Urząd Skarbowy w UK to temat, który niezmiennie interesuje osoby przebywające na emigracji zarobkowej w Wielkiej Brytanii. Planując wyjazd do Anglii warto przybliżyć sobie aspekty związane z tą instytucją. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak rozliczyć podatek. Dowiesz się również jakie inne profity, czy zobowiązania finansowe mogą Ciebie dotyczyć. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

Urząd Skarbowy w UK

Urząd Skarbowy w UK określany jest jako HMRC (Her Majesty Revenue & Customs). Jest to organ podatkowy, płatniczy oraz celny. Przeprowadza kontrole finansowe i zapobiega oszustwom podatkowym, a także wspomaga rodziny oraz osoby fizyczne. Rok podatkowy w Wielkiej Brytanii wygląda nieco inaczej, niż w Polsce i trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia kolejnego roku. Dotyczy on zarówno osób zatrudnionych, jak i tych prowadzących własną działalność. Jednak HMRC wskazuje różne terminy dla różnych kategorii zatrudnienia. Jeśli nie rozliczymy podatku w wyznaczonym terminie, wówczas brytyjski urząd skarbowy może nałożyć na nas karę finansową. Sprawdź, co należy widzieć o funkcjonowaniu HMRC, aby niczego nie przegapić.

Darmowe ogłoszenia w UK

HMRC Government Gateway

HMRC Government Gateway to system informatyczny brytyjskiego rządu, który zastąpił dotychczasowy system wysyłki papierowej. Bez względu na to, czy będziemy się rozliczać z podatków, czy chcemy korzystać z zasiłków musisz dokonać rejestracji. W ten sposób urząd skarbowy w UK będzie posiadał niezbędne informacje dotyczące naszej sytuacji finansowej. Dzięki swojemu indywidualnemu identyfikatorowi otrzymamy dostęp do wielu funkcji na stronie rządowej i będziemy mogli swobodnie komunikować się z angielskim urzędem skarbowym bez konieczności korzystania z usług biura księgowego.

Zastanawiasz się, jak dokonać rejestracji? Wejdź na stronę HMRC, a następnie kliknij zielony przycisk „Sign in” po wprowadzeniu wymaganych informacji otrzymasz na swój adres e-mail kod potwierdzający. Gdy dokonasz potwierdzenia, zostanie Ci nadany indywidualny identyfikator.

Ważne! Czy wiesz, jaki jest podatek od darowizny w UK?

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

National Insurance Number – co to takiego?

National Insurance Numer, in. NIN to numer ubezpieczenia społecznego. Niezaprzeczalnie, jest to jedna z kwestii priorytetowych, którymi powinniśmy się zająć w momencie emigracji na Wyspy Brytyjskie. Numer stanowi kombinację dziewięciu znaków: dwóch liter na początku, sześciu cyfr i jednej litery na końcu. Posiadając go, możemy podjąć pracę zarobkową, rozpocząć studia oraz starać się o uzyskanie świadczeń w UK. Numer NIN zostaje przypisany do naszego osobistego numeru konta, dzięki czemu nie ma żadnych wątpliwości, że zarówno składki ubezpieczeniowe, jak i podatki, które płacimy, zostają poprawnie rejestrowane na nasze imię i nazwisko.

Aby uzyskać numer NIN należy mieć ukończone 16 lat oraz być rezydentem Zjednoczonego Królestwa. Ważne jest, aby posiadać brytyjski adres zamieszkania oraz numer telefonu. Jeśli spełnimy te warunki wystarczy skontaktować się z Job Center Plus (funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00) oraz złożyć wniosek o nadanie numeru NIN. W następnej kolejności odbędzie się rozmowa z urzędnikiem. Na spotkanie należy zabrać ze sobą, jak najwięcej dokumentów, które potwierdzają naszą tożsamość oraz adres zamieszkania, co znacznie przyśpieszy cały proces.

Ważne! Muszą być to oryginały dokumentów, a nie ich kserokopie.

Urząd Skarbowy w UK – zeznanie podatkowe

Urząd Skarbowy w UK będzie wymagał od nas rocznego zeznania podatkowego. Podejmując legalną pracę w Anglii jest to nasz obowiązek. W ten sposób informujemy HMRC o naszych zyskach, które podlegają opodatkowaniu. Jest to podstawa do ustalenia kwoty, jaka jest należna do zapłaty.

Ważne! Czy wiesz, że podatek od darowizny w Polsce jest inny jak w Anglii?

Dokumenty potrzebne do rozliczenia podatku dla osób zatrudnionych

Zastanawiasz się, jakie dokumenty będą niezbędne, aby poprawnie rozliczyć podatek? Oto one:

  • P45 – jest to dokument, który zostaje wystawiony przez naszego pracodawcę po zakończeniu pracy,
  • P60 – dokument, który otrzymamy po zakończeniu roku podatkowego,
  • payslipy – ostatnie trzy odcinki z wypłat.
Dokumenty potrzebne do rozliczenia podatku

Kiedy otrzymam zwrot z podatku?

Niestety, czas w jakim nasz podatek zostanie zwrócony jest dość trudny do oszacowania i zależy przede wszystkim od systemu pracy urzędu. Najczęściej trwa to od kilku tygodni do 4 miesięcy od złożenia wniosku. Wpływ na czas całego procesu mogą mieć również dostarczone przez nasz dokumenty, na podstawie których zostało rozpatrzone rozliczenie. 

Czy rozliczenie w Polsce również jest konieczne?

Dla wielu Polek i Polaków, którzy podjęli pracę w Wielkiej Brytanii, zastanawiające jest, czy rozliczenie podatku powinno nastąpić w obydwu krajach – Polsce oraz UK. Jeśli jesteśmy rezydentami podatkowymi w Polsce, to musimy wykazać dochody jakie uzyskaliśmy w pracy za granicą. Dochody, jakie osiągnęliśmy w pracy w Anglii, jesteśmy zobligowani wykazać na formularzu PIT 36 razem z załącznikiem PIT/ZG. Wniosek należy złożyć do 30 kwietnia po roku podatkowym.

Czy to oznacza, że będziemy podlegali podwójnemu opodatkowaniu? Spokojnie. Pomiędzy Polską a Anglią zostały sporządzone umowy, które rozstrzygają, gdzie konkretny podatnik powinien płacić podatki. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania stosowana jest metoda proporcjonalnego odliczenia.

Metoda proporcjonalnego odliczenia

Co oznacza metoda proporcjonalnego odliczenia i jakie ma zastosowanie? Oznacza to, że dochód który osiągnęliśmy za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego w Polsce podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Osoby zatrudnione na postawie umowy o pracę lub umowy zlecenie w UK, mają obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce, bez względu na to, czy uzyskały w ojczyźnie jakikolwiek dochód.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.