Benefity w UK, czyli Universal Credit to poważna zmiana w brytyjskim systemie zabezpieczenia społecznego. Sposób wyliczania nowego benefitu dotknął około dwa miliony gospodarstw domowych. Powstał on, aby uprościć i ujednolicić zbyt skomplikowany system wsparcia finansowego osób o niskich dochodach lub bez zatrudnienia. Zastępuje sześć już istniejących świadczeń i jest wypłacany w jednej miesięcznej płatności. Świadczenie pomoże Ci w utrzymaniu mieszkania, będziesz mógł pokryć część kosztów opieki nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną. W tym artykule wyjaśnimy: co to jest Universal Credit, ile wynosi oraz jak się o niego ubiegać.

Spis treści

Benefity w UK, czyli Universal Credit

Benefity w UK, czyli Universal Credit to nowy system świadczeń, który ma na celu usprawnienie istniejącego systemu opieki społecznej. Zasiłek jest stopniowo wprowadzany w poszczególnych częściach Wielkiej Brytanii począwszy od 2013 roku. Sześć obowiązujących świadczeń zostało połączone w jeden uniwersalny pakiet. Poniżej znajduje się lista benefitów, które wchodzą w skład nowego zasiłku:

 • Housing benefit
 • Income support
 • Child tax credit
 • Working tax credit
 • Income-based Jobseekers’ Allowance
 • Income-related Employment and Support Allowance

Jeśli otrzymujesz już jedno z powyższych świadczeń nadal będzie ono wypłacane w starej formie, benefity te są znane także pod nazwą „legacy benefits”. Przejście na Universal Credit będzie konieczne, gdy okoliczności, które wpływają na otrzymywane świadczenia zmienią się lub DWP (Department for Work and Pensions) poinformuje Cię o konieczności zmiany. Sam także możesz dobrowolnie ubiegać się o Universal Credit, jednak gdy korzystasz ze starszych świadczeń, utracisz je i nie będziesz mógł wrócić do poprzedniego systemu. Wszystkie osoby, które składają nowe wnioski otrzymują już Universal Credit.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Universal Credit – dla kogo należy się świadczenie?

Pomoc z Universal Credit jest skierowana do osób, które spełniają odpowiednie wymagania. To, czy możesz ubiegać się o świadczenie zależy od Twojego miejsca zamieszkania oraz sytuacji materialnej. Wniosek o Universal Credit możesz złożyć jeśli spełniasz wszystkie poniższe kryteria:

 • Masz ukończone 18 lat (są pewne wyjątki dla osób w wieku 16-17 lat)
 • Ty i Twój partner nie posiadacie wspólnych oszczędności przekraczających 16 000 £ 
 • Mieszkasz w Wielkiej Brytanii
 • Nie osiągnąłeś wieku emerytalnym (lub Twój partenr)

Osoby w wieku od 16 do 17 lat nadal mogą złożyć wniosek, ale kryteria są wąskie. Jeśli chcesz sprawdzić czy możesz uzyskać Universal Credit skorzystaj z linku poniżej:

Universal Credit: Eligibility

Pamiętaj! Możesz również ubiegać się o zasiłek, jeśli mieszkasz ze swoim partnerem, który kwalifikuje się do Universal Credit.

Jak obliczyć Universal Credit i ile wynosi? 

Uniwersal Credit składa się z podstawowego zasiłku oraz różnych dodatków takich jak: dodatek mieszkaniowy, na wychowanie dzieci czy dodatek do opieki nad osobą chorą lub niepełnosprawną. Wysokość świadczenia zależy od Twoich indywidualnych okoliczności, zarobków, sytuacji finansowej partnera, liczby dzieci i tego, czy masz prawo do jakichkolwiek innych świadczeń. Maksymalne podstawowe świadczenie bez dodatków w roku podatkowym 2020/2021wynosi miesięcznie £594,04 dla pary, gdy przynajmniej jedna osoba ma 25 lat lub więcej. Wysokość dodatków jest kwestią indywidualną. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy masz prawo do wyższej kwoty pomocy niż kwota podstawowa jest użycie kalkulatora świadczeń. Dzięki temu obliczysz realną wysokość Universal Credit. Możesz skorzystać z jednego z dostępnych linków poniżej:

 1. Turn2us
 2. Entitledto
 3. Policy in Practice

Jeśli będziesz kwalifikować się do otrzymania wsparcia finansowego wniosek złożysz online. Przeczytaj poniżej, jakie dokumenty potrzebujesz i jak ubiegać się o świadczenie.

Darmowe ogłoszenia w UK

Jak uzyskać Universal Credit? 

Universal Credit jest świadczeniem uzależnionym od dochodów. Oznacza to, że wszystkie Twoje finanse, w tym oszczędności zostaną uwzględnione przy składaniu wniosku. Jeśli mieszkasz ze swoim partnerem to jego finanse również zostaną wzięte pod uwagę. Przedstawiamy instrukcję krok po kroku jak uzyskać Universal Credit.

