Interesuje Cię to jak wygląda emerytura w Anglii? A może pracowałeś w Wielkiej Brytanii tylko przez jakiś czas i chcesz dowiedzieć się, jak wygląda emerytura z UK w Polsce? Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz pracę, czy już za chwilę będziesz w wieku emerytalnym, w tym artykule znajdziesz wiele pomocnych wskazówek i narzędzi, które pomogą Ci zrozumieć na czym stoisz. Wiemy, że temat emerytur, tym bardziej międzynarodowych jest skomplikowany, dlatego stworzyliśmy przewodnik o wszystkim, co musisz o niej wiedzieć.

Spis treści

Emerytura w Anglii i w Polsce, czyli powszechny system emerytalny 

Państwowy system zabezpieczenia społecznego zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii dotyczy całej populacji. Oznacza, to tyle, że państwa te zobowiązują się do zapewnienia stałych dochodów dla swoich obywateli, gdy Ci na starość nie będą już sami w stanie zapewnić sobie utrzymania. W obu przypadkach przejście na emeryturę to prawo, a nie obowiązek. Samo finansowanie systemów emerytalnych jest obowiązkowe i pochodzi ze składek pracowników i pracodawców. Aby otrzymywać świadczenie emerytalne w danym państwie należy spełnić okreslone warunki.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Czy można pobierać dwie emerytury polską i angielską?

Tak, można pobierać dwie emerytury polską i angielską jednocześnie. Jeśli pracowałeś zarówno w Polsce, jak i w UK możesz otrzymywać emerytury z tych dwóch państw. Jedna emerytura nie ma wpływu na wysokość drugiej. Każdy kraj oblicza emeryturę osobno i wypłaca emeryturę za swoje okresy ubezpieczenia.

Uwaga! Nie można pobierać emerytury za ten sam okres w dwóch państwach, czyli okresy składkowe nie mogą się nakładać!

Na przykład: Pani Maria żyła i pracowała w Polsce do 2010 roku, była płatnikiem KRUS. Nastepnie wyjechała do Anglii. Na wyspach od 2010 roku pracowała i opłacała składki (National Insurance) jednak nie zgłosiła tego faktu w Polsce i w dalszym ciągu opłacała także składki KRUS. W 2020 roku Pani Maria osiągnęła wiek emerytalny w Polsce i złożyła wniosek emerytalny. Pani Maria otrzymała informację od KRUSu, że od 2010 roku nie powinna już opłacać składek KRUS z powodu  zatrudnienia na terenie Wielkiej Brytanni, dlatego też od 2010 zostaje wyłączona z ubezpieczenia w Polsce, a lata od 2010 roku nie zostają zaliczone Pani Marii do emerytury. Opłacone składki na KRUS nie podlegają zwrotowi z powodu przedawnienia. Lata od 2010 roku będą Pani Marii zaliczone do lat pracy w Anglii. Jednak, aby było to możliwe, w Wielkiej Brytanii Pani Maria także musi spełnić określone warunki. 

Uwaga! System emerytalny w Wielkiej Brytanii jest inny jak system emerytalny w Polsce, dlatego też w każdym kraju są inne warunki do spełnienia. W dalszej częsci artykułu dowiesz się o różnicach.

Darmowe ogłoszenia w UK

Czy lata pracy w Anglii liczą się do polskiej emerytury i odwrotnie?

Nie, ani Anglia, ani Polska nie zalicza oraz nie sumuje lat pracy z innych państw. Każdy kraj oblicza emeryturę osobno i wypłaca emeryturę za swoje okresy ubezpieczenia. Ponadto:

W Anglii emerytura państwowa jest odgórnie ustalona, wysokość opłaconych składek nie ma wpływu na jej wysokość. Jest obliczana na podstawie ilości lat pracy, czyli jest zależna od ilości lat składkowych tylko w Anglii.

W Polsce emerytura państwowa jest zależna od zgromadzonych składek i obecnie nie jest zależna od stażu pracy. Zarówno składki, jak i późniejsze świadczenia są znacząco zróżnicowane.

Gdzie złożyć wniosek o emeryturę?

Wniosek o emeryturę złożysz w państwie, w którym będziesz mieszkał na emeryturze lub w tym państwie w którym jako pierwszym osiągniesz wiek emerytalny. Jeśli osiągniesz wiek emerytalny w Polsce (jest on niższy jak na wyspach) wniosek o świadczenie złożysz w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, który następnie prześle go do Anglii oraz pozostałych państw w których pracowałeś. 

Dokumenty do otrzymania emerytury z Anglii

Jeśli będziesz chciał poczekać z Polską emeryturą, aż nabędziesz praw emerytalnych w Anglii i tam złożyć swój wniosek, także będziesz miał taką możliwość. Natomiast gdy będziesz chciał, aby przeliczenie polskiej emerytury odbyło się w Wielkiej Brytanii będziesz musiał skontaktować się z International Pension Center.

