Co studiować w Anglii? Kraj ten oferuje szeroki wybór programów studiów na różnych poziomach, od licencjatu po doktorat. Brytyjskie szkoły wyższe cieszą się bardzo dobrą reputacją na arenie międzynarodowej. Wielu młodych ludzi marzy o podjęciu dalszej edukacji na prestiżowych brytyjskich uczelniach takich, jak Oxford czy Cambridge. Dlatego każdego roku przyciągają one studentów z całego świata. Planujesz rozpocząć naukę wyższą na Wyspach Brytyjskich i chcesz bliżej poznać kierunki, z jakimi możesz się tam spotkać? Zastanawiasz się, które z nich padają najczęstszym wyborem? W takim razie zapraszamy Cię do zapoznania z poniższym artykułem, w którym zgłębimy ten temat.

Spis treści

Co studiować w Anglii?

Co studiować w Anglii? Po pierwsze, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie zastanowić się nas swoimi zainteresowaniami oraz przeanalizować swoje cele zawodowe. Pamiętajmy, że studia w Wielkiej Brytanii są płatne. Dlatego ważne jest oszacowanie naszych możliwości finansowych, dzięki czemu będziemy mogli ustalić budżet. Niestety, ale koszty czesnego na prestiżowych uczelniach są dość wysokie. Poza tym, warto zwrócić uwagę na renomę uczelni i programów studiów, które cię zainteresowały. Opłaty nie powinny dziwić biorąc pod uwagę, że najlepsze uczelnie w Anglii poza silną reputacją, prowadzą wysokiej jakości badania naukowe oraz oferują szeroki wybór programów studiów.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Studia w Anglii dla Polaków

Studia w Anglii są pożądane wśród naszych rodaków, ze względu na wysoki poziom edukacji, międzynarodowe uznanie brytyjskich uczelni, możliwość nauki w języku angielskim, oraz różnorodność dostępnych kierunków i programów. Polki i Polacy w UK mogą zdobyć gruntowne wykształcenie licencjackie, jak i magisterskie we wszystkich kierunkach. Jednak, uczelnie wyższe w Anglii mają swoje wymagania, które kandydaci muszą spełnić. Jednym z nich dobra znajomość języka angielskiego. Angielski jest językiem wykładowym na większości uczelni w Wielkiej Brytanii, więc ważne jest posiadanie wystarczającej biegłości językowej tak, aby zrozumieć wykłady. W tym celu należy zdać egzamin językowy, np. IELTS lub TOEFL.

Uwaga! Aby studiować na Wyspach Brytyjskich, będziesz musiał/a uzyskać odpowiednią wizę studencką. Pamiętaj, że proces jest czasochłonny. Dlatego zaleca się staranie się o nią z odpowiednim wyprzedzeniem przed rozpoczęciem studiów.

Darmowe ogłoszenia w UK

Wiza studencka – wszystko co musisz wiedzieć

Wraz z momentem opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, pojawiły się nowe zasady dotyczące wjazdu do tego kraju, pobytu, jak i samych studiów. Jeżeli nie posiadasz statusu pre-settled lub settled wymagane jest posiadanie wizy studenckiej, czyli Student Visa. Aby ją uzyskać musisz spełnić określone wymagania i przejść przez proces aplikacyjny. Najwcześniej możesz ubiegać się o nią 6 miesięcy przed rozpoczęciem kursu.

