Nauka jazdy w Wielkiej Brytanii przebiega o wiele łatwiej, niż w Polsce. Przebywasz na Wyspach Brytyjskich i zastanawiasz się czy możesz rozpocząć kurs? Jak najbardziej tak. W UK naukę jazdy może rozpocząć każdy, kto mieszka na wyspach nie krócej niż 185 dni i ukończył 17 lat. Prawo jazdy kategorii B, czyli na samochody osobowe staje się wówczas na wyciągnięcie ręki. Posiadanie prawa jazdy pozwala na swobodniejsze i bardziej komfortowe przemieszczanie się. Decydując się jednak na kurs prawa jazdy w Zjednoczonym Królestwie należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach i odpowiednio się do tego przygotować, dlatego zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Spis treści

Nauka jazdy w Wielkiej Brytanii

Nauka jazdy w Wielkiej Brytanii jest często bardzo zorganizowana i obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Kandydaci muszą przejść egzamin praktyczny oraz teoretyczny, aby otrzymać licencję na prowadzenie pojazdów. Dodatkowo, nie mogą wykazywać żadnych ograniczeń zdrowotnych, które były by ewidentnym przeciwskazaniem do jazdy samochodem. W Polsce w trakcie przygotowań do egzaminów, należy wyjeździć 30 godzin z profesjonalnym instruktorem. Następnie, kandydat musi przejść pozytywnie teoretyczny egzamin wewnętrzny. Dopiero po zdaniu takiego testu można przystąpić do egzaminu praktycznego. W Zjednoczonym Królestwie nie obowiązuje coś takiego, jak minimalna ilość wyjeżdżonych godzin. Nie ma także obowiązku udziału w grupowych lub indywidualnych kursach. Umiejętności prowadzenia samochodu weryfikuje egzamin praktyczny. Chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie? Zastanawiasz się, jak wygląda cały proces uzyskania brytyjskiej licencji na prowadzenie samochodu? Sprawdźmy to!

Darmowe ogłoszenia w UK

Provisional Driving Licence – co to takiego?

Provisional Driving Licence to rodzaj tymczasowej licencji, którą można uzyskać w Wielkiej Brytanii przed rozpoczęciem nauki jazdy. Pozwala ona kandydatom na legalne prowadzenie samochodu pod warunkiem, że są oni pod opieką osoby, która posiada ważną licencję i odpowiednią wiedzę. Dokument ten umożliwia podjęcie nauki oraz przygotowanie się do egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Jest on wydawany na specjalny wniosek i jest warunkiem dopuszczenia do kursu pod opieką instruktora. Wniosek można złożyć online, przez urząd pocztowy, lub dostarczyć go osobiście do odpowiedniej placówki DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency), która stanowi odpowiednik naszego polskiego wydziału komunikacji w Urzędzie Gminy, czy Urzędzie Miasta.

Złożenie wniosku

Po pierwsze, aby ubiegać się o tymczasową licencję na prowadzenie pojazdów samochodowych należy mieć co najmniej 15 lat i 9 miesięcy. Natomiast, aby rozpocząć naukę prowadzenia pojazdu kandydat musi mieć skończone 16 lat. Istotne jest, że posiadanie Provisional Driving Licence nie upoważnia nas do jazdy kiedy i gdzie chcemy, korzystania z autostrad oraz wyjazdów poza granice Wielkiej Brytanii.

Wniosek o przyznanie tymczasowego prawa jazdy można złożyć online na stronie rządu brytyjskiego GOV.UK. W tym celu musisz posiadać ubezpieczenie społeczne, czyli National Insurance Number oraz brytyjski adres zamieszkania (pod którym mieszkamy, od co najmniej 3 lat). Podczas składania wniosku potrzebne są dane osobowe, numer paszportu oraz umieszczenie odpowiednich opłat.

Jeśli jest się osobą niepełnoletnią, wymagana jest zgoda rodziców lub prawnych opiekunów. Po złożeniu wniosku i spełnieniu wszystkich wymagań, otrzymasz tymczasową licencję na prowadzenie pojazdów, dzięki czemu będziesz mógł/a rozpocząć kurs przygotowawczy, aby przystąpić do egzaminu.