Krok 1 – utwórz konto na gov.uk

Nie możesz ubiegać się o wsparcie finansowe bez konta online. Jeśli Twój partner mieszka razem z Tobą to oboje musicie posiadać konto. Do założenia konta online będziesz potrzebować:

 • Adres e-mail
 • Numer telefonu
 • Dane rachunku bankowego
 • Informacja na temat zarobków i oszczędności
 • Koszt utrzymania mieszkania np. umowa najmu
 • Koszt opieki nad dzieckiem

Aby utworzyć konto, kliknij w poniższy link:

Universal Credit online

Krok 2 – złóż wniosek o Universal Credit

Gdy utworzysz konto online to będziesz mógł ubiegać się o Universal Credit. Możesz je również użyć do zgłaszania wszelkich zmian związanym ze świadczeniem lub do kontaktu z DWP (Department for Work and Pensions). Aby złożyć wniosek, musisz odpowiedzieć na kilka pytań. Upewnij się, że wszystkie dane i numery są poprawne. Jeśli podasz błędne dane, możesz otrzymać niewłaściwą kwotę. 

Pamiętaj! Jeśli otrzymasz za dużo będziesz musiał zwrócić pieniądze. Dlatego warto przygotować niezbędne dokumenty. 

Teczka z dokumentami

Jakie dokumenty potrzebuje do wniosku? 

Przed złożeniem wniosku o Universal Credit musisz przygotować odpowiednie dokumenty oraz informacje. Przygotowaliśmy listę kontrolną, będziesz zapytany o poniższe rzeczy:

 • National Insurace Number (NIN) 
 • Adres zamieszkania w Wielkiej Brytanii 
 • Rodzaj zakwaterowania (np. wynajem prywatny lub komunalny) 
 • Wysokość miesięcznego czynszu lub rata hipoteki 
 • Opłaty miesięczne
 • Adres i numer telefonu właściciela mieszkania
 • Dane konta w banku 
 • Wysokość zarobków (np. ostatnie payslipy lub invoice, jeśli jesteś samozatrudniony)
 • Inne dochody (np. emerytura lub plan ubezpieczenia)
 • Oszczędności w formie gotówki lub inny kapitał (na przykład akcje lub nieruchomości)
 • Informacjami na temat kosztów opieki nad dziećmi (jeśli dotyczy)
 • Numery referencyjne zasiłków na dzieci (można je znaleźć na listach)
 • Informacje o innych świadczeniach, jeśli jakieś otrzymujesz

Krok 4 – potwierdź swoją tożsamość

Musisz potwierdzić swoją tożsamość. Możesz to zrobić online przy użyciu rządowego systemu internetowego o nazwie „Verify”. Możesz z niego korzystać tylko wtedy, gdy posiadasz określone dokumenty tożsamości – na przykład paszport brytyjski, kartę debetową/kredytową lub ważne brytyjskie prawo jazdy. 

Jeśli z jakichkolwiek powodów nie możesz potwierdzić tożsamości online to musisz umówić spotkanie w lokalnym Job Centre. Na swoim koncie w zakładce „Verify your identity’” kliknij „‘I can’t do this online”. Poniżej znajduje się link do pełnej listy dokumentów wymaganych na spotkaniu.

Universal Credit Identification Checklist

Krok 5 – umów się na spotkanie w Job Center

Po przesłaniu wniosku o świadczenie musisz umówić się na spotkanie w lokalnym Job Center. Jest to ostatni krok do otrzymania Universal Credit. Powinieneś to zrobić w ciągu 7 dni od wypełnienia formularza online. Celem tego spotkania jest podpisanie „Claimant Commitment” – jest to zarys obowiązków na które zgadzasz się w zamian za Universal Credit. Podczas rozmowy urzędnik może zadać Ci kilka pytań, takich jak:

 • Jakie masz kwalifikacje i doświadczenie? Zabierz ze sobą swoje CV oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie i doświadczenie
 • Ile chcesz zarabiać? Powiedz o średnim wynagrodzeniu w poprzedniej pracy
 • Ile godzin zamierzasz pracować tygodniowo? – Jeśli nie możesz pracować w pełnym wymiarze godzin to warto podać solidny powód np. problemy zdrowotne lub obowiązki opiekuńcze
 • Gdzie możesz pracować? Jeśli nie zamierzasz pracować poza swoją miejscowością wyjaśnij co Cię ogranicza np. brak samochodu

Pamiętaj! Jeśli nie możesz uczestniczyć w rozmowie w Job Center to powinieneś jak najszybciej ustalić inny termin. Jeśli tego nie zrobisz to Twoje roszczenie może zostać zamknięte.

Sytuacja każdego z nas jest inna, dlatego warto przygotować się przed spotkaniem. Mam nadzieję, że ten przewodnik wyjaśnił Ci proces ubiegania się o świadczenie i teraz bez problemu uzyskasz Universal Credit. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.