Kuchnia angielska wlicza się do szerokiego pojęcia kuchni brytyjskiej. Razem z kuchnią północnoirlandzką, szkocką oraz walijską. Jaka jest? Generalnie dania kuchni angielskiej zazwyczaj są wolne od dużej ilości przypraw czy ziół. Za to priorytet stanowi tutaj duża kaloryczność, a każda potrawa angielska jest niezwykle sycącaAczkolwiek trzeba wiedzieć, że w odróżnieniu od Hiszpanów oraz Włochów, Anglicy nie świętują każdego dania, gdyż traktują posiłki bardziej praktycznie. W celu zasięgnięcia większej ilości informacji na temat kuchni w Anglii, zapraszamy do lektury!

Spis treści

Kuchnia angielska – podstawowe informacje

Kuchnia angielska i jej początki datuje się na XIV wiek, gdy kolejna grupa handlarzy przybyła na Wyspy Brytyjskie. W poszukiwaniu swojej szansy na lepsze życie i godne zarobki w Anglii. Wówczas przywieźli ze sobą całkiem nowe przepisy na wiele dań, a także drogocenne przyprawy. Na finalny kształt tej kuchni największy wpływ miała kuchnia włoska oraz francuska, choć na pierwszy rzut oka tego nie widać. Sztuka kulinarna w Anglii doświadczyła ogromnego kryzysu podczas obu wojen światowych. Wynikało to rzecz jasna z braku dostępu do podstawowych produktów spożywczych oraz konieczności racjonowania żywności. Przez co, kucharze musieli wykorzystywać resztki z wcześniej przygotowanych potraw, bądź używać odpady rzeźnicze. Ponowny rozkwit kuchni angielskiej nastąpił dopiero 30 lat później, w latach 70-tych i 80-tych XX wieku. Kiedy to waluta w Anglii zdążyła się odpowiednio umocnić.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Kuchnia angielska – potrawy

Do najbardziej znanych potraw zalicza się: jajka, kiełbasy, wędliny, placki i pieczenie (szczególnie jagnięcinę i wołowinę). Pieczone mięsa są podstawą tzw. Sunday roast. Ponadto na angielskich stołach uświadczyć można ogromny wybór puddingów, jak i placków (pies). Jednak najbardziej popularnym posiłkiem w Anglii jest ryba z frytkami, czyli fish&chips. Odwiedzając Anglię, należy mieć na uwadze, że tutejsza kuchnia obfituje w dość ciężkostrawne dania. A dodatki do nich potrafią na zawsze zmienić smak dobrze nam znanych potraw. Tak więc, jeśli kuchnia angielska do tego czasu kojarzyła Wam się głównie z rybą i frytkami, to jesteście w błędzie. Najwyższy czas zmienić ten stereotyp i poznać menu kuchni angielskiej nieco bliżej.

Śniadanie angielskie – czyli podstawowy posiłek dnia

Przesłanie o śniadaniu, jako najistotniejszym posiłku dnia, Anglicy bardzo mocno wzięli sobie do serca. Dlaczego? Śniadanie w Anglii jest zawsze spore i bogate w dużą liczbę kalorii. Co na pewno nie przypadnie do gustu osobom na diecie, bądź tym przeliczającym spożywane kalorie. Udając się rano do restauracji, w śniadaniowym menu znaleźć możemy prawdziwą bombę kaloryczną. Najczęściej jest to połączenie: sadzonych jajek, smażonych kiełbasek, boczku, fasolki po bretońsku i podsmażanych pieczarek. Do tego jeszcze oczywiście tosty i hash browns, czyli małe placki ziemniaczane. Do picia mamy zwykle do wyboru kawę lub sok pomarańczowy. Co jak co, ale każdy przyzna, że to konkretna porcja energii na poranek, która może zawierać nawet do 1000 kalorii!

English breakfast

Jednakże nie jest to jednoznaczne z tym, że w Anglii codziennie jada się takie śniadanie. Kolejną propozycją jest choćby Black pudding. Czyli czarny pudding? Jak sama nazwa wskazuje można by przypuszczać, iż jest to pudding, czyli rodzaj deseru. Jak wiadomo, angielskie potrawy mogą być na prawdę dwuznaczne. Nie inaczej jest w tym przypadku. Black pudding to tłusta kaszanka angielska, składająca się z krwi oraz podrobów. Następnie wkłada się ją do kiszki, gotuje i na końcu piecze. Z pewnością nie brzmi to zbyt smakowicie, aczkolwiek na Wyspach Brytyjskich potrawa ta uchodzi za duży rarytas. Popularne są także tosty z dżemem pomarańczowym i marmite. Co to takiego? Dowiecie się w dalszej części artykułu?

