Podatek od darowizny w UK spędza sen z powiek zarówno darczyńcom, jak i beneficjentom. Dlaczego tak się dzieje? Przekonajmy się poniżej! Nigdy nie wiemy przecież, kiedy będziemy chcieli podarować dzieciom czy wnukom mieszkanie lub dom. Czy też zrobić duży przelew dla bliskiej nam osoby. Dlatego też postanowiliśmy napisać artykuł i zamieścić w nim wszystkie niezbędne informacje. Dzięki temu będziecie wiedzieli, jak przekazać darowiznę i nie stracić!

Spis treści

Podatek od darowizny w UK – podstawowe informacje

Podatek od darowizny w UK, taki jaki znamy w naszym kraju, w literze brytyjskiego prawa faktycznie nie istnieje. Nie oznacza to jednak, że na terenie Zjednoczonego Królestwa można bez żadnych ograniczeń otrzymywać darowizny. Obowiązuje bowiem tzw. podatek od spadku, czyli Inheritance Tax. Obejmuje on spadki osoby zmarłej tak w sferze majątkowej, jak i finansowej. Jak można się domyślać, o spadek można się ubiegać już po śmierci spadkodawcy. Opodatkowanie to trzeba opłacić, wówczas gdy wskazana kwota przewyższa próg podatku spadkowego. Najczęściej pokrywa ją osoba będąca wykonawcą testamentu lub wyznaczony przedstawiciel. Standardowo należność podatkowa wynosi aż 40% ogółu spadku.

Czy wiedzieliście, że? Statystycznie spadki w UK najczęściej dotyczą domów w Anglii, a także mieszkań.

Przestrzeń dla Twojej reklamy!

Podatek od darowizny UK – Lifetime Gifts

Oprócz tego, warto wiedzieć, że Brytyjczycy mają także odmianę ulg podatkowych na darowizny, które realizują za życia. Są to tzw. Lifetime Gifts. Przykładowo mogą to być. Nieruchomości w różnej formie, pieniądze, biżuteria, czy też dzieła sztuki, jak obrazy, rzeźby lub cenne antyki. Takie darowizny mogą nie podlegać opodatkowaniu, w przypadku spełnienia określonych kryteriów. Przede wszystkim jednak, to czy konieczne będzie uiszczenie podatku czy nie, zależy od jednego. Od czego? Mianowicie od tego, ile czasu po przekazaniu darowizny, darczyńca będzie jeszcze żył.

Oczywiście nie jest to zbyt moralne założenie, a nawet nieco brutalne, lecz taka jest rzeczywistość. Im szybciej darczyńca umrze, tym większy podatek należy zapłacić. Tak więc, jeśli upłyną jedynie 3 lata lub mniej i nastąpi śmierć darczyńcy, to należy uiścić aż 40% wartości darowizny. Z drugiej strony, gdy nasz ofiarodawca pożyje jeszcze 6-7 lat to obejmie nas 5-krotnie mniejszy podatek w wysokości 8%. Natomiast jeżeli donator przeżyje przynajmniej 7 lat, to nie zapłacimy żadnego podatku. Oprócz wyżej opisanego wymogu czasowego, wartość przepisanych dóbr nie może być większa niż 325 tysięcy funtów. Dotyczy to zarówno przekazywania praw własności do nieruchomości jak również przedmiotów o zbliżonej wartości.

Podatek od prezentu pieniężnego w Wielkiej Brytanii

Powszechnie mówi się, że pieniądze nie dają szczęścia. Od dawien dawna wiadomo, że to właśnie one często są najlepszym prezentem. Z całą pewnością najbardziej uniwersalnym, gdy nie mamy pomysłu na upominek. Jak wygląda kwestia ofiarowania pieniędzy w takiej sytuacji i jak ominąć brytyjskiego fiskusa? Wszystko zależy od tego, kiedy przekazujemy/otrzymujemy, a także jaka jest dokładna kwota darowizny. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie przesłanki należy spełnić, aby uniknąć opodatkowania za prezent pieniężny.

  1. Limit darowizn na jeden rok – w czasie trwania roku kalendarzowego możemy przepisać do 3000 GBP. W postaci darowizn, których nie obejmuje podatek spadkowy (Inheritance Tax). Co ważne, odpowiednia część, której nie wykorzystamy w bieżącym roku, przechodzi na kolejny, lecz jeszcze w następnym przepada. Tak więc, jeśli w ciągu dwóch lat nie przekażemy darowizny, łączna pula wynosi 6000 GBP.
  2. Podatek nie dotyczy nas także, gdy przekazujemy pieniądze jako prezent z okazji zawarcia ślubu cywilnego w UK, bądź kościelnego. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, że tutaj także obowiązują limity i nie można ofiarować dowolnie wybranej kwoty. Decyduje o tym bowiem stopień spokrewnienia z panem młodym lub panią młodą. Jak te wartości prezentują się w konkretnych przypadkach? Rodzice mogą dać podarować najwięcej, bo do 5000 GBP. Dziadkowie już o połowę mniej, bo 2500 GBP, zaś goście niespokrewnieni maksymalnie do 1000 GBP. Darowiznę przekazuje się przed zaślubinami.
  3. Darowizny współmałżonków/partnerów, w tym byłych – warto zwrócić uwagę, że w tego typu sytuacjach nie ma żadnych odgórnych wymogów odnośnie kwoty. Jedyny warunek stanowi fakt mówiący o tym, że osoba odbierająca darowiznę musi zamieszkiwać terytorium UK na stałe.
  4. Małe darowizny w wysokości niższej niż 250 GBP (Small Gift Exemption). W skali roku na jedną osobę także nie podlegają opodatkowaniu.
  5. Okolicznościowe prezenty świąteczne czy urodzinowe.
  6. Większe darowizny w UK – w największym stopniu dotyczą przekazów nieruchomości. W przypadku, gdy darowizna nie przekroczy 325.000 GBP a ofiarodawca nie umrze w ciągu 7 lat, to nic nie płacimy. Powyżej tej kwoty zapłacimy 40% podatek od darowizny w UK.

