Karta kredytowa w UK daje wiele możliwości, poprawia zdolność kredytową, umożliwia transfer środków na konto osobiste lub po prostu można nią zapłacić za zakupy. Wybór odpowiedniej karty ma ogromny wpływ na nasze finanse. Korzystając z pierwszej lepszej oferty możemy słono za to zapłacić. Jeśli chodzi o pieniądze wszyscy popełniamy błędy. Nie warto przepłacać za coś co możemy mieć za darmo. W tym artykule skupimy się na kilku prostych krokach, które możesz podjąć, aby wybrać kartę kredytową dopasowaną do Twoich potrzeb. Jeśli je zastosujesz zaoszczędzisz swoje pieniądze. Wyjaśnimy jakie są karty kredytowe w Wielkiej Brytanii, gdzie szukać i jaką wybrać dla siebie.

Spis treści

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to jeden ze sposobów na pożyczanie pieniędzy. Karty kredytowej używamy tak jak zwykłej karty debetowej do płacenia za zakupy. Różnica polega na tym, że gdy płacisz kartą debetową korzystasz ze swoich pieniędzy, a gdy płacisz kartą kredytową w rzeczywistości pożyczasz pieniądze od jej dostawcy. Zazwyczaj „kredytówki” są przeznaczane do pożyczania niewielkich kwot w granicach od kilkudziesięciu do 5000 funtów. Przy większych sumach lepiej rozważyć opcję kredytu w banku, który możesz rozłożyć na dłuższy okres spłaty.

Dzięki kartom kredytowym masz większą elastyczność niż przy kredycie. Otrzymując kartę kredytową masz ustalony kwotowy limit transakcji (credit limit), jest to maksymalna kwota, jaką możesz pożyczyć. W ramach tej kwoty możesz wykorzystać tyle, ile potrzebujesz. Odsetki płacisz jedynie od wykorzystanej kwoty na karcie. Następnie możesz spłacić saldo karty kredytowej od razu lub w miesięcznych ratach. Jeśli zdecydujesz się na raty, prawdopodobnie przyjdzie Ci zapłacić odsetki od tego co jesteś winien. Na rynku istnieje wiele ofert z oprocentowaniem 0% dla nowych klientów z odroczonym terminem spłaty. Pamiętaj jednak, że zawsze musisz dokonać minimalnej comiesięcznej wpłaty (minimum repayment), aby uniknąć kar umownych.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Jak działa karta kredytowa w Anglii? 

Po otrzymaniu karty kredytowej będziesz mógł używać jej do robienia zakupów, wydając środki do przyznanego limitu kredytowego. W razie potrzeby dostępne saldo kredytowe, będziesz mógł sprawdzić w aplikacji na telefonie bądź na laptopie. Raz w miesiącu otrzymasz także zestawienie swoich transakcji w formie wyciągu. Jeżeli płacisz za zakupy i w tym samym okresie rozliczeniowym spłacasz zadłużenie karty nie płacisz wtedy żadnych odsetek. Jeśli jednak nie możesz spłacić całości zadłużenia w danym miesiącu, bank poprosi Cię jedynie o spłatę minimalną, czyli około 4% zadłużenia. Na przykład: spłata minimalna dla zadłużenia 1000 funtów to około 40 funtów.

Doliczanie odsetek

Do pozostałego salda, które na karcie nie zostanie zapłacone, bank doliczy odsetki. Jedną z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę jest to, że każda karta kredytowa jest oprocentowana. Jest to kwota, którą zostaniesz obciążony za pożyczkę. Poniżej znajduje się lista stóp procentowych jakie mogą zostać naliczone za poszczególne transakcje:

 • Oprocentowanie za zakupy (Purchase rate) – to odsetki, które zostaną naliczone za zakupy dokonane przy użyciu karty kredytowej, jeśli nie spłacisz ich w wymaganym terminie. Oprocentowanie jest naliczane od pozostałego salda na koniec okresu rozliczeniowego.
 • Przeniesienie salda (Balance transfer) – dzięki tej usłudze możesz spłacić dług na starych kartach kredytowych, które zazwyczaj mają wysokie odsetki, płacąc jedynie niewielką opłatę balans transfer fee, która wynosi zazwyczaj 3 – 5 %. Stare saldo zostanie przeniesione na nową kartę i przez pewien okres najczęściej rok – półtora do zadłużenia nie będą doliczane odsetki. 
 • Transfer środków na konto bankowe (Money transfer) – w niektórych kartach kredytowych będziemy mieli możliwość transferu pieniędzy z karty kredytowej na nasze konto bankowe. Jest to dobra opcja, gdy posiadamy kartę kredytową, a nie możemy nią zapłacić na przykład kupując coś od prywatnej osoby. Wtedy robimy transfer gotówki z karty bezpośrednio na nasze konto bankowe, płacimy jednorazową opłatę 3 – 5 % i przez pewien okres najczęściej rok – półtora do zadłużenia nie będą doliczane odsetki.
 • Wypłata gotówki (Cash withdrawal rate)  – Zazwyczaj wypłata gotówki z karty wiąże się z najwyższymi opłatami i oprocentowaniem, a odsetki naliczane są już od pierwszego dnia. Warto zwrócić na to uwagę. Zaleca się, aby w miarę możliwości unikać korzystania z tej funkcji. 
Darmowe ogłoszenia w UK

Zapłata oprocentowania

Użytkowanie karty kredytowej wiąże się z zapłatą oprocentowania, można go jednak uniknąć stosując się do pewnych zasad oraz korzystając z promocyjnych ofert 0%. A co z opłatami za korzystanie z karty kredytowej? Jeśli używasz jej w nieświadomy sposób będziesz pewnymi obciążony. Robiąc to mądrze, prawdopodobnie nigdy nie zapłacisz żadnej z nich. Na wszelki wypadek warto dowiedzieć czym one są i kiedy będą naliczone:

 • Opłata za opóźnienie w płatnościach (Late payment fee) – ta opłata jest naliczana, jeśli przegapisz miesięczną płatność.
 • Opłata za przekroczenie limitu (Overlimit fee) – ta opłata jest naliczana w przypadku przekroczenia limitu kredytu.
 • Opłata za transakcję gotówkową (Cash transaction fee) – jest to opłata pobierana od wszelkich wypłat gotówki dokonywanych za pomocą karty kredytowej. 
 • Opłata walutowa (Non-sterling transaction fee) – jest to opłata za wszelkie transakcje dokonywane za granicą lub w innej walucie.
 • Opłata za wydanie karty 
 • Opłata roczna za użytkowanie 

Jeśli czytasz ten artykuł najprawdopodobniej sam chcesz skorzystać z karty kredytowej. Zanim zaczniesz rozglądać się za jakąś warto sprawdzić swój credit score. Co to jest i jaki ma wpływ na przyznany limit przeczytasz poniżej.

Co to jest credit score?

Credit score to nic innego jak Twoja zdolność kredytowa.  Jest wykorzystywana przez banki i innych pożyczkodawców do podjęcia decyzji o tym, czy udzielą Ci pożyczki. Twoja zdolność kredytowa jest wyrażona w postaci trzycyfrowej liczby. Wskazuje ona na to jak rzetelny i sumienny jesteś w spłacie swoich zobowiązań. Im wyższy wynik, tym lepsza zdolność – maksymalnie możesz uzyskać 999 punktów. Wysoki wynik pomoże Ci otrzymać kartę kredytową, pożyczkę lub kredyt hipoteczny. Natomiast osoba ze złym wynikiem jest zbyt dużym ryzykiem dla pożyczkodawcy i prawdopodobnie taka osoba spotka się z odmową. 

Agencje kredytowe zbierają informacje o Twojej historii finansowej tworząc raport kredytowy (credit report), na jego podstawie dokonują punktowej oceny Twojej osoby. Jeśli ubiegasz się o pożyczkę, przed podjęciem decyzji banki sprawdzą Twoją ocenę punktową. Aby być pewnym pozytywnego wyniku, sam również możesz sprawdzić swój raport zanim złożysz wniosek online.