Dwie emerytury Polska i Angielska – wniosek o emeryturę EMP (ZUS Rp-1E), E207, EMZ

Złożenie wniosku o emeryturę może być nie lada wyzwaniem, tym bardziej jeśli ubiegamy się o dwie emerytury polską i angielską. Aby nie pogubić się w formularzach i przepisach możesz skorzystać z poniższej ściągi.

Zaczynamy od podstawowego druku jakim jest wniosek o emeryturę formularz EMP, stara nazwa tego druku to ZUS RP-1E. Na druku EMP zawrzesz podstawowe informacje takie jak twoje dane osobowe, aktualny adres, oraz odpowiesz na podstawowe pytania, które pomogą zawęzić zakres wniosku.

Kolejnym drukiem jest ERP-6, w którym zawrzesz informację o okresach składkowych i nieskładkowych od ukończenia przez Ciebie 15 roku życia, czyli np. okres nauki, okres opieki nad małym dzieckiem, okresy zatrudnienia, prowadzenia działalności gospodarczej czy służby wojskowej. Do każdego zdarzenia będziesz potrzebował dołączyć stosowny dowód np. świadectwa pracy, dyplomy, itp. 

Kolejnym drukiem jest unijny formularz E207, gdzie zawrzemy informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej. Jeśli mamy wypełniony już formularz ERP-06 to formularz E 207 PL jest jedynie jego unijnym odpowiednikiem.

Ostatnim dokumentem, jeśli posiadamy okresy ubezpieczenia za granicą jest wypełnienie formularza EMZ jest to krótki załącznik do wniosku emerytalnego, gdzie podamy nasze dane osobowe rozszerzone o dane rodziny oraz dzieci, wskażemy tam także zagraniczne numery ubezpieczenia, w przypadku Anglii będzie to NIN (national insurance number).

Uwaga! Nawet jeśli nie osiągnęliśmy wieku emerytalnego w Anglii, we wniosku o emeryturę w Polsce jesteśmy zobowiązani podać okresy ubezpieczenia na wyspach. W naszym interesie będzie ponowne wystąpienie o emeryturę angielską w momencie, gdy nabędziemy praw emerytalnych także w UK. Należy podkreślić, że emerytura w Anglii oraz emerytura w Polsce to dwa osobne świadczenia. Jedno nie ma wpływu na wysokość drugiego.

Jaki jest wiek emerytalny w UK, a jaki w PL?

Na emeryturę można przejść po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. W Wielkiej Brytanii trzeba czekać dłużej  niż w Polsce, dzieje się tak dlatego, że wiek emerytalny jest ustalany według obowiązujących w tym państwie przepisów. 

  • W Polsce wiek emerytalny to: 60 lat dla kobiet; 65 lat dla mężczyzn (stan na Marzec 2020).
  • Wiek emerytalny w Anglii tak zwany „New State Pension age” ustalany jest na podstawie płci i daty urodzenia. Im osoba jest młodsza tym ma „wyższy” wiek emerytalny, który może wynieść nawet 68 lat. 
Sprawdź, wiek emerytalny w Anglii

Uwaga! Aktualny wiek emerytalny w Anglii jest zmienny, można go sprawdzić na rządowej stronie po wpisaniu swojej daty urodzenia i płci. Sprawdź wiek emerytalny w Anglii.

Na przykład: Pani Maria urodzona 11 listopada 1959 roku pracowała w Polsce do 2007 roku, potem przeprowadziła się do Anglii i tam podjęła pracę. W 2019 roku skończyła 60 lat i tym samym osiągnęła wiek emerytalny w Polsce. System emerytalny w UK jest inny i Pani Maria osiągnie wiek emerytalny na wyspach brytyjskich dopiero po ukończeniu 66 lat.

Co to oznacza? Oznacza to tyle, że Polskie świadczenie będzie mogła pobierać od 60 roku życia, a od 66 roku życia będzie mogła pobierać dwa świadczenia: polskie i angielskie wypłacane każde osobno na wskazany numer konta. 

Ile wynosi emerytura w Polsce?

W Polsce emerytura oblicza się na podstawie zgromadzonego kapitału w ZUS-ie, podzielonego przez ilość miesięcy średniego dalszego trwania życia na emeryturze. Takie dane podaje GUS, w formie tablicy średniegodalszego trwania życia kobiet i mężczyzn

Przykład: Pani Maria do 2007 roku zgromadziła w ZUSie 400 tys. zł swoich składek. W momencie przejścia na emeryturę, czyli 11 listopada 2019 roku wg GUS średnia długość życia dla 60-cio letniej kobiety to 260,7 miesięcy, czyli emerytura Pani Marii wyniesie:

  • 400 tys. zł kapitału / 260,7 miesięcy = 1,534,33 zł brutto emerytury

Ile wynosi emerytura w Anglii?

