Wielka Brytania – podróżowanie, biorąc pod uwagę obecność wielu interesujących miejsc, dla wielu turystów to istny temat rzeka. Bez cienia wątpliwości, Wyspy Brytyjskie kryją liczne atrakcje dla zwiedzających, zarówno te stworzone przez naturę, jak i przez człowieka. Dla Państwa wygody wybraliśmy te najbardziej rekomendowane. Tak więc, zapraszamy do lektury!

Spis treści

Wielka Brytania – podróżowanie

Wielka Brytania – podróżowanie to znakomity pomysł na oderwanie się od monotonii codziennego życia. Jak wiadomo, Polacy w Anglii i pozostałych krajach Zjednoczonego Królestwa stanowią największą grupę mniejszości narodowej. Dla większości osób, w momencie wyjazdu stanowiła wręcz ziemię obiecaną, na którą bardzo długo czekali. Z biegiem czasu okazało się jednak, że nie był to jedynie popularny kierunek emigracji zarobkowej, ale znacznie więcej. Przede wszystkim nowy dom, ale także obszar, na którym ruch turystyczny trwa przez cały rok i cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem. Gdzie znajdziemy najciekawsze atrakcje? Praktycznie wszędzie, bo zarówno w Anglii, Walii, Szkocji, jak i Irlandii Północnej. Każde z nich są warte uwagi i choć raz w życiu powinniśmy odwiedzić te niezwykle urokliwe tereny. Przekonajmy się, gdzie możemy się udać, aby naszą podróż po Brytanii zapamiętać na lata!

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Wielka Brytania w pigułce

Czym jest Wielka Brytania? Choć wydaje się to jasne, to jednak warto zadać sobie to pytanie. Dlaczego? Wówczas będziemy mieć pełny pogląd na to, jakie są podstawowe informacje o tym państwie. Czyli m.in. dane powierzchniowe i demograficzne, a także poznamy dokładne położenie tej wyspy na mapie Europy. Tego typu informacje z pewnością przydadzą się przy planowaniu podróży. Dowiemy się także co nieco o kwestii narodowości. Jak wiemy Wielka Brytania to nie tylko Anglicy, ale też inne narody. Toteż Walijczycy, Szkoci, jak i Irlandczycy z północnej części wyspy Irlandia również są pełnoprawnymi Brytyjczykami, mimo różnorodności kulturowej tych krajów. Jednak podczas zawierania nowych znajomości powinniśmy mówić o ich rdzennym pochodzeniu, gdyż nazywanie ich Brytyjczykami nie zawsze jest odpowiednie. Szczególnie tyczy się to Szkotów, którzy przez lata walczyli z Anglikami o niepodległość.

Podróżowanie z Polski do Wielkiej Brytanii

Podróżowanie do Wielkiej Brytanii w kontekście wyjazdu z Polski mocno się zmieniło. Niestety nie jest już tak proste, jak wcześniej. Decydujący wpływ na ten stan rzeczy miało oczywiście opuszczenie struktur Unii Europejskiej przez Brytyjczyków. Z uwagi na fakt, że Zjednoczone Królestwo tworzą Anglia, Walia, Szkocja oraz Irlandia Północna, zmiany te obejmują wszystkie te kraje. Tak więc, warto pamiętać o tym, aby oprócz paszportu zabezpieczyć się i dodatkowo wyrobić wizę. W wielu przypadkach posiadanie jej to obowiązek.

Ważne! Aby być na bieżąco w tym temacie koniecznie przeczytaj o Brexicie w Anglii.

Warunki podróżowania do Wielkiej Brytanii

Pozostając jeszcze w kwestii podróży z Rzeczypospolitej Polskiej do Wielkiej Brytanii, należy pamiętać też o zasadach przy wjeździe do UK. Podróże w tym kierunku wiążą się z wyborem środka transportu. Jest to niezwykle istotne, gdyż warunki podróży u różnych przewoźników mogą się różnić. Dlatego z myślą o tym, poniżej załączamy stosowne odnośniki do artykułów, w których szczegółowo omawiamy te panujące kryteria. Mamy nadzieję, że ułatwi to Państwu podjęcie optymalnej decyzji co do formy podróży.

 1. Podróż promem do Anglii
Podróż do Anglii samolotem

Oczywiście podróżowanie najpopularniejszym środkiem lokomocji, czyli autem, bądź autokarem (podróże grupowe) jest możliwe. Przy podróży samochodem poza dokumentami tożsamości wymaga się prawa jazdy oraz obowiązkowej polisy OC. W przypadku jednego i drugiego wystarczą nam te wydane w Polsce.

Uwaga! Przepisy ruchu drogowego w Wielkiej Brytanii diametralnie różnią się od tych, jakie panują na polskich trasach.

