Podróż z Anglii do Polski możemy odbyć na kilka sposobów. Dla wielu Polek i Polaków zamieszkujących Wyspy Brytyjskie jest to bardzo ważny aspekt. Szczególnie w okresie świątecznym, gdy chcemy spędzić ten czas z naszymi najbliższymi, którzy pozostali w ojczyźnie. Zastanawiasz się, w jaki sposób pokonać tę trasę? Który z środków transportu wybrać? W takim razie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w który przyjrzymy się możliwością pokonania drogi z Wysp Brytyjskich do Polski. Przekonaj się, jakie są opcje podróżowania i dokonaj wyboru, który będzie w pełni zadowalający!

Spis treści

Podróż z Anglii do Polski

Podróż z Anglii do Polski wymaga wcześniejszego przygotowania i dobrego zaplanowania. Najbardziej rozpowszechnionym środkiem transportu jest oczywiście samolot, ale czy najbardziej opłacalnym? Co ciekawe, coraz więcej osób decyduje się na przebycie tej trasy samochodem, czy warto? Loty samolotem cieszą się sporą popularnością, ze względu na krótki czas podróży oraz atrakcyjne ceny, które oferują linie lotnicze. Jednak, jeśli planujesz wyjechać na dłuższy czas i potrzebujesz znacznie większego bagażu, niż przewidują limity linii lotniczych, to wygodniejszym rozwiązaniem będzie przejazd samochodem. Natomiast, jeżeli nie posiadasz prawa jazdy lub masz lęk przed lataniem samolotem, to dobrym rozwiązaniem powinny być autokary lub busy kursujące pomiędzy UK a Polską. W jaki sposób najlepiej przebyć drogę? Czy przeprawa promem jest droga? Ile wynosi opłata za przejazd Eurotunelem? Sprawdźmy!

Czy wiesz, jakie są opłaty za autostrady w Anglii?

Darmowe ogłoszenia w UK

Jakie mamy możliwości odbycia podróży?

Pierwszym krokiem podczas planowania podróży z Wielkiej Brytanii do Polski jest wybór środka transportu. Wybór zależy przede wszystkim od naszych preferencji oraz finansów. W przypadku trasy Anglia – Polska mamy kilka możliwości, oto one:

 • lot samolotem,
 • przejazd samochodem osobowym,
 • skorzystanie z usług przewoźnika – autokar lub bus.

Ważne! Ze względu na zmiany, jakie nastąpiły w dniu 01/10/2021 roku nie wszystkie linie lotnicze oraz inny przewoźnicy muszą akceptować nasz dowód osobisty, w celu odbycia podróży do Polski, dlatego pamiętajmy, aby upewnić się że wybrany przez nas przewoźnik przewiduje możliwość podróżowania z UK na podstawie tego dokumentu tożsamości. Jeśli posiadasz status osiedlonego lub tymczasowego osiedlonego, który uzyskałeś na podstawie dowodu osobistego, nie powinno być problemu, abyś mógł/mogła przekraczać granicę brytyjską okazując go do końca 2025 roku.

Loty samolotem

Zdecydowanie najszybszym sposobem na pokonanie odległości pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a naszą ojczyzną jest lot samolotem. Średni czas podróży z Londynu do Warszawy wynosi około 1 godziny i 40 minut. Dobre oferty posiadają takie linie lotnicze, jak Ryanair czy Wizz Air. Korzystając z usług tych przewoźników możemy spodziewać się dobrych okazji, jeśli chodzi o ceny biletów, dzięki którym zaoszczędzimy nasze pieniądze. British Airways również zapewniają bezpośrednie połączenia, jednak tutaj koszt lotu niekoniecznie może być na dla nas zadowalający.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Przejazd autokarem lub busem

Nie posiadasz prawa jazdy w UK? A może odczuwasz lęk przed lataniem? W tym przypadku dobrą alternatywą wydaje się skorzystanie z usług przewoźnika, jakim jest autokar lub bus. Jak skorzystać z ich usług? Gdzie nabyć bilety? Najlepiej zrobić to poprzez strony internetowe firm, która nas interesuje. Jednymi z najczęściej wybieranych są Sindbad oraz FlixBus. Koszt przejazdu autokarem z Anglii do Polski zależy od odległości, jaką chcemy pokonać, np. w przypadku trasy z Londynu do Warszawy musimy liczyć się z opłatą od 74 do 104 GBP, a czas takiej podróży może wynieść od 24 do 30 godzin. W kwestii limitu bagażu każdy z przewoźników posiada swoje ustalenia, natomiast nie są one tak ograniczające, jak w przypadku linii lotniczych.

