Ile kosztuje funt brytyjski? Jak wiadomo, aktualny kurs walutowy stanowi jeden z głównych wyznaczników poziomu gospodarczego danego państwa. Spoglądając obecnie na cenę funta szterlinga, bez dwóch zdań możemy spokojnie stwierdzić, iż znalazł się on w sporym kryzysie. Efektem czego jest pogorszenie się stanu gospodarki całego kraju. Do niedawna uważanej przecież za światową potęgę przemysłową, jak i finansową. Jak do tego doszło? Dowiecie się tego w dzisiejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do lektury!

Spis treści

Ile kosztuje funt brytyjski? – słowem wstępu

Powszechnie wiadomo, że kurs funta brytyjskiego jest niezwykle ważny dla Polski. Mianowicie, jest to temat priorytetowy dla szerokiego grona brytyjskiej Polonii, lecz nie tylko. Jego wahania z uwagą śledzą polskie rodziny emigrantów. Jeszcze kilka lat wstecz kurs GBP był na prawdę wysoki, jednakże od chwili referendum, kurs funta niestety spadł do wartości 4.76 w 2016r. Tak więc przez tą decyzję niewątpliwie wiele rodzin mocno na tym ucierpiało. Ponadto ich negatywne nastroje dodatkowo podsycają nowe, restrykcyjne przepisy. Odnoszące się do możliwości podjęcia zatrudnienia na umowę o pracy w UK przez obcokrajowców. Po opuszczeniu UE, Wielka Brytania praktycznie zamknęła się na napływ pracowników z innych krajów. Tak więc, wyjazd do UK po Brexicie stał się praktycznie niemożliwy do zrealizowania.

Statystyki wyraźnie pokazują, że zdecydowana większość naszych rodaków, którzy wyjechali za granicę, wynagrodzenie odbiera właśnie w funtach. Dodać należy, że pracując poza Wyspami Brytyjskimi również możemy otrzymywać należność w tej walucie. Jak to możliwe? Oprócz Wielkiej Brytanii, funt obowiązuje także na jej licznych terytoriach zależnych: Gibraltarze, Falklandach, Jersey, Georgii Południowej, Wyspie Man, Guersney, św. Heleny, Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha. A także w strefie Brytyjskiego Terytorium Antarktycznego. Nieoficjalnie jest to akceptowalna waluta także w afrykańskim Zimbabwe.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Kurs funta po referendum a opinie Polaków

Wydarzenia związane z referendum negatywnie odczuli wszyscy nasi rodacy, przebywający na Wyspach Brytyjskich, a także ich rodziny. Oto kilka komentarzy, które pokazują, że wyjście Wielkiej Brytanii ze społeczności Unii Europejskiej bardzo mocno utrudniło życie wielu polskim rodzinom.

„Regularnie przesyłałem oszczędności z wypłaty do Polski. Ostatnio nerwowo obserwuję stale pogarszający się kurs funta. Szkoda, że nie dokonałem wymiany przed referendum. Teraz trzeba czekać na wzrost funta. Czy można jeszcze liczyć na to, że funt wróci na swój dawny poziom?
Robert, 32 lata”

„Od kilku lat mieszkam w Londynie, gdzie mam wielu znajomych, zarówno z Anglii, jak i innych państw. Jednakże ostatnich wydarzeń związanych z Brexitem nikt się z nas nie spodziewał. Brytyjczycy nie przemyśleli tej decyzji i teraz będą ponosić tego skutki. Przecież większość z nich straci teraz solidnych pracowników. Pojawia się więc oczywiste pytanie: co dalej? Po pierwsze, co niektórzy będą musieli opuścić Wyspy Brytyjskie. Po drugie, zastanawiam się, czy będzie to kierunek dalej tak oblegany, jak dotychczas? Patrząc na gwałtownie obniżający się kurs funta, szczerze wątpię. Sama się czasami zastanawiam, czy lepiej nie byłoby mi wrócić do Polski, gdzie zostawiłam rodzinę?
Magda, 29 lat”

„Ostatnio zdałam sobie sprawę z faktu, że funt raczej bezpowrotnie stracił swoją wartość sprzed kilkunastu lat. Ale, czy można jeszcze coś zrobić, żeby nie tracić tylu ciężko zarobionych pieniędzy przy wymianie waluty?
Agnieszka, 50 lat”

Kurs funta brytyjskiego – od czego zależy?