Obiad po angielsku – co warto spróbować?

Pierwszym z angielskich dań obiadowych, jakie może nam przyjść na myśl jest rzecz jasna fish and chips. Czyli ryba smażona w głębokim tłuszczu, w panierce albo cieście. Podaje się ją wraz z frytkami i … octem oraz puree z groszku.

Fish and chips

Zobaczmy jednak, co jeszcze serwuje się w Anglii w porze obiadowej.

  • Beef Wellington – eleganckie danie w pełnej krasie, a dokładnie jest to pieczona polędwica wołowa. Dodatkowo wzbogaca się ją grzybami albo pasztetem. Całość owija się w ciasto francuskie. Kucharze podają to danie delikatnie surowe, wraz z pieczonymi ziemniaczkami oraz pieczarkami.
  • Cottage pie – czyli coś dla miłośników zapiekanek. Jej angielska wersja ma dwie warstwy, gdzie dolna część to mięso mielone z sosem i warzywami. Zaś górna część to ziemniaczane puree, które stanowi ozdobę formowaną widelcem.
  • Jacket potato – w nazwie słyszymy o ziemniaku i tutaj nie ma już niespodzianki. Kluczowym elementem tej potrawy jest dużej wielkości ziemniak w mundurku. Następnie piecze się go, przecina i uzupełnia licznymi dodatkami. Takimi, jak: fasolka, warzywa i pasta rybna. Oprócz tego powinno się posypać całość serem cheddar. Wszystkie te składniki dają nam jakże łatwy, a zarazem treściwy posiłek.
  • Lancashire hotpot – czyli tzw. kociołek Lancashire. Jest to zdecydowanie jedna z najbardziej tradycyjnych potraw angielskich. Polacy nazywają je daniem jednogarnkowym, w języku niemieckim określa się go jako Eintopf. Co jest podstawą kociołku? Jagnięcina, którą wcześniej można było zastąpić…baranimi karkami. Do tego potrawę wzbogaca się cebulą, marchewką, rzepą oraz oczywiście ziemniakami. Na koniec całość gotujemy przez dłuższy czas.
  • Sunday roast – czyli angielski stek. Mało kto wie, że to często przygotowywane odświętne danie. Soczyste steki przygotowuje się zwykle na grillu lub na patelni. Spożywa się je najczęściej w niedzielę. W Anglii steki mają bardzo długą historię kulinarną. Skąd to wynika? Wielka Brytania od wieków przodowała w hodowli znakomitej wołowiny.

Angielskie desery – jakie są ulubione przysmaki Anglików?

Każdy z nas zapewne kojarzy tradycyjną “angielską herbatkę”. Jak ulał pasuje tu słodki deser. Jakie słodkości kochają Anglicy? Sprawdźcie poniżej!

  • Apple pie – czyli zapiekana tarta jabłkowa. Charakterystycznym elementem jest tutaj krata z ciasta, przykrywająca słodkie nadzienie. Najczęściej serwuje się ją z bitą śmietaną i lodami, bądź custard – polewą podobną do budyniu.
  • Bread pudding – nieco niestandardowy deser, którego nieodłącznym składnikiem jest … stare pieczywo. Jak się go przyrządza? Chleb smarujemy masełkiem i dodajemy mleko z jajkiem. Całość rozkładamy na blaszce do pieczenia, sypiąc ciasto cynamonem i rodzynkami.
  • Scones with jam and cream – czyli chrupkie bułeczki posypane cukrem i rodzynkami. Przed spróbowaniem obowiązkowo smaruje się je dżemem, konfiturą albo bitą śmietaną.
  • Victoria sponge cake – nieoficjalna legenda głosi, że niegdyś było to ulubiony deser Królowej Wiktorii, stąd właśnie owa nazwa. Jest to ciasto proste, acz bardzo smaczne. Potrzebny do niego jest biszkopt, który smarujemy dżemem truskawkowym, który przekładamy bitą śmietaną posypaną cukrem pudrem. Dekorujemy świeżymi truskawkami.
Darmowe ogłoszenia w UK

Ciekawostki kuchni angielskiej

Poniżej zamieszczamy garść ciekawostek, które mogą się Wam przydarzyć podczas podróży kulinarnych po Wyspach Brytyjskich.

