Dzielnice Londynu stanowią nieodzowną część podziału administracyjnego stolicy Wielkiej Brytanii. W jaki sposób można je podzielić? Zobaczmy! W celu zasięgnięcia szczegółowych informacji, polecamy Państwu nasz starannie przygotowany niezbędnik po dzielnicach Londynu. Tak więc, zapraszamy serdecznie do lektury naszego dzisiejszego artykułu!

Spis treści

Dzielnice Londynu – wstęp

Każdy Polak w Anglii, a już na pewno taki mieszkający w stolicy powinien znać nie tylko atrakcje w Londynie, ale również dzielnice Londynu. Szacuje się, że w roku 2020 w samym Londynie żyło blisko 400 tys. Polaków. Wyraźnie stawia to nas na pierwszym miejscu spośród wszystkich londyńskich mniejszości narodowych. Toteż, jeżeli jeszcze nie zgłębiliście wiedzy w tym temacie, to najwyższa pora to zmienić. A więc, dzielnice Londynu wspólnie tworzą tzw. Wielki Londyn (ang. Greater London), który jest obszarem zajmującym powierzchnię 1595 km2. Taka statystyka sprawia, że Londyn powszechnie uznaje się za jedno z największych miast w skali globalnej.

Zawiera w sobie bowiem całe miasto Londyn wraz z jego przedmieściami. Za datę uruchomienia tego podziału administracyjnego uznaje się rok 1965. Łącznie w skład aglomeracji londyńskiej wchodzą aż 33 oficjalnie uznane dzielnice. Oczywiście najważniejszą jest główna – City, posiadająca pełną autonomię. Władze miejskie tej gminy piastują stanowiska w ratuszu miasta, czyli City Hall. Natomiast pozostałe 32 to gminy miejskie, tzw. Boroughs.

Darmowe ogłoszenia w UK

Podział administracyjny Londynu

Dwanaście wyznaczonych gmin oraz City współtworzą tzw. Londyn Wewnętrzny (Inner London). Dzielnice Londynu Wewnętrznego dodatkowo można podzielić geograficznie – na te leżące na południe od rzeki Tamizy oraz te bardziej na północ. Pierwsze z nich to: Wandsworth, Southwark, Lewisham, Lambeth i Greenwich. Natomiast do drugich zaliczają się: Westminster, Tower Hamlets, Kensington and Chelsea, Islington, Hammersmith and Fulham, Hackney oraz Camden. Północne dzielnice Londynu posiadają niebywały przywilej w postaci lepiej skomunikowanej sieci metra londyńskiego.

Dla narodu brytyjskiego szczególne znaczenie mają trzy dzielnice Londynu noszące miano królewskich. Royal Borough of Kingston upon Thames (nad Tamizą), Royal Borough of Kensington and Chelsea oraz Royal Borough of Greenwich. Te honorowe tytuły nadano im z uwagi na wielopokoleniowe związki z brytyjską monarchią. Kingston to miejsce, w którym podczas X wieku koronowano aż 7 królów Anglii. Kensington oraz Chelsea z kolei to lokalizacja słynnego Pałacu Kensignton, który stanowi rezydencję całej brytyjskiej rodziny królewskiej. Począwszy od XVII wieku. Poza tym, dzielnicę tą bezsprzecznie uważa się za najbogatszą w całym Zjednoczonym Królestwie. Ostatnia z dzielnic, Greenwich to punkt położenia znanego na całym świecie pałacu Queen’s House. Jest to jedna z najważniejszych pozostałości po wcześniej władającym rodzie Stuartów.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Pozostałe dwadzieścia gmin, jak można by się domyślać, wspólnie tworzą dzielnice Londynu zewnętrznego (Outer London). Są to:

  • Waltham Forest;
  • Sutton;
  • Richmond upon Thames;
  • Redbridge;
  • Newham;
  • Merton;
  • Kingston upon Thames;
  • Hounslow;
  • Hillingdon;
  • Havering;
  • Harrow;
  • Haringey;
  • Enfield;
  • Ealing;
  • Croydon;
  • Bromley;
  • Brent;
  • Bexley;
  • Barnet;
  • Barking and Dagenham.

Pamiętaj! Jak już wiemy, każda dzielnica to zarazem gmina miejska, czyli również odrębna jednostka administracyjna. A zatem wszystkie boroughs mają swoje własne ratusze, rady miejskie, jak również budżety.

Dzielnice w Londynie – London Boroughs

Jeśli przeprowadzacie się do Londynu lub przybywacie tu na jakiś czas, z pewnością wynajem mieszkania w Wielkiej Brytanii może okazać niezbędny. Poniżej zamieszczamy obrazek przedstawiający podział administracyjny Londynu, na wszystkie boroughs. Dzięki temu, będziecie wiedzieli, gdzie najlepiej szukać wymarzonego lokum!

