Jeżeli zastanawiasz się, jak zaplanować wyjazd do Anglii po Brexicie to obecnie nie jest to już takie proste. Brexit bowiem stał się faktem. Na szczęście po przeczytaniu poniższego artykułu uzyskasz wszystkie niezbędne informacje w tym temacie. Odpowiemy Ci na szereg pytań dotyczących Brexitu. W tym takich jak: Co to oznacza dla Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii? Czy życie i praca w UK będzie dla nas nadal możliwa? Czy od teraz będzie wymagana zgoda na podjęcie pracy? A także, czy przy przekraczaniu granicy z Anglią będzie konieczne posiadanie paszportu? I czy Anglicy wprowadzą dla nas wizy? Zapraszam do lektury!

Spis treści

Jak zaplanować wyjazd do Anglii po Brexicie? – podstawowe informacje

Wiele osób zastanawia się, jak zaplanować i czy w ogóle jest obecnie możliwość zorganizowania wyjazdu do Anglii po niedawnym Brexicie? Brexit sprawił, że wyjazd do Anglii stał się od niedawna tematem problematycznym. Mimo to, niektórzy z nas muszą koniecznie umieć odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości. Wraz z nastaniem 2021 roku Wielka Brytania przestała być członkiem UE. Na szczęście tamtejszy rząd na tą chwilę nie zamierza wprowadzać żadnych utrudnień w sferze podróży turystycznych. Jak również podejmowania studiów, czy wizyty w pracy w Wielkiej Brytanii.

Darmowe ogłoszenia w UK

Jakie dokumenty należy mieć przy przekraczaniu granicy?

Do końca września 2021 roku w dalszym ciągu będzie możliwość przyjazdu do Wielkiej Brytanii wyłącznie z dowodem osobistym albo paszportem. Natomiast począwszy z dniem 1 października 2021 roku do Anglii wjedziemy tylko i wyłącznie z ważnym paszportem. Informacja ta została potwierdzona przez polski rząd. Nasz dokument będzie poddawany kontroli. Mianowicie podczas: lotów do Wielkiej Brytanii, przepraw promem z Francji do Anglii, a także przejazdów przez eurotunel.

Ważne! Istnieje jednak wyjątek od konieczności posiadania paszportu – mianowicie, gdy posiadamy settled status lub pre-settled status w UK. Czyli odpowiednio: status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w UK. Wówczas będziemy upoważnieni do wjazdu na teren Wielkiej Brytanii do 31 grudnia 2025 roku, wyłącznie na podstawie dowodu osobistego.

O obowiązku dysponowania paszportem podczas wyjazdu do Anglii zostaniemy powiadomieni znacznie wcześniej. Żeby mieć wystarczająco dużo czasu, by móc spokojnie złożyć wniosek o otrzymanie polskiego paszportu w UK. Jeśli chcesz być na bieżąco z wiadomościami odnośnie podróżowania na Wyspy Brytyjskie, koniecznie sprawdzaj aktualności na oficjalnym portalu brytyjskiej strony rządowej: GOV.UK

Kwestia wizowa, a wyjazd do Anglii po Brexicie

Spora ilość osób pyta ostatnio o kwestię wiz, w celu wyjazdu do Anglii po Brexicie. Tak, więc czy jest ona potrzebna?
Odpowiedzi są dwie: i tak i nie. Poniżej wyjaśniamy o, co dokładnie chodzi:

  • Tak, jest potrzebna, jeżeli zamierzamy wyjechać do Anglii w celach zarobkowych. W tym celu dodatkowo trzeba mieć także pozwolenie o pracę.
  • Nie jest potrzebna, w przypadku wyjazdu do Anglii w celach wypoczynkowych/turystycznych, czy też podróży do rodziny. Wówczas jesteśmy upoważnieni do przebywania na terenie Wielkiej Brytanii przez okres 6 miesięcy bez konieczności posiadania wizy. Bez wizy nie możemy niestety podjąć jakiejkolwiek pracy, a także nie możemy pobierać żadnych świadczeń socjalnych.
Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Czy do Anglii wjadę standardowo tylko z dowodem osobistym?

