Zastanawiasz się, jak założyć self-employed w Anglii? Mamy kilka wskazówek, jak zacząć. Musisz pomyśleć o swojej strukturze biznesowej, budżetowaniu i płaceniu własnego podatku. W tym przewodniku możesz dowiedzieć się, jakie są obowiązki pracy dla siebie, jak prowadzić dokładną dokumentację oraz jakie koszty można odliczyć od podatku jeśli zdecydujesz się na samozatrudnienie. Jeśli zawsze marzyłeś o podjęciu działalności na własny rachunek, ten przewodnik jest właśnie dla Ciebie. W nim opiszemy wszystko, co musisz zrobić, aby Twoje marzenie stało się rzeczywistością, niezależnie od tego, czy chcesz zrobić to sam jako niezależny projektant, czy założyć małą firmę cateringową lub świadczyć usługi budowlane. Od wyboru nazwy firmy po formalności związane z rejestracją – instrukcja krok po kroku co musisz zrobić, aby zostać swoim własnym szefem.

Spis treści
Kiedy należy się zarejestrować?
Jak i gdzie się zarejestrować?
Obowiązki po rejestracji
Co można odliczyć – koszty
Lista podstawowych kosztów
Kwota wolna od podatku
Ubezpieczenie społeczne
Emerytura dla samozatrudnionych
Czy muszę otwierać osobne konto w banku?

Kiedy musisz otworzyć self-employed?

Jeśli zaczniesz pracować dla siebie, jesteś już sklasyfikowany jako sole trader. Oznacza to, że zostałeś samozatrudniony – nawet,  jeśli jeszcze nie zarejestrowałeś się jako self-employed w HM Revenue and Customs. HMRC to brytyjski departament rządowy odpowiedzialny za obliczanie i pobór podatków. W Wielkiej Brytanii możesz oferować swoje usługi zanim legalnie zarejestrujesz swoją działalność gospodarczą. Dlatego warto zadać sobie pytanie czy już jestem self-employed? Prawdopodobnie jesteś samozatrudniony, jeśli:

 • Ponosisz odpowiedzialność za straty finansowe wynikające ze świadczonych usług
 • Oferujesz swoje usługi dla wielu klientów
 • Jesteś jedyną osobą odpowiedzialną za funkcjonowanie swojej firmy
 • Możesz zatrudniać innych ludzi na własny koszt, aby ci pomogli lub wykonali za ciebie pracę
 • Zapewniasz odpowiednie narzędzia lub sprzęt do wykonania swoich usług
 • Pobierasz ustaloną cenę za swoją pracę
 • Sprzedajesz towary lub usługi w celu osiągnięcia zysku (w tym za pośrednictwem stron internetowych lub aplikacji)

Jeśli nadal nie wiesz czy jesteś samozatrudniony, na stronie HM Revenue & Customs (HMRC) znajduje się narzędzie o nazwie Check employment status for tax. Możesz sprawdzić swój status zatrudnienia na podstawie odpowiedzi opartych o serię pytań. 

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Kiedy należy zarejestrować się jako self-employed w Anglii?

Skoro już wiesz, że jesteś lub zamierzasz być samozatrudniony pozostaje znaleźć odpowiedź na pytanie, kiedy należy zarejestrować się jako self-employed w Anglii? Brytyjski urząd skarbowy wyznaczył trzy kryteria, kiedy zachodzi potrzeba założenia self-employed. Wystarczy, że spełniasz jeden z poniższych warunków:

 • zarobiłeś lub zamierzasz zarobić ponad 1000 £ na samozatrudnieniu w roku podatkowym. Rok podatkowy w Anglii trwa od 6 kwietnia jednego roku do 5 kwietnia następnego roku
 • w sytuacji, gdy musisz udowodnić, że jesteś samozatrudniony, na przykład, aby otrzymać benefity czy inne świadczenia
 • chcesz dokonywać dobrowolnych wpłat na ubezpieczenia społecznego, aby korzystać ze świadczeń społecznych

Jak tylko masz pewność, że jesteś lub powinieneś być samozatrudniony, wtedy należy przejść do formalności. Możesz to zrobić do 5 października po zakończeniu roku podatkowego, w którym zostałeś samozatrudniony. Rok podatkowy w Anglii trwa od 6 kwietnia jednego roku do 5 kwietnia następnego.

