Londyn – podział na dzielnice. Stolica Wielkiej Brytanii jest jednym z najbardziej popularnych celów turystycznych na świecie. Każdego roku przyciąga miliony turystów rocznie. Zabytki, muzea i wiele atrakcji to nie lada gratką dla odwiedzających. Jego rola na arenie międzynarodowej również jest bardzo istotna. Choć nie jest oficjalną stolicą finansową, to ma znaczący wpływ na globalną politykę, jako ważny ośrodek polityczny i dyplomatyczny. Londyn jest największym miastem w UK, a w jego skład wchodzą 32 dzielnice. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda jego podział? Z jakimi dzielnicami możemy się spotkać? W takim razie zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się więcej w tym temacie.
Spis treści
- Podział administracyjny
- Dzielnice, które warto odwiedzić
- Na jakie dzielnice uważać?
- Gdzie najlepiej mieszkać w Londynie?
Londyn – podział na dzielnice
Londyn – podział na dzielnice może zainteresować nie tylko osoby, które dopiero co zamieszkały na Wyspach Brytyjskich, ale także osoby które chcą odwiedzić stolicę UK w celach turystycznych. Warto wiedzieć, które z nich odwiedzić, a których lepiej unikać. Nie od dziś wiadomo, że Londyn jest niezwykle fascynującym miastem, w którym historia spotyka się z nowoczesnością. Oferuje bogatą scenę kulturalną z muzeami, galeriami sztuki i teatrami. To miasto ma coś do zaoferowania każdemu. Dodatkowym atutem jest jego wielokulturowość, która tworzy niezwykłą mozaikę etniczną. Sprawdźmy więc, co czeka nas w poszczególnych jego częściach i jak wygląda jego podział.
Podział administracyjny
Londyn jest podzielony na kilka obszarów administracyjnych nazywanych London Borough (dystrykt londyński). Każdy posiada swoją własną radę lokalną (council) odpowiedzialną za zarządzanie różnymi kwestiami, takimi jak planowanie przestrzenne, transport, edukacja czy sprawy społeczne. Dystrykty są unikalne pod względem charakteru, usług i społeczności, które w nim mieszkają, tworząc zróżnicowane środowisko.
- Greater London – jest to obszar administracyjny obejmujący miasto Londyn oraz 32 dystrykty, w tym miasta, przedmieścia i tereny wiejskie.
- City of London – jest to historyczne serce finansowe Londynu, niewielki obszar biznesowy, które jest oddzielnym dystryktem oraz posiada odrębną administrację. Przyciąga banki, firmy inwestycyjne i inne instytucje finansowe z całego świata.
Co ciekawe! 12 dzielnic oraz City of London tworzą Inner London, czyli Londyn Wewnętrzny, natomiast pozostałe Outer London, czyli Londyn Zewnętrzny.
Inner London, czyli Londyn Wewnętrzny
Inner London obejmuje centralne dzielnice miasta:
- Camden
- Greenwich
- Hackney
- Hammersmith and Fulham
- Islington
- Kensington and Chelsea
- Lambeth
- Lewisham
- Southwark
- Tower Hamlets
- Wandsworth
- Westminster
City of London nie jest oficjalnie uznawany za London borough, bywa jednak zaliczany do Londynu Wewnętrznego.
Outer London, czyli Londyn Zewnętrzny
Outer London to obszary bardziej oddalone od centrum miasta, które nie są tak gęsto zaludnione ani intensywnie komercyjne. Tworzą go:
- Barking and Dagenham
- Barnet
- Bexley
- Brent
- Bromley
- Croydon
- Ealing
- Enfield
- Haringey
- Harrow
- Havering
- Hillingdon
- Hounslow
- Kingston upon Thames
- Merton
- Newham
- Redbridge
- Richmond upon Thames
- Sutton
- Waltham Forest
Londyn – podział na dzielnice. Których unikać a które odwiedzić?
Londyn – podział na dzielnice. Stolica Wielkiej Brytanii jest jednym z największych miast w Europie. Jego powierzchnia wynosi 1 572 km² i zamieszkuje je około 9 milionów ludzi. Londyn położony jest nad brzegiem rzeki Tamizy. Jego historia sięga czasów rzymskich, dlatego w tym mieście znajdziemy całe mnóstwo ikonicznych miejsc i budowli. Dodatkowo jego multikulturalizm i bogate dziedzictwo kulturowe sprawiają, że jest on popularnym celem turystycznym. Chcesz wiedzieć, które z jego obszarów warto odwiedzić? Które dzielnice zapewnią nam ciekawe doświadczenia? Największe miasto w UK, czyli Londyn oferuje wiele fascynujących dzielnic. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych zainteresowań i oczekiwań.
