Jaki jest najtańszy dostawca prądu i gazu w UK? Jak się okazuje, odpowiedzi na to pytanie poszukuje większość naszych rodaków w Anglii. Na forach internetowych zrzeszających polskich imigrantów na Wyspach Brytyjskich możemy znaleźć liczne posty poruszające ten temat. Tak więc, celem zasięgnięcia szczegółowych informacji w tym temacie, polecamy dzisiejszy artykuł!

Spis treści

Jaki jest najtańszy dostawca prądu i gazu w UK? – podstawowe informacje

Czy wiecie, jaki jest najtańszy dostawca prądu i gazu w UK? Skoro czytacie ten tekst to zapewne nie. Dlatego też z myślą o brytyjskiej Polonii postanowiliśmy porównać ceny, jakie trzeba ponieść za korzystanie z mediów w Wielkiej Brytanii. Jak również wskazać korzystne rozwiązanie, które pozwoli na oszczędność kosztów zarówno za prąd, jak i gaz.

Toteż, przechodząc do omawiania dzisiejszego tematu i próbując odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule. Niestety nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wynika to oczywiście z faktu ogromnej konkurencji, która ma miejsce także w tej branży usługowej. Ponadto stawki cenowe prądu czy gazu mogą się różnić w w zależności od miejsca zamieszkania. Tak więc, będąc mieszkańcem jednego z największych miast w Wielkiej Brytanii możemy zapłacić o wiele więcej. Na szczęście, jest opcja pozwalająca błyskawicznie odnaleźć najtańszego dostawcę energii elektrycznej oraz gazu w naszej lokalizacji. Co więc należy zrobić? Aby się tego dowiedzieć, zapraszamy serdecznie do niniejszej lektury!

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Dostawcy prądu i gazu w UK

Nie jest tajemnicą, że ceny w Anglii są dużo wyższe od tych w Polsce, czy też w innych europejskich państwach. W Zjednoczonym Królestwie cen energii elektrycznej, jak i gazu nie można uznać za tanie. W porównaniu z innymi państwami na Starym Kontynencie, na Wyspach Brytyjskich mamy dużo wyższe opłaty za media. Przekonali się o tym wszyscy, w tym również Polacy w Anglii. Warto jednak podkreślić, iż nakłady na prąd i gaz są niezwykle ważne. Bez wątpienia jeden z podstawowych elementów comiesięcznego budżetu w każdym brytyjskim gospodarstwie.

Fakt, iż ceny za dostęp do prądu czy gazu będą różne, jest rzeczą normalną. Jednak pod względem regionalnym znacznie się od siebie różnią. Oznacza to, iż ten sam dostawca w jednym regionie będzie najtańszym. A już w innej części Wielkiej Brytanii okaże się tym najdroższym. Jak więc możemy zaoszczędzić na takich usługach? Oczywiście wybierając najtańszego na rynku dostawcę prądu i gazu, a umożliwi to nam wybranie właściwej taryfy.

Uwaga! Bardzo często potrzebne jest powiadomienie naszego obecnego dostawcy mediów o stanie licznika na dzień, w którym kończy się umowa. Co ciekawe, niekiedy możemy liczyć na to, że tą sprawę załatwi za nas nowy dostawca.

Jak znaleźć najkorzytniejszego dostawcę na rynku?

Łatwo powiedzieć, lecz gorzej z realizacją. Jaki znależć najkorzystniejszego dostawcę prądu i gazu w UK? Na szczęście z pomocą przychodzą nam porównywarki cenowe, również te porównujące koszty mediów. Posługiwanie się porównywarkami jest niezwykle intuicyjne, a całość sprowadza się tylko do uzupełnienia kilku pól w kalkulatorze opłat. Od wielu lat do najczęściej używanych porównywarek internerowych cen prądu i gazu zalicza się Uswitch. Dzięki niej, taka wycena trwa dosłownie minutę! Ponadto porównywarka ta jest również dostępna w wygodnej aplikacji mobilnej, którą możemy pobrać na telefon. W celu porównania cen prąd i gazu wchodzimy więc na stronę Uswitch.com. Wówczas podajemy tu kod pocztowy (postcode) naszego adresu. Jeżeli chcemy także dostać wyniki porównania na skrzynkę mailową, to warto podać też adres e-mail. Wybierając funkcję “Compare energy deals now“, mamy sposobność wybrania danego adresu. Następnymi krokami przy wypełnianiu formularza są szczegółowe, acz nieskomplikowane pytania z obszaru mediów.

