Opłaty za wjazd do centrum Londynu to coś, co musimy mieć na uwadze. Przy okazji każdego wyjazdu autem do brytyjskiej stolicy. Jak wyglądają? Czy są wysokie? Na te oraz wiele innych pytań w tym obszarze, odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Dlatego też, w celu zasięgnięcia szczegółowych informacji w tym temacie, zachęcamy Państwa serdecznie do naszej lektury!

Spis treści

Opłaty za wjazd do centrum Londynu – wstęp

Opłaty za wjazd do centrum Londynu stanowią prawdziwą zmorę zarówno dla samych londyńczyków, jak i grup turystów. Po pierwsze, należy zdać sobie sprawę z jednego. Mianowicie z faktu, iż zapoznawanie się z tak dużym miastem za pomocą auta nie stanowi zbyt dobrego rozwiązania. Dlaczego? Głównie z powodu wzmożonych korków trwających przez cały dzień. Na szczęście zawsze można wybrać bardziej optymalne środki komunikacji miejskiej. Jednak i w tym wypadku nie zawsze damy radę ominąć zator. Zakorkowane ulice jednak nie są główną przyczyną, dlaczego warto rozważyć inną formę transportu. Tak więc, jaki jest główny powód? Omawiamy go całościowo tuż poniżej. Aczkolwiek z myślą o osobach zmotoryzowanych we własnym zakresie, postanowiliśmy przygotować praktyczny podręcznik.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Congestion Charge – co to jest?

Co kryje się za tajemniczo brzmiąco nazwą, Congestion Charge? To jest właśnie najważniejszy z powodów. Jak należy to rozumieć? Najprościej rzecz ujmując jest to dobowa opłata, którą opłacają wszyscy kierowcy, tuż po wjeździe w Congestion Zone (strefy płatnej). Obejmuje ona większą część obszaru tzw. Wielkiego Londynu, czyli ścisłego centrum miasta. Tak więc, po przekroczeniu wyznaczonej granicy, każdy kierowca musi uiścić należną wpłatę.

W pewnym sensie odpłatność tą możemy zestawić z opłatami za autostrady w Anglii. Dlatego, że zarówno pierwsze, jak i drugie wiążą się z koniecznością wnoszenia zapłaty za przejazd, choć istnieją też darmowe autostrady. Niestety opłaty za wjazd do centrum Londynu czekają na nas zawsze i nie ma taryfy ulgowej. Co gorsza, jeżeli wjedziemy i zostaniemy w strefie przez kilka dni, to każdego następnego dnia nalicza się kolejna taksa. Jednak wysokość składki nie należy do najbardziej opłacalnych, zaś kary za brak płatności bywają horrendalnie kosztowne. Toteż poruszając się po londyńskich drogach, a szczególnie w obrębie centrum zawsze pamiętajmy o płatnych strefach. Przejechanie przez ich granice oznacza obligatoryjną opłatę.

Congestion Charge znak

Congestion Zone – wygląd

Czy wiecie, w jaki sposób można dostrzec płatne strefy (Congestion Zone)? Dokładnych granic nadal nie wytyczono? Charakterystyczny symbol stanowi oznaczenie z białą literą “C” na tle koła koloru czerwonego. Informację taką zwykle umieszcza się przy samym wjeździe do strefy. Poza tym, aby ułatwić życie wielu kierowcom stoją też wielkie tablice. Informują one o tym, że zbliża się granica wjazdu do zony.

Strefa płatna Londyn – lokalizacja

Zapewne ciekawi Was, gdzie konkretnie rozlokowano londyńskie strefy płatne. Co niektórzy rozmyślają również, jak uniknąć opłaty za wjazd do centrum Londynu. Odpowiedzi na obydwa dylematy udzieli nam poniższa mapka serca aglomeracji, na której szczegółowo oznaczono całościowy obszar strefy płatnej.

Strefa płatna Londyn mapa

Co w przypadku, gdy nie jesteśmy do końca pewni, czy dane miejsce znajduje się w Congestion Zone? Sami możemy to sprawdzić! W jaki sposób? Z pomocą przychodzi sam podmiot pobierający opłaty za wjazd do centrum Londynu. Mowa tu o Transport for London. Za pośrednictwem wyszukiwarki strony internetowej TfL i wprowadzeniu kodu pocztowego, nazwy ulicy lub dokładnego miejsca będziemy wiedzieć na 100%.

Strefa płatna w Londynie – ile kosztuje?

Jedno z najważniejszych pytań w każdym temacie niewątpliwie wiąże się z ceną i nie inaczej jest też tutaj. Ile wynosi opłata Congestion Charge? Żeby się tego dowiedzieć zacznijmy od godzin, w jakich obowiązuje. Pobiera się ją każdego dnia, od poniedziałku do niedzieli, w od 7:00 do 22:00. Poza tym przedziałem czasu możemy jeździć po centrum, jak i wszystkich dzielnicach Londynu całkowicie za darmo. W przypadku, gdy jednak ponosimy opłatę, to płaci się za nią tylko jeden raz na dzień. Oznacza to, że po zapłaceniu można wyjeżdżać i wjeżdżać w danym dniu do strefy bez limitu.

