Credit score – co to jest i dlaczego jest aż tak ważne? Jest to bowiem ocena naszej zdolności kredytowej, którą warto wcześniej znać. Dla banków czy też innych pożyczkodawców, credit score stanowi miarę tego, czy jesteśmy klientami godnymi zaufania. W celu zasięgnięcia szczegółowych informacji w tym temacie, zapraszamy serdecznie do lektury!
Spis treści
- Wprowadzenie do tematu
- Jak zadbać o naszą zdolność?
- Weryfikacja naszego scoringu
- Raport kredytowy – czyli co?
- Kiedy ocena jest zadowalająca?
Credit score – co to jest?
Credit score – co to jest? Bez względu na to, czy bierzemy kredyt hipoteczny na dom w Anglii, uruchamiamy remortgage, kupujemy auto w UK, czy po prostu chcemy wziąć małą pożyczkę, nasz credit score poddaje się szczegółowej analizie. Tak więc, dla kredytodawcy historia kredytowa jest wskaźnikiem tego, jak dawaliśmy sobie radę ze spłacaniem naszych poprzednich pożyczek. Jak również kryterium do wydania decyzji pozytywnej, bądź negatywnej odnośnie naszego wniosku. Dlatego starając się o przyznanie kredytu lub pożyczki w UK, musimy zadbać o to, aby być wiarygodnym klientem. Możemy być pewni, że credit score, jaki otrzymamy na pewno zaważy na trzech rzeczach, czyli:
- Czy w ogóle będziemy mogli otrzymać pieniądze?;
- Na jaką kwotę możemy wziąć kredyt/pożyczkę?;
- Jaka będzie wysokość oprecentowania kredytu?
Jak budować zdolność kredytową?
Aby lepiej przygotować się do procesu oceny naszej zdolności kredytowej, warto zapoznać się z niniejszą listą ośmiu kluczowych porad. Trzymając się tych punktów, z pewnością poprawimy credit score i zachowamy wymagany poziom.
1. Spłata zadłużenia
Pierwsza, a zarazem najważniejsza na liście naszych porad jest spłata zadłużenia. Jeżeli mamy do zapłacenia zaległe rachunki, raty kredytowe, czy karne odsetki to nie powinniśmy liczyć na wysoki credit score. Jedynie terminowe regulowanie płatności, zwiększy ocenę naszej zdolności kredytowej. Tym samym pokazując kredytodawcy, że jesteśmy w stanie właściwie zarządzać powierzonymi nam środkami. Toteż, jeśli staramy się poprawić nasz scoring, spłata długów musi być priorytetem!
2. Terminowe płatności
Opłacanie naszych zobowiązań w wyznaczonym terminie to jeden z głównych wyznaczników, jakie liczą się w ocenie naszego credit score. Dlatego należy dopilnować, żeby wszystko zapłacić na czas. Jak można to zrobić? Nie lada ułatwieniem może być dla nas usługa polecenia zapłaty, czyli Direct Debit. Innym sposobem jest choćby zapisanie notatki w telefonie, która o wyznaczonym czasie przypomni nam o nadchodzącej płatności.
3. Spis wyborców
Polacy w Anglii, będąc także obywatelami UE posiadają prawo głosu w państwowych wyborach samorządowych. Jak i do Parlamentu Europejskiego. Idąc na wybory, zapewne myślimy tylko o spełniony obowiązku obywatelskim. Jednakże wówczas zwiększamy również swoją ocenę zdolności kredytowej. Jak to możliwe? Kredytodawcy w Wielkiej Brytanii o wiele bardziej cenią klientów, którzy zarejestrowali się w spisie mieszkańców uprawnionych do oddania głosu. Łatwiej sprawdzić wtedy nasze dane, a sama nasza obecność w tym rejestrze będzie pozytywnie świadczyć o naszej stabilności. Jak również związaniu się z lokalną społecznością. W celu dołączenia do spisu wyborców w UK, należy wejść na gov.uk.
4. Raport finansowy
Szczególnie ważne jest, aby zobaczyć nasz raport finansowy i usunąć ewentualne błędy. Często się zdarza, iż robiąc to po raz pierwszy, znajdziemy jakieś nieprawidłowości. Mogą być to nieautoryzowane przez nas transakcje lub regulowane przez nas rachunki, które pokazują się jako nieopłacone. Może nie z naszej winy, ale tego typu sytuacje mogą ostatecznie pogrzebać nasze szanse na wymarzony kredyt. Aby do tego nie dopuścić, powinniśmy regularnie weryfikować nasz raport finansowy. W razie wykrycia nieprawidłowości, niezwłocznie musimy to zgłosić odpowiedzialnemu podmiotowi.
5. Powiązania kapitałowe
W momencie, gdy mamy powiązane finanse z naszym partnerem, to bank czy inny pożyczkodawca weryfikuje dwie osoby! Tak więc, jeżeli dzielimy kredyt, konto, czy kartę kredytową, to powinniśmy przeanalizować historię kredytową. W sytuacji, gdzie jeden z partnerów ma kiepską historię kredytową, znacznie utrudni to otrzymanie kredytu drugiemu z nich. Nawet jeśli ma on stabilną sytuację finansową i wysoką zdolność kredytową. Tak więc, jeśli partner ma zadłużenia czy przeterminowane płatności, najlepszym rozwiązaniem będzie dla nas rozdzielność majątkowa i otwarcie własnego konta.
