Ceny w Anglii praktycznie w każdej dziedzinie życia są wyższe od tych w Polsce. Nie ważne więc, czy mowa o jedzeniu, noclegu czy paliwie. Na szczęście, po przeczytaniu poniższej lektury będziecie znać średnie koszty utrzymania w UK. Zarówno pod względem cen żywności, jak również opłat związanych z zakwaterowaniem czy transportem publicznym. W celu zasięgnięcia szczegółowych informacji, zapraszamy serdecznie do artykułu!

Spis treści

Ceny w Anglii – z czego wynikają?

Ceny w Anglii – jakie są? Niestety za wszystko zapłacimy tam dużo więcej, aniżeli w Polsce. Zapewne niepokojąco zastanawiamy się teraz, czy wystarczy nam pieniędzy na zakupy spożywcze w Wielkiej Brytanii. Jednak warto zauważyć, iż zarobki w UK także są znacznie lepsze od naszych polskich płac. Przekłada się to więc na wzrost cen produktów i usług. Wysokie ceny wynikają też z obowiązującego kursu funta szterlinga, który jak wiadomo stoi o wiele wyżej od polskiego złotego. Ze względu na Brexit wartość funta nadal jest zmienna. A kurs cechuje się dużymi wahaniami, zarówno tendencją wzrostową, jak i spadkową. 

Pamiętaj! Anglię jak i całą Wielką Brytanię uznaje się za jeden z najdroższych krajów Europy. Możemy się o tym dość boleśnie przekonać, jeśli nie przygotujemy się odpowiednio do wyjazdu do Anglii po Brexicie. Szczególnie wysokimi cenami odznaczają się: komunikacja (przede wszystkim drogą kolejową), zakwaterowanie, jak i posiłki spożywane na mieście. Na szczęście Polacy w Anglii wciąż mogą cieszyć się tanimi rozmowami do Polski z UK! Jak? Sprawdźcie!

Darmowe ogłoszenia w UK

Anglia – ceny. Ile zapłacimy za jedzenie?

Jakie wydatki poniesiemy w Anglii w związku z potrzebą zakupu jedzenia? Miesięcznie można spokojnie zmieścić się w zakresie od 200 do maksymalnie 250 GBP, jeśli nie jesteśmy na specjalnej diecie. Większość Anglików nie stosuje żadnych diet, gdyż kochają kuchnię angielską, bogatą kalorycznie. A ile kosztują standardowe produkty spożywcze, które znajdziemy w każdym sklepie czy supermarkecie? Zobaczmy poniżej zestawienie wybranych produktów:

Chleb0,80 – 1,60 GBP
Jaja (10 sztuk)2,50 GBP
Jabłka (1 kg)2,00 – 2,40 GBP
Jogurt owocowy0,50 GBP
Kajzerka0,25 GBP
Kostka masła1,80 GBP
Mleko (1l)1,20 GBP
Piwo (0,5l)2,00 GBP
Pomidory (1kg)2,40 – 7,00 GBP
Ziemniaki (1kg)1 GBP


Czy wiedziałeś, że? Na Wyspach Brytyjskich niezwykle popularne są gotowe posiłki. Takie, jak: pizze, hamburgery, czy zapiekanki. Przygotowuje się je bezpośrednio w mikrofalówce, bądź w piekarniku. Kosztują zwykle jedynie 2-4 funty.Patrząc na powyższą tabelę, możemy stwierdzić, że produkty te cenowo nie odstają zbytnio, od naszych polskich. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że ceny jedzenia są mocno zmienne, przykładem są choćby pomidory (2-7 GBP).