Uwaga! Pamiętajcie, że podatek od darowizny w Polsce różni się od tego w Wielkiej Brytanii.

Darmowe ogłoszenia w UK

Podatek od darowizny w Anglii a wymagane dokumenty

Reasumując, o czym jeszcze musimy pamiętać? Bez względu na to, czy stanowimy stronę obdarowującą, czy też obdarowywaną, musimy dysponować potwierdzeniem takiej darowizny. Mogą to być zarówno blankiety czekowe, jak i potwierdzenia zlecenia przelewów bankowych. Warto też przygotować wcześniej wszelkie inne potwierdzenia, akty notarialne oraz pozostałe dokumenty, które mogą w tym pomóc. Jeśli posiadamy tego typu dokumenty, zdecydowanie szybciej legalnie udokumentujemy nasze darowizny. W ten sposób zapobiegniemy ewentualnym nieporozumieniom, gdyby zakwalifikowano to jako pożyczkę.

Sprawdź też! Chcesz przelać darowiznę? Dowiedz się, jak przesłać pieniądze z konta na konto w UK?

Podatek od darowizny nieruchomości w UK

Jak już wiemy, możemy oczywiście przekazać nieruchomość, bądź inne aktywa dla wybranej osoby. Nawet jeśli wartość nieruchomości jest poniżej progu, to i tak należy to zgłosić do HMRC. O czym pamiętać, żeby nie narazić beneficjenta darowizny na opodatkowanie?

  1. Po pierwsze, łączna wartość dóbr nie może przekraczać 325 tysięcy funtów (Nil Rate Band)
  2. Po drugie, nie można już później używać tych dóbr, czyli jeśli przekazaliśmy mieszkanie, nie możemy w nim mieszkać. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy stajemy się najemcą i comiesięcznie uiszczamy opłaty w postaci średniej rynkowej ceny wynajmu mieszkania w UK.
  3. Po trzecie, przekazując lokal, należy też rozliczyć podatek Capital Gains Tax (CGT).
  4. Po czwarte, będąc właścicielem domu czy mieszkania o wartości mniejszej niż 2 miliony funtów. Jeśli przed śmiercią przekażemy nieruchomość dla swoich dzieci, kwota wolna od podatku (IHT) podnosi się do 500 tysięcy.
  5. I najważniejsze. Aby podatek od darowizny w UK nie dotknął odbiorcy, darczyńca musi przeżyć minimum 7 lat od chwili przekazania!

Przykład: Wartość nieruchomości, którą chcemy kogoś obdarować wynosi 500.000 GBP, zaś próg wolny od podatku to 325.000 GBP. Otrzymaną różnicę, czyli 175.000 GBP mnożymy przez 40% wartość podatku IHT. Wówczas należność podatkowa wyniesie 70.000 GBP.

Czy w Anglii płaci się podatek od darowizny? – reguła 7 lat

Podsumowując, wyraźnie widzimy, że zdrowie darczyńcy ma tutaj niebagatelne znaczenie. Istnieje bowiem zasada 7 lat. Mówi ona o tym, że jeśli darczyńca nie przeżyje pełnych 7 lat to trzeba zapłacić podatek od darowizny w UK. Ile mamy czasu na uiszczenie należności podatkowej? 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym zmarł darczyńca. W przypadku niedotrzymania tego terminu, zapłacimy wysokie odsetki! Jeśli spadek dotyczy nieruchomości, istnieje możliwość rozłożenia podatku na 10-letnie płatności ratalne. Jak wysoki będzie ten podatek? Kwota ta będzie się różnić w zależności od tego, jak dużo czasu upłynęło. Na szczęście, za pomocą tzw. IHT taper relief opodatkowanie spada, a tym samym podatek będzie mniejszy. Zobaczmy więc, jak przedstawiają się podstawy do opodatkowania w zależności od czynnika czasu.

  • 3 lata i poniżej – 40% darowizny;
  • powyżej 3 do 4 lat – 32% darowizny;
  • od 4 do 5 lat – 24% darowizny;
  • powyżej 5 do 6 lat – 16% darowizny;
  • od 6 do 7 lat – 8% darowizny;
  • 7 lat i więcej – 0% podatku.

Przykład: Otrzymaliśmy spadek w wysokości 100 000 GBP, lecz nasz darczyńca zmarł po 5 latach. Jak duży podatek zapłacimy w tej sytuacji? 100.000 GBP – 60% ulgi daje 40.000 GBP podstawy do opodatkowania. Następnie podstawę należy pomnożyć przez 40% podatek IHT. Finalnie wychodzi, że podatek wyniesie aż 16.000 GBP.

Darowizna dla dziecka/wnuka mieszkającego w Anglii

Ciekawym przypadkiem jest możliwość przekazania darowizny całkowicie zwolnionej od podatku dla naszych dzieci oraz wnuków. Zaliczają się do tego również dzieci adoptowane. Podstawą do zwolnienia z opodatkowania jest wiek, bądź wykształcenie. Nie mogą bowiem ukończyć 18-ego roku życia albo uczyć się w pełnym wymiarze godzinowym, np. na studiach w Anglii.

Uwaga! Podatek od darowizny w UK nie dotyczy także naszych krewnych, którzy pilnie potrzebują wsparcia finansowego. Może chodzić tu zarówno o ich zaawansowany wiek, ciężkie choroby i stopień inwalidztwa.

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.