Ciekawe miejsca w Wielkiej Brytanii

Bez względu na to, jaką drogę komunikacji wybierzemy, w Wielkiej Brytanii czeka na nas mnóstwo atrakcji turystycznych. Nie powinno to zbytnio nikogo dziwić, lecz największy ruch turystyczny widać w najbardziej zaludnionym kraju UK, czyli Anglii. Zatem, co warto zobaczyć w Anglii? Dziedzictwo brytyjskie zalicza się do najstarszych na Starym Kontynencie. Śladami po tej kulturze są liczne obiekty, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać, czym dla Anglików jest legendarny Stonehage. Do innych, równie interesujących i godnych odwiedzenia miejsc, do których przybywają turyści należą:

 • Durdle Door – charakterystyczny łuk w Dorset, w południowej części Anglii
 • Kynance Cove – piaszczysta zatoka w Kornwalii z licznymi formacjami skalnymi i jaskiniami
 • Clovelly – urokliwa wioska rybacka położona w północnej części hrabstwa Devon
 • Lake District – jedyne w swoim rodzaju Królestwo Jezior zlokalizowane w hrabstwie Kumbria
 • Bath – starożytne miasto, którego początki datuje się jeszcze za czasów panowania Rzymian
 • Teatr Minack – kornwalijski amfiteatr, który mieści się na cudownej rajskiej plaży z klifami
Ciekawe miejsca w Wielkiej Brytanii

Oczywiście powyższy wykaz nie wyczerpuje pomysłów na organizację naszej brytyjskiej wędrówki. Każdy bowiem może mieć inne upodobania. Jedni chcą podziwiać tereny na łonie natury, zaś inni wolą zwiedzać zakątki największych miast w Anglii. Takich jak choćby: Birmingham, Bristol, Liverpool czy też Manchester.

Podróżowanie po Londynie

Niezaprzeczalnie najważniejsza jest jednak stolica Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, czyli Londyn. Nieoficjalnie nosi miano jednego z najbardziej turystycznych miast świata. Opinia ta wcale nie należy do przesadzonych, gdyż Londyn zajmuje trzecie miejsce. Mowa tu o liczbie turystów zwiedzających tą metropolię rocznie w skali globalnej. Natomiast, jeśli chodzi o ranking na kontynencie europejskim jest niepodważalnie na pierwszym miejscu. Co sprawia, że właśnie atrakcje w Londynie rokrocznie przyciągają tak ogromną rzeszę turystów? Przekonajmy się! Poniżej wymieniamy najważniejsze powody, dla których warto przyjechać do miasta nad Tamizą. Na pewno jest w czym wybierać i każdy znajdzie coś dla siebie.

Jesteś zainteresowany? Ciekawostki o londyńskim metrze.

Darmowe ogłoszenia w UK

Zwiedzanie Londynu

Co zwiedzać w Londynie? Dobre pytanie! Jako, że każdy turysta ma określony czas na zwiedzanie, mądrym posunięciem jest ustalenie priorytetów. Sami wówczas decydujemy, na czym najbardziej nam zależy. Jeżeli nie macie własnej listy, poniżej przygotowaliśmy dla Was autorskie zestawienie top 10 miejsc w Londynie.

 1. Zegar Big Ben, Pałac Westminterski, Opactwo Westminterskie i Most Westminster
 2. Pałac Buckingham
 3. Oko Londynu
 4. Piccadilly Circus
 5. “Chińska dzielnica Londynu” (Chinatown)
 6. Muzea w Londynie za darmo (m.in. Muzeum Historii Naturalnej)
 7. Tower Bridge
 8. Hyde Park
 9. Trafalgar Square
 10. Harrods

Czy wiedzieliście, że? Metro londyńskie to jedna z największych atrakcji Londynu, a zarazem popularny środek transportu publicznego w mieście.

Wielka Brytania – podróż

Z całą pewnością Wielka Brytania – podróżowanie to nie lada przygoda, którą warto dobrze zaplanować. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki ułatwią Wam organizację wymarzonej wycieczki. Jeśli szukacie pomocy ze strony ekspertów w tej branży, polecamy sprawdzić ofertę biur podróży w UK. Większość z nich specjalizuje się nie tylko w międzynarodowych usługach turystycznych, ale również w tych krajowych.

Pamiętaj! Ceny w Anglii to nieodłączny element podróżowania po Wyspach Brytyjskich. Aby przygotować się właściwie do podróży, dobrze wcześniej zapoznać się z obowiązującymi opłatami za noclegi, żywność czy komunikację. Dzięki temu łatwo dokonamy kalkulacji wydatków i tym samym nic nas nie zaskoczy. W odniesieniu do tej ostatniej, praktyczne rozwiązanie stanowić może skorzystanie z BlaBlaCar w UK.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.