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Ceny w Anglii – Tesco

Rzecz jasna Anglicy mają ogromny wybór, jeśli chodzi o miejsce, w którym dokonają zakupów spożywczych. Jako najbardziej znaczące wymienia się jednak następujące:

Statystyki wskazują, że ulubione supermarkety Polaków w UK to przede wszystkim: LidlAldi oraz wspomniane Tesco. W kontekście finansowym, ogólnie najlepiej wypada niemiecki Lidl. W porównaniu z ofertą angielskich Tesco czy Waitrose, lidlowskie ceny są kilka razy niższe! Dla Anglików zaś Tesco jest wyborem numer 1. W tym miejscu podajemy kilka wybranych cen produktów dostępnych w Tesco Express. Za duży chleb tostowy zapłacimy 1 GBP, mleko w mniejszym opakowaniu (568 ml) to wydatek rzędu 50 pensów. Zaś wyciskany sok pomarańczowy lub jabłkowy (1l) to wydatek rzędu 1,40 GBP.

Jednakże trzeba zaznaczyć, że Tesco nie ma stałego cennika dla całej Wielkiej Brytanii. W londyńskich sklepach Tesco ceny mogą być znacznie wyższe od tych np. w Newcastle czy Glasgow. Dodać też trzeba, że Tesco ma otwarte dwie linie sklepów – Express oraz Extra. Zwykle w tych pierwszych jest nieco taniej. Wniosek nasuwa się sam – najtańszych zakupów dokonamy w hipermarkecie, lecz na pewno nie w centrum Londynu.

Kolejny raz widzimy więc, że ceny wcale nie są dużo wyższe od tych, jakie mamy w supermarketach w Polsce. Tak więc, jeżeli regularnie kupujemy składniki na jedzenie w sklepach, to spokojnie wystarczy nam 20-30 GBP/tygodniowo. Za tą ilość pieniędzy bez problemów kupimy wszystkie potrzebne składniki na śniadania i obiady.

Gdzie są najniższe ceny w Anglii?

Aby dowiedzieć się, gdzie zrobimy najtańsze zakupy w UK, postanowiliśmy skorzystać z informacji dostępnych w magazynie “The Grocer”. Porównano w nim ceny artykułów spożywczych w największych angielskich marketach. Raport ten podaje, że zdecydowanie najmniej zapłacimy w sklepie Lidl. Zaraz za nim uplasował się sklep Asda, a ostatnie miejsce na podium przypadło dla Morrison’s. Miejsca 4-6 zajęły odpowiednio: Tesco, Sainbury’s i Waitrose. Ciekawostką jest fakt, że różnica cen w niektórych produktach w Lidlu i Waitrose sięgała aż 40%!

Polskie sklepy w UK

W wielu regionach Wielkiej Brytanii spotkać można polskie sklepy, w których nabyć można dobrze znane nam polskie produkty spożywcze. Takie jak: pieczywo, mięso, nabiały, owoce i warzywa, soki czy nawet polski alkohol. Ceny zwykle są niższe, aniżeli w podobnych angielskich sklepach. Jedną z najbardziej znanych polskich marek w tej kategorii są Delikatesy “Mleczko”.

Zakupy online bez wychodzenia z domu

W Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce dużą popularnością cieszą się internetowe sklepy spożywcze, takie jak choćby sieć Iceland. Takie zakupy przez Internet możemy też zrobić w wielu popularnych supermarketach, jak: Tesco czy też Asda. Sami wybieramy w który dzień i o której godzinie kurier dostarczy nasze zamówienie pod same drzwi. Ogromną zaletą jest fakt, że jeśli przekroczymy wyznaczoną kwotę zakupów, to dostawa będzie darmowa. Inną korzyścią jest możliwość otrzymania specjalnych kodów promocyjnych, które obniżą koszt naszych internetowych zakupów.

Czy wiesz, że leki można kupić w aptece interntowej?

Koszty życia w UK a ceny w Anglii

Nie zapominajmy, że na koszty utrzymania się w Wielkiej Brytanii nie składa się tylko i wyłącznie wyżywienie. Konieczne jest także opłacenie zakwaterowania, jak również konieczność uiszczenia opłat za bilety w komunikacji publicznej lub poniesienia kosztów utrzymania auta. Zobaczmy więc, jak prezentują się te poszczególne opłaty w poniższej analizie.

