Kiedy Wielka Brytania wyszła z Unii, a 1 lutego 2020 rozpoczął się okres przejściowy w ludziach zaczął narastać niepokój. Jak teraz będzie wyglądać emigracja do Anglii po Brexicie? Premier Wielkiej Brytanii nie kazał długo czekać na odpowiedź i ogłosił, że Zjednoczone Królestwo wprowadziło punktowy system imigracyjny, który zaczął obowiązywać od 2021 roku. Był to także moment, kiedy skończyło się swobodne przemieszczanie osób pomiędzy UK a Unią Europejską (UE). Tylko co nowy system imigracyjny oznacza dla osób, które myślą o wyjeździe na Wyspy Wielkiej Brytanii? To zależy. Stąd ten artykuł.

Spis treści

Wiza do Anglii. Po co te zmiany?

Premier Wielkiej Brytanii chce przede wszystkim przejęcia kontroli nad granicami Zjednoczonego Królestwa. Był to jeden z głównych postulatów referendum 2016 w sprawie brexitu. Rząd doszedł do wniosku, że w interesie całej Wielkiej Brytanii jest zmniejszenie ogólnego poziomu migracji. Dlatego decyzja o dostępie do angielskiego rynku pracy powinna być podjęta w oparciu o umiejętności, które dana osoba ma do zaoferowania oraz o bieżące zapotrzebowanie na daną profesję. Pochodzenie człowieka nie będzie miało żadnego znaczenia. Od 1 stycznia 2021 roku obywatele z UE i spoza UE są traktowani jednakowo. 

Wielka Brytania chce tylko najlepszych studentów, naukowców, inżynierów, specjalistów oraz wysoko wykwalifikowanych pracowników z całego świata, którzy będą chcieli wnieść istotny wkład w brytyjską gospodarkę i społeczeństwo. Rządzący zarzekają się, że nie potrzebują taniej siły roboczej z Europy. Dlatego wiza do Anglii będzie zaporą dla osób o niskich kwalifikacjach.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Jak otrzymać pozwolenie? Wiza do Anglii, czyli punktowy system imigracyjny. 

Znalezienie odpowiednich informacji o pobycie w Wielkiej Brytanii po Brexicie może być trudne. Aby ułatwić Ci to zadanie zebraliśmy potrzebne fakty w jednym miejscu. Po 2021 roku, gdy zapragniemy wybrać się do Wielkiej Brytanii pierwszym krokiem jaki będziemy musieli podjąć, będzie określenie celu naszego wyjazdu.

  • By odwiedzić Anglię w celach turystycznych obywatele państw UE, w tym Polacy będą mogli przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii bez konieczności ubiegania się o wizę. Ich pobyt na terenie Zjednoczonego Królestwa nie będzie mógł przekroczyć jednorazowo sześciu miesięcy.
  • By podjąć prace lub rozpocząć studia w Anglii – konieczne będzie ubieganie się o wizę w punktowym systemie imigracyjnym. Aby uzyskać wizę koniecznym będzie uzyskanie 70 punktów, z czego 50 punktów w kategoriach obowiązkowych oraz 20 punktów w dowolnej kategorii dodatkowej.
KategoriaMożliwość wymianyPunkty
Kategorie obowiązkowe
Oferta pracy od zatwierdzonego sponsoraNie20
Oferta pracy na odpowiednim poziomie kwalifikacjiNie20
Znajomość języka angielskiego na wymaganym poziomieNie10
Kategorie dodatkowe
Wynagrodzenie £20 480 (minimum) – £23 039Tak0
Wynagrodzenie £23 040 – £25 599Tak10
Wynagrodzenie £25 600 oraz wyższeTak20
Oferta pracy w sektorze deficytowymTak20
Doktorat w dziedzinie związanej z pracąTak10
Doktorat związany z pracą z nauk ścisłychTak20
https://www.gov.uk/government/publications/uk-points-based-immigration-system-employer-information/the-uks-points-based-immigration-system-an-introduction-for-employers

Uwaga! Studenci także będą objęci systemem punktowym. Otrzymają wizę studencką, jeśli dostaną się na studnia licencjonowanej brytyjskiej uczelni oraz znają język angielski na wymaganym poziomie. Ponadto będą musieli dowieść, że są w stanie utrzymać się podczas nauki w Wielkiej Brytanii.

Wiza do Anglii

Bez wizy nie będzie można podjąć w Anglii legalnej pracy czy nauki. Co w konsekwencji oznaczać będzie brak możliwości osiedlenia się na wyspach na dłużej. Podobnie jak w przypadku wiz do USA, wiza do Anglii będzie niezbędnym dokumentem o który ubiegać się trzeba będzie jeszcze przed wyjazdem do UK, w ambasadzie lub konsulacie. Miejmy nadzieje, że brytyjskie placówki dyplomatyczne będą przetwarzać aplikacje szybciej niż te amerykańskie. Aby sprawę załatwić bez komplikacji podpowiadamy jakie kroki podjąć: 

Oferta pracy od zatwierdzonego sponsora

Każda osoba, która będzie chciała podjąć pracę w Anglii będzie musiała uzyskać ofertę od tak zwanego „zatwierdzonego sponsora”. Listę licencjonowanych pracodawców można znaleźć na rządowej stronie register of licensed sponsors workers. 