Pamięta! Jeśli zarejestrujesz się zbyt późno, możesz zostać ukarany. Dużo osób rejestruje się od razu, aby posiadać ubezpieczenie społeczne. Rejestracja jest darmowa, a koszty prowadzenia działalności niewielkie. 

Darmowe ogłoszenia w UK

Jak założyć self-employed w Anglii? Jak otworzyć – online lub tradycyjnie?

Jeśli spełniasz powyższe kryteria, prawdopodobnie musisz zarejestrować się jako osoba prowadząca działalność na własny rachunek. Jeśli przeprowadzasz się do Wielkiej Brytanii, aby założyć firmę, najpierw należy ubiegać się o numer ubezpieczenia społecznego National Insurance Number (NIN), musisz posiadać adres zamieszkania w Anglii oraz przebywać co najmniej 183 dni w roku. 

Założenie self-employed w UK jest dość proste. Możesz zarejestrować się online bez wychodzenia z domu. Wejdź na rządowy portal rejestracyjny i podaj swój adres e-mail. Link do formularza znajduje się poniżej:

Register for and file your Self Assessment tax return

Możesz również otworzyć self-employed tradycyjnie drogą pocztową w wersji papierowej. Wystarczy, że wypełnisz formularz na ekranie, a następnie wydrukujesz i wyślesz do HMRC. Musisz przygotować wszystkie niezbędne informacje, ponieważ nie możesz zapisać częściowo wypełnionego formularza. Link do formularza znajduje się poniżej:

Register if you’re a Self Employed sole trader

Aby się zarejestrować musisz wybrać nazwę swojej firmy. Wiele osób decyduje się na handel pod własnym nazwiskiem, ale możesz wybrać taką nazwę, która pomoże Ci się wyróżnić. Jeśli wybierzesz konkretną nazwę handlową, sprawdź dokładnie online, czy nie ma żadnych firm o tej samej nazwie. Pomaga to uniknąć nieporozumień. 

Pamiętaj! Nie możesz używać nazw handlowych lub terminów zastrzeżonych przez HMRC takich jak:

 • Nazwy podmiotów gospodarczych ‘limited’, ‘Ltd’, ‘limited liability partnership’, ‘LLP’, ‘public limited company’ or ‘plc’
 • Nazwy wulgarne lub obraźliwe
 • Nazwy istniejących firm „trade mark”
 • Twoje imię i nazwisko nie może również zawierać słowa lub wyrażenia sugerującego związek z organami rządowymi lub lokalnymi, chyba że uzyskasz pozwolenie

Po rejestracji HMRC wyśle Ci list z unikatowym 10-cyfrowym numerem podatnika (UTR – Unique Taxpayer Reference). HM Revenue & Customs skonfiguruje również twoje konto internetowe, które daje dostęp do wielu usług rządowych, jak na przykład deklaracji podatkowych, które należy składać na potrzeby podatku dochodowego (Self Assessment – Tax return).

Obowiązki po zarejestrowaniu się jako self-employed w Anglii

Każda osoba, która zarejestrowała self-employed w UK ma szereg obowiązków i jest odpowiedzialna za:

 • Dokumentowanie przychodów i wydatków, w szczególności wszelkich faktur oraz kosztów związanych ze swoją działalnością
 • Składanie zeznań podatkowych (Tax return) do 31 stycznia każdego roku w wersji online oraz do 31 października w wersji papierowej 
 • Opłacenie podatku dochodowego na rzecz HMRC 
 • Oprócz podatku dochodowego musisz opłacać składki na ubezpieczenie społeczne (Class 2 and 4 National Insurance Contribution)
 • Jeśli roczny obrót firmy przekracza próg (85 000 £ w roku podatkowym), powinieneś zarejestrować się jako podatnik VAT. Możesz jednak zarejestrować się, nawet jeśli obroty spadną lub nie osiągną tego poziomu 
 • Jeśli pracujesz w branży budowlanej jako podwykonawca lub wykonawca, musisz zarejestrować się w Construction Industry Scheme (CIS)

Co można odliczyć od podatku na samozatrudnieniu w UK?