Wynajem mieszkania w Anglii

Na wstępie warto zaznaczyć, iż chcąc wynająć lokal w celach mieszkalnych w UK, prawdopodobnie będziemy rozmawiać z agentem nieruchomości. Dlaczego? Zdecydowana większość właścicieli wynajmuje do tego agencje pośredniczące. Tak więc, niezwykle trudno jest wynająć mieszkanie w UK bezpośrednio od samego właściciela. Jeżeli jednak nam się to uda, to możemy liczyć na sporą oszczędność. Przynajmniej kilkuset złotych (koszt prowizji maklerskiej to minimalnie 100 GBP). Na początku naszej przygody z ziemią angielską, niewielu z nas będzie stać na wynajem całego mieszkania. Pomocne mogą się wówczas okazać ogłoszenia dotyczące wolnych miejsc w pokojach lub całych pokojów.

Jaki jest koszt wynajmu pokoju w przystępnym standardzie? Głównie zależy to w którym mieście będziemy mieszkać i od jego wielkości. Aczkolwiek przedział cenowy to zazwyczaj od 300 (mniejsze miejscowości) do 800 GBP (największe miasta w Anglii). Szukając natomiast spokojnego miejsca dla siebie lub razem z partnerem, warto rozważyć wynajęcie kawalerki. Taka przyjemność kosztuje średnio od 600 do nawet 1600 GBP, w zależności od standardu. Do każdej z tych stawek, należy doliczyć jeszcze oczywiście rachunki za media, jak i podatek mieszkaniowy. Możemy się jeszcze spotkać z innymi opłatami. Mianowicie, jeżeli sami wynajmujemy całe mieszkanie, to musimy uiścić obowiązkową opłatę dla urzędu (Council Tax), która wynosi od 100 GBP miesięcznie wzwyż. Będąc w Anglii z całą rodziną i chcąc wynająć większy dom, będzie to wydatek od 800 do nawet 2400 GBP miesięcznie. Przedział ten jest duży, gdyż zależy od danego miasta.

Komunikacja publiczna w Wielkiej Brytanii

Każdy z nas ma potrzebę przemieszczania się w ciągu dnia z jednego miejsca do drugiego. Czy to do pracy, domu, czy w innym celu. Jednym ze sposobów na transport w UK, jest oczywiście komunikacja publiczna. Jej miesięczny koszt to 80-160 funtów. W przeliczeniu na złotówki widzimy więc, że jest to spory wydatek, który mocno odczuje nasz portfel. Jednak pojedynczy, normalny bilet na autobus kosztuje od 3 do 4 GBP. Tak więc oferta zakupu biletu miesięcznego opłaca się zdecydowanie bardziej. Oczywiście, jeśli będziemy kursować codziennie, w dużych ilościach. Bilety zakupimy w automatach biletowych lub w wielu sklepach.

Koszty utrzymania samochodu w UK

Alternatywą na komunikację jest też posiadanie własnego samochodu. Jednak kupno samochodu w UK to nie jedyny wydatek w tym wypadku. Pamiętać trzeba o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjne w Anglii oraz opłatach za parkowanie. W skali roku za ubezpieczenie auta możemy zapłacić nawet ponad 1000 funtów! Poza tym, jeśli przyjechaliśmy do Anglii pojazdem z Polski to możemy nim jeździć nieodpłatnie po angielskich drogach. Niestety jedynie przez 6 miesięcy. Po upływie tego czasu, musimy go zarejestrować i zapłacić podatek drogowy. Małym pocieszeniem jest fakt, że nie musimy na nowo zdawać egzaminu na prawo jazdy w Anglii. Powszechnie uznaje się bowiem prawo jazdy wydane w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.