Emeryturę w Anglii oblicza się na podstawie stażu pracy, który jest oparty o historię ubezpieczenia społecznego, czyli o National Insurance. Pełna emerytura w UK „The full new State Pension” w roku podatkowym 2019/2020 wynosi 168,60 funtów. Kwota ta jest corocznie waloryzowana, dlatego w przyszłości będzie odpowiednio wyższa. Aby otrzymać pełną emeryturę potrzebnych jest 35 lat pracy w Anglii.

Wiele osób pyta: Czy po 5 latach pracy w Anglii dostanę emeryturę?

Odpowiedź brzmi: Nie. Aby otrzymać jakiekolwiek świadczenie emerytalne w UK należy mieć przynajmniej 10 lat pracy na wyspach. 

Uwaga! Możesz sprawdzić online swoją prognozę emerytalną za lata przepracowane w Anglii. Dowiesz się dokładnie, ile zaliczonych lat do emerytury posiadasz, ile emerytury tygodniowo dostaniesz, jeśli nie będziesz dalej pracować w Anglii oraz ile otrzymasz pieniędzy, jeśli będziesz dalej kontynuował pracę na wyspach. Aby otrzymać informacje należy wejść na stronę check your State Pension.

Prove your identity

Logowanie do profilu gov.uk

Jako Polacy będziemy mieli dwie opcje zalogowania:

  • Pierwsza opcja, jeśli rozliczaliśmy się kiedykolwiek internetowo to posiadamy konto na Government Gateway, będziemy potrzebować ID do zalogowania i hasło. Jeśli nie posiadasz tego rodzaju konta, możesz go założyć klikając w link Goverment Gateway. Do założenia konta będzie potrzebny Insurance Number oraz  P60 za ostatni rok.
  • Druga opcja to logowanie poprzez gov.uk, jeśli potwierdzałeś swoją tożsamość kiedykolwiek w Barclays, Digidentity, Experian, Post Office lub SecureIdentity. Nie musisz być ich klientem obecnie. Jeśli nie posiadasz konta możesz je założyć na gov.uk, będziesz potrzebował podać swój adres w UK. 

Po zalogowaniu na swoje konto znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, czyli: Jaki jest wiek emerytalny w Anglii? Ile wynosi emerytura w Anglii? itd. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób wyświetlają się interesujące nas dane.

National Insurance Record

Kalkulator emerytalny UK jest to bardzo przydatne narzędzie z którego dowiesz się:

  • Jaki jest Twój wiek emerytalny w Anglii, ile lat zostało Ci jeszcze do emerytury
  • Ile dostaniesz emerytury jeśli zdecydujesz się na powrót z Anglii już teraz 
  • Ile lat musisz jeszcze pracować, aby otrzymać pełną emeryturę State Pension
  • Ile lat zaliczonych do emerytury już posiadasz
State Pension Summary

Pamiętaj, że te kwoty są waloryzowane rok rocznie, co oznacza, że w przyszłości będą adekwatnie wyższe!

Warto zalogować się i sprawdzić te informacje, przecież to nic nie kosztuje. Dzieki temu dowiesz się dokładnie, ile wynosi emerytura w UK po 10 czy 15 latach.

Emerytura polska i angielska, czy mogę pracować na emeryturze?

W Polsce, aby otrzymać emeryturę z ZUS-u w momencie przejścia na emeryturę, musisz mieć rozwiązane wszystkie umowy o pracę, ze wszystkimi pracodawcami, tymi w Anglii również. Gdy już otrzymasz świadczenie możesz dalej pracować. Nawet u tego samego pracodawcy!  Jednak już jako polski emeryt w Anglii

Na przykład: Przy okazji wizyty w Polsce, Pani Maria złożyła wniosek o emeryturę zaznaczając okresy zatrudnienia w Polsce, jak i w Anglii. Została poinformowana, że w momencie przejścia na emeryturę to jest w dniu jej urodzin 11 listopada 2019 nie może pracować, a po tym terminie może zatrudnić się ponownie, nawet u tego samego pracodawcy. Po powrocie do Anglii, Pani Maria rozwiązała umowę o pracę na jeden dzień, uzyskała od pracodawcy P45 i dostarczyła ten dokument do ZUS-u. Następnie, dzień po urodzinach czyli 12 listopada 2019, Pani Maria podpisała nową umowę o pracę z tym samym pracodawcą. 

Jeśli ubiegamy się o angielską emeryturę, nie ma potrzeby rozwiązywania umów o pracę. Możemy pracować i ubiegać się o State Pension. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.