Direct Debit w Anglii, inaczej zwany poleceniem zapłaty to najprostszy, najbezpieczniejszy i najwygodniejszy sposób dokonywania regularnych płatności w Anglii. Dlatego jest powszechnie używany do opłacania takich rachunków jak: podatek lokalny Council Tax, rachunek za telefon czy media. Czterech na pięciu Brytyjczyków ma co najmniej jedno polecenie zapłaty, a przeciętny konsument ma ich aż sześć. Wiele osób nadal nie wie, co to jest Direct Debit i kiedy należy z niego korzystać. Jeśli chcesz ustawić regularną płatność, przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się więcej.

Spis treści

Co to jest Direct Debit? Definicja polecenia zapłaty

Direct Debit w Anglii to popularna metoda płatności. Około 60 000 brytyjskich organizacji używa jej do pobierania płatności za swoje usługi, w tym opłaty za media, ubezpieczenie auta, Council Tax, czy inne regularne zobowiązania. Organizacja obsługująca Direct Debit, czyli BACS przetworzyła ponad 4,4 mld funtów w 2018 r., co stanowi wzrost o 239 mln w porównaniu z poprzednim rokiem.

Polecenie zapłaty to dyspozycja dla Twojego banku. Jedyną osobą, która może autoryzować Direct Debit jest właściciel rachunku. Inaczej mówiąc, upoważniasz daną firmę czy instytucję do pobierania płatności z Twojego konta w określonym terminie. Udzielasz tego upoważnienia, wypełniając formularz Direct Debit Mandate. Może to być formularz w wersji papierowej lub elektronicznej. Po otrzymaniu autoryzacji, organizacja może automatycznie pobierać od Ciebie płatności.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Do czego mogę używać Direct Debit?

Direct Debit może być używany do regulowania większości cyklicznych zobowiązań, choć najczęściej służy do opłacenia:

  • Należności za rachunki – dzięki poleceniu zapłaty masz pewność, że wszystkie Twoje rachunki będą zawsze opłacane na czas. Direct Debit to świetny sposób na regulowanie swoich należności.
  • Stałe subskrypcje – polecenie zapłaty to najbezpieczniejszy i najłatwiejszy sposób dokonywania płatności cyklicznych, takich jak prenumeraty czasopism lub członkostwo na siłowni. Dlaczego? Ze względu na brak opłat i wygodę. Wystarczy posiadać środki na swoim koncie bankowym.
  • Raty lub inne zobowiązania kredytowe – większość instytucji finansowych podczas udzielania kredytu proponuje założenie Direct Debit, w celu spłaty rat, w ustalonej kwocie i terminie.

Czy mogę użyć Direct Debit, aby wykonać jednorazową płatność?

Oczywiście, że tak. Chociaż Direct Debit jest zwykle używany do regularnych i powtarzalnych płatności, to może być również ustawiony do pobrania jednorazowej opłaty.

Pamiętaj! Polecenia zapłaty nie należy używać do jednorazowych płatności, w przypadku gdy zależy Ci na szybkiej płatności takiej jak np. zakupy w Internecie. Dlaczego? Ponieważ Direct Debit nie jest metodą płatności natychmiastowej (Faster Payments Service). Jeśli zależy Ci na szybkim księgowaniu pieniędzy, lepiej skorzystaj ze swojej karty debetowej lub kredytowej.

Darmowe ogłoszenia w UK

Jakie są zasady działania Direct Debit, które powinieneś znać?

W momencie podpisania upoważnienia Direct Debit, powinieneś z wyprzedzenie otrzymać informacje o następujących rzeczach:

  • Kwota – jaka jest wysokość kwoty, która zostanie pobierana z Twojego konta;
  • Data – powinieneś otrzymać harmonogram płatności. Dzięki temu wiesz, w którym dniu przypada płatność;
  • Gwarancja zwrotu – masz prawo do natychmiastowego zwrotu wszelkich płatności. Bank gwarantuje Ci odzyskanie należności, w przypadku pobrania pieniędzy bezprawnie lub poza regulaminem.

Jakie są korzyści z ustawienia Direct Debit?

