Największe miasta w Wielkiej Brytanii należą do ścisłej czołówki, jeśli chodzi o najlepiej rozwinięte aglomeracje świata. Co wpływa na ten stan rzeczy? Zdecydowanie stojąca na wysokim poziomie gospodarka Wielkiej Brytanii! Nie jest tajemnicą, że najlepsze oferty pracy dostępne są właśnie w wielkich miastach o statusie “city“. Poniżej prezentujemy Państwu zestawienie “Top 10” największych miast Anglii! Zapraszamy serdecznie do lektury najnowszego artykułu!

Spis treści

Największe miasta w Wielkiej Brytanii – słowem wstępu

Największe miasta w Wielkiej Brytanii to temat interesujący pod wieloma względami. Choćby pod kątem turystyki czy też rynku pracy. A mając na uwadze, że Polacy w Anglii stanowią największą mniejszość narodową, warto mieć wiedzę także w tym obszarze. W przyszłości informacje te mogą okazać się niezwykle przydatne, np. w kontekście wyjazdu do Anglii po Brexicie. Tak więc: jakie są największe miasta Anglii, a które z nich jest największe? W którym mieszka najwięcej osób? Wszystkie te informacje dostępne są w niniejszym tekście. Przy pracach nad tworzeniem tego tematu, korzystaliśmy ze źródeł demograficznych udostępnionych przez stronę rządową UK – Office for National Statistics.

Darmowe ogłoszenia w UK

Jakie są 3 największe miasta w Anglii?

Do 3 największych miast w Anglii, należą oczywiście stolica Anglii, Londyn wraz z regionem Wielki Londyn oraz aglomeracją londyńską. A także Birmingham oraz Liverpool.

Londyn (Greater London)

Jako stolica Anglii, jak i Wielkiej Brytanii, Londyn stanowi największe miasto Zjednoczonego Królestwa. Mieści się w południowo-wschodniej części kraju, nad rzeką Tamizą (na głównym zdjęciu). Populacja Londynu wynosi aż 8,907.918 mieszkańców. Tym samym znajduje się na trzecim miejscu listy największych miast Starego Kontynentu, zaraz po Moskwie i Stambule. Pod względem globalnym, Londyn należy do czołówki największych miast. Popatrzmy na powierzchnię samego miasta i regionu (1572 km2). Nie wliczamy w tą wartość całej aglomeracji miejskiej, w roku 2015 mieszkało tu blisko 14 mln osób. Ciekawostkę stanowi tutaj pochodzenie londyńczyków. Przyjmuje się, że prawie 20% ogółu mieszkańców ma korzenie sięgające Azji, Afryki, a także Karaibów!

Birmingham (West Midlands)

Populacja drugiego na liście Birmingham, wynosi ok. 1,153,717 mln osób. Należy jednak mieć na uwadze, że miasto to jest częścią większego ośrodka metropolitarnego, liczącego około 4 miliony mieszkańców. Oprócz Birmingham, w jego skład wchodzą: Wolverhampton, Walsall, Tamworth, Solihull, Dudley oraz Coventry. Birmingham leży w regionie West Midlands, stanowiąc równocześnie jego stolicę. Warto wspomnieć także, że miasto to mieści się w bliskiej odległości od geograficznego środka państwa angielskiego, a konkretnie od zachodu.

Liverpool Mersey

Liverpool (North West)

Liverpool jest miastem i sporym dystryktem metropolitarnym, ulokowanym w zachodniej części wybrzeża w północnej Anglii. Jest oddalony od stolicy państwa o około 340 km. Miasto jest siedzibą znanego hrabstwa, Merseyside. Leży na północnym brzegu ujścia rzeki, Mersey. Populację miasta określa się na blisko 579 tys. mieszkańców. Liverpool to jeden z największych portów handlowych i pasażerskich w całym kraju, zajmujący 2 miejsce, zaraz po Londynie. Kulturalną wizytówką miasta jest legendarny zespół, The Beatles, który funkcjonował w latach 1960-1970. Koncertował w lokalnym klubie, The Cavern. Światową sławą może się poszczycić również największy klub piłkarski w tym mieście, czyli Liverpool F.C (The Reds).

Czy wiedziałeś, że?! Northampton (jest to poprawny zapis, bez końcówki “town”) jest największym miastem, który oficjalnie nie posiada statusu “city“.

Największe miasta w Wielkiej Brytanii (pozycje 4-6)

Kolejne 3 miejsca na pozycjach 4-6 zajmują kolejno: Bristol, Manchester oraz Sheffield.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Bristol (South West)

Bristol to miasto leżące w południowo-zachodniej Anglii, które umiejscowione jest w pobliżu ujścia rzeki Avon do Kanału Bristolskiego. Oddalone jest o 185 km w kierunku zachodnim od Londynu. W regionie “South West England” Bristol stanowi największy ośrodek miejski, który słynie osiągnięć kulturalnych, jak i naukowych. Przed nastaniem rewolucji przemysłowej, przez okres trwania 3 wieków, miasto zajmowało drugie, a potem trzecie miejsce. Pod względem wielkości wszystkich miast angielskich. W czasach swojej świetności, mieszkańcy Bristolu byli bardzo zamożni, a wszystko dzięki miejscowemu portowi. Dzisiaj znajdujący się przy ujściu rzeki Avon. W tym mieście spotkać można liczne zabytki, które najstarsze pochodzą jeszcze z epoki średniowiecza. Z pewnością warto zobaczyć tutaj najstarszy angielski teatr, a także ogród zoologiczny (drugi po zoo londyńskim). Populacja Bristolu wynosi ok. 571 tys. osób.