Jeszcze do niedawna, kurs funta brytyjskiego był mocno zależny od potęgi brytyjskiego przemysłu. Czasy się jednak zmieniły i dziś cena funta zależy już od innej gałęzi gospodarki. W dzisiejszych czasach, gospodarka Wielkiej Brytanii nie opiera się już na przemyśle, tylko na usługach. A konkretnie na sektorze finansowo-ubezpieczeniowym. Każdą decyzję istotną dla losów waluty brytyjskiej podejmuje się w sercu kraju, czyli atrakcyjnym Londynie. Stolica ta przyciąga wielu inwestorów i przedsiębiorców, którzy chętnie otwierają swoje działalności w tak potężnej aglomeracji.

Pierwszym dowodem świadczącym o tym, że obecny kurs funta stale słabnie jest wskaźnik powiązań par walutowych. W którym to, podczas 30 ostatnich sesji, mogliśmy dostrzec mocną różnicę na minus względem zachowania się dwóch par walutowych. Czyli: GBP -> PLN oraz EUR -> GBP. Wyraźnie więc widzimy, iż zauważalny wzrost euro wobec funta, powoduje regres drugiej waluty w parze z polskim złotym. Bliska relacja tych dwóch par prowadzi do zależności. Takiej, że śledząc zmiany między polską a angielską walutą, musimy pamiętać też o euro. A konkretnie aktywności europejskiej waluty, ściśle powiązanej z działaniami Europejskiego Banku Centralnego.

Darmowe ogłoszenia w UK

Determinanty kursu funta szterlinga

Podejmując w najbliższym czasie starania mające na celu wygenerowanie właściwej prognozy kursu funta brytyjskiego należy uwzględniać duży margines błędu. Dlaczego? Oczywiście istnieją stałe elementy, pozwalające na zobrazowanie przybliżonej oceny sytuacji danej waluty. Jednakże w kontekście funta brytyjskiego musimy mieć na uwadze, że nadal możliwe są dla niego pewne konsekwencje. Oczywiście odnoszące się do wyjścia Anglików ze struktur Unii Europejskiej. Jako główne wyznaczniki, które wpływają na kurs funta szterlinga, wymienia się następujące:

  • wpływ pozostałych najważniejszych walut świata: europejskiego euro, dolara amerykańskiego i japońskiego jena;
  • decyzje Europejskiego Banku Centralnego;
  • postanowienia wpływowych polityków i rezolucje polityczne;
  • rynek kluczowych surowców energetycznych, w tym szczególnie ropy naftowej;
  • poziom gospodarki i warunki ekonomiczne Wielkiej Brytanii;
  • inne, nieprzewidziane zdarzenia, jak sytuacje kryzysowe, katastrofy naturalne czy zamachy terrorystyczne.

Brexit a kurs funta – jaka jest prognoza kursu funta?

Gołym okiem widać, że od referendum w 2016 roku funt mocno się osłabił, a jego cena gwałtowanie się obniżyła. Niestety nie jest to dobra informacja dla osób pobierających wynagrodzenie w funtach brytyjskich. Najwyższy poziom w stosunku do złotego (1 GBP – 7,40 PLN), funt osiągnął tuż przed przystąpieniem Polski do UE. A dokładnie w marcu 2004 r. Był to czas, kiedy po otwarciu bram “Europy Zachodniej” wielu Polaków postanowiło wyjechać na Wyspy Brytyjskie. Aby poszukać swojej szansy na lepsze życie i zarobki w Anglii.

