Jak szukać pracy w Anglii? Rynek pracy przed i po brexicie to temat dyskusji wielu Polaków. W tym przewodniku zawarte są informacje na temat aktualnego rynku pracy oraz wskazówki gdzie szukać zatrudnienia w Wielkiej Brytanii. Dowiesz się, jaki wpływ będzie miało wyjście UK z Unii Europejskiej na zatrudnienie zagranicznych pracowników, a także jak uzyskać pozwolenie na pracę w Anglii. Oprócz ogólnych porad na temat pracy znajdziesz również listę stron internetowych i agencji z ofertami pracy w Zjednoczonym Królestwie.

Spis treści

Praca w Anglii 

Wielka Brytania jest trzecią co do wielkości gospodarką w Europie, gdzie stopa bezrobocia wynosi zaledwie 4% – dane z początku kwietnia 2020 r. Według Urzędu Statystyki Krajowej w Anglii pracuje ponad 3,5 miliona obywateli spoza Zjednoczonego Królestwa. Wzrost gospodarczy koncentruje się na stolicy kraju oraz południowym wschodzie. Bezrobocie jest wyższe w północnej Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Na londyńskim rynku pracy kwitnie 10-krotnie więcej ofert pracy niż w innych regionach kraju. Jeśli chcesz pracować w zawodzie oraz otrzymać wysokie wynagrodzenie musisz mówić dobrze po angielsku (znajomość drugiego języka również daje Ci przewagę). Otwarty rynek oraz swoboda przemieszczania się z UE do Wielkiej Brytanii także ułatwia podjęcie pracy na wyspach. Ten przywilej jednak wygasł z końcem 2020 roku.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Praca sezonowa w UK

Brytyjski rynek zapewnia perspektywy dla osób poszukujących pracy sezonowej w UK. Wiele firm oferuje stanowiska dla osób przybywających na Wyspy w okresie wakacyjnym. Zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin lub praca dorywcza jest stosunkowo łatwa w znalezieniu, ale wynagrodzenie będzie znacznie niższe. Jeśli marzysz o spędzeniu lata na świeżym powietrzu to opcja, która może Cię zainteresować. W tej chwili farmy w Wielkiej Brytanii poszukują 40 000 dodatkowych pracowników. Po Brexicie ilość zagranicznych pracowników zmniejszyła się, a wzrost obecnego popytu na dostawy oznacza, że zbieranie owoców i warzyw jest opłacalną opcją. Jeśli zamierzać przyjechać na miesiąc lub dłużej, warto spróbować. Skorzystaj z usługi takiej jak Pick for Britain, aby znaleźć pobliskie gospodarstwa, które potrzebują pracowników. 

Praca w Anglii bez języka 

Praca w Anglii bez języka oferowana jest na polskich serwisach ogłoszeniowych. Są to pewne sugestie dotyczące miejsc pracy, które możesz podjąć, aby zarobić rozsądne pieniądze. Z czasem Twój angielski poprawi się i możesz poszukać lepszej pracy dla siebie. Szeroki wachlarz ofert sprawia, że znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Oczywiście! Zawsze możesz podjąć pracę z pracodawcami z Twojego kraju. Przy tego rodzaju pracy angielski nie ma większego znaczenia – możesz całkowicie poradzić sobie z obowiązkami, a pracodawca porozmawia w Twoim imieniu. 

Darmowe ogłoszenia w UK

Oferty pracy w Anglii 

Jeśli nie odpowiada Ci powyższy rodzaj pracy to warto również sprawdzić oferty serwisów ogłoszeniowych. Możesz przeglądać tysiące ofert pracy w pełnym i niepełnym wymiarze godzin, przesyłać swoje CV i wybrać jedną z ofert pracy we wszystkich sektorach. Sprawdź listę ogłoszeń o pracę na polskich portalach:

Praca w Anglii bez znajomości angielskiego:

Lista stron z ogłoszeniami o pracę w języku angielskim:

Figurki przedstawiające zawody

Agencje pracy w Anglii dla Polaków 

Większość agencji rekrutacyjnych specjalizuje się w określonym sektorze, takim jak IT, handel detaliczny, produkcja, opieka nad dziećmi lub sekretariat. Niektóre agencje to „headhunterzy” zatrudnieni przez duże firmy w celu rekrutacji kadry kierowniczej i specjalistów w ich imieniu. Inne to agencje „tymczasowe”, które mogą na przykład pomóc w znalezieniu pracy tymczasowej w biurach, hotelach i fabrykach. Jeśli nie chcesz szukać pracy samemu to możesz zarejestrować się w agencji pracy i czekać na oferty dopasowane do Ciebie. Pomimo, że żyjemy w czasach Internetu to w przypadku szukania pracy przez agencje należy zarejestrować się osobiście. Zanim udasz się do agencji warto przygotować się wcześniej. Poniżej znajduje się lista rzeczy, o których warto pamiętać:

  • Przygotuj swoje CV w języku angielskim
  • Przedstaw swoje umiejętności, skończone kursy oraz doświadczenie zawodowe
  • Zarejestruj się w kilku agencjach jednocześnie, zwiększy to Twoje szanse na szybkie podjęcie zatrudnienia
  • Określ, jakie stanowisko Cię interesuje. Dzięki temu Agencje będą miały możliwość dopasować ofertę do Twoich oczekiwań

Jeśli szukasz Agencji w określonym regionie, ich dostępność sprawdzisz na stronie Yell Business Directory wpisując „recruitment consultants” oraz miasto jakie Cię interesuje.

Wizy i pozwolenia na pracę w UK

Obywatele jednego z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje UE plus Islandia, Liechtenstein i Norwegia) w dalszym ciągu mogą przyjechać do Wielkiej Brytanii bez wizy oraz pracować bez pozwolenia na pracę. Jednak w związku z Brexitem obywatele EOG, w tym Polacy, którzy przyjadą do Anglii po 31 grudnia 2020 roku i chcą zachować prawo do pracy na wyspach muszą uzyskać status osoby osiedlonej (settled lub pre-settled status). Przygotowaliśmy osobny artykuł, w którym dowiesz się, co to jest settled status i jak go uzyskać.

Praca w Anglii po brexicie

Od 1go stycznia 2021 premier Anglii wprowadza wizy pracownicze dla osób z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w tym Polaków. Dlatego też, podjęcie pracy w Anglii od 2021 roku będzie możliwe jedynie pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. To czy otrzymasz wizę będzie zależeć od punktowego systemu imigracyjnego. Uzyskanie odpowiedniej ilości punktów będzie konieczne, żeby móc legalnie pracować w UK. Aby dowiedzieć się czy potrzebujesz wizy, jak zbierać punkty oraz jak złożyć wniosek przeczytasz w naszym artykule Wiza do Anglii.

Co dalej? 

Jeśli zdecydujesz się na wyjazd i podjęcie pracy w Wielkiej Brytanii będziesz musiał zadbać o kilka formalności jak na przykład załatwienie National Insurance Number, czyli numeru ubezpieczenia społecznego. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.