Prawo jazdy w Anglii to temat, który budzi wiele wątpliwości i rodzi wiele pytań. Przychodzimy dzisiaj do was z listą odpowiedzi na najważniejsze z nich. Chcemy, aby było jasne czy polskie prawo jazdy w UK po Brexicie będzie nadal ważne. Ponadto, czy angielskie prawo jazdy po Brexicie będzie w dalszym ciągu ważne w Polsce. Dowiesz się także, jak wymienić swoje polskie prawo jazdy na angielskie, chyba że prawa jazdy w ogóle nie masz. Wtedy podpowiemy, jak je uzyskać. 

Spis treści

Czy trzeba wymienić polskie prawo jazdy?

Już na samym początku należy wspomnieć o tym, że zarówno Polska, jak i Wielka Brytania przyjęły międzynarodową Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym. Traktat ten określa ogólne zasady dotyczące ruchu drogowego, które obowiązują we wszystkich państwach, które są jego stronami. Zarówno wzór polskiego prawa jazdy, jak i wzór angielskiego prawa jazdy jest zgodny ze wzorem Konwencji. Dlatego też, oba państwa uznają swoje zagraniczne odpowiedniki, a wymiana dokumentów uzależniona jest od samej kategorii prawa jazdy. Kategorie prawa jazdy w Anglii są takie same jak w Polsce. 

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Samochody oraz motocykle

Jeśli posiadasz polskie prawo jazdy w UK możesz legalnie prowadzić samochód w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo nie musisz go wymieniać, dopóki nie osiągniesz 70 roku życia. Polskie prawo jazdy po Brexicie będzie nadal ważne, nic się w tej kwestii nie zmieni. 

Jeśli jednak będziesz chciał dobrowolnie wymienić swoje polskie prawo jazdy na angielskie będziesz mógł to zrobić dopiero w momencie, gdy będziesz miał stały adres w Wielkiej Brytanii oraz będziesz tam mieszkał przez co najmniej 185 dni. Jak aplikować dowiesz się w dalszej części artykułu.

Ciężarówka, autobus lub minibus

Jeśli posiadasz polskie prawo jazdy w Anglii uprawniające do kierowania ciężarówkami, autobusami lub minibusami i nie jesteś rezydentemtego kraju to nie masz obowiązku wymiany prawa jazdy. 

Jednak gdy jesteś rezydentem, czyli posiadasz stały adres i mieszkasz tam przez co najmniej 185 dni, wymiana prawa jazdy na ciężarówki, autobusy oraz minibusy uzależniona jest od twojego wieku. 

Jeśli masz mniej jak 45 lat, masz do wyboru dwie opcje

Nie musisz wymieniać polskiego prawa jazdy do póki nie ukończysz 45 lat lub nie minęło pięć lat od momentu, kiedy zostałeś rezydentem Wielkiej Brytanii. Wybierasz tę opcję, która jest dla ciebie bardziej korzystniejsza. 

 • Przykład 1: Marcin ma 30 lat, od roku jest kierowcą ciężarówki w Anglii.  Marcin nie będzie miał obowiązku wymiany swojego polskiego prawa jazdy jeszcze przez 15 lat, czyli do ukończenia przez siebie 45 lat. Jeśli będzie chciał może to zrobić dobrowolnie w każdym momencie.
 • Przykład 2: Andrzej ma 43 lata, od pół roku jest kierowcą ciężarówki w Anglii. Andrzej za dwa lata kończy 45 lat. Jednak nie musi wymieniać swojego prawa jazdy przez 5 lat, aż nie skończy 48 lat. To jest 5 lat od kiedy został rezydentem Anglii. 
Darmowe ogłoszenia w UK

Jeśli masz pomiędzy 45 a 66 lat 

Nie musisz wymieniać polskiego prawa jazdy przez pięć lat od momentu, kiedy zostałeś rezydentem Wielkiej Brytanii lub do ukończenia 66 lat. 

Przykład 1: Wojciech ma 55 lat, od pół roku mieszka w Anglii i pracuje jako kierowca ciężarówki ma czas do swoich 60 urodzin, aby wymienić prawo jazdy na brytyjskie, czyli 5 lat. 

Przykład 2: Sławomir ma 63 lata od roku pracuje jako kierowca autobusu w Anglii swoje prawo jazdy musi wymienić do swoich 66 urodzin.

Jeśli masz więcej jak 66 lat 

Jeśli jesteś rezydentem Wielkiej Brytanii i masz więcej jak 66 lat a chcesz legalnie prowadzić ciężarówki, autobusy lub minibusy musisz bezzwłocznie wymienić polskie prawo jazdy.