Jednak koszt takiej opłaty obecnie wynosi aż 15 GBP. Z pewnością nie jest to symboliczna kwota, aczkolwiek do niedawna cena nie była tak wysoka. Zaś w weekendy opłaty za wjazd do centrum Londynu nie obowiązywały w ogóle. Miało to miejsce jeszcze na początku 2020 roku, tuż przed wybuchem światowej pandemii koronawirusa. Po tym czasie postanowiono podnieść stawkę do 15 funtów/dzień. Dobra wiadomość jest taka, że nie wszyscy kierowcy muszą płacić tą opłatę, bądź też nie aż tak dużo. Dla pewnych grup przewidziano bowiem ulgi i wyjątki. Zatem oto one:

  1. Zarejestrowane pojazdy pełniące następujące funkcje: taxi, karetki, policji czy służby rządowej zwolniono z opłaty.
  2. Za pojazdy firm sprzątających ulice również nie płaci się tej opłaty.
  3. Wozy posiadające miejsca na 9 albo więcej osób to kolejny z wyjątków.
  4. Posiadacze trójkołowych motocyklów także nie muszą uiszczać opłaty.
  5. Osoby dysponujące Blue Badge (niepełnosprawni) mają 100% ulgi.
  6. Mieszkańcom Congestion Zone przysługuje ulga w wysokości 80%.

Uwaga! Jakiekolwiek zniżki czy zwolnienia od opłaty za wjazd do centrum Londynu są możliwe na podstawie złożonej aplikacji. Dopiero po jej zaakceptowaniu jesteśmy uprawnieni do otrzymania ulgi.

Darmowe ogłoszenia w UK

Congestion Charge payment – formy płatności

Jakie są metody dokonywania opłaty za wjazd do centrum Londynu? Niektórych to zdziwi, ale nie ma ani bramek ani parkingowych. Londyńskie strefy płatne wyposażono w ogromną ilość kamer, które potrafią zarejestrować każdy pojazd. Kiedy kamera sfotografuje nasz pojazd, czym prędzej powinniśmy zapłacić. Na wniesienie opłaty każdy kierowca ma 3 dni czasu (max. do 24:00 trzeciego dnia), jednak lepiej zrobić to niezwłocznie. Dlaczego? Gdy płatność uiścimy w tym samym dniu, w którym wjechaliśmy do strefy to zapłacimy 15 funtów. Jeśli wpłata nastąpi później, to może wynieść nawet 17.50 GBP. Jak widać, proces płatności realizuje się w 100% przez Internet, na witrynie organu nadzorującego (Transport for London). Jedyne co to trzeba wprowadzić numer rejestracyjny samochodu i zweryfikować, czy uchwycono nas na nagraniu. Generalnie, szanse na to, że unikniemy kary są znikome. Obecność kamer powoduje, że każdy pojazd przekraczający strefę znajdzie się w wideorejestratorze.

Auto Pay – Automatyczne Płatności

Mając w zamiarze częściej korzystać ze stref płatnych, mądrym posunięciem jest ustawienie na stronie TfL tzw. Auto Pay, czyli płatności automatycznych. Aby to zrealizować, należy utworzyć konto i podać dane karty kredytowej/debetowej. Dzięki temu, nie musimy płacić za każdym razem, a TfL ściągnie naliczoną sumę z ostatniego miesiąca.

Penalty Charge Notice – kary

Przypomnijmy, że gdy nie posługujemy się systemem Auto Pay, to maksymalny czas na dokonanie wpłaty wynosi 3 dni. W sytuacji niedotrzymania terminu, otrzymamy dokument PCN – Pentalty Charge Notice. Co to takiego? W skrócie, jest to wezwanie do zapłaty. Wysokość kar waha się od 80 GBP (płatność w ciągu 2 tygodni) do około 160 GBP. Odpłatność za należną karę musi nastąpić w przeciągu 28 dni, począwszy od daty zgłoszenia. Jeżeli tego nie zrobimy, to otrzymujemy kolejny druk – Charge Certificate, który kosztuje aż 240 GBP. Oprócz tego, dochodzi jeszcze obowiązek zapłaty za mandat, który powiększa się o 50%. Tak więc, reasumując, dla niektórych optymalnym rozwiązaniem wydają się wygodne płatności automatyczne.

Congestion Charge – ciekawostka

Na sam koniec, dla ciekawskich zostawiamy pytanie. Mianowicie, czy można wjechać do Congestion Zone, bez pozostawienia wpłaty? Przy jeździe autem niekoniecznie byłoby to możliwe. Natomiast alternatywnie, aby zachować 15 funtów w kieszeni, możemy zaparkować pojazd na styku granic. Wówczas do centrum miasta najprościej dotrzemy pieszo, autobusem albo wybierając linie metra w Londynie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.