Manchester (North West)

Manchester, podobnie jak Liverpool jest zarówno miastem ze statusem city, jak i dystryktem metropolitarny w Anglii. Położony również w regionie North West, w hrabstwie metropolitarnym Greater Manchester. Leży nad dwoma rzekami: Irwell oraz Mersey (tak jak Liverpool), bezpośrednio u podnóża Gór Pennińskich. Łączy się z tzw. Kanałem Manchesterskim oraz Morzem Irlandzkim. Liczbę mieszkańców Manchesteru określa się na 554 tys. osób.

Manchester United Old Trafford The theatre of dreams

Statystyki pokazują, że Manchester jest trzecim najchętniej odwiedzanym miastem Anglii. Na pewno niebagatelny wpływ na ten stan rzeczy ma wiele czynników. Takich jak między innymi: bogata kultura, architektura, osiągnięcia naukowe, różnorodność społeczna, dostępność mediów oraz tradycje sportowe. Każdy, kto będzie w Manchesterze, musi zobaczyć na własne oczy stadion jednego z najbardziej utytułowanych klubów Anglii – Manchesteru United. Chodzi oczywiście o Old Trafford, który nazywany jest także Teatrem Marzeń (na zdjęciu wyżej). Ponadto, Manchester uznaje się za najbardziej przystępne miasto do życia w Europie. Indeks kosztów utrzymania wynosi tutaj mniej niż 95.

Sheffield (Yorkshire Humber)

Miejsce nr 6. w naszym zestawieniu zajmuje Sheffield, które jest miastem ze statusem city. Znajduje się w północnej części Anglii, w samodzielnym i jednolitym dystrykcie metropolitarnym, w hrabstwie metropolitarnym South Yorkshire. W mieście tym wcześniej dominował przemysł, obecnie jest to ośrodek typowo akademicki. Jednakże dzięki temu, University of Sheffield w gronie swoich absolwentów ma już pięciu noblistów. Populacja miasta oscyluje wokół 544 tys. osób.

Największe miasta w Wielkiej Brytanii(miejsca 7-10)

Ostatnie 4 miejsca w zestawieniu największych miast w Anglii zajmują odpowiednio: Leeds, Leicester, Coventry oraz Bradford.

Leeds (Yorkshire Humber)

Leeds leży w północnej Anglii, w hrabstwie West Yorkshire. Tak, jak Manchester, zlokalizowane u podnóża Gór Pennińskich. Miasto położone nad rzeką Aire wchodzi w skład tzw. zespołu miejskiego “City of Leeds“. Jest to istotny ośrodek kulturalny, naukowy, jak i rozrywkowy na mapie Anglii. Liczba mieszkańców miasta wynosi ok. 503 tys.

Leeds city market square

Leicester (East Midlands)

Leicester leżące w hrabstwie ceremonialnym Leicestershire, podobnie jak Sheffield, jest w statusie “unitary authority”. Miasto ulokowane nad rzeką Soar stanowi największy ośrodek miejski w swoim regionie – East Midlands. Jest to jedno z najstarszych miast angielskich, którego początki sięgają jeszcze czasów panowania Rzymian, którzy zresztą założyli je. Co ciekawe, etymologia nazwy miasta pochodzi z łaciny. A konkretniej przedrostek cester, w zlatynizowanej formie castra, czyli obóz. Populacja mieszkańców Leicester to blisko 471 tys. osób.

Coventry (West Midlands)

Coventry to średniej wielkości miasto w środkowej Anglii, które znajduje się w hrabstwie West Midlands, w jednolitym dystrykcie. Leży w pobliżu drugiego co do wielkości, Birmingham, w kierunku wschodnim. Pierwsze zapiski podają, iż za początek powstania miasta Coventry uznaje się rok 1043 r. W tym czasie, książę Mercji, Leofric utworzył tu opactwo dla zakonu benedyktynów. Według statystyk, w Coventry mieszka ok. 369 tys. mieszkańców.

Bradford (Yorkshire Humber)

Ostatnie miasto na naszej liście to Bradford. Leży w hrabstwie ceremonialnym oraz metropolitarnym West Yorkshire. Znajduje się w jednolitym dystrykcie metropolii – City of Bradford. Oddalone jest o 26 km od Leeds. Niegdyś był to kluczowy punkt na mapie przemysłu włókienniczego UK. Populacja tego miasta wynosi w przybliżeniu 361 tys. osób.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.