Począwszy od 1 października 2021 roku niestety nie będziemy mogli już wjechać do Anglii wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Konieczne będzie wówczas posiadanie ważnego paszportu polskiego. Należy pamiętać, że paszport musi zachowywać ważność przez cały okres naszej wizyty w UK.

Natomiast jeśli mamy nadany settled albo pre-setlled status w UK lub mamy pozwolenie, tzw. „family permit” albo dysponujemy statusem „S2 Healthcare Visitor” to jesteśmy w komfortowej sytuacji. Wtedy możemy przekraczać granicę w Anglii mając ze sobą dowód osobisty, aż do końca 2025 roku. Jeśli nie wiesz, czym jest settled lub pre-settled status to w innym artykule wyjaśniamy wszelkie wątpliwości.

Ważne! Z dniem 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania wprowadziła nowy system imigracyjny bazujący na systemie punktowym. Jeżeli nie byliśmy rezydentami w UK do 2020 roku i nie posiadamy praw umowy o wystąpieniu to musimy podjąć kroki. Jest to konieczne, aby móc w pełni legalnie podjąć pracę lub rozpocząć studia w Anglii.

Polski paszport w UK – konieczny czy jeszcze nie?

Do końca września 2021 roku polscy obywatele mogą przyjeżdżać do UK na podstawie dowodu osobistego. Po tym terminie konieczne będzie już posiadanie paszportu. Tak, więc warto znacznie wcześniej być przygotowanym na te nadchodzące zmiany w przepisach podróżowania do Wielkiej Brytanii. Wniosek o polski paszport możemy złożyć w ambasadzie lub konsulacie. Pamiętajmy, że posiadając status osoby osiedlonej, bądź też tymczasowo osiedlonej w UK, do końca grudnia 2025 roku mamy ułatwione zadanie. Do tego czasu możemy wjeżdżać na terytorium Wielkiej Brytanii, posługując się jedynie dowodem osobistym. Natomiast osoby, które otrzymały obywatelstwo Zjednoczonego Królestwa, będą przyjeżdżać do UK na podstawie wydanego im brytyjskiego paszportu.

Wyjazd do Anglii do pracy po Brexicie

Planując wyjazd do Anglii do pracy po Brexicie pamiętajmy, że od 2021 roku konieczne będzie w tym celu posiadanie wizy. Jeśli jej nie mamy, to wówczas należy ją uzyskać w ramach punktowego systemu imigracyjnego. Wymóg ten będzie odnosił się tylko do osób, które na dzień dzisiejszy nie pracują na terenie Wielkiej Brytanii, a które chcą się tam przenieść w celach zarobkowych od 2021 roku.

Osoby mieszkające i pracujące obecnie w UK, nie muszą wyrabiać wizy. Jednakże muszą obowiązkowo potwierdzić legalność swojego pobytu na Wyspach Brytyjskich. Można tego dokonać, poprzez otrzymanie statusu osoby osiedlonej, bądź też statusu tymczasowo osiedlonej.

W jaki sposób funkcjonuje nowy system punktowy? Starając się o wizę pracowniczą w UK, musimy otrzymać wymaganą liczbę punktów. Oceniane będą głównie: nasza wiedza i umiejętności oraz poziom znajomości języka angielskiego. Od czasu Brexitu Anglia mocno postawiła bowiem na imigrantów, którzy są kompetentnymi fachowcami w swoich dziedzinach. Podstawowym wyznacznikiem nowo wprowadzonych warunków migracyjnych jest chęć zmniejszenia liczby osób posiadających słabe wykształcenie zawodowe. Tak, więc mile widziani w Wielkiej Brytanii będą z pewnością: wykwalifikowani pracownicy IT, inżynierowie oraz prawnicy. Jeśli chodzi o pracowników służby zdrowia, takich jak: lekarze czy pielęgniarki to będą oni weryfikowani według innych zasad wizowych.

Opłata za złożenie wniosku o otrzymanie wizy pracowniczej będzie się wahać od 610 do 1408 GBP. Zaś czas realizacji i wydania decyzji to około miesiąc czasu. Wiza przeznaczona dla wysoko wykwalifikowanych osób może zostać wydana maksymalnie na okres 5 lat. Po upływie pięciu lat należy ją koniecznie odnowić.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.