 1. Nasze media:
  Czy stosujesz gaz?
  Czy prąd i gaz pobierasz od jednego dostawcy?
 2. Gaz:
  Kto dostarcza ci gaz?
  W jakich odstępach czasowych dokonujesz opłat za gaz?
  Jak się nazywa Twoja taryfa?
 3. Prąd:
  Kto jest Twoim dostawcą energii elektrycznej?
  Jak często płacisz rachunki za pobieranie prądu?
  Jak brzmi nazwa Twojej taryfy?
 4. Twoje zużycie:
  Czy wiesz, ile prądu/gazu generujesz i jak dużo za niego płacisz?

To już wszystkie z potrzebnych do zadania nam pytań. Po udzieleniu odpowiedzi, klikamy opcję “Find cheaper deals“. Dzięki temu, możemy swobodnie przejść do końcowych wyników naszego porównania.

Darmowe ogłoszenia w UK

Przekonaj się, jaki jest najtańszy dostawca prądu i gazu w UK?

Gdy już otrzymamy wyniki z porównywarki online będziemy posiadać niezbędne informacje. Wówczas dowiemy się, jaki jest najtańszy dostawca prądu i gazu w UK w naszym miejscu zamieszkania. Szczegółowe dane pokażą nam, jak dużo jesteśmy w stanie zaoszczędzić zmieniając dostawcę na tańszego. Widzimy również okres trwania umowy (Fixed rate contract), a także cenę jej wcześniejszego wypowiedzenia (Early exit fee). Jeśli dana oferta nas zainteresuje, możemy kliknąć opcję “Plan info“, aby przybliżyć sobie jej szczegóły. Natomiast wybranie przycisku “Choose plan” spowoduje wybór wskazanego przez nas dostawcy. W celu zmiany dostawcy, musimy tylko wypełnić krótki formularz online. Będzie on zawierał pytania o nasze podstawowe dane osobowe, a także formę płatności (miesięcznie/kwartalnie). Znajdzie się tutaj również zapytanie odnośnie tego, czy jesteśmy posiadaczami nowoczesnego urządzenia “Smart meters“. Jest to rodzaj inteligentnego licznika, który można zainstalować całkowicie za darmo. Co ciekawe, wspomaga on dodatkowo generowanie przez nas oszczędności za rachunki.

Najtańszy dostawca prądu i gazu w UK

Jaki jest najtańszy dostawca prądu i gazu w UK? Sprawdzić to można na wielu niezależnych portalach opiniodawczych. Przykład stanowi choćby sprawdzony i niezawodny Trustpilot. Ponadto istnieje wiele polskich portali w UK, jak i for internetowych, które również omawiają tematykę cen energii elektrycznej oraz gazu. Jednak w zeszłym roku do najbardziej znanych należały poniższe firmy:

 • Utility Point;
 • Octopus Energy;
 • Npower;
 • Igloo Energy;
 • Green Network Energy;
 • Bulb.

Na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze usługodawcy? Najważniejsze powinny być dla nas podstawowe czynniki:

 • koszt energii za jednostkę;
 • Standing charge – jest to opłata stała, którą firma pobiera od nas, bez względu na poziom zużycia energii;
 • Refer a friend – czyli programy lojalnościowe. W przypadku, gdy zmienimy dostawcę usług, wykorzystując do tego dedykowany link referencyjny, otrzymamy bonus na konto.

W celu sprawdzenia powyższych danych, wystarczy kliknąć w przycisk “Plan info“. Przed wyborem jednej z firm warto zapoznać się z licznymi opiniami na portalach i forach, a także sprawdzić oferty online w celu wybrania tej właściwej.

Podsumowanie

Jak widzimy, koszty użytkowania energii elektrycznej i gazu ulegają stałym wahaniom cen. Szczególnie za prąd teraz płacimy o wiele więcej. Toteż dobrym posunięciem wydaje się coroczne podsumowanie naszych wydatków na media. Wówczas niekorzystna kalkulacja może przybliżyć nas do podjęcia decyzji o zmiany dostawcy. Co z kolei zapewni nam sporą oszczędność naszych ciężko zarobionych pieniędzy.

Reasumując, o czym musimy pamiętać przy zmianie dostawcy usług energii elektrycznej i gazu? Przede wszystkim o tym, iż usługodawca ma obowiązek wcześniejszego powiadomienia klienta o zbliżającym się końcu wiążącej umowy. Musi to zrobić w czasie od 42 do 49 dni przed terminem upływem okresu fixed. Po tym czasie, mamy pełne prawo do zmiany dostawcy mediów. Bez konieczności ponoszenia dodatkowych kar za zerwanie obowiązującego porozumienia (tzw. cancellation fees). W przybliżeniu zmiana dostawcy średnio zajmuje do 21 dni roboczych. Dodaje się także 14 dni, stanowiące tzw. “cooling-off period“, stanowiące przedział czasowy, w którym możemy się rozmyśleć i bez konsekwencji wycofać się z decyzji.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.