Jak uzyskać brytyjskie obywatelstwo? Przebywasz w Wielkiej Brytanii i chcesz nabyć prawdo do stałego pobytu? Dopiero planujesz emigrację do Zjednoczonego Królestwa? Chcesz dowiedzieć się, jakie są Twoje szanse na ubieganie się o status obywatela UK? Posiadanie brytyjskiego obywatelstwa daje stabilność i szereg praw, które nie są dostępne dla osób mających tylko status rezydenta czy posiadających wizę. Warto, więc zaczerpnąć więcej wiedzy w tym temacie, aby wiedzieć, jakie kroki należy podjąć i czego się spodziewać. W dzisiejszym artykule przybliżymy najważniejsze wątki związane z tym tematem oraz wymagania, które muszą zostać spełnione przez potencjalnych kandydatów. Zapraszamy do lektury!


Spis treści

Jak uzyskać brytyjskie obywatelstwo?

Jak uzyskać brytyjskie obywatelstwo? Nie ulega wątpliwości, że Brexit wprowadził zmiany w wielu obszarach życia. Dotyczą one zarówno osób mieszkających w Wielkiej Brytanii, jak i relacji międzynarodowych tego kraju z pozostałymi krajami europejskimi. Zastanawiasz się, czy po opuszczeniu przez UK szeregów UE, brytyjski paszport w dalszym ciągu niesie za samą tyle korzyści, co wcześniej?

Po Brexicie, osoby zamieszkujące Wyspy Brytyjskie, które chcą uzyskać brytyjskie obywatelstwo muszą przejść przez określony proces. Warto wiedzieć, że “nationality“, czyli narodowość oraz “citizenship“, czyli obywatelstwo stanowią w przypadku UK dwie różne rzeczy. Posiadając “british nationals” otrzymujemy brytyjski paszport. Nabycie “british citizens” oznacza automatyczne prawo do mieszkania, podjęcia pracy zarobkowej oraz zwolnienia z kontroli imigracyjnej.

Opuszczenie przez Zjednoczone Królestwo szeregów Unii Europejskiej, nie pozbawiło Polaków zamieszkujących ten kraj, możliwości ubiegania się o obywatelstwo brytyjskie. W pierwszej kolejności należy jednak posiadać status osoby osiedlonej, czyli settled status. Po 12 miesiącach od jego przyznania, może zostać uruchomiona procedura związana z przyznaniem “british citizens“, czyli obywatelstwa. Ostatnim krokiem jest uzyskanie brytyjskiego paszportu.

Darmowe ogłoszenia w UK

Korzyści posiadania obywatelstwa w UK

Posiadanie obywatelstwa w Wielkiej Brytanii otwiera wiele drzwi i przynosi wiele korzyści, takich jak:

 1. Prawo do głosowania – obywatele mają prawo prawo głosować w wyborach ogólnokrajowych i lokalnych oraz do kandydowania.
 2. Ochrona konsularna – możesz liczyć na pomoc brytyjskich placówek dyplomatycznych w innych krajach.
 3. Więcej możliwości z zakresie kariery zawodowej i otrzymania lepszej posady.
 4. Łatwiejszy dostęp do świadczeń socjalnych i programów społecznych.
 5. Brak wątpliwości w kwestiach podatkowych – pracując na Wyspach Brytyjskich, jako obywatel tego kraju, nie musisz przejmować się potencjalnymi niejasnościami, czy żądaniami polskiego Urzędu Skarbowego.
 6. Znacznie wyższa wiarygodność kredytowa.
 7. Automatyczne przyznanie obywatelstwa brytyjskiego Twoim dzieciom – bez względu na miejsce urodzenia dzieci oraz prawo krwi.
 8. Brak wiz do większości krajów na świecie – np. właściciele brytyjskiego paszportu nie muszą posiadać wizy, aby odwiedzić Stany Zjednoczone.
 9. Brak ograniczeń, jak w przypadku posiadania samego settled status -m.in. nie musisz się przejmować czasem, jaki spędzisz poza granicami UK
 10. Bezproblemowe świadczenia emerytalne po latach pracy w Anglii.