  • Hot dog w UK podaje się z zimną bułką;
  • Alternatywnym pomysłem na brytyjskie kanapki jest dodanie do nich chipsów;
  • Czas pomiędzy godzinami 16:00, a 17:00 nazywa się “five o’clock“. Wówczas Anglicy raczą się popołudniową herbatką i zajadają herbatniki albo bułeczki typu scones;
  • Większość produktów w brytyjskich sklepach i marketach, dostępna jest w formie gotowej do spożycia, bądź też mrożonej. Tak więc, niech nie zdziwi nas fakt, że na sklepowych półkach znajdziemy obrane i ugotowane ziemniaki. Jak wygląda opakowanie? Pakuje się próżniowo lub umieszcza w puszkach;
  • Tradycją Anglików jest też picie czarnej herbaty z dodatkiem symbolicznej ilości zimnego mleka. Zwykle na początku wlewa się kilka kropel mleka na spód filiżanki, a następnie wolno dodajemy wrzącą herbatę. Po co się to robi? Ma to ponoć zapobiegać ścięciu się białka.

Ważne! Anglia to naród wyspiarski. Dlatego naturalnym jest, że kuchnia Anglików opiera się również na owocach morza, jak i rybach. Oprócz legendarnego fish&chips, Wyspiarze wyjątkowo uwielbiają raczyć się węgorzem w galarecie.

Minisłownik kuchni angielskiej

Znając znaczenie tych słów, bez problemu poradzicie sobie w każdej angielskiej restauracji!

  1. Custard – jest gęstym sosem używanym najczęściej w formie dodatku zarówno do zup, steków, marynaty mięsnej jak i…deserów. Używa się go również do smarowania pieczywa. Jego składnikami są: żółtka jaj, mleko oraz skrobia ziemniaczana. Ciągnąca się konsystencja jest bardzo podobna do dżemu, kisielu i kleiku ryżowego. Wyglądem przypomina czekoladę, lecz to jedynie złudzenie. Ma formę pasty, która cechuje się słonawym posmakiem. 
  2. Marmite – jest dość oryginalnym składnikiem produkowanym z wyciągu drożdżowego pozostałym po produkcji browarniczej. Rodowici Anglicy twierdzą, że marmite można tylko uwielbiać lub nienawidzić.
  3. Pie – czyli ciasto, które nadziewane jest najczęściej owocami, ale także … mięsem, cebulą i pozostałymi warzywami.
  4. Pudding – jest ogólnym odkreśleniem budyniu, jak i ciasta o elastycznej konsystencji. Wypieka się z niego małe przekąski zarówno na słodko, jak i słono.
  5. Roast – dosłownie oznacza “pieczony”. Określenie to używa się wyłącznie w kontekście potraw mięsnych.
  6. Stout – rodzaj piwa ciemnego o górnej fermentacji

Kuchnia angielska – o czym warto pamiętać?

W dzisiejszych czasach, charakterystyka kuchni angielskiej stale się zmienia. Anglicy w coraz większym stopniu skupiają swą uwagę na wysokiej jakości, naturalnych produktach. Obecnie angielskie kulinaria przeplatają się z wpływami innych egzotycznych kultur. Między innymi: afrykańską, azjatycką czy indyjską. Czyli regionami świata, w których Anglicy mieli wcześniej swoje liczne kolonie brytyjskie. Poza Wyspami Brytyjskimi, kuchnia angielska jeszcze do niedawna nosiła miano kuchni pozbawionej wyrazistego smaku. A także utożsamiano ją najczęściej z potrawami o złej jakości. Na szczęście teraz wygląda to całkiem inaczej, gdyż obecnie obserwujemy odwrotną orientację. Dzięki świetnej renomie angielskich restauracji, które cieszą się wysoką opinią wielu klientów i koneserów. Sukces ten angielska gastronomia zawdzięcza światowej sławy kucharzom angielskim, takim jak m.in.: Nigella Lawson, Gordon Ramsay, czy Jamie Olivier.

Podsumowując, kuchnia brytyjska dla większości cudzoziemców może rodzić pewne kontrowersje. A także stwarzać wrażenie nie do końca przemyślanej pod względem połączenia składników. Jak i niekoniecznie jadalnej dla laika kuchni angielskiej. Aczkolwiek na pewno nie można określić ją pozbawioną własnej tożsamości. Wyspiarze posiadają swoje narodowe potrawy kulinarne, które najlepiej jest spróbować na własnych kubkach smakowych. Po to, aby móc wystawić swoją własną, adekwatną opinię.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.