6. Rachunek karty kredytowej
Jeśli mamy założone rachunki bankowe czy karty kredytowe, z których nie korzystamy, powinniśmy je natychmiast zamknąć. Dysponowanie wieloma produktami bankowymi o znikomej aktywności, znacznie obniża nasz credit score. Z jednej strony, posiadanie karty kredytowej w Anglii jest pozytywnie odbierane w ocenie kredytowej. Jednakże tylko wtedy, gdy aktywnie z niej korzystamy i terminowo spłacamy zadłużenie. Jeżeli zaś płacimy nią rzadko lub nie mamy z czego jej spłacić, to wówczas karta kredytowa negatywnie wpływa na scoring.
7. Ilość kredytów
W jednym czasie, nie należy starać się o więcej niż jeden kredyt. Aplikując o dwa kredyty, pożyczkodawcy mogą pomyśleć, że nie mamy pojęcia o właściwym zarządzaniu własnymi finansami oraz planowaniu wydatków. Ponadto, trzeba mieć świadomość tego, że każda decyzja kredytowa trafia do naszej historii kredytowej. Tak więc, składając dwa wnioski jednocześnie w dwóch bankach i otrzymując odmowę w jednym z nich, drugi zrobi to automatycznie.
8. Soft credit check
Przy wnioskowaniu, mając możliwość wyboru, najlepiej wybrać opcję soft credit check. Co to takiego? Jest to narzędzie umożliwiające weryfikację naszych możliwości na zdobycie kredytu, które nie naraża przy tym naszej oceny kredytowej. Wówczas, jeżeli zawnioskowaliśmy o kredyt poprzez omawiane rozwiązanie, to negatywna decyzja faktycznie jest zapisywana w naszej historii kredytowej. Aczkolwiek nie bierze się jej pod uwagę, podczas naszych kolejnych wniosków kredytowych. Oprócz tego, żadna instytucja udzielająca pożyczki czy kredytu nie ma bezpośrednio wglądu do niej.
Jak sprawdzić swój credit score?
Przed aplikowaniem o kredyt, powinniśmy regularnie weryfikować nasz credit score. Dzięki temu, będziemy wcześniej wiedzieć, jaka jest nasza sytuacja finansowa i czy w ogóle jest sens składać wniosek. Tak więc, w momencie, gdy nie jest ona najlepsza, poczekajmy na czas, kiedy ulegnie ona poprawie. Ryzykując, a następnie otrzymując odmowę, narażamy w ten sposób naszą i tak już niską ocenę. Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową i uzyskać bezpłatny credit report? Wystarczy utworzyć darmowe konto na jednej z dedykowanych stron: HistoriaKredytowa.co.uk lub RaportKredytowy.uk
Credit check – co to jest?
Czym jest credit check? Jest to nazwa tożsama z credit score. Wspomnieć należy jeszcze o jednym. Mianowicie, iż jest to raport skupiający w sobie całość naszych finansowych działań, zarówno w przeszłości, jak i w obecnym czasie. Mówi się, że to banki sprawdzają swoich potencjalnych kredytobiorców. Jednak w rzeczywistości, nasze możliwości kredytowe weryfikują specjalizujące się w tej branży agencje. Należą do nich m.in. Crediva, Equifax, Experian oraz TransUnion.
Szczegółowej analizie poddaje się wówczas spłaty wcześniejszych długów czy czas zatrudnienia u jednego pracodawcy. Jak również długość zamieszkania w jednym miejscu, obecność na liście wyborczej, czy liczba wniosków kredytowych. Podsumowując uzyskane wyniki, przydzielają kredytobiorcom punkty, zwykle w skali od 0 do 1000 punktów. Poza tym, zawsze otrzymamy credit report, dzięki któremu będziemy mądrzejsi o cenne informacje. Między innymi: jakie produkty bankowe obecnie posiadamy?, ile wynosi nasze zadłużenie?, jak duże opóźnienia w płatnościach mamy? Jak również, czy ciążą na nas wyroki sądowe?, czy ogłosiliśmy kiedyś bankructwo? lub czy utraciliśmy kiedykolwiek nieruchomość?
Jaki Credit score jest dobry?
Kiedy możemy powiedzieć, że credit score jest przyzwoity? Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Każdy bank w UK może mieć inny minimalny próg i wymagania konieczne do otrzymania finansowania. Jest więc możliwa sytuacja, gdzie jeden bank odrzuca nasz wniosek, a inny stwierdzi, że udzieli nam kredytowania. Od czego to zależy? Głównie od pożyczkodawcy, na jakiego się zdecydowaliśmy oraz kwoty kredytowania. Warto wiedzieć, iż niski poziom credit score wcale nie skreśla nas definitywnie. Miejmy jednak na uwadze, że im wyższy credit score, tym oferta kredytu będzie korzystniejsza. Dlatego warto cały czas pracować nad poprawą naszej oceny kredytowej.
Pamiętaj! Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny, dobrze jest skorzystać z niezależnej porady u sprawdzonego pośrednika kredytowego. Na wstępie dowiemy się, jakie mamy możliwości, przeanalizujemy wszystkie możliwe opcje i ewentualne ryzyko finansowe. Oczywiście możemy również użyć w tym celu internetowych kalkulatorów kredytowych. Jednak taka komputerowa analiza nigdy nie jest odzwierciedleniem rzeczywistej oceny naszej zdolności kredytowej.
Komentarze