Ubezpieczenie komunikacyjne w Anglii jest obowiązkowe, dlatego chcąc poruszać się po brytyjskich drogach jesteśmy zobowiązani je wykupić. Obowiązek ten nie jest tylko regulacją wynikają z obowiązującej ustawy, ale przede wszystkim stanowi formę zabezpieczenia właściciela samochodu przed kosztami rekompensaty w przypadku doprowadzenia do kolizji. Pamiętajmy, że brak posiadania aktualnej polisy ubezpieczeniowej wiąże się z karą finansową, której na pewno chcielibyśmy uniknąć, dlatego warto zapoznać się z zasadami ubezpieczenia komunikacyjnego na Wyspach Brytyjskich. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
- Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych
- Co grozi za brak posiadania polisy ubezpieczeniowej?
- Koszty i wymagane dokumenty
- Czas trwania ubezpieczenia
- Różnice pomiędzy Polską a Anglią w kwestii ubezpieczeń
Ubezpieczenie komunikacyjne w Anglii
Ubezpieczenie komunikacyjne w Anglii to kwestia priorytetowa dla każdej osoby, która chce poruszać się pojazdem po drogach Zjednoczonego Królestwa. Kierowcy mają do wyboru trzy rodzaje polis ubezpieczeniowych: Third Party Insurance (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej), Third party fire and theft oraz Comprehensive Insurance (ubezpieczenie komunikacyjne obejmujące również szkody własne). Towarzystw ubezpieczeniowych w UK jest wiele, dlatego warto zapoznać się z proponowanymi przez nich ofertami polis, aby wybrać taką, która spełni Twoje potrzeby. Co obejmują poszczególne rodzaje ubezpieczeń? Jaki jest ich koszt i czas trwania? Co grozi za brak posiadania polisy? Sprawdźmy!
Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych w UK
Jak zostało wyżej wspomniane w Wielkiej Brytanii funkcjonują trzy rodzaje polis ubezpieczeniowych. Co je charakteryzuje?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli Third Party Insurance jest minimalnym wymogiem prawnym i chroni właściciela pojazdu przed roszczeniami osób trzecich w przypadku szkód spowodowanych przez jego pojazd. Pokrywa koszty naprawy pojazdu poszkodowanego oraz wszelkie inne straty lub obrażenia spowodowane przez wypadek. Third party fire and theft stanowi rozszerzenie poprzedniej wersji zapewniając ochronę w przypadku pożaru lub kradzieży. Natomiast ubezpieczenie komunikacyjne, czyli Comprehensive Insurance oferuje dodatkową ochronę i obejmuje szkody własne. Pokrywa koszty naprawy lub zastąpienia pojazdu właściciela w przypadku uszkodzenia spowodowanego przez wypadek, kradzież, pożar lub inne zdarzenia losowe. Obejmuje również ubezpieczenie od kradzieży lub uszkodzenia mienia w pojeździe oraz koszty medyczne w przypadku obrażeń posiadacza polisy.
Dodatki do ubezpieczenia
W UK istnieje wiele różnych dodatkowych opcji ubezpieczenia komunikacyjnego, które można dodać do podstawowej polisy. Oto najpopularniejsze z nich:
- Ubezpieczenie od uszkodzeń powstałych w wyniku działania sił przyrody (uszkodzenia spowodowane przez zdarzenia takie jak powódź, gradobicie, wichury czy lawiny).
- Ubezpieczenie od szkód wyrządzonych innym osobom (pokrywa szkody wyrządzone innym osobom lub ich mieniu podczas użytkowania pojazdu).
- Wsparcie prawnicze w przypadku sporu związanego z pojazdem, takiego jak dochodzenie odszkodowania po wypadku.
- Assistance drogowe (zapewnia pomoc drogową w przypadku awarii, wypadku lub innych sytuacji, takich jak wyczerpanie paliwa, utrata kluczy czy przebicie opony).
Co grozi za brak posiadania polisy ubezpieczeniowej?
Prowadzenie pojazdu bez ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego jest nielegalne i może skutkować poważnymi konsekwencjami prawno-finansowymi. W Wielkiej Brytanii brak takiej polisy uznawany jest za przestępstwo, dlatego kary finansowe są bardzo wysokie. Poza tym musimy liczyć się z tym, że może dojść nawet do odholowania lub konfiskaty pojazdu, a nawet trudnościami z uzyskaniem ubezpieczenia w przyszłości. Dlaczego? Ponieważ agent ubezpieczeniowy może uznać brak polisy za czynnik ryzyka co przyczyni się do wyższych stawek składki lub odmowy objęcia pojazdu ubezpieczeniem. Surowe kary oraz obciążające konsekwencje mają na celu zachęcenie kierowców do przestrzegania przepisów.
