Jak zdobyć potwierdzenie adresu w UK? Jak mogę uzyskać „proof of address” bez rachunków? Czy mogę użyć wyciągu bankowego w wersji online lub pdf? Jak zdobyć dokument, który będzie zaakceptowany na Wyspach? Jakie dokumenty trzeba wziąć ze sobą, wybierając się do Wielkiej Brytanii? Przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na te i inne pytania, które najczęściej zadają sobie Polacy planujący życie w Anglii.

Spis treści

Jak zdobyć potwierdzenie adresu w UK? Dokumenty “proof of address”?

Potwierdzenie adresu to dokument z oficjalnego i zaufanego źródła, na którym znajduje się Twoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. 

Pamiętaj! Nie każdy dokument z Twoimi danymi zostanie zaakceptowany jako „proof of address”. Przeczytaj do końca ten artykuł a dowiesz się, który dokument będzie zaakceptowany i jak go zdobyć, gdy go jeszcze nie masz.

Potwierdzenie adresu pomaga bankom, urzędom państwowym i instytucjom finansowym zweryfikować tożsamość obywateli w celu zapobiegania oszustwom.  Kiedy chodzi o finanse jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo Twoich pieniędzy. Musisz być przygotowany, w innym wypadku bank nie otworzy Ci konta, a w urzędzie skarbowym HMRC nie załatwisz bieżących spraw. Dlatego warto przygotować niezbędne dokumenty prędzej. 

Gdy zaczniemy poszukiwania naszego potwierdzenie adresu w UK, przypuszczalnie natrafimy na pewne sytuacje, które uniemożliwią nam pozyskanie odpowiedniego dokumentu. Wiele osób, które dopiero co przyjechały do Anglii, wynajmują pokój i nie mają rachunków na siebie, mogą znaleźć się w ciężkiej sytuacji. Otwarcie konta bankowego lub załatwienie formalności w urzędzie, może być utrudnione. Nie zawsze musi tak być, są na to sprawdzone sposoby. Zanim je przedstawimy, powiedzmy sobie wprost: To do banku będzie należała ostateczna decyzja jaki dokument uzna za „proof of address”, a jaki nie. Niektóre banki mają nawet oferty kont dla osób, które dopiero przyjechały. Te informacje warto zawsze sprawdzić już na samym początku, ponieważ prawo, jak i podejście do klienta ciągle się zmienia. 

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Jakie dokumenty będą zaakceptowane 

Różne instytucje przyjmują różne potwierdzenia adresu. Pomimo odmiennego podejścia względem, co będzie uznane za proof of address a co nie, można zauważyć kilka standardowych cech, które są wspólne dla większości organizacji. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele opcji. Podpowiemy wam jak znaleźć odpowiedni dokument, który można wykorzystać. Oto lista najważniejszych rzeczy:

 • Rachunek za gaz, wodę, prąd, telewizję lub telefon stacjonarny. Jeśli zamierzasz użyć jednego z nich to pamiętaj, aby nie był starszy niż 3 miesiące. 
 • Rachunek za Council Tax, z bieżącego roku.
 • Papierowy wyciąg z konta bankowego wydany w ciągu ostatnich trzech miesięcy – warto pamiętać, że wyciągi internetowe nie będą akceptowane.
 • Brytyjskie prawo jazdy: odpowiedni dokument potwierdzający nasz adres w UK. Wtedy do potwierdzenia tożsamości będziemy musieli użyć innego dokumentu np. dowodu osobistego lub paszportu.
 • List od prawnika potwierdzający zakup nieruchomości
 • Ubezpieczenie samochodu: wydane w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
 • List z HM Revenue & Customs (HMRC).  Pamiętaj, że dokumenty wynikające z zatrudnienia P45 i P60 nie są akceptowane
 • List z urzędu potwierdzający prawo do świadczeń socjalnych lub emerytury państwowej
 • Wpis do rejestru wyborczego
 • Karta medyczna NHS lub list potwierdzający rejestracje w GP (lokalny ośrodek zdrowia).
Kobieta pokazująca znak OK

Jak zdobyć potwierdzenie adresu w UK? Kilka sposobów

Wszystko, co musisz zrobić, aby Twoje życie w Wielkiej Brytanii było łatwiejsze wymaga potwierdzenia adresu. Od otwarcia konta bankowego po numer ubezpieczenia społecznego (NIN). Obie te rzeczy są niezbędne do funkcjonowania w Zjednoczonym Królestwie. W Anglii najpopularniejszą formą wypłaty wynagrodzenia jest przelew bankowy oraz czek. W zasadzie bez konta i NIN trudno jest zacząć jakąkolwiek pracę. Istnieje wiele sposobów uzyskania “proof of address”. Dużym ułatwieniem będzie pomoc firmy, rodziny, czy przyjaciół mieszkających w Anglii.  Komfortową sytuacją będzie także posiadanie wynajętego lub kupionego wcześniej mieszkania. W dalszej części dowiesz się jak to zrobić.