Wartość posiadania obywatelstwa brytyjskiego zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i sytuacji. Decyzja o jego uzyskaniu powinna być dobrze przemyślana z uwzględnieniem różnych czynników, takich jak plany dotyczące zamieszkania w UK, czy potrzeba dostępu do pełnego systemu opieki zdrowotnej. Bez wątpienia jego posiadania może być dla Ciebie bardzo korzystne, jeśli planujesz swój pobyt na Wyspach Brytyjskich w dłuższej perspektywie.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Jak uzyskać brytyjskie obywatelstwo? – wymagania

Jak uzyskać brytyjskie obywatelstwo? To pytanie towarzyszy każdemu, kto planuje sformalizować swój pobyt na Wyspach Brytyjskich. Jego uzyskanie sprawi, że Twoje przebywanie na ich terytorium będzie w pełni bezpieczne i legalne. Skoro już wiesz, jakie korzyści niesie za sobą posiadanie “british citizens“, warto dowiedzieć się, jak wyglądają związane z tym formalności oraz koszty. Jakie warunki są konieczne do spełnienia, jeśli chcemy mieć możliwość ubiegania się o brytyjskie obywatelstwo?

Ważne! Związek z obywatelem brytyjskim nie daje automatycznie prawa do uzyskania brytyjskiego obywatelstwa. Jednak, małżeństwo lub związek partnerski z Brytyjczykiem, czy Brytyjką może ułatwić cały proces. Mimo wszystko należy spełnić określone wymogi oraz złożyć odpowiedni wniosek zgodnie z procedurami określonymi przez brytyjskie prawo imigracyjne.

Jakie warunki należy spełnić?

Polki i Polacy, którzy chcą otrzymać brytyjskie obywatelstwo muszą spełnić następujące wymagania:

 • mieć ukończone 18 lat,
 • posiadać dokument potwierdzający status osoby osiedlonej (settled status), o który można aplikować po upływie 5 lat pobytu oraz pracy w UK,
 • potwierdzić posiadanie statusu osoby osiedlonej przez okres 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o obywatelstwo brytyjskie,
 • pobyt poza granicami UK nie był dłuższy, niż 450 dni w ciągu ostatnich pięciu lat oraz 90 dni w ciągu ostatnich 12 miesięcy przez złożeniem wniosku,
 • dysponować zaświadczeniem o niekaralności oraz wykazać się dobrym obywatelskim zachowaniem,
 • udowodnić swoją zdolność posługiwania się językiem angielskim na wymaganym poziomie, zwykle poprzez zaliczenie odpowiedniego egzaminu,
 • zdać pozytywnie test Life in the UK – ma on na celu weryfikację wiedzy kandydata odnośnie historii i kultury brytyjskiej, a także życia w Wielkiej Brytanii.

Jeśli jesteś w związku partnerskim lub małżeńskim z Brytyjczykiem lub Brytyjką, głównym warunkiem, jaki należy spełnić jest przebywanie na terytorium Zjednoczonego Królestwa przez 3 lata zanim dokonasz złożenia wniosku. W tym czasie nie należy przebywać poza jego granicami więcej, niż 270 dni, a w ciągu 12 ostatnich miesięcy, nie więcej niż 90 dni. Poza tym wymogi pozostają takie same.

Opłaty

Koszty związane z ubieganiem się o brytyjskie obywatelstwo mogą obejmować:

 • opłatę za wniosek – wynosi ona zazwyczaj około 1330£,
 • opłaty związane z egzaminem z języka angielskiego oraz testem Life in the UK,
 • dodatkowe koszty administracyjne za przetwarzanie dokumentów, weryfikację, wysyłkę czy inne usługi związane z procesem wniosku,
 • opłata za oficjalną ceremonię potwierdzającą otrzymanie obywatelstwa – około 80£.

Ceremonia nadania obywatelstwa brytyjskiego

Ceremonia nadania obywatelstwa brytyjskiego to symboliczne wydarzenie, podczas którego osoba, która otrzymała pozytywną decyzje oficjalnie staje się obywatelem Wielkiej Brytanii. Nowy obywatel składa ślubowanie lub przyrzeczenie lojalności wobec Zjednoczonego Królestwa oraz jej wartości i instytucji. Otrzymuje oficjalny certyfikat potwierdzający jego status. Ceremonie mogą mieć różny charakter i organizowane są na poziomie lokalnym w różnych regionach. Ich celem jest uczczenie decyzji o przyznaniu obywatelstwa oraz integracja nowych obywateli z lokalnym społeczeństwem i kulturą.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.