Z chwilą oficjalnego Brexitu w Anglii, czyli z dniem 1 stycznia 2021 roku, kurs GBP znacznie się umocnił i to nie tylko w korelacji z PLN. Dotyczy także popolepszających się relacji w stosunku do EUR oraz USD. Obecnie notowania funta do złotówki są pozytywne, osiągając najwyższy poziom 5,4679 w dniu 31 marca 2021 r. 

Tak, jak w przypadku innych walut, tak i tutaj, nie można dokładnie określić, jak będzie wyglądał wskaźnik funta. Jak będzie prezentował się funt szterling za kilka miesięcy czy też w nadchodzących latach? Bardzo trudno jest to dokładnie oszacować, szczególnie teraz, po niedawnym Brexicie. Po tym wydarzeniu sytuacja na rynku walutowym jest bardzo dynamiczna i stale się zmienia. 

Angielska moneta

Ile kosztuje funt brytyjski? – ciekawostki

Na koniec zamieszczamy dla Państwa garść informacji i ciekawostek związanych z tematyką funta brytyjskiego:

  • wartości nominalne monet: 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, 1 i 2 funty (p-pensy, z ang. – penny). Do 15.02.1971 r. 1 funt brytyjski był wart 240 pensów lub 20 szylingów. Pensy weszły do obiegu właśnie w 1971 roku, wraz z przejściem na system dziesiątkowy. Przez co początkowo nazywano je potocznie nowymi pensami.
  • nominały banknotów: 1£ (tylko na Wyspach Normandzkich), 5, 10, 20, 50, 100 GBP (istnieje banknot 100£, lecz znajduje się on w obiegu jedynie na terenie Szkocji oraz Irlandii Północnej);
  • data referendum – 23.06.2016 r. – tego dnia odbyło się powszechne głosowanie dotyczące opuszczenia UE przez Wielką Brytanię;
  • najniższy kurs GBP/USD – 1,15, najniższy zanotowany kurs funta brytyjskiego do amerykańskiego dolara. Miał on miejsce w dniu 07.10.2016 r.;
  • najwyższy kurs GBP/PLN – 7,3516 – to najwyższy historycznie kurs funta do złotówki od 2000 roku, według notowań NBP. Wydarzenie to miało miejsce w dniu 01.03.2004 r.;
  • najniższy kurs GBP/PLN – 4,0336 – najniższy odnotowany kurs funta szterlinga do polskiego złotowego od 2000 roku, według NBP. Kurs ten pochodził z dnia 21.07.2008 r.
  • podrabiane funty na rynku? – jak to możliwe, skoro Bank Anglii to najbezpieczniejszy bank świata? Sytuacja ta miała miejsce podczas II wojny światowej. Stroną, która dopuściła się wypuszczenia “podróbek” była niemiecka III Rzesza. Celem tego działania było osłabienie gospodarki brytyjskiej. Po zakończeniu działań wojennych oszacowano, że ponad 12%, które znajdowały się w obiegu pochodziły z fałszywej produkcji;
  • polskie złoto w Anglii? – Narodowy Bank Polski umieścił część krajowego złota w depozytach Banku Anglii. Dlaczego? Dlatego, że bank ten dysponuje najbardziej zaawansowanym systemem zabezpieczeń i najnowocześniejszą infrastrukturą.

Ile kosztuje funt brytyjski? – zakończenie

Podsumowując temat, obecne wahania kursu funta brytyjskiego, jak i niestabilna gospodarka UK wynika przede wszystkim z jednej rzeczy. Jest to niewątpliwie konsekwencja ostatecznego Brexitu w 2021 oraz zmian, jakie zaszły. Przewiduje się, że Wielka Brytania, jak i jej waluta jeszcze przez dłuższy czas będą się borykać z następstwami opuszczenia UE.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.