Jak sprawdzić credit score w Anglii?

Istnieje wiele firm, które mogą pomóc Ci w sprawdzeniu zdolności kredytowej. Większość ma bezpłatną ofertę – jedni jako usługa standardowa, inni tylko na okres próbny. Agencje współpracują z głównymi biurami informacji kredytowej, aby podzielić się z Tobą tym, co widzą pożyczkodawcy. Przygotowaliśmy listę głównych agencji kredytowych w UK. Na ich stronie możesz sprawdzić zdolność kredytową, historię pożyczek oraz szczegółowe informacje, które pomogą poprawić Twój wynik:

 • TotallyMoney – Bezpłatny raport kredytowy
 • Checkmyfile – Bezpłatnie przez 30 dni, a potem 14,99 £ miesięcznie 
 • Experian – Bezpłatny raport kredytowy
 • Equifax – Bezpłatnie przez 30 dni, a potem 7,95 £ miesięcznie

Jeśli otrzymałeś wysoki wynik to prawdopodobnie dostaniesz kartę kredytową w każdym banku. Która oferta jest odpowiednia dla Ciebie? Przeczytaj jakie opcję masz do wyboru. 

Portfel z kartami kredytowymi

Karta kredytowa w Anglii – którą wybrać?

W Anglii istnieje wiele różnych rodzajów kart kredytowych. To który typ jest idealny dla Ciebie zależy od Twoich potrzeb finansowych. Karty kredytowe nie są uniwersalnym produktem finansowym, pomimo to dostarczają wielu korzyści. Przyjrzyjmy się więc, jakie karty kredytowe są dostępne w UK:

 • 0% Purchases – za pomocą tej karty możesz dokonać dużego zakupu i spłacić zadłużenie za pewien czas bez żadnych odsetek.
 • Balance transfers – umożliwia przeniesienie istniejącego zadłużenia ze starej karty kredytowej na nową, zazwyczaj bez oprocentowania. Masz wtedy określony czas na spłatę salda przed naliczeniem odsetek, zwykle wiąże się z procentową opłatą od wysokości transferowanej kwoty.
 • 0% money transfers – pozwala przelać pieniądze z karty kredytowej na rachunek bankowy, zapewniając sobie w zasadzie nieoprocentowaną pożyczkę. Podobnie jak w przypadku transferu salda przelew jest zwykle obciążony opłatą.
 • Rewards – otrzymujesz różne bonusy za płatności kartą. Nagrody mogą się różnić, ale zazwyczaj mają postać punktów, kuponów lub mil lotniczych.
 • Cashback – są rodzajem kart lojalnościowych, ale zamiast punktów otrzymujesz zwrot pieniędzy za swoje wydatki. 
 • Travel – ułatwiają korzystanie z karty za granicą w postaci braku opłat za transakcje lub wypłatę gotówki.
 • Poor credit – karty dla osób ze złą historią kredytową, często mają niższy limit kredytowy.  Pozwalają odbudować zaufanie i polepszyć zdolność kredytową, jednak zazwyczaj mają wyższe oprocentowanie.

Jaka jest najlepsza dostępna karta kredytowa w Anglii?

To kwestia osobista, ponieważ karta kredytowa, która jest wyjątkowa dla Ciebie może nie być odpowiednia dla kogoś innego. Jeśli szukasz nowej karty kredytowej, zastanów się za co chcesz nią płacić. Czy chcesz dokonać dużego zakupu i spłacać go za jakiś czas? A może masz zadłużenie na karcie kredytowej, które wiąże się z wysokimi odsetkami? Zadając sobie takie pytania łatwiej będzie Ci znaleźć typ karty kredytowej, która będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb. Gdy już zdecydujesz jakiej karty chcesz użyć, porównaj oferty. Jest kilka świetnych kart z ekscytującymi korzyściami dostępnymi na rynku brytyjskim.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.