Nauka jazdy w Wielkiej Brytanii - egzaminy

Nauka jazdy w Wielkiej Brytanii – egzaminy

Nauka jazdy w Wielkiej Brytanii może otworzyć wiele możliwości i przynieść sporo korzyści. Po pierwsze, uzyskanie licencji na prowadzenie samochodu osobowego pozwala na swobodne poruszanie się własnym pojazdem, co daje niezależność od rozkładów jazdy, zwiększa mobilność i daje wyższy komfort podróżowania. Zwiększa również nasze szanse zawodowe, ponieważ w niektórych zawodach posiadanie prawa jazdy jest bardzo mile widziane i podnosi nasze szanse na zdobycie zatrudnienia. Jednak, jakie egzaminy nas czekają, zanim je uzyskamy?

Egzamin państwowy na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. W przypadku części teoretycznej sprawdzana jest wiedza kandydata na temat przepisów ruchu drogowego. Natomiast część praktyczna to sprawdzian umiejętności zastosowania teorii w praktyce, poruszania się po drodze oraz techniki.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Egzamin teoretyczny

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii składa się z dwóch części:

  • testu wielokrotnego wyboru (multiple choice),
  • testu z obrazkami (hazard perception).

Test wielokrotnego wyboru składa się z 50 pytań dotyczących zasad ruchu drogowego, znaków drogowych, bezpieczeństwa na drodze itp. Aby przejść zaliczyć egzamin, kandydat musi udzielić 43 poprawnych odpowiedzi. Natomiast, test z obrazkami ocenia umiejętności rozpoznawania zagrożeń na drodze. Przedstawiona zostaje seria filmów przedstawiających codzienne sytuacje drogowe. Kandydat, gdy tylko zauważy potencjalne zagrożenie, musi je jak najszybciej wskazać. Ta część egzaminu teoretycznego składa się z 14 filmów, za które możemy uzyskać maksymalnie 15 punktów.

Koszt takiego egzaminu wynosi £23. Aby do niego przystąpić, należy zapisać się i przyjść w wyznaczonym terminie. Pamiętaj zabrać ze sobą dowód tożsamości oraz dokument Provisional Driving Licence.

Egzamin praktyczny

Obowiązkiem przystąpienia do egzaminu praktycznego, jest pozytywne zaliczenie części teoretycznej. Egzamin praktyczny na prawo jazdy w UK polega na praktycznej ocenie umiejętności kierowania pojazdem i obejmuje kilka głównych obszarów:

  1. Przegląd techniczny pojazdu – kandydat musi przedstawić podstawowe informacje na temat funkcji i kontroli pojazdu, takich jak sprawdzenie opon, świateł, hamulców itp.
  2. Jazda na drodze publicznej – osoba egzaminowana musi pokazać umiejętności bezpiecznej jazdy na drodze, włączając w to zmiany kierunku jazdy, skrzyżowania, ronda, cofanie, parkowanie i inne typowe manewry.
  3. Czynności kontrolne – obejmuje to różne manewry, takie jak parkowanie równoległe, prostopadłe, wzdłuż krawężnika oraz wykonywanie zawracania.

Egzamin trwa zazwyczaj około 40 minut. Egzaminator ocenia kandydata na podstawie umiejętności obserwacji i reakcji na różne sytuacje drogowe. W celu zdania egzaminu, kandydat musi wykazać się odpowiednią znajomością zasad bezpiecznej jazdy i umiejętnością samodzielnego poruszania się po drodze. Aby uzyskać pozytywny wynik części praktycznej, należy nie popełnić więcej niż 15 błędów i żadnego poważnego podczas trwania egzaminu. Koszt tej części egzaminu może różnić się w zależności od dnia tygodnia. DVSA pobiera opłatę w wysokości £62 za testy w dni powszednie i £75 za testy w weekendy. 

Pamiętajmy, aby w dniu egzaminu być wypoczętym i skoncentrowanym. Przygotowanie się do niego wymaga systematycznego podejścia i powtarzania materiału. Zrozumienie zasad i przepisów oraz regularne ćwiczenia testów zdecydowanie zwiększają szanse na pomyślne zaliczenie tego etapu egzaminu na prawo jazdy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.