Istnieją cztery główne korzyści z dokonywania płatności za pomocą polecenia zapłaty Direct Debit:

  1. Oszczędność czasu – współczesne życie toczy się bardzo szybko. Wszyscy jesteśmy bardzo zajęci, prawda? Dlatego skorzystanie z polecenia zapłaty, pomoże nam zaoszczędzić cenny czas. Nie musimy już więcej logować się do bankowości internetowej lub odwiedzać punktu kasowego, aby zapłacić za swoje rachunki. Direct Debit eliminuje wiele kłopotów związanych z płaceniem rachunków, co oznacza, że możemy spędzać więcej czasu na robieniu rzeczy, które lubimy.
  2. Wygoda – polecenie zapłaty to jeden z najbezpieczniejszych i najwygodniejszych sposobów opłacania rachunków. Płatności są automatyczne, co jest wygodne i praktyczne, ponieważ nie musimy o nich pamiętać. Nigdy więcej nie zgubisz rachunków czy faktur gdzieś w szufladzie oraz unikniesz ryzyka ewentualnej kary za nieterminową spłatę.
  3. Bezpieczeństwo – płatności za pomocą polecenia zapłaty są w 100% pewne – gwarancje zapewnia Twój bank. Dzięki temu Twoje pieniądze są bezpieczne.
  4. Polecenie zapłaty zapewnia elastyczność – w przeciwieństwie do stałych zleceń,  Dirtect Debit umożliwia zmianę kwoty oraz częstotliwości płatności bez konieczności ponownej autoryzacji przez klientów.

Dyspozycja polecenia zapłaty Direct Debit Instruction

Dyspozycja polecenia zapłaty (Direct Debit Instruction) to sposób, w jaki usługobiorcy uzyskują autoryzację od płatnika do obciążania swojego rachunku bankowego. Ważne jest, aby wszystkie niezbędne dane na formularzu uzupełnić prawidłowo. Dostępne są różne szablony Direct Debit, każdy z nich zawiera te same informacje. Poniżej zamieściliśmy przykładowy formularz polecenie zapłaty, jaki obowiązuje w Anglii.

Direct Debit Mandate

źródło zdjęcia: https://cleardirectdebit.co.uk/guide-setting-direct-debit-instructions/

Polecenie zapłaty, a stałe zlecenie

Wiele osób często myli te pojęcia. Direct Debit to polecenie zapłaty, natomiast standing order to stałe zlecenie. Czym więc różnią się od siebie dwie najpopularniejsze metody płatności w Anglii. Poniżej wskazujemy zasadnicze różnice:

Standing OrderDirect Debit
Co to jest?
Regularna płatność złożona przez klienta banku do wykonania płatności na rzecz osoby/organizacji. Twój bank wysyła płatność do odbiorcy.Upoważnienie dla osoby/organizacji do pobierania płatności z Twojego konta w określonej kwocie i terminie. Płatność jest pobierana przez autoryzowany podmiot z Twojego konta bankowego.
Do czego jest używany?Regularne oraz stałe płatności na takie zobowiązania jak czynsz, comiesięczne przelewy lub regularne wpłaty na konto oszczędnościowe.Regularne płatności w zmiennych lub stałych kwotach, takich jak spłaty kredytu hipotecznego, rachunki za media lub inne cykliczne zobowiązania.
Jak założyć taką płatność?Sam zlecasz płatność w swoim banku. Decydujesz o tym, kiedy i ile chcesz płacić.Wypełnisz formularz instruktażowy, nie będziesz musiał nic więcej robić.
Zabezpieczenie
Brak. Gdy przelew zostanie zrealizowany, nie możesz go cofnąć. Aby odzyskać środki musisz skontaktować się z odbiorcą transakcji.Gwarancja zwrotu środków. Możliwość cofnięcia transakcji z Twojego banku, w przypadku nieprawidłowej płatności.

Stałe zlecenia sprawdzają się przy regularnych płatnościach o stałej wysokości. Jeśli jednak wysokość Twoich zobowiązań jest zmienna, to warto skorzystać z Direct Debit. Polecenie zapłaty ​​nadaje się doskonale do płacenia rachunków, za które są naliczane opłaty w zależności od tego, ile zużyłeś np. gazu czy prądu w danym miesiącu. Jest to najbezpieczniejszy sposób dokonywania płatności w Wielkiej Brytanii.

Anulowanie Direct Debit w Anglii

Aby anulować polecenie zapłaty Direct Debit, musisz skontaktować się ze swoim bankiem. Możesz to zrobić telefonicznie, za pośrednictwem bankowości internetowej lub odwiedzając lokalny oddział.

Pamiętaj! Płatność Direct Debit możesz anulować w dowolnym momencie, ale bank wymaga powiadomienia z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem przed kolejną datą płatności.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.