Uwaga! Bez względu na wiek, jeśli jesteś zawodowym kierowcą musisz zarejestrować swoje dane w angielskim urzędzie DVLA w ciągu 12 miesięcy od uzyskania statusu rezydenta. Aby zarejestrować prawo jazdy spoza Wielkiej Brytanii w DVLA musisz wypełnić formularz D9.

Jak wymienić prawo jazdy w Anglii? 

Choć polskie prawo jazdy w Anglii jest tak samo ważne jak brytyjskie, a na jego wymianę mamy zazwyczaj sporo czasu, to z całą pewnością, jeśli myślimy o wieloletnim pobycie na Wyspach Brytyjskich warto się nad tym zastanowić. Tym bardziej, że sam proces wymiany polskiego prawa jazdy jest dość prosty. 

Zalety posiadania brytyjskiego prawa jazdy w Anglii:

 • Prawo jazdy to dokument, który poświadcza stały adres w Anglii
 • W razie kontroli brytyjskie prawo jazdy będzie łatwiejsze do zrozumienia dla Anglika, unikniesz możliwych nieporozumień

Aby móc wymienić Polskie prawo jazdy musimy spełnić podstawowy warunek, czyli posiadać stały adres w Anglii i mieszkać na terenie Wysp brytyjskich przynajmniej 185 dni.

Procedura wymiany prawa jazdy

Cała procedura wymiany prawa jazdy rozpoczyna się od zamówienia formularza wymiany poprzez rządową stronę zostanie on nam przesłany na wskazany adres bezpłatnie. Formularze wymiany prawa jazdy są także dostępne w placówkach pocztowych, wystarczy podejść   i o nie zapytać. 

Jeśli chcemy wymienić prawo jazdy z uprawnieniami na samochody oraz motocykle powinniśmy wybrać formularz D1 (UK driving licence application form D1)

Jeśli chcemy wymienić prawo jazdy z uprawnieniami na ciężarówki, autobusy oraz minibusy powinniśmy wybrać formularz D2 (UK driving licence application form D2)

Oprócz wypełnienia formularza, do naszej aplikacji potrzebne jest załączenie naszego zdjęcia w rozmiarze jak poniżej: 

Driving licence zdjęcie

Wraz z aplikacją załączamy również:

 • Nasze polskie prawo jazdy, które będzie odesłane do Polski. 
 • Dowód osobisty lub paszport, który po weryfikacji naszej tożsamości będzie nam odesłany w Anglii. 
 • Dowód wniesienia opłaty. Koszt wymiany bez względu na kategorię prawa jazdy to £43. Opłatę wnosimy poprzez czek lub płatność „postal order” którą zrealizujemy na poczcie. Osobę w okienku wystarczy poinformować, że chcemy zrealizować płatność postal order na kwotę £43 dla DVLA, a dowód zapłaty załączyć do wniosku. 

Podsumowując w kopercie do DVLA powinno się znaleźć: wypełniony i podpisany formularz wraz z przyklejonym zdjęciem, stare prawo jazdy, nasz dowód osobisty lub paszport, dowód wpłaty. 

Uwaga! Powinniśmy poinformować pracownika poczty o tym, że przesyłamy dokumenty do DVLA, będzie on wtedy mógł zaproponować nam odpowiednio ubezpieczoną przesyłkę. Nowe prawo jazdy powinniśmy otrzymać w ciągu trzech tygodni. 

Angielska skrzynka pocztowa


 Jak zdać prawo jazdy w Anglii?

Aby legalnie poruszać się pojazdami mechanicznymi po drogach, czy to w Anglii, czy to w Polsce musimy zdać i posiadać prawo jazdy. Jeśli zastanawiasz się, jak je uzyskać, koniecznie przeczytaj poniższą instrukcje krok po kroku.

Jak zdać prawo jazdy w Anglii:

Krok 1: Sprawdź jakie wymagania musisz spełnić, aby uzyskać prawo jazdy na wybraną kategorię. Możesz to zrobić na rządowej stronie Vehicles you can drive. Zaznaczając wybraną kategorię prawa jazdy oraz swój wiek, dowiesz się jakie wymagania musisz spełnić. 

Na przykład: Aby ubiegać się o prawo jazdy kategorii B (samochód) musisz mieć skończone 17 lat. Aby ubiegać się o prawo jazdy kategorii C musisz mieć skończone 18 lat, posiadać pełne prawo jazdy kategorii B oraz w zależności od tego, czy chcesz prowadzić ciężarówki hobbistycznie, czy zawodowo dopełnić dodatkowych wymagań. Nie jest możliwe wypisanie wszystkich przykładów, dlatego warto sprawdzić to na rządowej stronie klikając w link podany powyżej. 