- City of Westminster – znajdują się tu takie ikony jak Buckingham Palace, Parlament, Big Ben, a także słynna aleja handlowa – Oxford Street.
- Kensington and Chelsea – to dzielnica z pięknymi parkami (Hyde Park, Kensington Gardens), luksusowymi sklepami oraz kulturalnymi instytucjami, takimi jak Muzeum Wiktorii i Alberta.
- Camden – znana jest ze swojego rynku, alternatywnej sceny muzycznej oraz eklektycznych sklepów, a także znajduje się tam słynna dzielnica dziennikarska – Primrose Hill.
- Southwark – dzielnica z pięknymi widokami na Tamizę i liczne atrakcje kulturalne, takie jak Tate Modern czy Shakespeare’s Globe Theatre. Znajdziemy tam najwyższy budynek w Londynie (The Shard) oraz ikoniczny most Tower Bridge,
- Lambeth – z London Eye możemy podziwiać imponujące widoki na panoramę miasta, chwilę oddechu możemy złapać odwiedzając również Vauxhall Pleasure Gardens. Poza tym, ta dzielnica oferuje różnorodność atrakcji, zarówno historycznych, jak i nowoczesnych.
Na jakie dzielnice uważać?
Bezpieczeństwo w Londynie jest kwestią złożoną, ale ogólnie stolica UK jest uznawana za stosunkowo bezpieczną. Jednak, jak w każdym dużym mieście, Londyn posiada miejsca, które są uznawane za mniej bezpieczne niż inne. Bezpieczeństwo może różnić się w zależności od dzielnicy. Niektóre obszary mogą być bardziej problematyczne. Jakich dzielnic lepiej unikać? Tutaj „silną” pozycję zajął Zachodni Londyn, z takimi dzielnicami jak Hounslow, Feltham, Hayes Town i Harrow. Jednak, Wschodni Londyn również posiada owiane złą sławą obszary, wśród których należy wymienić Newham czy Barking & Dagenham. Brytyjska policja prowadzi intensywne działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających. Warto pamiętać o tym, aby stosować podstawowe zasady ostrożności, takie jak pilnowanie swojej własności, unikanie odległych i słabo oświetlonych miejsc w nocy, oraz korzystanie z bezpiecznych środków transportu.
Gdzie najlepiej mieszkać w Londynie?
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze dzielnicy w Londynie, w której zamieszkamy, warto dokładnie określić swoje oczekiwania, potrzeby i preferencje. Zwróćmy uwagę na dostępność transportu publicznego, cen nieruchomości oraz atmosferę, jaka panuje w okolicy. Warto także zapoznać się z opiniami jej mieszkańców, aby lepiej zrozumieć specyfikę dzielnicy. Wśród tych, które są najczęściej uważane za atrakcyjne należy wymienić:
- Islington – posiada wiele zabytkowych budynków, parki oraz różnorodne restauracje oferujące kuchnie z różnych stron świata. Poza tym, doskonale łączy ona w sobie kulturę, jak i nowoczesność.
- Richmond – jest znana ze swych obszernych parków, urokliwego nadbrzeża nad Tamizą i spokojnego otoczenia.
- Notting Hill – kolorowa i urokliwa dzielnica oferująca ciekawe kawiarnie i spokojne uliczki.
- Clapham – szczególnie popularna wśród młodych osób, ponieważ oferuje energiczne życie, dobre połączenia komunikacyjne, ale także przyjemne parki.
- Greenwich – to spokojna dzielnica z uroczym klimatem wiejskim, ale blisko centrum Londynu. Słynie z historycznych atrakcji, takich jak Royal Observatory czy Cutty Sark.
Pamiętaj! Wynajęcie mieszkania w Wielkiej Brytanii różni się w niektórych aspektach od wynajmu w Polsce. Warto, więc dowiedzieć się z jakimi formalnościami możemy się spotkać w tym zakresie i jak będzie przebiegał cały proces oraz jakie dokumenty będą on nas wymagane.
Komentarze