Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, jest czasem radosnego świętowania i tradycji. Ten magiczny czas spędzamy w gronie rodziny i przyjaciół, a miasta są bogato przystrajane w różnego rodzaju lampki, błyskotki i świecidełka. Na Wyspach Brytyjskich przygotowania zaczynają się już od początku grudnia. Ludzie dekorują domy i przygotowują specjalne potrawy. Jednak, możemy tam spotkać się ze zdecydowanie luźniejszym podejściem do obchodzenia tych świąt pod względem religijnym. Nie występuje, aż tyle tradycji w niej zakorzenionych. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat występujących bożonarodzeniowych zwyczajów świątecznych w UK? W takim razie zapraszamy do lektury!

Spis treści

Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii

Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii kojarzy się z niepowtarzalną atmosferą. Jest to czas wyczekiwany nie tylko przez dzieci oczekujące na prezenty, ale także przez wielu dorosłych. Święta Bożego Narodzenia w UK, z racji na znaczącą odmienność kultury w krajach anglosaskich, różnią się w obchodach od naszych polskich zwyczajów. Słowo „Christmas”pochodzi od staroangielskich słów „Mass of Christ”, czyli Msza Chrystusowa. Na Wyspach Brytyjskich Boże Narodzenie obchodzi się od wczesnego średniowiecza. Jego historia jest pełna różnorodności zwyczajów, tradycji i inspiracji, które ewoluowały przez wieki, tworząc obecne świąteczne obchody. Sprawdźmy, jak na Wyspach Brytyjskich celebruje się to Święto!

Darmowe ogłoszenia w UK

Tradycja ubierania choinki

Święta Bożego Narodzenia stały się bardzo popularne w epoce wiktoriańskiej. Królowa Wiktoria i jej mąż, książę Albert, byli znani z propagowania tradycji, takich jak wysyłanie kartek świątecznych, czy ozdabianie choinki. To właśnie dekorowanie świątecznego drzewka jest jednym z kluczowych elementów obchodów tych świąt. Tworzy niepowtarzalną atmosferę świąteczną w domach i przynosi radość rodzinom w tym wyjątkowym czasie. Ten zwyczaj zaczął funkcjonować na Wyspach Brytyjskich od 1841 roku za sprawą męża królowej Wiktorii. Książe Albert, który był z pochodzenia Niemcem, zainspirowany tradycją ozdabiania choinki z dzieciństwa, zdecydował się na umieszczenie drzewka w pałacu Buckingham. Kiedy zilustrowano rodzinny obrazek z księciem Albertem, Królową Wiktorią i ich dziećmi przy choince, ta moda szybko się rozpowszechniła wśród społeczeństwa.

Ozdabianie choinki obejmuje różnorodne ozdoby, takie jak bombki, łańcuchy, girlandy, światełka, gwiazdy, aniołki, szyszki i inne ozdoby dekoracyjne. Wiele drzewek ozdabia się gwiazdą umieszczoną na szczycie drzewka. Symbolizuje ona gwiazdę Betlejemską, która według tradycji wskazywała drogę Trzech Króli do miejsca narodzin Jezusa. W zwyczaju ubierania choinki można odszukać zarówno świecką, jak i kościelną symbolikę, w której dopatruje się nowego życia, odradzania się i trwania.

Christmas Cards, czyli tradycja wysyłania kartek świątecznych

Tradycja wysyłania kartek świątecznych w Wielkiej Brytanii ma długą historię i także sięga okresu wiktoriańskiego. Tradycja rozpoczęła się w latach 40. XIX wieku, kiedy to pierwsze z nich zostały wysyłane. Nabrała ona rozpędu w połowie XIX wieku dzięki rozwojowi druku i ulepszeniu technik litograficznych. Ludzie zaczęli masowo wysyłać kartki z życzeniami na Boże Narodzenie. Obecnie, praktycznie każda rodzina w UK otrzymuje dziesiątki, a nawet setki kartek świątecznych każdego roku. W brytyjskich sklepach jest ich sprzedawanych około miliarda. W tej kwestii Zjednoczone Królestwo jest zdecydowanym liderem światowym. Ludzie w Europie, jak i w większości państw na świecie, do wysyłania życzeń używają telefonów komórkowych. Jednak, Brytyjczycy są bardzo wierni swojej tradycji i kartki elektroniczne nie wchodzą w grę.

Jak świętują Brytyjczycy?

Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii – jak świętują Brytyjczycy?

Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii nieco różni się od schematu jego obchodzenia w Polsce. Największą różnice stanowi brak Wigilii, która w Polsce jest bardzo celebrowana, ma uroczysty wymiar i jest najważniejszym wydarzeniem. Dla porównania, w Zjednoczonym Królestwie 24 grudnia jest normalnym dniem, który jest oczekiwaniem na Christmas Day. Na Wyspach Brytyjskich to 25 grudnia jest najważniejszym dniem, w którym spożywany jest uroczysty obiad.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Christmas Day – 25 grudnia

Christmas Day, to dzień w którym wszystko jest pozamykane. Nie funkcjonuje nawet metro w Londynie. Pod choinką możemy znaleźć przyniesione w nocy przez Świętego Mikołaja prezenty, które rozpakowywane są praktycznie przez cały dzień. Dlaczego? Ponieważ każdy z nich otwiera się osobno i celebruje z bliskimi. W międzyczasie robi się przerwy na herbatę i ciasto. Rodziny gromadzą się przy stole spożywając „Christmas dinner”. Ludzie wymieniają się życzeniami, jednak w Wielkiej Brytanii nie występuje tradycja łamania się opłatkiem. Anglicy mają za to inną formę świątecznego dzielenia się – Christmas Crackers. Są to tubki, które rozrywane przez dwie osoby wydają charakterystyczny odgłos „trzasku”. Wewnątrz znajdują się zazwyczaj małe niespodzianki. Stanowią zabawny dodatek do świątecznego stołu, wnosząc atmosferę zabawy i radości.

Boxing Day – 26 grudnia

26 grudnia w UK jest nazywany Boxing Day. Początkowo był to dzień, w którym służba domowa i służący otrzymywali prezenty od swoich pracodawców. Obecnie jest to przede wszystkim dzień odpoczynku. Wielu ludzi korzysta z niego udając się na spacery, wizytę u krewnych czy znajomych, a także udając się na zakupy. Wiele sklepów oferuje w tym dniu specjalne promocje i wyprzedaże. 26 grudnia jest też często wiązany z wydarzeniami sportowymi, takimi jak mecze piłki nożnej czy wyścigi konne, co jest tradycyjną rozrywką dla wielu rodzin.

Ponadto, Boxing Day jest też czasem, kiedy ludzie angażują się w działalność charytatywną, przekazując dary, ubrania lub jedzenie potrzebującym, co jest kontynuacją ducha hojności i wsparcia obecnego w okresie świątecznym.

Świąteczne potrawy i przysmaki

Zastanawiasz się, jakie smakołyki znajdują się na brytyjskim stole? W takim razie przyjrzyjmy się najsmaczniejszemu aspektowi Bożego Narodzenia w Anglii. W Wielkiej Brytanii nie istnieje zwyczaj podawania dwunastu dań. Pieczony indyk zdecydowanie stanowi tzw. „gwóźdź programu”, bez którego Brytyjczycy nie wyobrażają sobie świętowania. Jest przygotowywany na wiele sposobów, ale najczęściej piecze się go z nadzieniem z mięsa, mieszanki ziół, suszonych owoców i orzechów. Podawany z sosem żurawinowym, warzywami oraz pieczeniem ziemniaczanym. Zdarza się, że zamiast indyka wybierana jest na danie główne gęś lub kaczka.”Pigs in blankets”, czyli popularna przekąska, która cieszy się swoją popularnością ze względu na swoją prostotę i wyjątkowy smak. To małe kiełbaski zawinięte w plastry bekonu i pieczone w piekarniku, aż do uzyskania chrupiącej skórki.

W Anglii możemy spotkać kilka tradycyjnych deserów posiadających typowo „bożonarodzeniowy” charakter. W pierwszej kolejności należy wymienić „Christmas pudding”, którego historia sięga XV wieku. To bogaty i dość ciężki pudding przygotowywany z mieszanki składników takich, jak suszone owoce, skórka cytryny, migdały oraz przyprawy, m.in. cynamon czy imbir. Często podawany jest z sosem karmelowym lub brandy butter. Kolejną słodką przekąską są „mince pies”, czyli małe placki wykonane z kruchego ciasta, wypełnione mieszanką suszonych owoców i przypraw. Na koniec warto wspomnieć o „Trifle”, czyli słodkiej przekąsce, coś na kształt słodkiej sałatki, która składa się zbitej śmietany, podłużnych herbatników, owoców i galaretki. Całość nasączona jest sherry lub winem.

To pyszne i klasyczne smakołyki, które Brytyjczycy uwielbiają w okresie świątecznym. Są one nieodłącznym elementem znajdującym się na stołach podczas celebrowania Bożego Narodzenia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.