecanie przelewów walutowych, czyli przelewy SEPA oraz SWIFT. Przelewy SEPA (Single Euro Payments Aera) to ogólnoeuropejska inicjatywa, której celem było ujednolicenie systemu płatności. Dotyczy to rozliczeń pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi w Unii Europejskiej oraz innymi krajami, które należą do strefy Euro. Należą do nich: Lichtenstein, Norwegia, Monako, San Marino, Islandia, Wielka Brytania i Szwajcaria. Dzięki wprowadzeniu na rynek transferów SEPA, państwa członkowskie oraz inne kraje, w których rolę autoryzowanego środka płatniczego pełni EUR nie ponoszą dodatkowych kosztów związanych z realizacją transakcji.  Wysyłając przelew zagraniczny odbiorca zobaczy na swoim rachunku bankowym dokładnie taką kwotę, jaką wysyła. Dlatego system przelewów SEPA pozwala nam uniknąć prowizji za przelew zagraniczny, a samo zlecenie transakcji w większości banków kosztuje tyle co standardowy przelew krajowy.

Przelewy walutowe SWIFT vs SEPA

Przelewy SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) to ogólnoświatowy system płatności. Płatności walutowe zlecimy na rachunek bankowy w dowolnym kraju na świecie. W poniższej tabeli przygotowaliśmy porównanie tych dwóch przelewów, żebyś mógł sprawdzić jak długo odbiorca poczeka na przelew, ile będzie Cię to kosztować i gdzie możesz go wysłać.

KryteriumPrzelewy walutowe SEPAPrzelewy walutowe SWIFT
Kktóre państwa go obsługują?wyłącznie kraje należące do strefy EUROwszystkie państwa na świecie
Ile kosztuje?w większości banków 0 zł, w niektórych bankach mogą być naliczane opłaty (max. 10- 15zł)od 0,5% do 2,5% wartości transakcji, jednak nie więcej niż 300zł
Czas realizacjiD+1
maksymalnie jeden dzień roboczy
D+3
maksymalnie do 3 dni roboczych
Walutatylko Eurodowolna waluta
Czy można skorzystać opcji priorytetowej?TAKNIE

Teraz już wiesz, czym przelew SEPA różni się od przelewu SWIFT. Jak już na pewno udało Ci się zauważyć, tylko przelewy w Euro mogą być obsługiwane w trybie ekspresowym, na realizację transferu w innej walucie Twój odbiorca będzie musiał poczekać. Pamiętaj jednak, że zasada D+3 jest maksymalnym czasem niezbędnym na zrealizowanie przekazu środków na wskazany przez Ciebie rachunek. Często zdarza się, że pieniądze na koncie odbiorcy księgują się już w kolejnym dniu roboczym.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Przelewy walutowe – jak zrobić przelew zagraniczny tak, żeby było dobrze?

Pierwszym, na co powinieneś zwrócić uwagę zlecając przelew międzynarodowy jest waluta przekazu. Nawet, jeżeli przesyłasz środki w innej walucie niż euro, zapytaj swojego odbiorcę, czy dysponuje rachunkiem w EUR. W ten sposób unikniesz prowizji za przewalutowanie i znacząco obniżysz koszt transferu i przyśpieszysz jego realizację. Jeżeli zależy Ci na czasie- koniecznie sprawdź, czy w dniu następującym po dacie przelewu w kraju, do którego wysyłasz pieniądze nie będzie występował dzień wolny od pracy lub inne święto, dzięki czemu unikniesz opóźnienia w realizacji transakcji.

Teraz pozostaje nam już tylko odpowiednio przygotować się do przelewu, a do tego potrzebny będzie Ci numer rachunku w formacie IBAN. Taki numer konta uzyskasz po prostu przez dodanie literalnego oznaczenia właściwego dla kraju, do którego przesyłasz pieniądze. W Polsce jest to PL, w Niemczech- DE itd. Najlepiej będzie, jeśli poprosisz swojego odbiorcę o podanie kompletnego numeru konta wraz z oznaczeniem właściwym dla jego państwa. Numer IBAN będzie konieczny zarówno w przypadku przelewu SEPA jak również SWIFT. Na szczęście bez prawidłowego wprowadzenia danych do przelewu system nie przepuści Cię do kolejnego kroku, więc nie ma możliwości, żeby się pomylić.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.