Korzystanie z adresu rodziny lub przyjaciół 

Możesz poprosić członka rodziny lub przyjaciela o napisanie listu potwierdzającego, że przebywasz pod jego adresem. Pismo to musi być poparte umową najmu, rachunkiem za media lub wyciągiem bankowym na nazwisko osoby, która je wystawiła. Po prostu przygotuj list z odpowiednimi dokumentami i  będziesz o krok bliżej od otworzenia np. konta w banku. Dlaczego konto jest tak ważne? Z kilku powodów, aby otrzymać wynagrodzenie, płacić wygodnie za zakupy kartą, wysłać pieniądze do Polski, czy użyć wyciągu bankowego jako dokumentu potwierdzającego Twój adres. 

Skorzystaj z pomocy swojego banku w Polsce 

Jest to dość czasochłonny sposób i wymaga trochę pracy, ale warto skorzystać. Gdy zamierzasz mieszkać u znajomego lub rodziny w Anglii to przed wyjazdem, warto zmienić adres w swoim banku w Polsce i poprosić o wysłanie na przykład wyciągu bankowego na nowy adres w UK. To bardzo proste, wystarczy wykonać następujące czynności:

 • Zmień adres w swoim banku z polskiego na angielski
 • Po dokonaniu zmiany adresu złóż wniosek o wysłanie wyciągu bankowego
 • Wyciąg zostanie teraz dostarczony na Twój adres w Wielkiej Brytanii

Ważne! Dowiedź się czy bank w którym zamierzasz otworzyć konto w UK akceptuje taki dokument.

Darmowe ogłoszenia w UK

Dopisz się do rachunków rodziny lub przyjaciół 

Jest to jeden z najprostszych i najbardziej sprawdzonych sposobów. Porozmawiaj z osobą, z którą będziesz mieszkać. Zapytaj, czy może dopisać Cię do jednego z rachunków (np. za gaz, prąd, wodę albo telefon stacjonarny). Zmiana może potrwać miesiąc w przypadku papierowego rachunku, który można później wykorzystać jako potwierdzenie adresu. Zmień również ustawienia dostarczania rachunku z wersji online „Paperless” na „Post”.

Ważne! Rachunek nie może być starszy niż 3 miesiące oraz musi zawierać Twoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania.

List z rejestru wyborczego – Register to Vote 

Innym sposobem uzyskania potwierdzenie adresu jest zarejestrowanie się w celu głosowania w lokalnym Councilu. Wystarczy wejść na stronę Register to Vote i wypełnić dane. W ten sposób dodasz się do listy wyborczej, a następnie otrzymasz list potwierdzający rejestrację, który jest oficjalnym listem. Po otrzymaniu tego listu możesz go użyć jako potwierdzenie adresu „proof of address. 

Ważne! Zarejestrowanie się w celu głosowania jest dobrym pomysłem, ponieważ pomaga budować zdolność kredytową (credit score).

Wymień prawo jazdy na brytyjskie 

Uzyskanie potwierdzenia adresu może być trudne dla niektórych osób – w szczególności dla osób, które dopiero co przyjechały do Wielkiej Brytanii i nie ma jeszcze rachunków na swoje nazwisko, ani nikogo bliskiego kto może pomóc. W tym przypadku, wymiana prawa jazdy z polskiego na angielskie może okazać się dobrym pomysłem. Aby dowiedzieć się więcej, jak wymienić prawo jazdy w UK zapraszamy do artykułu Prawo jazdy w Anglii.

Pamiętaj, że każda instytucja ma swoje specyficzne wymagania. Dlatego warto najpierw dowiedzieć się jakie dokumenty będą odpowiednie. Dopiero wtedy zabierzesz się za rozpoczęcie ich kompletowania. Uzyskanie niektórych dokumentów zabiera dużo czasu – z tego powodu zaplanuj to wcześniej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.