Uwaga! Każda firma, szkoła czy organizacja charytatywna w Wielkiej Brytanii będzie musiała zostać „zatwierdzonym sponsorem”, aby zatrudnić obywateli UE, którzy przyjadą do Wielkiej Brytanii od 2021 roku. Co oznacza, że niestety nie każda instytucja będzie tym zainteresowana i może się tak zdarzyć, że firma będzie wolała zatrudniać osoby, które posiadają już pozwolenie na prace w Anglii.  

Uwaga! Wielka Brytania specjalnie dla wysoko wykwalifikowanych pracowników prowadzi wizowy program Global Talent, który od 2021 roku będzie dostępny także dla obywateli UE. Zaletą tego programu jest fakt, że jeśli zgłosimy się do niego, a nasza aplikacja będzie zaakceptowana to o wizę będziemy mogli ubiegać się bez oferty pracy. Największą szansę mają osoby, które mają doświadczenie w zakresie przedmiotów STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka).

Darmowe ogłoszenia w UK

Oferta pracy na odpowiednim poziomie kwalifikacji 

Oferta pracy, którą musi otrzymać kandydat ubiegający się o wizę musi zakładać wykorzystanie kwalifikacji przynajmniej na poziomie RQF3. Co oznacza, że jeśli osoba ubiega się o wizę jako wykwalifikowany pracownik musi posiadać przynajmniej polskie świadectwo dojrzałości i dostać ofertę pracy przynajmniej na tym samym poziomie. 

Uwaga! Na ten moment Wielka Brytania stanowczo wycofuje się ze swobodnego przepływu osób. Co w konsekwencji będzie skutkowało brakiem możliwości ubiegania się o wizę dla nisko wykwalifikowanych pracowników. Ciekawą informacją jest fakt, że Wielka Brytania obniżyła próg kwalifikacji z RQF6 (tytuł magistra). Jest to ważna zmiana sygnalizująca, że Zjednoczone Królestwo w dalszym ciągu jest otwarte na pracowników z Unii Europejskiej. 

Jeśli chcesz sprawdzić angielską skalę kwalifikacji możesz to zrobić tutaj UK Qualification list. Natomiast polska rama kwalifikacji dostępna jest tutaj Polska rama kwalifikacji.

Uwaga! Angielski poziom kwalifikacji RQF3 równa się poziomowi czwartemu według Polskiej Ramy Kwalifikacji. 

Znajomość języka angielskiego na wymaganym poziomie 

Warunkiem koniecznym w ubieganiu się o angielską wizę będzie udowodnienie znajomości języka na wymaganym poziomie. Aby to zrobić niezbędne będzie przedłożenie odpowiednich dokumentów. Jeśli nie będziemy posiadać tytułu licencjata, magistra bądź doktora z języka angielskiego obowiązkowym będzie uzyskanie odpowiedniego certyfikatu. Na rządowej stronie UK visa english tests można odnaleźć listę licencjonowanych instytucji, które w danym kraju organizują egzaminy pod wizę. 

W Polsce takimi instytucjami są:

  • British Council, który reprezentuje Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Organizuje testy IELTS, które są testami  sprawdzającymi znajomość języka angielskiego.
  • Drugą instytucją, którą można znaleźć na liście jest Vistula University
UK Visa English Tests


Kategorie „wymienialne”

Kolejnymi kategoriami są kategorie dodatkowe, co oznacza, że są wymienialne. W sumie z kategorii dodatkowych należy uzyskać 20 punktów. Do wyboru mamy:

  • Oferta pracy za wynagrodzenie roczne £25,600 lub wyższe 
  • Oferta pracy w sektorze deficytowym. Listę aktualnych sektorów można  znaleźć na Shortage occupation list
  • Doktorat związany z pracą z nauk ścisłych (nauka, technologia, inżynieria, matematyka)

Uwaga! Jeśli nawet aplikant nie uzyska oferty pracy za wynagrodzenie z przedziału za 20 punktów, czyli wynagrodzenie roczne £25,600 lub wyższego, ale jego wynagrodzenie nie będzie niższe jak £20,480 to w dalszym ciągu będzie mógł ubiegać się o wizę jeśli:

  • Jego oferta pracy dotyczy sektora deficytowego lub, 
  • Posiada tytuł doktora odpowiedni do pracy

Home Office informuje, że punktowy system imigracyjny w UK jest w trakcie realizacji. Oznacza to, że jest i będzie on doskonalony i możliwe, że zostanie wprowadzona większa elastyczność. Czy tak się stanie dowiemy się wkrótce.

Tak oto dotarłeś do końca naszego artykułu. Mamy nadzieje, że znalazłeś odpowiedzi na większość pytań związanych z wizą do Anglii.  

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.