Życie w Anglii mocno różni się od tego w Polsce, jak i innych krajach europejskich. Jak w takim razie wygląda codzienność na Wyspach? Przekonajmy się. Wszystkie aspekty tego tematu, jak i cenne szczegóły, objaśniamy Państwu w niniejszym artykule. Tak więc, zapraszamy do lektury!

Spis treści

Życie w Anglii – podstawowe informacje

Życie w Anglii dla wielu Polaków to bez dwóch zdań spełnienie marzeń, które starali się zrealizować przez lata. Udało się je ziścić szczególnie tym, którzy wyjechali po roku 2004, kiedy to Polska oficjalnie dołączyła do członków Unii Europejskiej. Wówczas bramy Wielkiej Brytanii szeroko otworzyły się na imigrantów, tak w kwestii rynku pracy, jak i w pozostałych obszarach życia. Jednakże priorytetem dla większości tych osób były i nadal są dużo większe możliwości zarobkowe. Jasną sprawą jest też to, że po znalezieniu pracy w Anglii, na początku trzeba się zaaklimatyzować w nowym miejscu zamieszkania. Toteż warto wiedzieć wcześniej, jak to jest mieszkać na ziemi angielskiej, gdyż na wielu płaszczyznach różnica jest zauważalna. Nawet takie dziedziny życia, jak angielskie jedzenie, czy poziom kultury odbiegają od tych, jakie znamy na co dzień. Z myślą o Was, aby życie w Anglii Was nie zaskoczyło, niżej prezentujemy praktyczny poradnik.

Uwaga! Jako, że inflacja na całym świecie gwałtownie winduje w górę, miejmy na uwadze ceny w Anglii. Te z kolei nie należą do zbytnio atrakcyjnych, szczególnie porównując je z innymi państwami w Europie.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Miejscowości w Anglii

Bez względu na to, czy naszym przyszłym miejscem zamieszkania będzie Anglia, czy też inny kraj będący częścią Zjednoczonego Królestwa. Musimy wcześniej zdecydować, czy bardziej szukamy zurbanizowanych ośrodków, czy też bardziej cenimy sobie naturalne środowisko. Zarówno jedne, jak i drugie pełne są grup imigrantów. Zdecydowanie w większym stopniu widać to w największych miastach w Anglii. Mowa tu choćby o tak znanych i popularnych, jak Liverpool, Manchester, Sheffield, Bristol czy oczywiście Londyn. W tak dużych metropoliach wielokulturowość jest czymś zupełnie normalnym, gdyż to właśnie tutaj skupiają się największe grupy obcokrajowców.

Dużo mniej widać to na obszarach wiejskich (village). Rolnictwo nie jest tak atrakcyjne pod względem zarobków w Anglii, jak usługi czy przemysł. Toteż takie regiony głównie tworzą rodowici Brytyjczycy oraz pracownicy sezonowi. Lokalizacja niewątpliwie wpływa na wysokość wynagrodzenia, jednak nie tylko ona.

Ciekawostka! Jeżeli szukacie miejsc wartych odwiedzenia, przekonajcie się, co warto zobaczyć w UK?

Angielskie obyczaje

Chyba każdy z nas choć raz słyszał o tzw. angielskich manierach. Bez wątpienia niejako ukształtowały one obecne standardy, ponieważ zachowały się do dnia dzisiejszego. Choć oczywiście nie każda osoba bierze je do siebie. To dla nowych cudzoziemców ich znajomość może znacznie ułatwić życie w Anglii. Oto one:

Zachowanie po angielsku

  • Bliskość kontaktu – nikogo chyba nie dziwi fakt, że angielskie pary zwykle obejmują się i trzymają za ręce. Czasami zdarza się, że przyjaciele także okazują swoje uczucia w ten sposób, jednak częściej po prostu wystarcza uścisk dłoni. Dotyczy to także nowo poznanych osób, a także członków rodziny.
  • Kolejność w kolejce – długie kolejki w Anglii niestety zdarzają się dość często. Tak, jak i w Polsce, tak i tutaj, cierpliwie oczekiwanie na własną kolej jest oznaką szacunku wobec reszty oczekujących. Czas to pieniądz, a umyślne zabieranie go uznaje się za wrogą postawę, dlatego warto odczekać swoje.
  • Maniery przy stole – jak się zachowywać podczas wspólnego posiłku, np. kolacji, na którą zaproszono nas? Jest to bardzo ważne, żeby to wcześniej wiedzieć, bo takie doświadczenie może zawarzyć na postrzeganiu nas przez innych. Istnieją liczne praktyki, które powinno się wówczas stosować. Jedną z najpopularniejszych jest poczekanie z jedzeniem na wszystkich uczestników. Kolejny to nieopieranie się łokciami na stole. Na końcu pamiętajmy o odłożeniu sztućców na środku naczynia, na znak tego, że skończyliśmy jeść. Wszelkie skutki uboczne, jak np. bekanie rzecz jasna najlepiej zdusić w sobie.
  • Uprzejme zwroty – niech nie zdziwi nas, gdy zbyt często od naszego rozmówcy usłyszymy słowo “przepraszam”. Uważa się go częstokroć. Nawet w sytuacjach, które tego nie wymagają, np. gdy na kogoś wpadniemy, czy też inna osoba przekaże nam złe wieści. Podobnie często słyszy się wyrazy “proszę” oraz “dziękuję”, co ma świadczyć o budowaniu obustronnego szacunku i wysokiej kultury.

Czy wiedzieliście, że? Jedną z ważniejszych tradycji w każdej angielskiej rodzinie stanowi Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii. Sprawdźcie, jakie zwyczaje świąteczne praktykują Anglicy i czym różnią się od naszych polskich.

Darmowe ogłoszenia w UK

Kuchnia angielska – co jedzą Anglicy?

Skoro poruszyliśmy temat świąt bożonarodzeniowych, to warto też wiedzieć, jaka jest kuchnia angielska. Jeść przecież musimy na co dzień. Dzięki wcześniejszemu zapoznaniu się z potencjalnymi jadłospisami będziemy bogatsi o wiedzę w tym zakresie. Urozmaicanie przepisów i przenikanie się wielu kultur sprawia, że kosztowanie jedzenia w Anglii może być naprawdę ciekawe. A do tego smaczne. Oprócz typowo angielskiego jedzenia, zainteresowaniem cieszą się m.in. dania z Chin, Indii czy Włoszech. Wybór ten zapewniają liczne restauracje, jak i dobrze wyposażone supermarkety. Nowo powstające dedykowane alejki w marketach dysponują produktami m.in. z Azji, Europy Wschodniej, jak i odległych Karaibów. Sami możemy też wypróbować swoje kulinarne zdolności, przyrządzając jedną z najpopularniejszych potraw na Wyspach. Fish&Chips (rybę z frytkami) lub Shepherd’s pie (ciasto pasterskie). Natomiast jeśli nie należymy do zwolenników gotowania, to zawsze mamy alternatywę. Odwiedzając lokalną restaurację albo jakiś pub.

Chcecie zapłacić gotówką, a nie wiecie jaką? Najwyższy czas dowiedzieć się – jaka jest waluta w Anglii?

Komunikacja w Anglii

Bezsprzecznie życie w Anglii wiąże się z koniecznością przemieszczania się. Transport publiczny poniekąd może sprawiać poczucie nie do końca przemyślanego czy też takiego, który nie spełnia jakichś oczekiwań. Jakie formy połączeń można wyróżnić? Zobaczcie poniżej!