Krok 2: W Anglii zanim zaczniemy naukę jazdy musimy wysłać aplikację o tymczasowe prawo jazdy tak zwane provisional driving licence. Aplikację można wysłać internetowo. Wtedy koszt takiej aplikacji wynosi 34 funty. Ponadto można udać się na pocztę po formularz D1 i wysłać go w tradycyjny sposób wówczas koszt naszej aplikacji wyniesie 43 funty. 

Tymczasowe prawo jazdy

W momencie gdy fizycznie otrzymamy tymczasowe prawo jazdy możemy rozpocząć naukę prowadzenia auta. Naukę można praktykować o dowolnej porze, w dzień i w nocy. Warunkiem jest nadzór instruktora nauki jazdy lub innego doświadczonego kierowcy. Doświadczony kierowca to osoba która ukończyła 21 lat oraz posiada pełne prawo jazdy od przynajmniej trzech lat.

W momencie gdy uczysz się jeździć musisz umieścić tablicę L z przodu i z tyłu pojazdu, tak aby była łatwo widoczna dla innych. Po zakończonej lekcji należy ją ściągnąć. 

Gdy uczysz się jeździć w samochodzie może przebywać tylu pasażerów, ile dostępnych miejsc. Osoba, która Cię nadzoruje nie może używać telefonu.

Uwaga! Możesz jeździć po autostradach tylko wtedy, gdy spełnione są wszystkie poniższe warunki: jeździsz w Anglii, Szkocji lub Walii oraz masz zatwierdzonego instruktora jazdy oraz samochód jest wyposażony w podwójne sterowanie.

Liczba godzin lub lekcji do wyjeżdżenia

Nie ma minimalnej liczby lekcji lub godzin, które musisz „wyjeździć”. Wszystko zależy od tego jak szybko się uczysz. Do egzaminu możesz podejść gdy będziesz czuł, że jesteś na to gotowy. Licencjonowanego instruktora można znaleźć na stronie rządowej Driving instructor search. Podając swój post code otrzymamy listę instruktorów najbliżej naszego miejsca zamieszkania. 

Krok 3: Przygotuj się do testu teoretycznego, a następnie zapisz się na niego. Test teoretyczny składa się z dwóch części:

Test wielokrotnego wyboru (Multiple-choice questions) 

Część pierwsza – Test wielokrotnego wyboru (Multiple-choice questions) 

Test ten składa się z 50 pytań, które są oparte o : 

Swoją wiedzę można sprawdzić online poprzez wykonanie przykładowych testów

Test postrzegania zagrożeń na drodze

Część druga – Test postrzegania zagrożeń na drodze jest oparty o materiały dostępne na stronie Hazard perception test.

Swoją wiedzę można sprawdzić online poprzez wykonanie przykładowych bezpłatnych testów

Uwaga! Zarówno egzamin teoretyczny jak i praktyczny możesz zdawać jedynie w języku angielskim, walijskim lub brytyjskim języku migowym.

Gdy będziesz gotowy na egzamin teoretyczny zapiszesz się online tutaj Book your theory test jego koszt to 23 funty.

Krok 4: Egzamin praktyczny 

Uwaga! Aby móc zarezerwować egzamin praktyczny na prawo jazdy musisz mieć najpierw zaliczony egzamin teoretyczny. Test praktyczny trwa około 40 minut i składa się z następujących części: 

 • Kontrola wzroku – będziesz musiał odczytać tablicę rejestracyjną z odległości 20 metrów
 • „Pokaż mi, powiedz mi” podczas egzaminu na prawo jazdy otrzymasz 2 pytania dotyczące bezpieczeństwa pojazdu. Pytania zostaną pobrane z listy Questions: car driving test.  
 • Ogólna zdolność prowadzenia pojazdu
 • Umiejętność cofania pojazdu
 • Niezależna jazda

Aby zdać egzamin na prawo jazdy, musisz umieć poruszać się bezpiecznie w różnych warunkach drogowych. Ponadto należy pokazać, że potrafisz zastosować się do kodeksu drogowego na drodze.  Gdy będziesz gotowy na egzamin praktyczny, zapiszesz się na niego online klikając w link Driving test: cars.

Jeśli nie zdasz egzaminu praktycznego możesz umówić ponowny termin z minimalnym odstępem 10 dni roboczych. 

Jeśli zdasz egzamin będziesz mógł od razu rozpocząć samodzielną jazdę. Pamiętaj jednak, że musisz mieć wykupiona polisę ubezpieczeniową, która pozwala prowadzić pojazd bez nadzoru.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.