Jeśli natomiast chodzi o busy kursujące z Anglii do Polski, to sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku podróży autokarem. Plusem jest, że ten przewoźnik oferuje zazwyczaj transport „od drzwi do drzwi”, dzięki czemu nie musimy dostać się z całym bagażem na przystanek, tylko zostaniemy bezpośrednio przewiezieni z jednego miejsca zamieszkania do drugiego. Czas, w jakim zostaje pokonana droga jest zbliżony do tego, który proponują nam autokary, natomiast cena za tego typu usługę waha się od 650 PLN do 800 PLN.

Czy warto jechać samochodem?

Podróż z Anglii do Polski – czy warto jechać samochodem?

Podróż z Anglii do Polski możemy odbyć własnym samochodem i właśnie na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. Londyn jest oddalony od Warszawy o około 1700 km, co wiąże się z wielogodzinną jazdą oraz finalnie przeprawą przez kanał La Manche. Szacowany czas podróży wynosi od 18 do nawet 24 godzin, dlatego odradzamy samotną trasę. Warto zadbać o to, aby zamienić się z kimś w trakcie drogi, ponieważ tyle godzin jazdy jest dla każdego kierowcy bardzo męczące. Dbając o bezpieczeństwo nasze oraz pozostałych użytkowników drogi, róbmy zmiany w prowadzeniu samochodu oraz przerwy, podczas których zregenerujemy nasz organizm. Dodatkowym atutem podróżowania w kilka osób jest również zmniejszenie finalnych kosztów związanych z przejazdem. Oczywiście największym z nich jest paliwo.

Przemieszczając się z Anglii do Polski własnym samochodem mamy przede wszystkim komfort, jeśli chodzi o ilość bagaży oraz swobodę, która wynika z podróżowania swoim środkiem transportu. Nie musimy posiadać międzynarodowego prawa jazdy, ale warto wykupić sobie międzynarodowe ubezpieczenie zanim wyruszymy w drogę.

Zastanawiasz się, jakie są opłaty za wjazd do Londynu?

Jak przedostać się przez kanał La Manche?

Zanim rozpoczniemy pokonywanie trasy lądowej, musimy wybrać sposób, w jaki przemieścimy się z Wielkiej Brytanii do Francji przez słynny kanał La Manche. Mamy tutaj dwie możliwości:

 • przeprawa promowa,
 • Eurotunel.

Przeprawy promowe z Wielkiej Brytanii do Francji odbywają aż z 5 portów. Koszt przepłynięcia kanału La Manche promem może różnić się w zależności od tego, z jakim wyprzedzeniem czasowym dokonaliśmy zakupu biletu, od dnia tygodnia naszej przeprawy, a nawet pory roku. Jednak, większa część przewoźników co jakiś czas daje możliwość nabycia biletów na prom w promocyjnych cenach. Godziny, w jakich funkcjonują promy najlepiej sprawdzać na bieżąco na stronach internetowych konkretnych przewoźników, ponieważ mogą się one zmieniać. Nie ulega jednak wątpliwości, że wybór promu jest tańszą opcją, niż Eurotunel, ponieważ cena wynosi od 29 GBP do 50 GBP, a całkowity czas przeprawy to około 1,5 godziny.

Drugą opcją przedostania się przez kanał La Manche jest skorzystanie z Eurotunelu. Inwestycja została oddana do użytku w 1994 roku, a jej długość to około 50 km. Czas podróży to tylko 35 minut. Kursujące w nim pociągi są dostosowane do przewozu osób, jak i pojazdów, a nawet pojazdów z towarami. Wyjątkiem są samochody z instalacją gazową LPG, które ze względów bezpieczeństwa nie mogą być transportowane. Pamiętaj, aby w trakcie rezerwacji biletu podać niezbędne informacje o pasażerach oraz pojeździe, którym będziesz podróżować.

Limity osób są ustalane względem środka transportu, np. na jeden samochód może przypadać maksymalnie 9 osób. Jak wysoka jest opłata za skorzystanie z takiej opcji? Jest ona uwarunkowana kilkoma czynnikami, takimi jak:

 • moment zakupu biletu – im szybciej kupimy bilet, tym mniej będziemy stratni,
 • rodzaj pojazdu,
 • ilość przewożonego bagażu,
 • taryfa biletu.

Podczas podróży możemy swobodnie przemieszczać się po pociągu korzystając tym samym z punktów gastronomicznych czy toalet.

Eurotunel – co należy podać dokonując rezerwacji biletu?

W momencie, gdy dokonujemy rezerwacji biletu, w celu skorzystania z Eurotunelu, należy podać następujące informacje:

 • konkretna data oraz godzina przeprawy,
 • dane osób podróżujących – imię i nazwisko,
 • rodzaj taryfy biletu,
 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • telefon kontaktowy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.