Rok podatkowy w UK trwa od 6 kwietnia jednego roku do 5 kwietnia kolejnego roku. Jest to standardowy przedział czasowy dla rozliczeń z fiskusem w Anglii. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tej tematyki. Tak więc, w celu zasięgnięcia większej ilości informacji zapraszamy serdecznie do niniejszej lektury!

Spis treści

Rok podatkowy w UK – podstawowe informacje

W porównaniu z rokiem podatkowym w Polsce trwającym tak samo, jak rok kalendarzowy, na Wyspach jest zupełnie inaczej. Dla Polaków w Anglii jest to więc spore zaskoczenie, choć rok podatkowy w UK również obejmuje okres 12 miesięcy. Jednakże nie trwa od 1 stycznia do 31 grudnia, a zawsze zaczyna się 6 kwietnia każdego roku. Kończy się zaś 5 kwietnia następnego roku. Potocznie określa się go mianem roku finansowego, który służy uregulowaniu spraw podatkowych.

Dotyczy on zarówno osób zatrudnionych, jak i tych prowadzących własną działalność, czyli wszystkich tych, którzy odprowadzają tzw. podatek dochodowy. Istotne jest, aby wiedzieć, jakie daty w roku podatkowym są ważne do zapamiętania. Posiadając taką wiedzę, wówczas bez problemów będziemy mogli rozplanować swój kapitał, a przy tym dopilnujemy terminowości naszych spraw podatkowych. 

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

PAYE – co to jest? 

PAYE – co to jest? Jest to system stanowiący podstawę do rozliczeń podatkowych dla pracowników oraz osób pobierających emeryturę w Anglii. Rozliczenie następuje w oparciu o National Insurance Number, w skrócie (NIN). Dzięki niemu, możemy liczyć też na zwrot nadpłaty zapłaconego przez nas podatku. Warto o tym pamiętać, gdyż w przypadku niezachowania terminów, istnieje możliwość, że możemy ponieść karę finansową.

Self Assessment

W kontekście roku podatkowego w UK, jest to kolejny ważny temat do omówienia. Wiążą się z nim terminy składania dokumentów w ramach Self Assessment, które różnią się od obowiązkowego rozliczenia osób zatrudnionych na etacie. W tym wypadku są one inne i nie są zbieżne z terminami w roku podatkowym. Toteż w tej sytuacji, po zakończeniu trwania roku podatkowego, zeznanie podatkowe musimy złożyć ostatecznie do 31 stycznia. Jeżeli wypełniamy je online. Natomiast, jeśli realizujemy je w standardowej papierowej formie, to mamy czas do 31 października.

Pamiętaj! Złożenie deklaracji za pośrednictwem Self-Assessment jest możliwe dopiero po zakończeniu trwającego roku podatkowego np. najwcześniej  można złożyć deklarację po 6 kwietnia. 

Darmowe ogłoszenia w UK

Self-employed

W poszukiwaniu właściwej ścieżki kariery zawodowej, coraz więcej osób myśli o tym, aby rozpocząć coś “swojego”. Mowa tu rzecz jasna o samozatrudnieniu. Tym samym, zadają sobie pytanie – jak założyć self-employed w UK? Będąc osobą samozatrudnioną, tego typu zeznanie podatkowe będziemy musieli złożyć co roku. Wobec niewywiązania się z terminowego złożenia zeznania podatkowego, HMRC obarczy nas stosowną karą. Ich wysokość zależy od tego, o ile się spóźnimy. Nie mając 100% pewności, co do istotnych terminów roku podatkowego dla naszej firmy, warto skonsultować tę kwestię. W tym celu możemy skorzystać z porady księgowego, bądź zasięgnąć pomocy doradcy podatkowego.

Uwaga! Ważne jest, aby wiedzieć, iż osoby samorozliczające się (Self-Assessment), a tym samym samozatrudnione (Self-Employed) zawsze muszą rozliczyć swój podatek z Wielkiej Brytanii. Nawet wtedy, kiedy w roku podatkowym w ogóle nie odnotowali żadnych przychodów. Zwolnienie z tego obowiązku następuje tylko w sytuacji zamknięcia działalności.

Rok podatkowy w Anglii

Chcąc żyć w zgodzie z fiskusem, podstawą jest znajomość przepisów i terminów. W związku z aktualnie trwającym rokiem podatkowym, dobrze jest zapoznać się z zasadami dotyczącymi różnych sytuacji zawodowych w systemie PAYE

Rok podatkowy w UK – od kiedy do kiedy?

Z pewnością brzmi to dość ogólnie. Natomiast, aby ułatwić to Państwu poniżej przygotowaliśmy planer na rok podatkowy w UK.

  • 5 kwietnia – ostatni dzień w roku podatkowym. 
  • 6 kwietnia – pierwszy dzień nowego roku podatkowego. Począwszy od tego dnia, można składać do HMRC swoje zeznania podatkowe self-assessment. Jak również wniosek o zwrot podatku za ubiegły rok podatkowy. 
  • 31 maja – do tego dnia pracodawcy mają czas na wysyłanie do swoich pracowników dokumentów P60s za ubiegły rok podatkowy. Będąc pracownikiem, który nie otrzymał go w wyznaczonym czasie, należy niezwłocznie powiadomić o tym pracodawcę.
  • 31 października – w tym dniu, o godzinie 23:59 upływa termin składania zeznań podatkowych self-assessment w wersji papierowej za ubiegły rok podatkowy. 
  • 31 stycznia – z końcem stycznia, dokładnie o godzinie 23:59 kończy się termin składania zeznań podatkowych za ubiegły rok podatkowy, w formie online. 

Double Taxation

Jeśli w tym samym roku podatkowym pracowaliśmy zarówno w Polsce, jak i w Anglii, to musimy uważać. Wówczas w przypadku błędów w deklaracji podatkowej narażamy się na podwójne opodatkowanie w UK, czyli Double Taxation.

Rok podatkowy UK – o czym pamiętać?

Po tym, jak zapoznamy się z kalendarzem angielskiego roku podatkowego, koniecznie należy uwzględnić je w naszym notesie. Podjęcie tych kroków pozwoli zapewnić nam maksymalną efektywność podatkową, a przy tym zachować minimalny wysiłek. Wcześniejsze zaplanowanie roku finansowego to mądre posunięcie, które umożliwi nam ominąć problemy z organami podatkowymi w UK. Jak widać, urząd skarbowy HMRC wskazuje różne terminy dla różnych kategorii zatrudnienia. Warto mieć je na uwadze, gdyż chyba nikt z nas nie chce płacić jakichkolwiek kar finansowych. Mogą one wynieść od 100 nawet do kilku tysięcy GBP. W przypadku, gdy już nałożono je na nas, na szczęście jest szansa, aby nałożone kary pieniężne anulować. W tym celu należy znaleźć sprawdzone polskie biuro podatkowe w Wielkiej Brytanii.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.