Jak otrzymać wizę studencką? Oto najważniejsze kroki i niezbędne informacje:

  1. Akceptacja na studia – najpierw musimy otrzymać dokument potwierdzający przyjęcie do jednego z brytyjskich uniwersytetów, tzw. CAS (Confirmation of Acceptance for Studies)
  2. Kopia ważnego paszportu
  3. Opłaty za naukę – musisz udowodnić, że masz wystarczające środki finansowe, aby pokryć zarówno koszty związane ze studiowaniem, jak i koszty życia w UK
  4. Weryfikacja językowa – jeśli nie jesteś obywatelem anglojęzycznej lub nie masz odpowiedniego dyplomu lub certyfikatu językowego, będziesz musiał zdać egzamin w języku angielskim, takie jak IELTS lub TOEFL, i uzyskać odpowiedni wynik
  5. Ubezpieczenie zdrowotne – przy składaniu wniosku o wizę z góry opłacić ubezpieczenie zdrowotne w brytyjskim systemie zdrowotnym NHS
  6. Wizyta w centrum do obsługi wiz – umów się na wizytę w centrum do obsługi wiz, gdzie zostaną złożone dokumenty aplikacyjne i przeprowadzona weryfikacja biometryczna. Upewnij się, że masz wszystkie dokumenty i opłaty przy sobie.

Jeśli Twoja aplikacja zostanie zaakceptowana, otrzymasz wizę studencką w swoim paszporcie. W przeciwnym razie dostaniesz informację o odmowie i ewentualnych krokach do podjęcia.

Co studiować w Anglii? – popularne kierunki

Co studiować w Anglii? Przed tym dylematem stoją osoby, które chcą rozpocząć swoją edukację wyższą w Zjednoczonym Królestwie. Kandydaci mogą wybierać spośród szerokiej gamy kierunków (ponad 50 000), z których większości nie znajdziemy na polskich uczelniach, np. Airline and Airport Management, Aviation Law, Oil and Gas studies, Aerospace Engineering.

Studia w Wielkiej Brytanii charakteryzują się różnorodnością i wyjątkowością, a nauka na brytyjskich uniwersytetach oferuje bardzo wysoki poziom i praktyczne podejście.

Jakie są najczęstsze wybory?

Jakie są najczęstsze wybory?

Uniwersytety oferują różnorodność kierunków, od nauk ścisłych i inżynierii po sztukę i nauki społeczne. Najczęstszym wyborem młodych ludzi są kierunki związane z informatyką, prawem, medycyną, biologią morską, ekonomią oraz psychologią. Popularne są również kierunki związane z biznesem, takie jak zarządzanie, marketing, finanse i rachunkowość. Do nauki tych dziedzin dtudenci często wybierają uczelnie takie jak London Business School czy London School of Economics (LSE).

W UK istnieją renomowane programy z zakresu informatyki, sztucznej inteligencji, inżynierii oprogramowania i cyberbezpieczeństwa. Które uczelnie oferują te kierunki? Przede wszystkim Imperial College London, University of Cambridge oraz University of Oxford.

Coraz bardziej popularne stają się także kierunki związane z komunikacją (studia z zakresu mediów, public relations oraz dziennikarstwa) a także te odnoszące się do nauki o środowisku i zrównoważonym rozwoju.

Czy warto studiować w UK?

Nie da się ukryć, że studia w Anglii przyciągają wielu międzynarodowych studentów ze względu na wiele korzyści, jakie oferują. Po pierwsze, wysoki standard edukacji, z którego Wyspy Brytyjskie są bardzo dobrze znane na arenie międzynarodowej. Studiowanie w tym kraju to doskonała okazja do nawiązywania kontaktów z ludźmi z całego świata, ponieważ spotkasz tam studentów z różnych krajów. Co może poszerzyć Twoje horyzonty kulturowe i pomóc w budowaniu międzynarodowych relacji. Po drugie, szeroki wybór programów studiów, co pozwala znaleźć dokładnie to, co nas interesuje.

Kolejną zaletą jest to, że studiowanie za granicą, zwłaszcza w kraju o odmiennych obyczajach i kulturze. Comoże przyczynić się do rozwoju osobistego, samodyscypliny i niezależności. Nie zapominajmy także o perspektywach zawodowych, jakie daje nam Wielka Brytania, która jest domem dla wielu międzynarodowych firm i korporacji.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.