Ważne jest, aby zrozumieć, że jako self-employed w Anglii nie możesz odliczać wszystkich poniesionych wydatków. HMRC ma jasne zasady dotyczące tego, co możesz, a czego nie możesz uwzględnić w swoich kosztach. Dlatego wydatki, które możesz odliczyć od podatku na samozatrudnieniu w UK nazywane są „allowable expenses”, czyli dopuszczalne wydatki czy po prostu koszty uzyskania przychodów. 

HMRC stara się upewnić, że odliczasz tylko te wydatki, które są ściśle związane z Twoją działalnością. Koszty firmowe to te, które służą uzyskaniu przychodu lub zabezpieczają jego źródła. Zrozumienie tego, które z wydatków na samozatrudnieniu są dopuszczalne jest ważne, aby mieć pewność, że obliczysz właściwy dochód i zapłacisz odpowiednią kwotę podatku. 

Na przykład: Firma zarobiła 25 000 funtów w roku podatkowym i poniosła wydatki w kwocie 5000 funtów. Podatek należy zapłacić od kwoty 20 000 funtów, która stanowi dochód do opodatkowania. 
 

Self-employed w UK – koszty 

Prowadząc własną firmę self-employed w UK możliwe jest obniżenie podatku dochodowego. Wszystko na podstawie kosztów poniesionych w celu uzyskania przychodu. Co możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Jakie są wytyczne? 

Pamiętaj, że w przepisach podatkowych nie ma pełnej listy wydatków, które możemy odliczyć od podatku. Z tego powodu, gdy chcemy wliczyć koszty w prowadzenie swojej działalności ważne jest, żeby umieć uargumentować to, dlaczego dana faktura była niezbędna, i w jaki sposób wpływa na rozwój czy funkcjonowanie firmy. Co w konsekwencji wpływa na jej dochody. 

Pod względem tego, co możesz odliczyć od podatku przygotowaliśmy listę z przykładami wydatków, które możesz zaliczyć do kosztów self-employed w UK:

Wydatki biurowe  

Możesz uwzględnić artykuły biurowe, koszty drukowania (w tym atrament do drukarek), koszty usług pocztowych oraz długopisy, ołówki, papier, kalendarze, notatniki, tablice, karteczki itp. Możesz także uwzględnić sprzęt biznesowy, taki jak komputery i drukarki oraz oprogramowanie komputerowe.

Mieszkanie lub lokal

Możesz ubiegać się o zwrot kosztów najmu, konserwacji i napraw, rachunków za media, ubezpieczenia nieruchomości. Jeśli prowadzisz firmę z domu, możesz uwzględnić część rachunków za usługi komunalne, ale musisz ustalić, jaka część domu jest wykorzystywana do prowadzenia self-employed i jaka część miesiąca jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.

Podróże i Transport

Możesz uwzględnić koszty związane z biznesem w tym samochód lub inny pojazd oraz ubezpieczenie pojazdu, paliwo, opłaty za wynajem, naprawy, serwis i ubezpieczenie od awarii. 
Możesz także uwzględnić podróż służbową pociągiem, autobusem, metrem, samolotem lub taksówką oraz pokoje hotelowe i posiłki podczas nocnych podróży służbowych.

Marketing i promocja

Wszystkie koszty reklamy można wliczyć w wydatki firmy. Można odliczyć koszty marketingu, w tym reklamy w gazetach, na portalach ogłoszeniowych czy telewizji.  Koszty witryny internetowej związane ze stworzeniem swojej strony oraz jej utrzymaniem. Można wliczyć także: wizytówki, banery czy projekt własnego logotypu.

Koszty personelu

Wynagrodzenie pracowników wlicza się w wydatki związane z prowadzeniem self-employed w Anglii, w tym: premie, składki emerytalne i składki na ubezpieczenie społeczne. 