Dzielnice Londyn

Neighborhoods London

Warto wiedzieć też, że tak jak największe miasta w Wielkiej Brytanii, tak i dzielnice Londynu mają swoje podziały na mniejsze neighborhoods. Traktuje się je jako obszary sąsiedzkie, czyli coś na wzór polskich osiedli. Zasięg obowiązywania i ich granice często nie są jednoznaczne, co oznacza, że mogą znajdować się nawet w kilku gminach. Jako najbardziej znane neighboorhoods w południowej części Londynu wymienić można: Wimbledon, Richmond, Kew, Greenwich, Brixton czy Battersea. Szczególnie pierwszy z wymienionych, większość kojarzy zapewne ze słynnym turniejem tenisowym z cyklu Wielkiego Szlema. Odbywa się on cyklicznie na miejscowych kortach. W Richmond z kolei możemy odwiedzić przepiękny park królewski.

Z drugiej strony, na północy Londynu mamy następujące. Soho, Shoreditch, Regent’s Park, Paddington, Notting Hill, Mayfair, Knightsbridge, Covent Garden, Chiswick, Chinatown, Canary Wharf czy Belgravię. Na pewno Paddington mocno kojarzy nam się z pomnikiem słynnego misia o takiej samej nazwie. Jak i historycznym dworcem kolejowym – Paddington Station. Co niektórzy, kojarzą też Canary Wharf, zlokalizowane we wschodniej dzielnicy Londynu – Tower Hamlets. Stanowi jeden wielki kompleks biurowców, rywalizując wraz z City o miano centrum biznesowego w stolicy. Popularnie nazywa się go dzielnicą finansową Londynu. Jeśli ktoś ma wątpliwości dlaczego, to poniższe zdjęcie wszystko tłumaczy.

Dzielnica Finansowa Londyn

Plan Londynu – dzielnice

Jeżeli chodzi o dzielnice Londynu pod kątem turystycznym, to zdecydowanie najbardziej rozsądnym wyjściem dla turysty będzie wybór noclegu w centralnej części Londynu. Dokładnie chodzi o dzielnicę Kensington and Chelsea. Jest to zarazem najmniejsza dzielnica w stolicy, acz z drugiej strony największa pod względem liczby ludności. Obszar ten jest cichy i spokojny, umożliwia też widoki na unikatową zabudowę epoki wiktoriańskiej, zwiedzanie licznych muzeów oraz zabytków. Jako najciekawsze wymienić należy m.in. Muzeum Wiktorii i Alberta, Muzeum Historii Naturalnej czy Narodowe Muzeum Armii. Pomimo faktu, że uznaje się ją za burżuazyjną dzielnicę, to tutejsze ceny noclegów należą do najbardziej atrakcyjnych. Szczególnie we wschodniej części!

Alternatywę dla Kensington&Chelsea stanowi Westminster. Jest to lokalizacja wielu kluczowych zabytków. Wymienić można m.in.: Opactwo Westminterskie, Pałac Buckingham, Hyde Park, czy też brytyjski parlament. Punkty te znajdują się w południu dzielnicy. Na przeciwległym biegunie dzielnicy, znajdziemy piękny The Regent’s Park oraz londyńskie zoo.

Plan Londynu - mapa

Czy wiedziałeś, że? Mieszkając w Anglii, lecz nie posiadając obywatelstwa w UK, nadal masz prawo głosu w wyborach władz lokalnych. Możemy zatem bez problemów wybierać naszych kandydatów na radnych w naszej gminie. Jedyne co trzeba zrobić, to zarejestrować się do głosowania jako wyborca w UK, na oficjalnej stronie rządowej.

Londyn dzielnice – podsumowanie

O czym warto pamiętać? Logicznym jest, że najtańsze koszty noclegu otrzymamy w dzielnicach najdalej odrzuconych od centrum miasta. Z drugiej strony, musimy brać pod uwagę, że ceny w Anglii są dość wysokie, m.in. za komunikację publiczną itp. Mogą one znacznie przebić koszt pobytu w hotelu lub hostelu zlokalizowanym w lepiej skomunikowanej dzielnicy. Oprócz tego, dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy sprawdzić poziom bezpieczeństwa danej dzielnicy.

Podsumowując, powyżej staraliśmy się omówić jak najdokładniej tematykę londyńskich dzielnic. Planując wycieczki, warto mieć na uwadze lokalizację naszego hotelu, w którym się zatrzymamy. Oprócz tego, musimy liczyć się z kwestią odległości pomiędzy punktami docelowymi i nieprzewidywalnością tak ogromnego miasta, jakim jest Wielki Londyn.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.