Emerytura w Wielkiej Brytanii to temat, który interesuje nie tylko Brytyjczyków, ale również sporą grupę Polaków, którzy wyemigrowali tam zarobkowo. Brytyjski system emerytalny przeszedł radykalne zmiany, co skutkuje tym, że stał się on znacznie mniej przejrzysty, zwłaszcza dla obcokrajowców. Pracujesz na Wyspach Brytyjskich od lat czy? Dopiero planujesz znaleźć tam zatrudnienie? Jedno jest pewne, warto dowiedzieć się, jak działa program emerytalny w tym kraju i czym różni się od tego w Polsce. Pamiętajmy, że angielskie świadczenia emerytalne są nieco wyższe w porównaniu z polskimi. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, w jaki sposób możesz ubiegać się o przyznanie emerytury w UK.

Spis treści

Emerytura w Wielkiej Brytanii

Emerytura w Wielkiej Brytanii nie jest przyznawana automatycznie. Dlatego, jeśli jesteś nią zainteresowany/a musisz wiedzieć, że zadbanie o to, aby została ona przyznana leży po Twojej stronie. Skorzystać z niej może każdy, kto zdecydował się na podjęcie legalnej pracy na Wyspach Brytyjskich. Wysokość świadczenia emerytalnego w UK jest ustalana odgórnie. Przede wszystkim pod uwagę brany jest staż pracy oraz to, czy dana osoba osiągnęła wiek emerytalny. Na Wyspach Brytyjskich zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, wynosi on 66 lat i stopniowo wzrośnie do 67 lat dla tych urodzonych od kwietnia 1960 roku lub później. Jakie formalności należy dopełnić, aby otrzymać prawo do pobierania brytyjskiej emerytury? Jakie warunki musisz spełnić? Sprawdźmy!

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Rodzaje emerytur w UK

Musisz wiedzieć, że w UK wyróżnia się trzy rodzaje świadczeń emerytalnych. Wypłacane świadczenia mogą pochodzić z różnych źródeł: od państwa, z własnych oszczędności, oraz własnych oszczędności wzbogaconych przez pracodawcę.

  • State Pension – podstawowa emerytura państwowa,
  • Personal Pension – prywatna emerytura oparta o wybrane przez płatnika składki inwestycje,
  • Workplace Pension (WPP) – firmowy fundusz emerytalny, emerytura firmowa, pochodząca z funduszy emerytalnych prowadzonych przez pracodawców.

Różnią się one między sobą wysokością oraz warunkami do spełnienia, aby je otrzymać, dlatego przyjrzymy się im bliżej.

State Pension

State Pension stanowi podstawową emeryturę państwową, która jest odpowiednikiem polskiej emerytury wypłacanej przez ZUS. Aby otrzymać prawo do jej pobierania musimy przepracować 10 lat na terenie Zjednoczonego Królestwa. Jednak, będzie to wówczas częściowa kwota. Właściwą wysokość świadczenia emerytalnego otrzymamy dopiero po 35 latach pracy. Pamiętaj, że oprócz stażu pracy ważne jest opłacanie składek z tytułu NIN (National Insurance Number), czyli ubezpieczenia społecznego.

Darmowe ogłoszenia w UK

Personal Pension

Personal Pension, znane również jako indywidualna/prywatna emerytura to forma oszczędzania na przyszłe świadczenie, w której osoba regularnie wpłaca pieniądze na swoje konto emerytalne. Jest to inwestycja długoterminowa, której celem jest zapewnienie środków na życie po zakończeniu pracy zawodowej. Kapitał ten jest zazwyczaj inwestowany w różne produkty finansowe, takie jak akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne czy nieruchomości. Prywatne emerytury mogą być zarządzane przez różne instytucje finansowe, a osoba korzystająca z takiego planu ma kontrolę nad tym, jakie inwestycje są dokonywane. W późniejszym okresie, po osiągnięciu wieku emerytalnego, można wypłacić zgromadzone środki pieniężne w formie regularnych wypłat lub jednorazowej sumy. Wystarczy wybrać firmę posiadającą odpowiednie uprawnienia do tego typu działań i zacząć inwestować swoje środki za ich pośrednictwem.

Workplace Pension

Jest to rodzaj emerytury pracowniczej/programu emerytalnego oferowanego przez pracodawców. Często jest on obowiązkowy, a jego celem jest pomoc pracownikom w zebraniu oszczędności, które posłużą im, gdy zakończą oni swoją drogę zawodową. W ramach takiego programu emerytalnego zarówno pracodawca, jak i pracownik regularnie wpłacają pieniądze na konto emerytalne pracownika. Jak to działa? Pracodawca pobiera określony % od Twojej pensji dokładającym przy tym pewną kwotę od siebie. Jego wysokość jest zależna od dochodu, od którego odprowadzano składki.

Warto także wiedzieć, że Workplace Pension jest obowiązkowa dla wszystkich zatrudnionych na terenie Zjednoczonego Królestwa w przedziale wiekowym między 22 rokiem życia a wiekiem emerytalnym oraz osiągających zarobki wyższe niż 10 000£ rocznie. Jeśli zarabiasz mniej również masz możliwość przystąpienia do tego typu programu emerytalnego. Wystarczy, że złożysz wniosek o emeryturę pracowniczą na własne życzenie.

Ważne! Pracodawcy nie mogą wycofać się z opłacania Workplace Pension. Natomiast, pracownicy mogą zrezygnować z udziału w tym programie w każdej chwili, składając odpowiedni wniosek.

Emerytura w Wielkiej Brytanii - złożenie wniosku

Emerytura w Wielkiej Brytanii – złożenie wniosku

Emerytura w Wielkiej Brytanii dotyczy każdego, kto pracuje legalnie na terenie tego kraju. Jednak, w przeciwieństwie do polskiego systemu emerytalnego, w UK nie otrzymasz prawa do pobierania świadczenia automatycznie gdy osiągniesz wiek emerytalny. Dwa miesiące przed osiągnieciem wieku emerytalnego otrzymasz pakiet informacyjny, który zostanie do Ciebie przesłany przez Department for Work and Pensions. W nim zawarte zostaną instrukcje jak postępować, aby korzystać z świadczenia emerytalnego .

Opłacałeś/aś regularnie składki na ubezpieczenie społeczne? Jesteś zainteresowany/a pobieraniem brytyjskiej emerytury państwowej? W takim razie musisz złożyć samodzielnie odpowiedni wniosek. Możesz tego dokonać online poprzez oficjalną stronę internetową HMRC lub udając się na wizytę do lokalnego biura.

Wymagane dokumenty

Aby złożyć wniosek będziesz potrzebować pewnych informacji i dokumentów:

  • wypełniony wniosek,
  • numer ubezpieczenia społecznego,
  • potwierdzenie daty urodzenia (np. dokument tożsamości).

Pamiętaj, że w momencie, gdy przeprowadzisz się do innego kraju, na przykład wrócisz do Polski, to prawo do pobierania brytyjskiej emerytury nie przepada.

Emerytura a Brexit

Czy opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej znacząco zmieniło sytuację przyszłych emerytur Polek i Polaków pracujących w UK? Sytuacja wygląda w ten sposób, że obywatele Polski, którzy przed 31 grudnia 2020 roku mieszkali i pracowali na Wyspach Brytyjskich mogą ubiegać się o prawo do brytyjskiej emerytury. Natomiast, jeśli przeprowadziliśmy się do Zjednoczonego Królestwa po tej dacie, będziemy zmuszeni spełnić szereg wymogów, aby otrzymać tamtejszą emeryturę.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.