Ubezpieczenie komunikacyjne w Anglii – koszty i wymagane dokumenty
Według raportu Association of British Insurers, ceny polisy OC w Wielkiej Brytanii stanowią jedne z najwyższych w Europie. Pamiętajmy jednak, że finalna wysokość składki jaką poniesiemy jest uwarunkowana kilkoma czynnikami, takimi jak:
- Typ pojazdu -koszt ubezpieczenia może się różnić w zależności od rodzaju pojazdu, na przykład samochodu osobowego, motocykla, vana itp.
- Wiek kierowcy – młodzi kierowcy często płacą wyższe składki, ponieważ są uważani za grupę ryzyka
- Historia ubezpieczeniowa – posiadanie bezszkodowej historii i długotrwałej polisy ubezpieczeniowej może obniżyć koszty.
- Miejsce zamieszkania – w niektórych obszarach o wyższej stawce przestępczości drogowej składki mogą być wyższe.
- Użytkowanie pojazdu – częstość i cel użytkowania pojazdu mogą wpływać na koszt ubezpieczenia, np. w przypadku używania samochodu j do celów zawodowych lub jako taksówka, składka może być wyższa.
- Wartość pojazdu – droższe pojazdy mogą wymagać wyższych składek.
- Długość bezwypadkowej jazdy – w przypadku bezkolizyjnego użytkowania samochodu możemy liczyć na zniżkę od ubezpieczyciela tzw. No Claim Bonus.
Firmy ubezpieczeniowe oceniają ryzyko i ustalają indywidualne stawki dla każdego kierowcy. Warto dokonać analizy poszczególnych ofert oraz skonsultować się bezpośrednio z ubezpieczycielem, ponieważ finalne koszty mogą różnić się, w zależności od wybranej firmy.
Jakie dokumenty należy przedstawić ubezpieczycielowi?
Chcąc uzyskać ubezpieczenie komunikacyjne w Wielkiej Brytanii będziemy musieli przedstawić ubezpieczycielowi następujące dokumenty:
- Dowód tożsamości
- Prawo jazdy
- Numer rejestracyjny pojazdu
- Historię wykroczeń drogowych – dokumenty dotyczące pojazdu – przegląd techniczny czy dowód opłaty drogowej
Czas trwania ubezpieczenia
Zazwyczaj polisa ubezpieczeniowa w UK obejmuje okres 12 miesięcy od momentu jej opłacenia. Miesiąc przed jej wygaśnięciem firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj wysyłają do swoich klientów list z informacją o jej zakończeniu oraz wraz z nową ofertą. Termin ważności ubezpieczenia możesz także sprawdzić w certyfikacie ubezpieczeniowym (certificate of motor insurance) lub skontaktować się ze swoim agentem. Co ciekawe, w Anglii możemy nabyć także tymczasowe ubezpieczenie pojazdy, które będzie obowiązywało od 1 do 28 dni w zależności od naszej potrzeby.
Różnice pomiędzy Polską a Anglią w kwestii ubezpieczeń
Ubezpieczenie komunikacyjne w Wielkiej Brytanii różni się w kilku kwestiach od polskiej polisy. Przede wszystkim, w UK ubezpieczenie przypisane jest osobie, a nie na samochód, jak ma to miejsce w Polsce. Dlatego ważne jest, aby podczas zakupu polisy wskazać osobę, która będzie poruszać się pojazdem. Osoba nieprzypisana do ubezpieczenia danego samochodu nie może nim jeździć. Wyjątkiem jest rodzaj polisy „Any Driver”, którą mogą nabyć osoby powyżej 25 roku życia, ale wiąże się ona z wysokimi opłatami, dlatego zazwyczaj korzystają z niej np. firmy kurierskie czy transportowe.
Kolejną różnicą wobec polskiego OC jest możliwość wstrzymania na jakiś czas obowiązku opłacania składek. Wystarczy złożyć w odpowiednim urzędzie oświadczenie, że w konkretnym okresie pojazd nie będzie użytkowany. Jednak, w przypadku dalszego prowadzenia samochodu, pomimo deklaracji zaprzestania, nałożona zostanie grzywna, której wysokość zaczyna się od 2500 GBP.
Komentarze