Jest to tylko lista wybranych kosztów prowadzenia jednoosobowej firmy w Wielkiej Brytanii. Każda branża wiąże się z charakterystycznymi wydatkami, dlatego ciężko jest wymienić wszystkie z nich. Jednak powyższe przykłady są zestawieniem tych, które można dopasować do prawie każdego rodzaju prowadzonej działalności. 

Podatek w Anglii

Self-employed – kwota wolna od podatku 

Jeśli jesteś self-employed masz prawo do takiej samej ulgi podatkowej, jak osoba zatrudniona. W roku podatkowym 2024/25 kwota wolna od podatku wynosi 12 570 £. Osoby prowadzące działalność na własny rachunek płacą podatek dochodowy od dochodów, a nie od całkowitych przychodów. Aby obliczyć swój dochód, wystarczy odliczyć wydatki biznesowe od całkowitego przychodu. Jest to kwota, od której należy zapłacić podatek dochodowy. Wysokość podatku dochodowego płaconego od dochodów jest taka sama jak w przypadku zatrudnienia. Ile zapłacę podatku w Anglii? Poniżej znajdziesz lista z podziałem na progi podatkowe:

 • 0% – £0 – 12 570 £. Kwota wolna od podatku w UK
 • 20% -£12 571 – £50 270
 • 40% – £50 271 – £125 140
 • 45% – powyżej £125 140 

Pamiętaj, że stawka dotyczy tylko dochodu w danym progu podatkowym. Zakładając, że dochód w roku podatkowym 2024/25 wyniósł 22 570 £, wtedy zapłacisz:

 • Pierwsze 12 570 £ jest całkowicie zwolnione z podatku
 • Zapłacisz 20% podatku od 10 000 £ (różnica między £22 570 a £12 570)
 • Nie zapłacisz 40% i 45% podatku ponieważ zysk nie przekracza 50 000 £

Czy osoby prowadzące self-employed płacą ubezpieczenie społeczne?

Tak, większość osób zarejestrowanych na self-employed płaci składki społeczne. Jeśli jesteś między 16 rokiem życia, a państwowym wiekiem emerytalnym oraz Twoje zyski są powyżej ustalonego progu dochodowego. W Anglii wysokość składek jest uzależniona od zarobków. Im większy zysk osiągamy tym więcej musimy zapłacić. Jako self-employed możemy wyróżnić dwa rodzaje ubezpieczenia społecznego (Class 2 and 4 National Insurance Contribution):

 • Class 2 National Insurance Contribution jest to stała tygodniowa opłata, która wynosi 3,45 £ tygodniowow roku podatkowym 2024/25. 
 • Class 4 National Insurance Contribution jest ubezpieczeniem społecznym, które płacimy w wysokości 6% od dochodu w wysokości od £12 570 do £50 270 w 2024/25 roku podatkowym. Jeśli nasz dochód jest większy jak 50 270 GBP, wtedy płacimy dodatkowo 2%. 

Self-employed a emerytura w UK 

Jeśli jesteś self-employed to możesz otrzymać emeryturę państwową po osiągnięciu wieku emerytalnego. Emerytura państwowa oparta jest na podstawie składek, które gromadzisz płacąc składki na ubezpieczenie społeczne (Class 2 National Insurance Contribution). Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat lat pracy i sytemu emerytalnego, zapraszamy do przeczytania artykułu Emerytura w Anglii.

Self-employed a konto w banku – czy muszę mieć firmowy rachunek? 

Jeśli jesteś self-employed w Anglii nie musisz zakładać biznesowego konta bankowego. Chociaż nie jest to ustawowo wymagane, firmowe konto w Anglii to dobry pomysł. Założenie takiego konta może okazać się bardzo przydatne. Jeżeli będziesz posiadać dwa konta, osobno personalne i biznesowe to łatwiej oddzielisz finanse firmy od swoich własnych wydatków. Choć na początku może się to wydawać mylące, posiadanie oddzielnych kont usprawnia księgowość. Co więcej, o wiele łatwiej jest sprawdzić na co wydajesz i ile wpływa na konto, gdy finanse firmowe są na własnym koncie bankowym.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.