Opłaty za studia w Wielkiej Brytanii mogą być dość wysokie i różnić się w zależności od kilku czynników, takich jak rodzaj kursu, rodzaj uczelni i status ucznia. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o kontynuowaniu edukacji wyższej na Wyspach, warto zapoznać się z tematem kosztów związanych z nią. Analiza ofert poszczególnych brytyjskich uczelni wyższych oraz dobre rozplanowanie budżetu jest kluczowe. Planujesz rozpocząć studia w UK? Chcesz wiedzieć jakie wydatki za sobą niosą? Jak wygląda kwestia podjęcia studiów przez Polaków w Zjednoczonym Królestwie? W takim razie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym poruszymy najważniejsze kwestie związane z tym tematem.

Spis treści

Opłaty za studia w Wielkiej Brytanii

Opłaty za studia w Wielkiej Brytanii są nieodłącznym elementem edukacji wyższej na Wyspach i dotyczą zarówno Brytyjczyków, jak i przyjezdnych z zagranicy. Podczas jej planowania, każdy z kandydatów powinien wziąć pod uwagę koszty, aby odpowiednio zaplanować swój budżet. Zjednoczone Królestwo słynie z prestiżowych uczelni wyższych na arenie międzynarodowej, które każdego roku przyciągają tysiące studentów z całego świata. Chyba każdy kojarzy, np. University of Oxford czy University of Cambridge. Są to jedne z najstarszych i najbardziej renomowanych na świecie uniwersytetów, a możliwość edukacji na nich jest marzeniem wielu osób. Najlepsze uczelnie w Anglii prowadzą wysokiej jakości badania naukowe oraz oferują szeroki wybór programów studiów.Sprawia to, że nadal ludzie decydują się na wyjazd do UK w celu poszerzania swojej wiedzy. Ile kosztują studia w UK? Czy warto? Sprawdźmy!

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Od czego zależą koszty?

Koszty związane z edukacją na brytyjskich uczelniach dla studentów międzynarodowych mogą zaczynać się od 20 000 £ rocznie i mogą sięgać nawet wysokości 60 000 £. Zastanawiasz się, od czego zależą opłaty za studia na Wyspach Brytyjskich? Musisz wiedzieć, że są one uwarunkowane kilkoma czynnikami:

 • prestiż i rodzaj uczelni – w zależności od uczelni stawki mogą się znacznie różnić,
 • typ studiów – opłaty różnią się w zależności od rodzaju studiów, np. licencjat, magisterium czy doktorat,
 • długość trwania programu nauczania,
 • opłaty za czesne – wybór uczelni i programu studiów mogą na nie wpływać,
 • lokalizacja – np. studiowanie w Londynie może być znacznie droższe, niż w innych miastach,
 • koszty utrzymania – zakwaterowanie, wyżywienie, transport, książki i materiały, mogą być znaczącym elementem budżetu studenckiego,
 • status studencki – studenci z krajów UE, którzy rozpoczęli studia przed 31 grudnia 2020 roku, nadal mają prawo do takiego samego traktowania jak studenci brytyjscy pod względem opłat czesnego. Jednak obecnie dla większości studentów z UE obowiązują stawki dla studentów zagranicznych.

Studia w UK dla obcokrajowców

Niezaprzeczalnie studia w Wielkiej Brytanii oferują niesamowite doświadczenia, od szansy na naukę w niektórych z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie, poprzez bogate kulturalne życie angielskich miast, po możliwość nawiązywania międzynarodowych kontaktów i zdobycia cennego doświadczenia zawodowego. Dlatego niezmiennie wizja studiowania na Wyspach Brytyjskich przyciąga studentów z całego globu, w tym również z Polski. 

Wraz z opuszczeniem przez Zjednoczone Królestwo szeregów Unii Europejskich, nastąpiły pewne zmiany w warunkach studiowania dla obywateli innych państw, a opłaty za nie uległy zmianie. Dawniej, mogli się oni ubiegać o pożyczkę na czesne od brytyjskiego rządu, a tzw. „kredyt studencki” był spłacany po zakończeniu studiów i osiągnięciu wyznaczonej wysokości dochodów. Obecnie, finalny koszt studiów dla osób pochodzących spoza Wielkiej Brytanii zdecydowanie wzrósł, a kredyty studenckie nie są już dostępne. Najbardziej prestiżowe uczelnie w Londynie wymagają od zagranicznych studentów opłacania czesnego w wysokości średnio 35 000 £. Warto jednak zaznaczyć, że nie każda z nich ustala tak wysokie czesne dla kandydatów zagranicznych. Dodatkowo należy wspomnieć o stypendiach, z którym można korzystać, a które są przyznawane studentom na podstawie potrzeb lub osiągnieć.