  1. Autobusy – w tym przypadku rozbieżność między obszarami wiejskimi, a miejskimi jest dość spora. Na wsiach autobus danej linii może kursować w częstotliwości jednego na godzinę lub nawet na cały dzień. Natomiast w miastach tempo kursowania jest o wiele bardziej regularne. Zazwyczaj jeżdżą one nieprzerwanie od 6:00 aż do 22:00.
  2. Metro – ta nowoczesna forma przewozu osób istnieje jedynie w w największych miastach. Przykład to choćby metro londyńskie czy te w Newcastle upon Tyne. Liczba połączeń metrem jest intensywna, lecz z uwagi na częste przeprowadzanie renowacji linii trakcyjnej zachodzą pewne ograniczenia. Dotyczy to zwłaszcza tego w Londynie, więc warto uwzględnić to i sprawdzić wcześniej komunikaty.
  3. Pociągi – angielskie torowiska rozciągają się dosyć gęsto, zaś rozkład jazdy wzbogacono w większą ilość połączeń. Niestety zdarza się, iż mniejsze miejscowości nie dysponują połączeniem kolejowym i wtedy trzeba podjechać autobusem do najbliższej stacji. Mimo, iż jest to dość kosztowna forma podróżowania po Wielkiej Brytanii. To jednak pociągi są szybsze od podróży autokarem, jak i jazdy samochodem.
  4. Taksówki – za taxi w Anglii słono zapłacimy, w porównaniu do innych europejskich krajów. Z jednej strony jest to ogromna wygoda zarówno podczas przejazdu taksówką, jak i na własną rękę. Każdy taksówkarz powinien dysponować stosowną licencją, zaś pojazd posiadać licznik kilometrów. Z drugiej strony wszechobecne korki i wzmożony ruch uliczny mocno spowalniają naszą podróż.
  5. Jazda autem – alternatywą jest wybranie własnego środka lokomocji, w postaci własnego auta. Wówczas pamiętajmy, że to my odpowiadamy za wszystkie dodatkowe koszty, jakie poniesiemy. Tyczy się to szczególnie kwestii opłaty za wjazd do centrum Londynu.

Ważne! Chcecie przejechać się angielskimi autostradami? Pamiętajcie o opłatach za autostrady w Anglii.

Życie w Anglii po Brexicie

Jak teraz wygląda życie w Anglii i czy wyjazd do Anglii po Brexicie jest nadal możliwy? Niezaprzeczalnie dla naszych rodaków, którzy pozostali na Wyspach. Jak i tych, którzy chcieliby jeszcze tam wyjechać, jest teraz znacznie ciężej. Wielka Brytania po wyjściu z UE nie nastawia się już przyjaźnie do ruchu imigrantów. Uwarunkowania dla emigrantów z Polski diametralnie się zmieniły się w tym obszarze, przede wszystkim w kwestiach formalnych, odnośnie potrzebnych dokumentów. Posiadanie paszportu jest już standardem, a dla pobytów dłuższych niż 6 miesięcy konieczne stało się wyrobienie wizy do Anglii.

Czy można inaczej wyjechać do Anglii? Zawsze jest jakieś drugie wyjście, a w tym wypadku chodzi o studia w Anglii. W młodym wieku można mieć pewne obawy. Jednak jest to ogromna szansa, żeby rozwinąć swoją karierę na najlepszych na świecie uniwersytetach: Cambridge, Oxford czy Exeter.

Życie w Anglii – opinie

Podsumowując, czy warto zdecydować się na życie w Anglii? Z racji na obecne ograniczenia związane z podjęciem pracy. Czy też samym podróżowaniem do Wielkiej Brytanii nie każdy z nas ma taką okazję. A mając taką możliwość my nie wahalibyśmy się ani chwili, ze względu na stojące przed nami perspektywy.

Czy wiecie? Jak przesłać pieniądze z konta na konto w UK? Wiedza ta jest obligatoryjna. By wiedzieć jak płacić za podstawowe rachunki lub obowiązkowe należności, np. opłaty za wynajem mieszkania w UK.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.