Studia w UK dla obcokrajowców

Opłaty za studia w Wielkiej Brytanii – koszty utrzymania i otrzymania wizy studenckiej

Opłaty za studia w Wielkiej Brytanii to nie tylko koszty związane z uczelnią, ale także z życiem na Wyspach Brytyjskich oraz wyrobieniem wizy, dzięki której nasza podróż do UK będzie możliwa. Planując życie w Anglii trzeba liczyć się z kilkukrotnie wyższymi opłatami za zakwaterowanie czy wyżywienie, niż w Polsce. Wysokie ceny można zauważyć praktycznie na każdej płaszczyźnie życia. Nie zniechęca to jednak grono osób zainteresowanych kontynuacją swojej edukacji w tym państwie. Warto zauważyć, że to ile będą wynosiły finalne koszty zależy w dużej mierze od miejsca zamieszkania. Zdecydowanie najdroższym miastem do życia jest Londyn, gdzie średnie wydatki związane z utrzymaniem różnią się nawet o kilkaset funtów miesięcznie w porównaniu z innymi miastami. Mimo to od lat uważany jest za najlepsze miasto do studiowania i nieustająco zajmuje czołowe miejsce w światowych rankingach.

Wiza studencka

Jeśli planujesz wyjazd na Wyspy Brytyjskie, aby kontynuować tam swoją edukację wyższą, to musisz wiedzieć, że niezbędna będzie do tego Student Visa. Posiadanie wizy studenckiej nie jest wymagane w przypadku, gdy posiadasz statusu pre-settled lub settled. W przeciwnym przypadku jest to wymóg, który należy spełnić, aby nasz pobyt w UK i podjęcie studiów było możliwe. Uzyskanie jej odbywa się na zasadzie spełnienia określonych wymagań oraz przejścia procesu aplikacyjnego. Koszt jej wyrobienia może różnić się w zależności od rodzaju wizy oraz okresu, na jaki jest wydawana. Aktualne ceny można sprawdzać na oficjalnej stronie internetowej brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, czyli Home Office lub na stronie rządu Wielkiej Brytanii.

Ważne! Przy składaniu wniosku o wizę należy opłacić z góry ubezpieczenie zdrowotne w brytyjskim systemie zdrowotnym NHS.

Darmowe ogłoszenia w UK

Wynajem pokoju/mieszkania

Wynajęcie pokoju/mieszkania jest jednym z priorytetów, jeśli zdecydujemy się rozpocząć życie na Wyspach Brytyjskich. Wyjeżdżając w celach edukacyjnych zależy nam, aby znaleźć niedrogie i dobrze zlokalizowane lokum. Jak zostało wcześniej wspomniane, ceny najmu w UK znacząco różnią się od tych, z którymi możemy spotkać się w Polsce. Od czego zależą opłaty? Oto czynniki, które składają się na finalną opłatę, jaką będziemy musieli ponieść:

 • lokalizacja,
 • typ nieruchomości, 
 • rozmiar i liczba pokoi, 
 • standard wykończenia, 
 • czynsz i opłaty dodatkowe za media, związane z zarządzaniem nieruchomością, Council Tax oraz Deposit,
 • okres najmu (umowy na dłuższy okres mogą być tańsze niż umowy krótkoterminowe).

Warto rozważyć mieszkanie na terenie kampusu, ponieważ jest ono znacznie tańsze. Stanowi jedną z korzystniejszych opcji dla studentów.

Praca dla studentów

Posiadanie wizy studenckiej daje możliwość podjęcia pracy, ale istnieją pewne ograniczenia dotyczące czasu pracy. Studenci zagraniczni mogą pracować na część etatu, czyli do 20 godzin tygodniowo podczas semestru oraz na pełny etat w czasie przerw semestralnych. Praca dla studentów może obejmować różne formy, takie jak prace sezonowe, prace na kampusie, prace dorywcze czy staże. Co ważne, podjęcie pracy to nie tylko okazja do podreperowania swojego budżetu, ale także zdobycia cennego doświadczenia zawodowego i podszlifowania języka.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.